Kočka jako vzor: co se můžete od své kočky naučit

Kočka s brýlemi čte knihu

Vaše kočka může být skvělý osobní kouč. Od koček se můžeme mnohé naučit.

Elegance, ovládání těla, půvab – pro tyto vlastnosti obdivuje své kočičí mazlíčky mnoho majitelů koček. Jiní mají naopak doma neohrabané a mazlivé kočky, které se projevují hlavně hlasitým předením. Jakkoli rozdílné však kočky mohou být, mnoho znaků chování je pro ně typických. I my lidé od nich můžeme pár věcí odkoukat. Přečtěte si, proč byste měli vnímat Vaši kočku jako vzor a co se od ní můžete naučit.

Začněte ranní rutinou

Po dlouhém spánku hekticky vpadnout do nového dne? To pro kočky nepřichází v úvahu! Svůj odpočinek završí malou lekcí kočičí jógy a intenzivně se protáhnou. Když je tělo a mysl vzhůru, kočka se může začít věnovat každodenní práci.

Mnoha lidem by také prospěla ranní uvolňující rutina. Co takhle pár pozdravů slunci před ranním čajem nebo kávou? Díky tomu budete pružnější a vědomě vkročíte do nového dne. Čtení novin, jogging nebo domácí müsli se také může stát oblíbenou rutinou, která Vás pozitivně nastartuje.

Očista těla i duše

Když už mluvíme o rutině: to zahrnuje u koček i rozsáhlou péči o srst. „Mytí kočky“ znamená, že si kočka upravuje srst po dobu přibližně tří hodin denně. Čisticí masáž drsným kočičím jazykem udržuje srst hebkou a stimuluje prokrvení.

Co se můžeme naučit od koček? Věnovat čas našemu tělu a našemu zdraví! Což nemusí nutně zabrat několik hodin denně, ale je třeba vědomé rozhodnutí: ano, chci pro sebe udělat něco dobrého!

Když pociťujete napětí v ramenou, dopřejte si masáž. Nebo zkuste nový peeling s pleťovou maskou a zatímco budou působit, odpočiňte si s dobrou knihou. Vaše tělo i duše Vám poděkují.

Kočka jako vzor: naučte se relaxovat © onephoto / stock.adobe.com
Kočky jsou pro nás lidi dobrým vzorem, zejména pokud jde o relaxaci.

Mistři odpočinku

Milovníci koček vědí: jejich čtyřnozí přátelé jsou mistři relaxace! Najdou si ta nejpohodlnější místa z pohledu koček a udělají si tam takové pohodlí, že i pohled na ně na nás působí relaxačně. 16 hodin spánku denně si ale za vzor brát nemusíme. Ale můžeme se vědomě snažit, abychom každý den spali alespoň sedm nebo osm hodin.

Najděte si v každodenním shonu malý prostor pro relaxaci: udělejte si pohodlí s knihou vedle spící kočky na pohovce. Nastavte svůj smartphone do tichého režimu, abyste si mohli odpočinout.

Naučte se být sami sebou

Kočky nepředstírají – ani kvůli lidem. Pokud na něco nemají náladu, jasně to dávají najevo. Z toho se můžeme také poučit. Samozřejmě není dobrý nápad „vystrkovat drápky“ v každodenním životě. Ale poslouchat své vlastní potřeby a přání je důležitý přístup k tomu, abyste se cítili dobře.

Než si tedy přiberete další práci, přestože jste už plně vytíženi, nebo se vydáte na akci, které se nechcete účastnit, uvědomte si, že řešením může být i jasné „ne“.

Udržujte si radost ze hry

I ta nejvznešenější kočka se může při pohledu na kočičí udici proměnit v hravé kotě. Lov lákavého objektu upoutá všechny kočičí smysly. Schopnost hrát si a zapomenout na vše kolem sebe je skutečnou relaxací v každodenním životě.

Od koček se učíme nejen při společných hrách. Místo prutu s peřím můžete hledat nové aktivity, u kterých můžete úplně „vypnout“ a bavit se. Co třeba experimentální malba? Lekce karate? Nebo konečně začít navštěvovat místní pěvecký sbor namísto pouhého zpěvu ve sprše? Od koček už to známe: vše, co se Vám líbí, je povoleno – hlavní je, že se bavíte!

Kočka si hraje s udicí pro kočky © DoraZett / stock.adobe.com
Od koček se můžeme hodně naučit nejen společným hraním.

Zůstaňte zvědaví

Tato kočičí vlastnost nám připomíná naší dětskou duši: kočky jsou zvědavé. Co to šustí v tašce? Vždy je co objevovat!

Zůstaňte zvědaví – to se netýká pouze obsahu tašek, ale přeneseně to může platit i na jiné kultury nebo na naše blízké. Protože kdo si myslí, že o něčem nebo o někom ví všechno, ztratí chuť objevovat.

Buďte trpěliví

„Tráva neporoste rychleji, když za ni budeš tahat.“ Někdy je pro nás obtížné přijmout skutečnost, že některé věci potřebují svůj čas: čekání je zkouškou pro naše nervy. I to se můžeme naučit od koček! Každý, kdo někdy viděl kočku před myší dírou, viděl odborníka při práci. Kočka zůstává soustředěná. Čekáním zároveň šetří sílu, protože ví, že myš v určitém okamžiku vyleze.

Ať už je to dieta, učení se novému jazyku nebo další vzdělávání: vytrvat a neztrácet ze zřetele své vlastní cíle je něco, co se od koček můžeme naučit.

Radujte se z maličkostí

Je pravda, že některé kočky jsou velmi vybíravé. Ale ne, pokud jde o hmotné věci. Protože je nezajímá, jestli kočičí pelíšek stál 300 nebo 2000 Kč. Hlavní věc je, že je pohodlný. Mnoho milovníků koček tyto situace zná: dostali jste balíček – kočka si okamžitě udělá pohodlí v kartonové krabici. Malý kousek zmačkaných novin může přinést čtvrt hodiny zábavy. Od koček se můžeme učit, že bychom se měli radovat z každodenních věcí.

Kočka odpočívá v kartónové krabici © New Africa / stock.adobe.com
Kočky se těší z maličkostí. Od koček se můžeme naučit vážit si každodenních věcí.

Žijte okamžikem

Kočky si nedělají starosti, co bude zítra – užívají si každou chvilku. My lidé chceme mít všechno naplánované co nejpřesněji, abychom měli své jistoty. Nebo se obáváme toho, co přijde zítra.

Promýšlet věci dopředu je v zásadě užitečná vlastnost. Je ale hezké si čas od času užít přítomnost! Kočky mohou také inspirovat lidi s chronickými chorobami, aby na chvíli zapomněli na starosti, uvolnili se a vědomě prožili danou chvíli. Kdo tímto způsobem dokáže načerpat nové síly, bude svěží a připravený na nové začátky.

Závěrem: kočka jako vzor

Příklady ukazují, že kočky jsou skutečnými umělci, kteří mohou nahradit mnoho koučů a trenérů. Samozřejmě ne každé kočičí chování zapadá do našeho každodenního života a mělo by být bráno jako příklad. V každém případě, pokud důvěřujete svým vlastním instinktům, jste na správné cestě. Kočky jsou nám dobrým příkladem.Zdroj:

https://geliebte-katze.de/information/katzenhaltung/pflege-der-katze/

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.