Miska na vodu versus kočičí fontánka

miska versus fontánka

Miska na vodu nebo fontánka?

Voda je voda, nebo ne? Ne nutně. Kočičí fontánky zajišťují tekoucí vodu, vytváří v domě příjemnou atmosféru a také stimulují kočku k pití. Ale klasická miska má své výhody.

Proč musí kočky pít

Kočky jsou přirozeně pouštní zvířata: jejich předkové se potulovali pouští severní Afriky. Dokonce i její nejbližší žijící příbuzný, kočka plavá, žije v prostředí, kde je pitná voda dostupná zřídka. Stejně jako její předkové, přijímá naše kočka většinu tekutin, které potřebuje, ze svého jídla. Koneckonců, její přirozená kořist, myš, obsahuje až 70% vody, oproti granulím, které obsahují příliš málo tekutin. Maximální obsah tekutin v granulích, 10%, musí kompenzovat kočka tím, že více pije. Pokud kočka pije příliš málo, koncentrovaná moč, může vést k močovým kamínkům, močovým kamenům a onemocněním ledvin. Dostatečný příjem tekutin je nejlepší prevence. Ale jak motivovat kočku, aby více pila?

Nákup

Zatímco před několika lety byla k dostání pouze klasická miska na vodu a krmivo, nyní dobývá trh fontánka pro kočky. Na rozdíl od vnitřních fontánek jsou fontány pro kočky vyrobené z netoxických materiálů. Snadno se čistí a nutí kočky více pít. Vyrábějí se v mnoha velikostech, v různých provedeních a cenových relacích – je tu něco pro každého.

Obvykle jsou kvalitní fontánky dražší než obyčejné. Většina fontánek vyžaduje jednoduchou instalaci a připojení k síti. Ale za tu námahu to stojí.

Atraktivita pro kočky

Jako pouštní zvíře, kočka zřídka navštíví misku s vodou. Tekoucí voda je pro většinu koček atraktivnější. Fontánka pro kočky nutí našeho zvědavého čumáčka k častějšímu ochutnání chladné vody.

Klasickou misku náš mazlík často ignoruje. To platí zejména tehdy, jeli hned vedle misky s krmivem.

koťátko pije mléko z talířku © sharafmaksumov / stock.adobe.com

Čerstvá voda

Tekoucí voda je ve fontáně neustále obohacovaná kyslíkem a chutná čerstvější než často zastaralá voda v misce.

Každodenní výměna vody zajistí také klasické misce větší atraktivitu. Více misek rozmístěných různě po bytě zajistí, že se kočka každou chvilku napije.

Klima

Suchý vzduch v našich bytech není zdravý pro pokožku a plíce. Pokojová fontána zajišťuje odpařování vody pro zdravý vzduch v místnosti, výhodné bude, pokud jí bude moci také využít Vaše kočka jako příležitost k pití! Před objednáním dekorativní vnitřní fontánky se podívejte na speciální fontánku pro kočky. Tak uděláte něco dobrého pro svého čtyřnohého přítele a Vaše plíce!

Hygiena

Misky na pitnou vodu a fontánky jsou hygienické pouze při pravidelném čištění. Dlouho stojící voda a řasy se mohou stát zdravotním rizikem a chuťově znehodnocují vodu. Zde má bod klasická miska, protože se dá rychle vypláchnout v ruce nebo v myčce nádobí. Čištění fontánek je o něco komplikovanější a zdlouhavější.

Co si vyberete, je záležitost osobní preference. Zejména v teplejších letních měsících je důležité, aby Vaše kočka pila dostatečně. Můžete také obohatit pitný režim Vaší kočky tím, že přidáte další misku na vodu. Několik misek rozmístěných po bytě je lepší. Nejenže to děláte pro svého čumáčka, ale také to zlepší vzduch v bytě.

Přejeme Vám i Vaší kočce vše nejlepší!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.