Správné krmivo pro dospělou kočku

šedá kočka s modrýma očima u misky

„Jsi to, co jíš“ – toto pořekadlo platí i pro kočky. Ale jak vybrat pro kočku to správné krmivo? Jaké živiny tito lvi salónů potřebují? A existuje ideální krmivo pro kočky? Hledání toho pravého krmiva vypadá složitě. Alespoň při pročítání internetových diskuzí a odborné literatury takový dojem získáte. Syrová či doma připravená strava, šťavnaté či suché krmivo – co dodá kočce potřebné vitamíny a minerální látky, aby byla zdravá? Která strava odpovídá přirozeným návykům koček? Tyto otázky si jistě neustále kladete – ať už jste novopečený nebo již zkušený majitel kočky. Ale žádné obavy! Vybrat správné krmivo pro Vašeho kočičího mazlíka není tak těžké.

Živiny: Bílkoviny, sacharidy a tuk

Aby se organismus mladé kočky vyvíjel správně a v dospělosti byla kočka zdravá, potřebuje nezbytné živiny. Pokud nemá organismus dostatek živin pro budování silné kostry, regeneraci svalů a budování nových nervových vláken, není v rovnováze – následkem jsou nemoci a přecitlivělosti. Ale co přesně tedy kočka potřebuje? Typická kořist volně žijící kočky – myš, je složena ze 65 procent z vody. Zbytek tvoří z 50 – 60 procent bílkoviny, 20 – 30 procent tuk,  3 – 8 procent sacharidy a 6 – 8 procent minerální látky. Tento poměr je pravidlem pro odpovídající krmivo pro kočky. Vědecké testy prokázaly, že kočky upřednostňují stravu, jejíž složení odpovídá složení myši! Naši mazlíčci přesně vědí, co je pro ně dobré.

Bílkoviny

Vysoký je zejména obsah bílkovin, vedle tuku nejdůležitějšího zdroje energie masožravých koček. Pro kočky lehce stravitelné bílkoviny jsou zejména živočišného charakteru, svalovina přitom obsahuje více bílkovin než vazivo.

Sacharidy

Naši kočičí mazlíčci mohou konzumovat sacharidy pouze v omezeném množství! Ale nadbytečné přesto nejsou: Mezi sacharidy patří také balastní látky nebo vláknina – nejsou sice stravitelné, ale regulují činnost střev. Kočičí strava by však měla sacharidů obsahovat pouze malé množství, jinak by to mohlo ovlivnit trávení a životnost orgánů jako jsou ledviny.  Kočky přijímají sacharidy zejména ve formě obsahu žaludku kořisti – zřídka více než 3 – 5 procent, obsahující obilniny a další rostlinné složky.

Tuky

Lidé se v posledních několika letech zaměřili zejména na nízkotučnou stravu – pro kočky je ale tuk životně důležitý. Je zdrojem energie a nenasycených mastných kyselin jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Pro masožravé kočky jsou tyto kyseliny nezbytné a lépe zužitkovatelné než rostlinný tuk. Některé kyseliny musejí být získány ze živočišných zdrojů, aby je organismus kočky mohl zužitkovat.

britská modrá kočka u plné misky krmiva

Vitamíny a minerální látky

Samozřejmě se tělo kořisti neskládá pouze ze základních živin a vody. Obsahuje také určité množství vitamínů a minerálních látek. Ty se podílejí na mnoha procesech v těle kočky.

Vitamíny

Ale není vitamín jako vitamín! Kočka potřebuje určité množství určitých vitamínů. Zásadní je rozdíl mezi vitamíny rozpustnými ve vodě a v tucích. Druhé jmenované se v těle ukládají a může dojít k jejich předávkování. Vitamíny rozpustné ve vodě tělo vyloučí s močí, jakmile hrozí předávkování. Vzhledem k tomu, že vitamíny jsou v úzké interakci se všemi metabolickými procesy, doporučujeme opatrnost. Vitamíny jsou obvykle citlivé na teplo a během procesu vaření dochází do značné míry k jejich zničení.

Minerální látky

Stejně důležité jsou minerální látky. Na rozdíl od vitamínů nejsou obvykle citlivé na teplo a při vaření se nezničí. Rozlišuje se mezi makroelementy a stopovými prvky: Kočka potřebuje makroelementy jako je vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík a chlor stejnou měrou jako stopové prvky – železo, měď, zinek, mangan, jod a selen.


Poznámka: Při ohřevu hotového krmiva dochází ke znehodnocení velkého množství přírodních živin. Jako náhrada se používají vitamínové a minerální doplňky.

