Škrabací stromy versus škrabací nábytek

Škrabací stromu versus škrabací nábytek

Škrabací strom nebo škrabací nábytek?

Trh nabízí mnoho různého nábytku pro škrábání, od jednoduchých desek až po škrabací rohože, škrabadla a škrabací stromy všech velikostí. Co je ale lepší pro kočku? Škrabací strom nebo škrabací nábytek? Stručně řečeno: je důležité, aby Vaše kočka mohla uspokojit svojí potřebu škrábat. Škrabací nábytek všech typů a velikostí má své pro i proti.

Proč má kočka potřebu škrábat?

Škrábání patří mezi základní potřeby našich tygříků. Nejen domácí kočky, ale také kočky s volným výběhem musí ostřit své drápky, aby se zbavily přebytečné rohové tkáně. Kromě toho kočka označuje své území i škrábáním. Viditelné stopy posílají jasnou zprávu: Žiji zde. Na tlapkách se nacházejí také pachové žlázy. Každý tygřík zanechává na místě svůj osobitý pach jako svojí vizitku.

Když se Vaše kočka nastěhuje, vedle misky na krmení a toalety je ještě mimořádně důležitá jedna věc: správné škrabadlo. Pokud Vaše kočka nemá způsob, jak uspokojit svojí potřebu škrábaní vhodným způsobem, uchýlí se k nábytku a polštářům. Vaše kočka tak neprotestuje, prostě nemá jiný způsob, jak uspokojit svoje vrozené instinkty!

Jaké škrabadlo je nejlepší pro mou kočku?

Milovníci koček s malým bytem často pochybují o tom, že kočky mohou být v malém prostoru šťastné. Dobrá zpráva: Pro dobré životní podmínky koček není důležitý pouze počet metrů čtverečních, ale správné využití prostoru.

Velké kočičí stromy mohou nabídnout kočce takzvanou „třetí dimenzi”: Mnoho pater nabízí Vašemu chlupáčkovi příležitost plně využít prostor. Zde může kočka nejen škrábat, ale i si hrát, relaxovat nebo pozorovat okolí. Velké škrábací stromy jsou ideální pro rodinu koček a pro aktivní kočky. Menší škrabadla dávají kočce méně příležitostí vypustit páru. Mnoho škabadel má patro, ale kočka nemůže vylézt tak vysoko jako u velkých stromů, od podlahy až ke stropu. Mnoho škrábacích podložek a prken může být instalováno na zeď, což dává kočce příležitost k protažení se a ke škrábání. Neposkytují však příležitost vylézt a pozorovat okolí shora.

© pfluegler photo / stock.adobe.com

Protože škrábací podložky a desky vyžadují mnohem méně místa než většina škrábacích stromů, jsou vhodné zejména do malých bytů. Ačkoli škrábací nábytek, který šetří místo, nedává kočce možnost pohybovat se vertikálně, v kombinaci s dalším pozorovacím místem, je zcela vyhovující pro kočku žijící v bytě. Jako doplněk můžete např. vyhradit polici pro Vaší kočku, vybavit ji útulným polštářem, kočka tak získá místo, kde může relaxovat a pozorovat okolí.

Vzhled

Možná Vás zařizování interiéru Vašeho domova stálo spoustu peněz i úsilí a škrabací strom se neshoduje s návrhem interiéru. Žádný problém: existuje mnoho moderních škrábacích stromů, podložek, nábytku, škrabadel, které se budou hodit do Vašeho domova.

Rozhodnutí: škrabací strom nebo škrabací nábytek

Škrabací podložka, škrabací strom, škrabací nábytek? Rozhodnutí závisí zcela na Vašich osobních preferencích a na Vaší kočce. Je Váš čtyřnohý člen rodiny mimořádně aktivní nebo spíše klidný? Co má Vaše kočka raději šplhání nebo spánek? Může Vám pomoci i rozhlédnutí se po bytě: existují u Vás nevyužitá místa, která by byla vhodná pro škrabací strom? Nebo potřebujete co nejúspornější řešení?

Přejeme Vaší kočce spoustu zábavy, škrábaní, lezení, řádění a odpočinku!

Nejlépe hodnocené články
5 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.