Měl/a bych nechávat svou kočku spát v posteli?

kočka spí s paničkou v posteli

U nás, kočičích milovníku, je dost rozšířené, že kočka může spát v posteli. Názory na to, zda bychom s kočkou měli sdílet i lože, se však různí.

V následujícím textu Vám přiblížíme pro a proti. Na základě nově nabytých informací můžete popřemýšlet, na kterou stranu se přikloníte Vy a sami si rozhodnete, jak budete zvíře v tomto směru vychovávat.

Jaké pozitivní aspekty s sebou nese skutečnost, že s námi kočka spí?

Usínání s kočkou má, jak jistě víte, mnohé pozitivní aspekty:

  • Posiluje propojení mezi Vámi a Vaším tygříkem, přičemž předení a blízkost zvířete mají pozitivní vliv na náš nervový systém. Ne bezdůvodně se říká, že lidé, kteří žijí samy, ale mají doma kočku, jsou mnohem uvolněnější, než ti, kteří žijí úplně sami.
  • Zastánci nocování s kočkami jsou přesvědčeni i o následujícím: Kočky mají vliv na vnitřní mír a klid člověka. Jestliže kočka večer usíná na peřině nebo ráno vyskočí do postele, aby vrníc pozdravila „svého“ člověka (nebo ho upozornila na to, kde se nachází miska), má to na na nás velmi pozitivní, uklidňující účinky a my se cítíme lépe. Především předení uzdravuje a klid kočky se přenáší i na člověka.
  • V této souvislosti je nutné zmínit, že není primárním úkolem kočky, aby kompenzovala deficity našich domácností. Jedná se o to, aby se kočka i majitel cítili stejně dobře. Jste si ve svých potřebách vyrovnaní. Jednoznačně win-win situace nastává tehdy, když se majitel i kočka stejně rádi mazlí.

Kočky neutralizují negativa a chtějí pro člověka jen to nejlepší

  • Z toho vychází teorie, že si kočky lehají na místa v domě, která jsou nabita negativní energií, příp. na nejslabší místa člověka. Existuje případ, kdy si kočka každé ráno v posteli lehala na hlavu, resp. obličej partnera chovatelky. Podle této teorie by celá tato skutečnost pro dotyčného pána nevyzněla příliš lichotivě.
  • Ezoterický názor říká, že kočky odnímají ze svých majitelů „negativní energii“ a neutralizují ji. Kočka tím tedy není zatěžována. V podstatě působí pozitivně na energetické klima domu nebo bytu.
  • Mnoho koček také vykazuje určitou míru starostlivosti o „svého“ člověka – vlastně stejným způsobem, jako je tomu u psů – a mají citelný zájem na tom, aby se mu dařilo dobře. Samozřejmě má tento fakt i dobrý vliv na člověka samotného, když ví, že kočka jeho rozpoložení vnímá a je tu pro člověka, stejně jako člověk pro ni.

 

britská kočka v posteli © LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com

Jak spojit hygienu a spaní na posteli?

Několik aspektů proti kočkám hovícím si v posteli však máme taktéž. Tímto způsobem se například mohou přenášet parazité z kočky na člověka.

Pokud je kočka pravidelně očkována a odčervována, není tento problém úplně na pořadu dne. Přesto u koček, které se pohybují i venku, může dojít k tomu, že do postele parazita přinesou a to vlivem kontaktu s jinými venkovními kočkami.

Při opravdu blízkém kontaktu se mohou tímto způsobem přenést parazité z kočky na člověka. Zubní lékařství dokonce zaznamenalo případy, že se resorptivní nálezy v zubu často objevovaly právě u chovatelů koček. Tento poznatek však ještě není 100% potvrzen.

Pelíšek pro kočku je dobrým řešením

Při obrovském výběru kočičích pelíšků, které jsou dnes dostupné, určitě objevíte aspoň jeden, který bude vyhovovat Vám i Vaší kočce. V něm pak může zvíře trávit noci i větší část dne.

kočka v pelíšku

Pokud kočce od začátku ukážete, že v posteli spát nesmí, bude to zvíře beze všeho akceptovat. Když se naopak rozhodnete až časem, že se Vám spaní v posteli s kočkou nelíbí, budete mít problém se zařazením tohoto „nového“ pravidla do chodu domácnosti. Proto byste si měli stanovit už na začátku, jestli chcete, aby kočka v posteli spala či nikoli, proto jí případně rovnou pořiďte hezký pelíšek, v němž bude moci odpočívat. Zde se bude cítit bezpečně a bude chráněná před průvanem. Místo, kde se kočka může věnovat odpočinku je velmi důležité, aby se cítila dobře a byla šťastná.

Odvykání od určitého pravidla je pro kočku i pánečka náročné, ovšem při pozitivní motivaci, eventuálně prostřednictvím klicker tréninku nebo odměňování pamlsky to možné je.

Na co musím dávat pozor, pokud nechávám spát kočku v posteli?

Čtvrtletní odčervování je stejně důležité jako ujišťování se, že zvíře je prosto ektoparazitů i blech. Protože v nejhorším případě může tímto způsobem dojít i k přenosu boreliózy na člověka. Na člověka nemohou být přeneseni jen paraziti, nýbrž i bakteriální onemocnění, které posléze mohou vyvolat nemoc samotnou. Pozitivní aspekty spaní na posteli se tak mohou zvrtnout ve zcela negativní zkušenosti.

Pokud Vaše kočka spí s Vámi v posteli, je na místě udržovat ještě větší čistotu, než je tomu u ložnice, kde se kočka nevyskytuje. Neboť kočky ztrácí přirozeně srst.

Velký pozor byste si měli dávat, i pokud jste alergici nebo astmatici. v takovém případě byste se nočních kočičích návštěv v posteli měli raději vzdát.

Také v posteli Vašeho dítěte by kočka neměla mít co hledat. Použitím zahrazovacích mřížek kočce zamezíte ve vstupu do postele dítěte. Během dne si dítě samozřejmě může s kočkou hrát a trávit s ní čas dle libosti. I tady jsou však na místě určitá hygienická opatření.

Ovšem v konečném důsledku záleží jen na Vás, jak si spaní zařídíte. Přejeme Vám i Vaší kočce příjemné soužití.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.