Majitelé koček versus majitelé psů

Majitelé psů versus majitelé koček

Staré stereotypy se na majitele koček nebo psů už dlouho nehodí. Je pravda, že vlastnosti a požadavky koček a psů jsou odlišné. Sotva je možné rozhodnout, který z obou druhů je lepší mazlíček. Ale jaké zvíře je pro vaši rodinu lepší: pes nebo kočka? Vypadá každodenní život majitele psa stejně jako každodenní život majitele kočky?

Počátek chovu psů a koček

Psi jsou často označováni jako „nejlepší přátelé člověka”. A jsou s námi již dlouho!  Dokonce, i když vědci nemají jasno o přesném datu domestikace psa, je jedno jisté: Když se naši předkové usadili, vyvinul se divoký vlk v krotkého psa. Asi před 35 000 až 10 000 lety se divocí vlci přiblížili k lidským sídlům. Odpadky a zbytky jídla byly velkým podnětem k hledání lidské blízkosti. Později byli krotcí vlci cíleně drženi a chováni. Byli využívání k lovu, jako tažná zvířata a ochránci stád a nakonec se stali společníky a přáteli člověka.

Dokonce i kočky se dobrovolně připojily k lidem. Sklady potravin s malými hlodavci byly rájem pro kočky. Lidé je zpočátku neradi viděli, kočky se však rychle staly užitečnými zabijáky myší a dalších škůdců. Nejstarší kočičí mumie je stará 9 500 let a pochází z Kypru a dokonce i ve starověkém Egyptě byly kočky oblíbení domácí mazlíčci. Proti době soužití psa a člověka je to však jen krátký čas.

Kočka v náručí © Laszlo / stock.adobe.com

Výchova psů a koček

Výchova koček

„Psi mají pány, kočky personál“. V tomto citátu spisovatele Kurta Tucholského je trocha pravdy. Kočky jsou přirozeně nezávislé. Vydávají se samy na lov a jsou zvyklé stát na svých čtyřech nohách. Na rozdíl od psů jsou kočky „osamělí lovci”. I když v určitých situacích vytvářejí volné komunity, většinou loví a žijí sami. Když kočky vytvoří volné komunity, nevzniká žádná hierarchie. Koneckonců, kořist kočky je tak malá, že je těžké ji rozdělit mezi několik jedinců. Kdo má převahu, závisí na čase a místě. Tento model ovlivňuje kočku, když se připojí k lidské rodině.

Váží si své lidské rodiny a užívají si mazlení. Ale neposlouchají, tak jako psi. Když kočka chce, přijde sama. Majitelé koček musí být připraveni dát svým čtyřnohým přátelům prostor. Například kočky přesně vědí, kdy chtějí být mazleny – a kdy ne. Kočka nebo pes, oba druhy se musí naučit nějaká pravidla. Dokonce i kočky jsou toho schopné např. i pro ně neexistuje žebrání u stolu, nebo že svojí potřebu mají vykonávat v kočičí toaletě.

Výchova psů

Psi žijí ve smečkách. V přírodě samotný pes přežije jen zřídka. Pořadí ve smečce je absolutní: žijí a loví ve smečce, každý člen má stanovené povinnosti a dodržuje určitou hierarchii.  Pes hledá ve své lidské rodině „alfa zvíře”. To se odráží i v hodnocení rodiny jeho očima. Každý, kdo chová psa, by měl být schopný zajistit jeho bezpečí. Při výcviku psa majitelům nováčkům nabízí pomoc psí školy. V závislosti na charakteru a rase může výcvik stát hodně energie a času!

Pes dává pac

Požadavky na péči

Po dlouhou dobu se věřilo, že kočky jsou zvířata, která se o sebe starají sama, že si chtějí zůstat sama, zatímco člověk žije svůj každodenní život. To je pravdivé jen částečně. I když kočky nemusí být zaneprázdněny nepřetržitě, jsou to přece lovci, a proto vyžadují vyhovující prostředí a rozmanitost: škrabadla, možnosti lezení a úkrytů dávají Vaší kočce příležitost vypustit páru co nejpříjemnějším způsobem. A také kontakt s lidmi patří ke spokojenému kočičímu životu! Nechat kočku nepřetržitě samotnou, není správné, ani když má dostatek jiných podnětů. Nicméně v porovnání s péčí o psa je kočka nenáročná.

Psi jsou silně fixovaní na svou lidskou rodinu. Jen málo psů zůstává samo o sobě celé hodiny, zatímco kočky mohou snadno použít svou toaletu, psi musí být pravidelně venčeni. V závislosti na plemeni psa má náš mazlík určitou nutnost pohybu, miluje dlouhé procházky nebo cvičení. Chcete-li do rodiny přijmout psa, měli byste mít dostatek času na to, abyste vyhověli těmto potřebám!

Závěr: pes nebo kočka?

Rozhodnout se pro konkrétní zvíře, jako je pes nebo kočka, není nikdy snadné. Často pomůže prozkoumat vlastní životní situaci a svůj vlastní každodenní život: Jak velký je Váš byt? Kolik času budete mít na svého mazlíčka? Jakému charakteru dáváte přednost? Nezávislá kočka nebo oddaný pes? Možná vám pomohou naše portréty plemen a články o chovu koček a psů.

Přejeme Vám správný výběr a hodně štěstí!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.