Dovolená se psem nebo bez něj?

Pán se psem na nádraží

Pláž, hory nebo kultura? Nastane-li doba dovolených, stojí většina majitelů domácích mazlíčků před zásadním rozhodnutím – co s milovaným čtyřnohým členem rodiny. Vzít ho na dovolenou s sebou nebo ho raději svěřit do péče opatrovateli nebo personálu v psím hotelu? Představíme Vám několik možností a ukážeme Vám, na co si dát při plánování pozor.

Důvody pro dovolenou bez psa

Dovolená bez psa? Pro mnohé majitele domácích mazlíčků nepředstavitelné. Ale někdy je opravdu lepší nechat psa doma. Dlouhá, namáhavá cesta, přísné podmínky vstupu do určité země, riziko infekce, extrémní klimatické podmínky nebo zákaz psů v hotelu jsou časté důvody, proč s sebou psa na dovolenou raději nebrat. Také představy o trávení dovolené se ne vždy slučují s potřebami Vašeho čtyřnohého společníka. Plánujete-li strávit celou dovolenou u hotelového bazénu, na sjezdovce nebo návštěvou muzeí a kostelů, měli byste svého mazlíčka raději nechat doma. Cestování se starými a nemocnými psy si také velmi dobře rozmyslete.

Dovolená bez psa – a bez špatného svědomí

Nebojte se, nejste žádní „špatní páníčci“, pokud odjedete na dovolenou bez svého čtyřnohého člena rodiny. Naopak – takové rozhodnutí bývá většinou rozumné. Ve výše uvedených případech je umístění psa u přátel, rodiny či v psím hotelu nejlepší volbou. Důležité je ale vše plánovat včas. Kromě pořízení cestovního průvodce, výběru cílové destinace a zábavného programu byste se měli také zabývat výběrem vhodného hlídání pro Vašeho psa. Bude-li Váš čtyřnohý miláček v dobrých rukou, budete si moci vychutnat zasloužený odpočinek plnými doušky.

Kam se psem? K přátelům, opatrovateli nebo do psího hotelu?

Ideální samozřejmě je, pokud psa můžete svěřit někomu z rodiny nebo přátelům, které pes dobře zná a bude si u nich moci užívat vše, na co je zvyklý – mazlení, procházky atd. A Vy se nemusíte obávat, že by pes po takovém „wellness pobytu“ u přátel zvlčel. Psi mají vynikající paměť a tak i po dlouhém odloučení Vás bude považovat za „vůdce smečky“ a bude Vás poslouchat – předpokladem je samozřejmě důsledná a jemná výchova.

Máte-li doma tvrdohlavého, dominantního nebo úzkostlivého čtyřnožce, měli byste jeho umístění u přátel pečlivě zvážit. Pokud nemají žádné zkušenosti s chovem a výchovou psů, můžete se takový pobyt proměnit v „peklo“ pro obě strany. Promluvte si s přáteli otevřeně a nezamlčujte negativní vlastnosti Vašeho mazlíčka. Důkladně jim vysvětlete, co pes potřebuje, a ponechejte jim prostor pro odmítnutí, pokud se na hlídání necítí.

Ubytování v psím hotelu nebo u opatrovatele psů

Nemáte-li přátele či příbuzné, kteří by se o psa během Vaší dovolené postarali, zarezervujte si včas ubytování v psím hotelu nebo u opatrovatele psů. Adresy naleznete na internetu, v některých veterinárních ordinacích nebo v psích školkách. Velmi cenné jsou reference ostatních majitelů psů. Opatrovatele nebo psí hotel si můžete také vyhledat sami – koneckonců každý pes je jiný. Zatímco některý preferuje velkou smečku, pro jiného představuje společnost mnoha psů stres. Mezi opatrovateli psů mohou být samozřejmě velké rozdíly. Zatímco jeden se stará o čtyřnohé svěřence s láskou, péči a dostatečnými znalostmi, pro jiného taková práce představuje pouhý výdělek – dá zvířeti najíst a občas mu dopřeje výběh, aniž by psa nějakým způsobem zabavil nebo si s ním hrál.

