BARF – biologická syrová strava pro kočky

kočka jí syrové maso z talíře

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?

Co je BARF?

DPojem „BARF“ označuje tzv. „biologickou syrovou stravu přizpůsobenou danému druhu zvířete“. Druhová je tato metoda krmení především z jednoho důvodu: kočky jsou od přírody masožravci. Pokud budeme aplikovat princip syrové druhové stravy, pak dostanou zvířata přesně to, co by měly v přírodě – tedy hodně masa. Na rozdíl od domácího vaření krmiva jsou BARF porce distribuované syrové, tedy bez předchozího vaření nebo pečení. Právě tento fakt ale zvedl i vlnu kritiky. Syrové maso je pro člověka povětšinou nezdravé, může vést k podráždění žaludku nebo k intoleranci stravy. Nefunguje to tedy u kočky stejně?

Syrové maso v misce

Proč je syrová strava pro kočky vhodná?

I když nás domácí kočky provázejí již tisíciletí, je industriálně produkované kočičí krmivo relativně novou záležitostí: firma Mars přivedla teprve v roce 1958 na trh první konzervu pro kočky, přičemž výše zmíněná firma distribuuje krmivo doposud, ovšem je známá pod názvem „Whiskas“.  O dvacet let později následovalo suché krmivo od té samé značky. V 70.letech vyvinula dílna Hills krmivo „Prescription Diet Feline“, a od roku 1990 jsou k dostání i dietní krmiva, které mají pomoci v překonání nemocí. Kočky se však fyzicky nezměnily jen proto, že nyní mají možnost mít krmivo v konzervách, praktických kapsičkách anebo ve formě suchého krmiva. Evoluce mění zvířata po fyzické stránce jen velmi pozvolna a bere si na to velmi dlouhé časové údobí, které se týká mnoha generací. Proto i nyní chytají mnohé doma žijící kočky ptáky a malé hlodavce, i když nejsou ve stravování odkázány samy na sebe, jak tomu je na mnoha statcích či vesnicích.  Trávicí trakt kočky si proto na pohodlný způsob života po boku člověka ještě nenavykl, i přesto, že nabídka hotových pokrmů pro kočky je nyní již opravdu rozmanitá. Uvnitř kočky zůstávají stále lovci – to platí pro jejich chování i jejich orgány, které jsou stejné, jaké měli jejich divoce žijící menší předci!

Z toho důvodu se ideální nutriční porce pro domácí kočku zakládá i dnes na složení, které odpovídá skladbě průměrné myši. Mezitím bylo dokonce vědecky dokázáno, že kočky upřednostňují stravu, v níž 50% -60% tvoří proteiny, 20-30% tuk a 3-8% uhlohydráty.

Ale jak to vypadá s bakteriemi a parazity, např. červy, kteří by se eventuálně mohli v masu vyskytovat? Jakožto původní lovci jsou kočky plně uzpůsobeny na příjem syrového masa – nakonec v přírodě jen sotva naleznete skvěle zakonzervovaný zdroj potravy a samotné myši kočka zpracovává taktéž „zasyrova“. Žaludeční šťávy kočky jsou z toho důvodu velmi agresivní, naši malí lovci tedy nejsou tak náchylní k otravě jídlem jako my, lidé.

Zatímco je syrové maso jen málo vhodné pro lidskou stravu, pro kočku je přesně tím pravým, neboť vychází z původního stylu stravování jejích předků! BARF neplatí bezdůvodně za zcela původní metodu krmení. Samozřejmě není ani příjem syrové stravy zcela bez rizika.

Krmit syrovou stravou ano – ale správně!

Aby naši miláčci měli vše, co ke zdravému způsobu života potřebují, musí být tyto syrové porce sestaveny opravdu odborně. Neboť ani v divoké přírodě se kočky nekrmí pouze svalovinou. Potřebují i vnitřnosti jako je srdce, játra a plíce, stejně jako část kostí a srsti své oběti, neboť tyto části dodávají vápník a vlákninu. Z toho zcela jasně vyplývá následující: BARF technologie jednoznačně nespočívá v konzumaci pouhé svaloviny. Chovatelé, kteří by chtěli uplatnit metodu BARF, musí nejdříve řádně prozkoumat, kolik živin, vitamínů, uhlohydrátů a proteinů jejich zvíře potřebuje a přípravu stravy pak těmto zjištěním přizpůsobit. Věk, plemeno, pohlaví i dědičná onemocnění mohou stravu jednotlivých koček odlišovat. Díky tomu je však toto krmení opravdu flexibilní a navíc – chovatelé tak vždy vědí, co se jejich miláčkovi v misce zrovna nachází.  Zpravidla pracují BARF přívrženci s čerstvým masem a vnitřnostmi, umělými nebo přírodními minerálními látkami a vitamínovými příměsemi, občas také s malým množstvím ovoce a zeleniny. Tyto porce vlákniny pomáhají regulovat trávení zvířete.

Jako pomocníka při přepočítávání obsažených látek a přísad můžete využít tzv. BARF kalkulačku, kterou naleznete na internetu. Na toto téma vzniklo i mnoho odborných prací, které navíc nabízejí i triky a tipy k  BARF stravování. Bohužel je BARF mezi veterináři známo jen zřídka. Váš veterinář Vám však může být nápomocen při určení eventuálních chorob a z toho vyplývajících dopadů na stravování.

kočka jí syrové maso

BARF – ale přirozeně!