Výživa koček: Metody krmení

Nyní máte představu o tom, co Vaše kočka potřebuje, aby zůstala zdravá. Ale jak to celé zrealizovat? Které krmivo pro kočky obsahuje přesně ty suroviny, které jsou pro kočku tak zdravé?

To nejdůležitější: “Dokonalé” krmivo pro kočky neexistuje. Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro hotové krmivo nebo doma připravenou či syrovou stravu: Všechny způsoby stravování mohou být provedeny dobře i špatně.

Hotová krmiva

Konzervy nebo suché granule: Hotová krmiva pro kočky jsou konzervována a balena prakticky v konzervách nebo miskách. Nejběžnější forma výživy koček je pohodlná a snadná pro všechny majitele koček. Dostupná jsou krmiva pro kočky v suché i vlhké podobě.

Šťavnaté nebo suché krmivo

Zatímco obsah vlhkosti ve šťavnatých krmivech odpovídá přirozené stravě kočky, v suchém krmivu je tento obsah minimální. Vzhledem k tomu, že kočky přijímají potřebné tekutiny převážně ze stravy, může dojít k deficitu a následnému rozvoji onemocnění ledvin a močového měchýře. Při výrobě  suchých krmiv jsou často přidávány rostlinné přísady, jako jsou brambory, hrách nebo vojtěška. Dokonce i bezobilninová suchá krmiva často obsahují až 50% sacharidů – surovinu, kterou kočka potřebuje jen v malém množství a obtížně ji zužitkovává. Dochází tak k zatížení odvodných orgánů. Nicméně i suchá krmiva odpovídají přirozené kočičí stravě. Více informací o „šťavnaých versus suchých krmivech“ naleznete v našem magazínu.

britská modrá kočka u mokrého krmiva

Cenové rozdíly

Jak již bylo řečeno, na trhu jsou dostupná hotová krmiva různé kvality od bio výrobků až po levná krmiva ze supermarketu. Každý má tedy možnost si vybrat s ohledem na své finanční možnosti! Bohužel, jsou značné rozdíly v kvalitě krmiv dostupných na trhu. Naštěstí lze v regálech obchodů nalézt stále větší nabídku velmi kvalitních i přírodních krmiv, jejichž složení odpovídá přirozené stravě koček.  Bohužel se však zvyšuje i nabídka krmiv nekvalitních. Majitelům koček tak často nezbývá nic jiného, než pečlivě pročítat etikety na konzervách, kapsičkách a mističkách.

Jak rozluštit údaje na etiketě kočičích konzerv?

Jednoznačný údaj na krmivu je, zda se jedná o kompletní nebo doplňkové krmivo. U kompletního krmiva stanovuje zákon, co vše potřebné pro zdraví kočky musí obsahovat, zatímco doplňkové krmivo je vhodné pouze jako pamlsek, postrádá totiž základní vitamíny a minerály.
Suroviny jsou na složení výrobku uvedeny v sestupném pořadí podle množství. Na prvním místě je tedy surovina, jejíž obsah v krmivu je nejvyšší. U kvalitních krmiv by mělo být vždy na prvním místě maso. Ale POZOR: V případě, že je maso v suchém krmivu uváděno jako čerstvý produkt, může se jednat o podvod. Zatímco „čerstvé maso“ je zdravé a přírodní, po odstranění vody a zpracování na suché krmivo ho zůstane pouze malé množství a údajná hlavní složka se tak rychle přemístí na konec seznamu použitých surovin.
Dalším častým údajem na etiketě krmiv jsou „vedlejší produkty“. Přirozená kořist kočky není složena jen ze svaloviny, krmení výhradně masem tak může vést k nedostatku živin. Na druhou stranu, ne všechny vnitřnosti a suroviny, jako rohovina a kůže, dokáže organismus kočky snadno zpracovat. Výrobci krmiv pro zvířata je však občas používají: Tyto látky totiž zvyšují procento bílkovin v krmivu – a výrobní náklady nejsou tak vysoké. Totéž platí pro „rostlinné vedlejší produkty“, které organismus kočky není schopen využít. Rohovina a kůže se však z důvodu špatné stravitelnosti používá jen ve výjimečných případech

Při výběru správného krmiva pro kočku se řiďte následujícími kritérii

  • Maso je na prvním místě v seznamu surovin, nejlépe v procentech a s vyznačením druhu masa. Pozor na „vedlejší živočišné produkty“ – měly by být jasně definovány, v opačném případě o to výrobce požádejte!
  • Dokonce i rostlinné složky, jako jsou obilí a zelenina, by měly být přesně specifikovány. Rostlinné vedlejší produkty buď krmivo neobsahuje, nebo jsou uvedeny samostatně.
  • Krmivo žádné další nedefinované suroviny neobsahuje.

