Jak chovat kočky současně s malými zvířaty

kotě a králíček

Chovatelé koček milují zvířata. Kočky proto často mívají další čtyčnohé spolubydlící. I sbratřování dvou koček s sebou může nést určité komplikace. Nejistota narůstá v případě, že majitelé kočky chtějí zároveň chovat malé zvíře.  Je vůbec možné chovat kočky a malá zvířata pohromadě?

Nejdříve bychom vás chtěli uklidnit, chov kočky a malých zvířat (jako jsou králíčci, morčata, křečci nebo ptáci) si neodporují. Mnozí chovatelé dokonce informují o tom, že se dvě zcela rozdílná zvířata stala skvělými kamarády.

Pravděpodobnější však je stav, kdy se zvířata nebudou nikdy obzvlášť přátelit, ale budou se vzájemně akceptovat. Nic tedy nebrání tomu, abyste si vy, jako milovník koček, vzal domů i jiné zvířátko. Nebo se může stát situace opačná, králík, morče, činčila nebo kanárek jsou již pevně spjatí s vaší domácností, ale vy byste chtěli poskytnout domov ještě jedné nebo dvěma kočkám.

Je možné přátelství mezi kočkami a malými zvířaty?

Každý z nás si určitě vybaví nějaký humorný film, v němž se spřátelí dva naprosto nesourodí živočichové. Například si v něm hrají s míčem papoušek a kočka nebo v nich vystupuje králík, který se plný důvěry nechává umývat kočkou. Taková videa vzbuzují dojem, že kočky a drobná zvířátka jsou nejlepšími přáteli nebo si spolu přinejmenším dokážou hrát. Odpovídá však tato představa skutečnosti?

Pokud jste se již rozhodli, že chcete spolu s kočkou chovat drobné zvíře, zůstaňte nohama na zemi. Neobvyklá přátelství mezi různými druhy zvířat se sice objevují, ale řadíme spíše mezi ojedinělé záležitosti. Pokud se vaše zvířata stala dobrými kamarády, pak gratulujeme, vyhráli jste jackpot! Samozřejmě ale nemůžete brát jako samozřejmost, že kočka přijala hlodavce nebo ptáčka jako člena domácnosti a že se zvířátko kočky vůbec nebojí.

Ačkoli jsou kočky již století součástí našich domácností a sdílejí s námi podstatnou část našeho života, jsou pořád lovci. Kvůli svému rozměru se začaly specializovat na menší kořist, než jakou loví např. pumy, lvi nebo tygři. A i když jsou přirozenými zdroji potravy kočky spíše ptáci a myši, neznamená to, že králíčci nebo morčata jsou před nimi v naprostém bezpečí, kočka dokáže i je nebezpečně zranit.

Samozřejmě může dojít i k situaci opačné, kdy zvířátko zaútočí na kočku. Častějším agresorem však bývá právě kočka. Nezáleží na tom, jak moc je kočka přítulná. Je to zvíře, které reaguje instinktivně. Nikdy nemůžete vědět, kdy a jestli vůbec zvítězí právě instinkt.

kočka s králíkem © voren1 / stock.adobe.com

Bezpečnost především

Taková jsou fakta, nicméně nic neodporuje tomu chovat kočku a malé zvíře dohromady. Jak je to možné? Budete-li pozorovat pole působnosti kočky a prostor, v němž se pohybuje vaše malé zvíře, dojdete k jednomu zjištění – vaše kočka pravděpodobně nebude se svou potenciální obětí nikdy sama. Většina malých zvířat tráví velkou část dne v kleci. Pro králíky, morčata a další je doporučen výběh, ale tak se děje zpravidla pod vaším dohledem. Navíc je poměrně snadné na tuto dobu kočku zavřít v sousedním pokoji.

Důvod je jednoduchý: bezpečí jde ruku v ruce se správným plánováním, přičemž oba faktory jsou alfou omegou při chovu kočky a malého zvířete

Akceptace

Chováte-li různé druhy zvířat v jedné domácnosti, je důležité jedno – akceptace. Vaše kočka nesmí zvířátko vnímat jako kořist. Pomůže také, když zvířátko nemá z malého tygříka panický strach. Důležitým vzorem pro kočku jste vy. Proto jednejte s malým zvířátkem s respektem.