Zvláštností na syrové stravě je opravdu přirozený styl suplementace (doplňování stravy o zdraví prospěšné elementy, které ve stravě chybí nebo v ní nejsou dostatečně obsaženy. pozn.překladatele). Místo toho, aby byly do masa a vnitřností uměle přimíchány přísady jako je vápník a vitamín A, tak zastánci přírodního stravování doplňují do krmiva jemně mleté skořápky vajec a rybí tuk (z tresky). Místo práškového vitamínu B se používají pivní kvasnice a olej z pšeničných klíčků doplňuje vitamín E. Magnesium není dodáváno glukanátem, nýbrž sušené řasy rodu Spirulina. Mořské řasy pak doplňují krmivo o potřebný jód.

Neboť: i při „přirozené“ suplementaci je důležité znát přesné potřeby Vašeho zvířete!  Například jedinci, kteří trpí na močové kameny, by neměli přijímat velké množství magnézia, ale naopak u jedinců bez obtíží je správný poměr fosforu a kalcia. Aminokyselina taurin je esenciální, neboť organismus kočky není schopen si ji vytvořit sám a musí ji přijímat ve stravě. Navíc zatímco vitamíny rozpustné ve vodě se z těla při nadměrném přijetí přirozeně vylučují, ty, které jsou rozpustné v tucích, tělo samo nevyloučí, tedy při jejich nadměrném požívání může dojít k pozvolné otravě.

Convenience BARF

Jak je zřejmé: abyste pokryli veškeré potřeby Vašeho zvířete, je zapotřebí cílená rešerše, podrobné přezkoumání a následně řádná příprava. Nic není nemožné! Avšak najít správné recepty, nakoupit čerstvé maso, nakrájet suroviny, odvážit suplementy, dobře promísit, nasáčkovat porce a umístit vše do mrazáku, to všechno jsou činnosti, které samozřejmě zabírají čas.  A to není vše: Někomu se občas nepodaří díky ne zcela přesnému průzkumu kočku tímto krmivem zaujmout, navíc počítání živin v krmivu taky vyvolává velké množství otázek, dotazy jako zda musí váha nachlup přesně odpovídat nejsou také ničím neobvyklým a klasickým protivníkem je v tomto ohledu čas, který je na přípravu krmiva třeba. Pokud patříte k lidem, kteří se potýkají s těmito obtížemi, ani tak to neznamená, že se musíte BARF krmení vzdát.

Tzv. „Convenience BARF produkty“ nabízejí chovatelům koček možnost stravovat svého miláčka dle druhové příslušnosti bez toho, aby nad přípravou krmiva strávili velké množství času anebo měli široký základ znalostí o problematice BARF.  Jestliže dříve byly syrové produkty pro kočky dostupné jako exkluzivita pouze v některých lokálních řeznictvích, nyní se příležitosti chopily i velcí distributoři krmiva, kteří jej tvoří na základě BARF metody, přičemž skládají potřebné suroviny a poté je naporcované zamrazují. Chovatel krmivo tedy dle potřeby pouze rozmrazí a může servírovat. Pro chovatele, kteří na BARF pohlížejí spíše skepticky a chtějí své kočce nabídnout exkluzivní menu, vezmou inovativní, kvalitní receptury vítr z plachet: např. Ragú z divočáka s brokolicí a bramborami – jistě osloví i toho nejnáročnějšího strávníka!

Pro chovatele, kteří přece jen raději přiloží ruku k dílu a chtějí si vybrat maso pro svého miláčka sami, existují tzv. Hotové suplementy. Tyto produkty obsahují všechny důležité vitamíny a minerály, stačí je tedy jen smísit s čerstvým masem a vnitřnostmi a je hotovo. Máte skvělé krmivo pro kočky bez jakéhokoli vážení a s maximální časovou úsporou!

Klady a zápory

Stejně jako krmení hotovými krmivy a kritika, s níž se výrobci krmiva musejí potýkat jako je zkažené maso nebo cizí tělesa v krmivu, tak ani BARF krmení není zcela bez rizika. I syrové maso se může potýkat s problémy, tedy být nositelem nemocí nebo mít v sobě neodstraněné zárodky parazitů. Agresivní žaludeční šťávy kočky sice dokáží mnohé nebezpečenství zničit, u mladých, starších nebo nemocných jedinců však ohrožení stále existuje. Hotové suplementy mohou být také špatně namíchány stejně jako krmivo u konzervové stravy. Pokud je u krmení syrovou stravou používáno pouze maso určené pro lidskou spotřebu, jsou masa samozřejmě na parazity a nemoci kontrolována. Přesto ten, kdo suplementy a maso nedodává z vlastních zdrojů, je vždy odkázán na loajalitu třetí strany, je jasné, že i bio řezník zpoza rohu může pochybit.

kočka kouše syrové maso

Ten, kdo se rozhodne stravovat svoji kočku na základě principu BARF, přejímá velkou zodpovědnost, které si musí být vědom. Není-li připraven na to, aby si pročetl veškeré dostupné materiály, kladl důraz především na kvalitu vybíraných surovin a připravoval každé jídlo pečlivě, pak by měl raději zvolit krmivo již hotové, neboť to se pak stává jistějším a bezpečnějším řešením. Jestliže si je však milovník koček své zodpovědnosti vědom a následuje pokyny BARF pozorně a s láskou, pak je syrová strava definitivně ta nejlepší metoda krmení, kterou můžete Vaší kočce poskytnout.

Nejlépe hodnocené články
11 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?