Správné škrabadlo

kočka na škrabadle

Ideální škrabadlo pro Vaší kočku

Pro kočky žijící v bytě je škrabadlo nezbytnou hračkou, ale i volně žijící kočky uvítají možnost se dosytosti vydovádět. Kočky jsou zvědavá zvířata, vyhledávající neustále nová dobrodružství. Odpovídající škrabadlo je proto nezbytností.

5 důvodů, proč kočce pořídit škrabadlo:

 • Kočka si na škrabadle brousí a ostří drápky.
 • Při hraní si zvířata posilují svaly a krevní oběh.
 • Kočky si mohou značkovat své území.
 • Je také ideálním místem k odpočinku a vyhlídkovou plošinou pro ničím nerušené pozorování okolí.
 • Kočka se může dostatečně vydovádět bez toho, že by poškodila nábytek.
tlapka kočky s drápkem

Jaké by mělo být ideální škrabadlo?

Nabídka škrabadel je opravdu velká. Člověk snadno ztratí přehled a mnoho chovatelů pak vybírá speciální designový škrabací nábytek pouze podle vzhledu. Je však několik kritérií, která byste měli při výběru škrabadla brát v úvahu:

 • Mělo by disponovat dostatkem místa pro odpočinek, škrabací podložkou, dostatkem možností ke šplhání a kukaní pro ničím nerušený odpočinek.
 • Kmen škrabacího stromu by měl být min. o 10 cm vyšší než natažená kočka a měl by být vyroben z odolného materiálu, např. sisalu.
 • Koťata navykněte nejprve na malé škrabadlo.
 • Škrabací strom sahající až ke stropu s extra silnými kmeny a přídavným držákem pro upevnění k podlaze doporučujeme zejména pro těžké kočky. V tomto případě je na prvním místě stabilita.
 • Mělo by být umístěno v obývacím pokoji a v blízkosti okna, protože kočky jsou společenská zvířata a rády vše pozorují.
 • Škrabadlo umístěte do volného prostoru, pokud možno v dostatečné vzdálenosti od ostatního nábytku. Snížíte tak riziko, že kočka pojme skákání po nábytku jako zábavnou hru.
 • Pokud máte balkon, můžete ho umístit tam, ale nezapomeňte balkon zabezpečit vhodnou ochrannou sítí. 

Velký výběr škrabadel, škrabacích podložek a sisalových hraček naleznete v našem zoohit obchodě v sekci Kočky.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.