Krmivo, které splňuje tato kritéria, poskytuje kočce vše potřebné pro zdravý život. Jednoduché a praktické řešení pro všechny majitele koček!

Změna stravy

Možná jste již našli to pravé, odpovídající krmení pro Vaší kočku – ale micka není tak nadšená jako Vy a dává přednost méně kvalitnímu krmivu, na které je zvyklá? Abyste Vašeho mazlíčka na nové krmivo pomalu navykli, přimíchávejte malé množství nového krmiva do krmiva původního. Kočky jsou mistry v pečlivém vytřídění cizího krmiva. Šťavnaté krmivo přechod na novou stravu usnadní. Pokud Vaše míca nové krmivo neustále odmítá, je důležitá trpělivost a vytrvalost: Jak přesně postupovat při změně stravy se dozvíte v našem magazínu.

Krmení syrovou stravou

Krmení syrovou stravou je často označováno jako „BARF“: „Bone and raw food“ nebo „biologically appropriate raw foods“ nebo přeloženo do češtiny „krmení biologicky odpovídající syrovou stravou“. Tato metoda krmení je vhodná z jednoho důvodu: Kočky jsou od přírody masožravci. Ze syrové stravy získají velké množství čerstvého masa. Na rozdíl od přípravy domácí stravy je BARF strava podávána syrová bez předchozího vaření či pečení. Zůstanou tak zachovány všechny přírodní živiny obsažené v mase. Aby organismu kočky dostal vše, co potřebuje a kočka byla zdravá, je nutné porce syrové stravy pečlivě zkomponovat. Kočky potřebují víc než jen svalovinu.

tigrovaná kočka jí syrové maso

Vnitřnosti, jako jsou srdce, játra, ledviny a plíce a části kostí či srsti dodávají organismu vápník a balastní látky. Chovatelé, kteří chtějí podávat kočce BARF stravu, by si měli nejprve prostudovat, jaké množství živin, vitamínů, bílkovin a sacharidů kočka potřebuje a podle toho upravit receptury. V závislosti na věku, rase, pohlaví a předešlých onemocněních se porce BARF stravy může u každé kočky lišit. Díky tomu je velmi adaptabilní – při krmení syrovou stravou přesně víte, co v krmivu je a co není!

Kdo krmí kočku syrovou stravou, nese za to odpovědnost. Získat potřebné informace, vybrat kvalitní suroviny a pečlivě krmivo připravit – to vše vyžaduje čas. Kromě toho je třeba zvážit aspekt hygieny při manipulaci se syrovým masem. Pokud je majitel kočky zodpovědný a pečlivě BARF krmiva připravuje s veškerou péčí a láskou, může být krmení syrovou stravou vhodné pro téměř všechny kočky!

Domácí příprava krmení

Můžete také připravit krmivo pro kočku sami doma. Před podáváním ho na rozdíl od syrové stravy ohřejete. Je pak lépe stravitelné pro citlivé či starší kočky nebo takové, které nikdy nebyly krmeny syrovou stravou. Vařením navíc dochází ke zničení v mase obsažených bakterií.

Příprava domácí stravy je dobrou variantou pro ty, kdo chtějí mít stravování kočky pod kontrolou a nemohou krmit kočku stravou syrovou. Uvědomte si ale, že při vaření masa dochází ke znehodnocení mnoha živin a ztrácí se tak přednosti metody BARF stravování. Stejně jako při přípravě syrové stravy porce sestavujte pečlivě a s láskou – prostudovat si potřebné informace je nezbytné!

Která metoda je pro kočku nejvhodnější?

Nyní jste si udělali zevrubný přehled o různých způsobech krmení. Který z nich si vyberete, není jen na Vašich preferencích, ale závisí také na potřebách Vaší kočky. Možná jste si při čtení našeho článku již vybrali svého favorita? Možná hledáte správné hotové krmivo, pátráte a pročítáte etiky na krmivech? Nebo jste se ještě nerozhodli.

Mějte na paměti: Ideální metoda krmení pro Vaší kočku by měla být slučitelná s Vaším životním stylem, stejně jako se zdravotními omezeními Vašeho tygříka. Kočka by měla být středem zájmu! Registrujte jakoukoli nesnášenlivost a vezměte v úvahu, jak se kočka stravovala doposud. Mnoho domácích koček si s kousky masa hraje a neuvědomuje si, že maso je základní složkou jejich stravy. Některé kočky hotová krmiva nesnášejí.

Přejeme Vaší kočce „dobrou chuť“!

Nejlépe hodnocené články
11 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?