Myši nebo křečci by určitě neměli být používáni k tomu, aby v kočce vzbudili lovecký instinkt a motivovali ji k pohybu! Tím nejhorším případem by pak bylo, kdybyste myš drželi za ocásek kočce před čumákem a pohybovali s ním sem a tam. Jelikož však čtete tento článek, patříte určitě k zodpovědným majitelům, kteří by něco takového neprováděli.

Nechejte vaši kočku, aby pozorovala, jak čistíte klec vašeho malého mazlíčka, jako ho hladíte a krmíte. Samozřejmě nesmí mít kočka pocit, že jste přinesli domů konkurenci! Proto věnujte stejnou pozornost i kočce, tedy ji u klícky hlaďte, vezměte ji do náruče nebo se s ní mazlete. Neděste se, jestliže kočka pozorně sleduje každý pohyb zvířete. Klec nebo i akvárium je pro kočku pastvou pro oči a většina tygříků si užívá, že může pozorovat všechny pohyby zvířat uvnitř. S agresí to nemá co dělat.

Předpoklady pro chování koček a malých zvířat

Pokud jste si již vzali do hlavy, že kočka a malé zvíře spolu budou nejen žít v jedné domácnosti, ale stanou se eventuálně i přáteli, pak se můžete odvážit jít ještě o kousek dál. Chcete-li položit dobrý základ vzniku přátelství, pak si spolu musí sednout i charaktery sbližovaných zvířat. Jsou-li oba jedinci mladí, je to určitě plus. Taková zvířata teprve sbírají zkušenosti a mladá kočička, která ještě nikdy nelovila živé zvíře, bude králíčka spíše akceptovat jako kamaráda, než kočka starší, která má za sebou léta, v nichž se musela starat sama o sebe a lovit si potravu, tedy myši a ptáci byli součástí jejího jídelníčku.

Charakter potenciálně silnějšího, agresivnějšího zvířete, tedy kočky, musí být pro úspěšnou socializaci srovnaný s menším, slabším jedincem. Pokud je kočka temperamentního rázu, pak je riziko toho, že drobné zvíře bude vnímat jako kořist, samozřejmě vyšší. A i kdyby k tomu nedošlo, tak může snáze docházet k nechtěným nehodám.

I velikost zvířat by měla být pokud možno srovnatelná. Tedy myš nebo kanárek nejsou pro kočku ideálními společníky. Větší králík naopak může i překročit hmotnost průměrné kočky, tedy jej tygřík nebude tak snadno vnímat jako oběť.

Nicméně: I v tomto případě je nutné mít se na pozoru. Nikdo vám nemůže zaručit, že touha po lovu nebude jednou silnější – ostré drápky kočky mohou zranit i velkého králíka!

Sbratřování kočky a malého zvířete

Mluvíme-li o „sbratřování“ kočky a malého zvířete, měli bychom mít zcela jiná očekávání, než při situaci, v níž si na sebe zvykají dvě kočky. Chceme docílit respektování se navzájem a kočce zprostředkovat, že zvířátko není potenciální kořist. Jistota je ale jistota. Zvířátko by se raději mělo nacházet v kleci nebo v dosahu člověka. Postrojek na kočku může pomoci, ale ani ten negarantuje, že nedojde ke zranění.

V ideálním případě proběhne „spřátelení“ kočky a malého zvířete následujícím způsobem:

Stejně jako při sbližování dvou koček je i zde třeba, aby si zvířata nejdříve zvykla na svoje pachy. Můžete je například nejdříve zabalit do deky a tu pak přenést k druhému jedinci. Dojde tak k přenosu pachu. Ručník nebo deka, kterou jste u zvířete použili, může najít své místo například v pelíšku vaší kočky nebo naopak. Tak si zvířata vzájemně na své pachy postupně zvyknou. Pro vaše malé zvířátko bude pach kočky nejspíš nejdříve šok, proto kontakt nevyžadujte za každou cenu!

