Kam umístit kočičí záchod – nápady na úkryty

Kočka před toaletou pro kočky

Kočičí toalety nemusejí vždy bít do očí.

Pokud sdílíte svůj život s kočkou, potřebujete kočičí toaletu. Je pravda, že v mnoha bytech působí kočičí toalety jako praktické čtvercové cizí předměty. Majitelé koček to sice akceptují. Mnozí se ale ptají: kam umístit kočičí záchod? Najde se v bytě nějaké nenápadné místo? Přečtěte si nápady, jak můžete schovat kočičí toaletu nebo ji diskrétně integrovat do obytného prostoru.

Najděte dobré místo pro kočičí toaletu

Než se pokusíte diskrétně integrovat kočičí WC do interiéru, měli byste pro něj najít dobré místo z pohledu kočky. Je důležité, aby kočka toaletu akceptovala a ráda ji používala.

Aby toto klidné místo bylo skutečně klidné, mělo by být umístěno v klidném prostředí. Toaleta pro kočky by měla být v místě, kde není rušno během celého dne. Chodba nebo místa vedle televize by proto měla být z výběru vyloučena.

Koupelna je vhodná, pokud se v bytě nachází ještě druhé kočičí WC. Protože v mnoha domácnostech se dveře do koupelny pravidelně zavírají a ne každá kočka chce nebo může čekat.

V zásadě se doporučují dvě toalety podle jednoduchého pravidla: počet toalet se rovná počtu koček plus jedna. Se dvěma kočkami by to tedy byly tři toalety. Kočkám, které mají volný přístup ven a mohou svou potřebu vykonávat venku, obvykle stačí menší počet toalet.

Správná kočičí toaleta

Někteří čtyřnozí přátelé jsou nenároční a používají jakoukoliv toaletu pro kočky. Jiné kočky jsou náročnější a mají své preference. Některé nemají rády WC s víkem. Další potřebují jemnozrnné stelivo nebo hodně místa na hrabání. Než kočičí toaletu schováte, měli byste mít správný typ, který Vaší kočce vyhovuje.

Toaletu skryjte ve skříni

V současné době lze zakoupit řadu hotových kočičích skříněk, které jsou určeny k umístění kočičí toalety. Tato možnost je vhodná zejména pro kočky, které rády vykonávají potřebu v chráněném prostředí, jako je toaleta s víkem.

Další výhodou je, že stelivo pro kočky obvykle zůstává ve skříni a neroznáší se po koberci a parketách. Existují následující možnosti:

Kupte si kočičí skříňku

Na trhu je mnoho skříněk pro kočky, které jsou vhodné pro skrytí toalety. Mají vchod blízko podlahy, dostatečný prostor a otvor vhodný pro kočky. Snadno se také čistí díky dvířkům nebo klapce.

Takové skříňky jsou k dispozici v obchodech s chovatelskými potřebami – a v obchodech s nábytkem. Pokud chcete osobitý kus, můžete například použít speciální „čínské komody“, které mají boční vstup pro kočku.

Než investujete do starožitných komod, měli byste uvážit, jak obtížné bude čištění skříňky. Pokud se do skříně vejde jen vana a ne toaleta s víkem, budete mít obtížnější život. To platí zejména u koček, které močí vestoje. Vnitřek nábytku by proto měl být vodoodpudivý a měl by se snadno čistit.

Předělejte stávající nábytek

Máte rádi klasickou skříň nebo stávající komodu a jste manuálně zruční? Pak jednoduše Vaší kočce přizpůsobte kus nábytku, který již vlastníte.

Vyřízněte například postranní otvor ve velikosti Vaší kočky pro vstup a výstup. Pro vyjmutí toalety by mělo být možné otevřít dvířka skříně. Vnitřní rozměry by samozřejmě měly být dostatečné, aby toaleta dobře zapadla.

Také zde platí: dřevo se čistí hůře než běžné kočičí toalety. Natřete vnitřek skříně vodoodpudivou lazurou. Naplánujte malé větrací otvory na zadní stěně, abyste zabránili silnému zápachu amoniaku uvnitř skříně.

DIY: postavte si vlastní kočičí skříňku

Ti, kteří jsou manuálně zruční, si mohou postavit vlastní kočičí skříň. Na internetu existuje řada návodů, pro které potřebujete více či méně manuálních dovedností.

Co mít na paměti při výrobě skříňky pro kočičí toaletu:

  • dostatek prostoru pro vstup a výstup z toalety
  • větrací otvory
  • žádné ostré hrany nebo jiné riziko poranění kočky

Tip: Předem nařezané dřevěné panely si můžete zakoupit v hobbymarketech. To Vám usnadní práci.

Kam umístit kočičí záchod, aby byl nenápadný

Upřednostňuje Vaše kočka vykonávání potřeby v otevřeném prostředí a ne v uzavřeném prostoru? Pak možnost kočičí skříňky odpadá. Přesto existují způsoby, jak chytře toaletu skrýt.

Vyberte si například model s co nejdecentnějším plastovým vzhledem. Vhodné jsou odstíny jako krémová nebo šedá.

Diskrétní toaleta v koupelně

Vyberte si barvu toalety, která se Vám líbí nebo která ladí se zařízením Vaší koupelny. Pokud máte bílo-červenou koupelnu, můžete pro svou kočku použít ohnivě červenou WC vaničku jako další barevný prvek. V závislosti na dispozicích můžete toaletu diskrétně umístit za stávající nábytek nebo za koš na špinavé prádlo.

Kočka uvnitř kočičího záchodu

Schovejte toaletu v obývacím pokoji

Opět si vyberte barvu, která se Vám líbí, a zapřemýšlejte: kde je klid, kde nebude toaleta překážet?

Možná můžete posunout pohovku tak, aby na jedné straně byla u zdi mezera. Zde by mohl být prostor pro kočičí toaletu. Paraván, velké rostliny nebo komody také nabízejí prostor pro malé úkryty.

Schovejte toaletu v pracovně

Podívejte se, zda můžete kočičí WC zasunout do stávající mezery nebo pro něj mezeru vytvořit. Je možné posunout skříňku s šuplíky nebo celý stůl? Mějte také na paměti, že toaletu musíte denně čistit. Měla by proto být snadno přístupná.

Schovejte toaletu v ložnici

I zde je důležité najít vhodné barvy a nenápadný kout. Možná můžete vytvořit uzavřený kout pro volně stojící toaletu s pomocí stoličky, skříně na boty nebo hezké truhly. Umístěte toaletu co nejdále od hlavy postele. Může Vás probudit noční hrabání.

Tipy pro byt bez nepříjemného zápachu

Kočičí toaleta v ložnici – nezapáchá to? Mnoho milovníků koček má předsudky o toaletě pro své čtyřnohé přátele. Pokud však vezmete v úvahu několik tipů, ušetříte si práci a užijete si byt bez nepříjemných pachů.

Výjimkou jsou čerstvé hromádky trusu. Ty je nejlepší okamžitě odstranit. Pokud současně doplníte stelivo pro kočky, zabráníte usazování moči na podlaze a zápachu vaničky. Zde je dalších sedm tipů:

  • Vyberte si dobře hrudkující stelivo.
  • Stelivo naplňte do výšky nejméně 5 až 6 centimetrů.
  • Stelivo čistěte několikrát denně.
  • Vysoce kvalitní krmivo snižuje zápach trusu.
  • Deodoranty a vůně pro kočičí toalety nejsou nutné.
  • Kočičí toaletu důkladně umyjte alespoň jednou měsíčně.
  • V případě potřeby: předložka před toaletou zabraňuje roznášení steliva v bytě.
Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.