Škrabací stromy versus škrabací nábytek

Škrabací stromu versus škrabací nábytek

Škrabací strom nebo škrabací nábytek?

Trh nabízí mnoho různého nábytku pro škrábání, od jednoduchých desek až po škrabací rohože, škrabadla a škrabací stromy všech velikostí. Co je ale lepší pro kočku? Škrabací strom nebo škrabací nábytek? Stručně řečeno: je důležité, aby Vaše kočka mohla uspokojit svojí potřebu škrábat. Škrabací nábytek všech typů a velikostí má své pro i proti.

Proč má kočka potřebu škrábat?

Škrábání patří mezi základní potřeby našich tygříků. Nejen domácí kočky, ale také kočky s volným výběhem musí ostřit své drápky, aby se zbavily přebytečné rohové tkáně. Kromě toho kočka označuje své území i škrábáním. Viditelné stopy posílají jasnou zprávu: Žiji zde. Na tlapkách se nacházejí také pachové žlázy. Každý tygřík zanechává na místě svůj osobitý pach jako svojí vizitku.

Když se Vaše kočka nastěhuje, vedle misky na krmení a toalety je ještě mimořádně důležitá jedna věc: správné škrabadlo. Pokud Vaše kočka nemá způsob, jak uspokojit svojí potřebu škrábaní vhodným způsobem, uchýlí se k nábytku a polštářům. Vaše kočka tak neprotestuje, prostě nemá jiný způsob, jak uspokojit svoje vrozené instinkty!

Jaké škrabadlo je nejlepší pro mou kočku?

Milovníci koček s malým bytem často pochybují o tom, že kočky mohou být v malém prostoru šťastné. Dobrá zpráva: Pro dobré životní podmínky koček není důležitý pouze počet metrů čtverečních, ale správné využití prostoru.

Velké kočičí stromy mohou nabídnout kočce takzvanou „třetí dimenzi": Mnoho pater nabízí Vašemu chlupáčkovi příležitost plně využít prostor. Zde může kočka nejen škrábat, ale i si hrát, relaxovat nebo pozorovat okolí. Velké škrábací stromy jsou ideální pro rodinu koček a pro aktivní kočky. Menší škrabadla dávají kočce méně příležitostí vypustit páru. Mnoho škabadel má patro, ale kočka nemůže vylézt tak vysoko jako u velkých stromů, od podlahy až ke stropu. Mnoho škrábacích podložek a prken může být instalováno na zeď, což dává kočce příležitost k protažení se a ke škrábání. Neposkytují však příležitost vylézt a pozorovat okolí shora.

Protože škrábací podložky a desky vyžadují mnohem méně místa než většina škrábacích stromů, jsou vhodné zejména do malých bytů. Ačkoli škrábací nábytek, který šetří místo, nedává kočce možnost pohybovat se vertikálně, v kombinaci s dalším pozorovacím místem, je zcela vyhovující pro kočku žijící v bytě. Jako doplněk můžete např. vyhradit polici pro Vaší kočku, vybavit ji útulným polštářem, kočka tak získá místo, kde může relaxovat a pozorovat okolí.

Vzhled

Možná Vás zařizování interiéru Vašeho domova stálo spoustu peněz i úsilí a škrabací strom se neshoduje s návrhem interiéru. Žádný problém: existuje mnoho moderních škrábacích stromů, podložek, nábytku, škrabadel, které se budou hodit do Vašeho domova.

Rozhodnutí: škrabací strom nebo škrabací nábytek

Škrabací podložka, škrabací strom, škrabací nábytek? Rozhodnutí závisí zcela na Vašich osobních preferencích a na Vaší kočce. Je Váš čtyřnohý člen rodiny mimořádně aktivní nebo spíše klidný? Co má Vaše kočka raději šplhání nebo spánek? Může Vám pomoci i rozhlédnutí se po bytě: existují u Vás nevyužitá místa, která by byla vhodná pro škrabací strom? Nebo potřebujete co nejúspornější řešení?

Přejeme Vaší kočce spoustu zábavy, škrábaní, lezení, řádění a odpočinku!

Nejlépe hodnocené články

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou a lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům - stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc Vás Vaše kočka miluje.

Proč kočky předou a jak to dělají?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře - a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.