Poté můžete zvířata přes ochranné mříže klícky dát k sobě blíž. Jak se kočka chová, když je v blízkosti klece? Připravuje se ke skoku nebo se snaží dosáhnout na potenciální oběť přes mříže? Nebo sedí kočka úplně tiše a jedince v kleci pozoruje?

Každý náznak agrese nebo známka toho, že nad zvířetem získává vládu jeho lovecký instinkt je důvodem k zamezení přímého kontaktu. Samozřejmě ale můžete obě zvířata i nadále do rodiny integrovat. Nechávejte zvíře v kleci, když je kočka přítomna v místnosti a když nejste doma, zavírejte dveře místnosti, v níž se zvíře nachází.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Pokud vše probíhá v pořádku bez náznaků agrese, můžete přejít k vlastnímu kontaktu. Používejte zdravý selský rozum a buďte opravdu extrémně obezřetní, aby nedošlo k poraněním. Přece jen sbližujete dvě zvířata, která jsou ve volné přírodě lovcem a kořistí.

Jak již bylo řečeno, právě kočka je v celém procesu potenciálním agresorem. Proto by malá, slabší zvířátka měla mít vždy možnost úniku. Nedržte zvíře příliš pevně a dejte mu šanci kdykoli uniknout.

Nechat morčeti otevřenou klícku ve chvíli, kdy se kočka volně pohybuje okolo, není dobrý nápad. Kočka může morče velmi lehce ulovit a zvíře nemá možnost úniku. Celá situace způsobí morčeti jen větší stres a kočku bude o to víc pobízet k lovu.

Mnohem lepší alternativa je taková, kdy vy držíte právě kočku, zatímco se např. morče volně pohybuje po místnosti. Může vám pomoci i přítomnost druhé osoby, která celý proces podpoří. Pokud je vaše kočka zvyklá na postrojek, pak jej můžete při prvním kontaktu taktéž využít. Můžete tak vždy včas zasáhnout, kdyby se kočky zmocnil lovecký instinkt.

Dejte zvířatům čas, chovejte se klidně a ve vážných případech zasáhněte. Sledujte, co se přesně děje. Jak se kočka chová? Co říká její řeč těla? Má rozšířené zornice a začíná číhat nebo se připravuje ke skoku? Pak celý proces hned přerušte. Možná se však kočka ke zvířeti jen pomalu přibližuje a očichává ho. Sledujte však i malého člena domácnosti. Má strach, krčí se nebo se pokouší uniknout? Nepřidělávejte mu další stres. Umožněte mu, aby se stáhnul. Možná ale ke kočce také zvědavě přistupuje?

kočka a pískomil © zsv3207 / stock.adobe.com

První kontakt máte za sebou a co dál?

Pokud byl první kontakt úspěšný, vyvstává nová otázka: co teď? Pokud se kočka se zvířátkem přátelsky očichávají, je to určitě dobrý začátek. Negarantuje však, že máte vyhráno. První krok však můžete dle libosti opakovat tak dlouho, dokud si na sebe zvířata vzájemně zcela nezvyknou.

Nicméně nenechávejte jedince nikdy o samotě, ani v případě, že se jedná o zvířata stejné velikosti. Zvířata jsou hnána instinkty a může tak snadno dojít k nehodám, které zapříčiní vážná zranění.

A co když se sbližování nevydaří?

Nedošlo-li k žádnému velkému přátelství mezi vašimi zvířaty, nebuďte zklamaní. Opravdové přátelství mezi takto rozdílnými zvířaty je spíše výjimečné. Dokud se budou jedinci akceptovat, nebude se kočka chovat např. k morčeti agresivně a morče nebude zachváceno panikou kdykoli, když bude váš tygr procházet místností. To je přeci úspěch!

A když to neklapne? Pokud není organizačně možné, abyste zvířata drželi od sebe, nebo neustále dochází k potyčkám, musíte učinit rozhodnutí. Buďte ke svým zvířátkům féroví a pokuste se najít alternativní řešení. Tím může být větší byt s výběhem pro malé zvíře a volným průchodem ven pro kočku nebo můžete hledat pro jednoho z jedinců nový domov.

Přejeme vám i vašim zvířatům jen to nejlepší!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.