Checklisty pro psí opatrovatele a hotely

Abyste se ujistili, že se Vašemu mazlíčkovi bude v psím hotelu nebo u opatrovatele dařit dobře, měla by být splněna následující kritéria. Tip: Ověřte si je nejlépe při neohlášené návštěvě – tak získáte autentický dojem.

 • Opatrovatel je na první pohled sympatický a líbí se i Vašemu psovi.
 • Dozvíte se, kdo bude o Vašeho psa pečovat a kolik dalších zvířat bude mít v danou dobu na starosti. Měl by mít na starosti současně maximálně pět zvířat – čím méně, tím lépe. Upozornění: Opatrovatel se většinou stará o jedno až tři zvířata současně, přičemž s ním bydlí v domácnosti.
 • Opatrovatel má dostatečné zkušenosti s chovem a výchovou psů a může Vám to při Vaší návštěvě dokázat. Personál v hotelu vlastní osvědčení o absolvování příslušných školení, seminářů a zkoušek. Upozornění: Opatrovatel nemusí nutně takovéto důkazy předložit. Přesto se zeptejte, jaké má zkušenosti s péčí o psy a zda sdílí Vaše názory na chov a výchovu.
 • Prostory, kde bude pes pobývat, by měly být světlé, příjemné a čisté. To platí pro psí hotely i domácnost opatrovatele.
 • Venku i uvnitř je dostatek prostoru pro daný počet zvířat. K dispozici je louka s volným výběhem, stinná místa (v létě) a útulné místo pro odpočinek uvnitř domu.
 • Psi jsou ubytování ve skupinkách nebo po dvou. Sám by měl být pes ubytován pouze v případě, že se jedná o nesnášenlivého jedince.
 • Zvířata mají pravidelný pohyb (minimálně dvě až tři hodiny denně – podle plemene) a dostatek aktivit.
 • Krmivo byste měli přinést vlastní, na které je pes zvyklý.
 • Pes má neustále k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.
 • Opatrovatel má o psa očividný zájem a zajímá se o individuální potřeby, návyky, zdravotní stav a případné zvláštnosti v chování Vašeho psa.
 • Opatrovatel požaduje očkovací průkaz psa a kontakt na Vašeho veterináře v případě nouze.
 • Personál ochotně a transparentně vysvětlí, jaké služby jsou zahrnuty v ceně a zda se například péče o srst, čištění zubů nebo koupání platí zvlášť.
 • Nabízí se také možnost ponechat psa u opatrovatele na zkoušku – nejprve několik hodin, později třeba i přes noc.
Jack russel v pelíšku v autě © FedBul / stock.adobe.com

Nastává den loučení

Jsou-li všechna kritéria a formality splněny, Vy i Váš pes jste získali důvěru k opatrovateli a zkušební pobyt proběhl bez problémů, nic už Vaší vysněné dovolené nestojí v cestě. Nejpozději den před odjezdem byste měli psa předat do péče opatrovateli nebo personálu v psím hotelu. Budete mít tak dostatek času dokončit všechny přípravy na dovolenou a rozloučit se bez stresu. Rozloučení se psem by mělo být krátké a bez citových výlevů. Máte-li špatné svědomí a při loučení se neubráníte slzám, přenesou se negativní pocity i na Vašeho psa. Měli byste si být jisti, že bude o Vašeho mazlíčka dobře postaráno a tento pocit jistoty dodat i Vašemu psovi. Těšte se na dovolenou a na opětovné shledání s Vaším čtyřnohým miláčkem. Můžete si být jisti, že pes bolest z odloučení brzy překoná. Ostatní psi mu v tom pomohou. Kromě oblíbeného krmiva můžete pejskovi dát deku, na kterou je zvyklý, nebo oblíbenou hračku, abyste mu odloučení ulehčili.

Dovolená se psem – ale kde?

Neumíte-li si odloučení od Vašeho psa představit a hodláte-li ho vzít na dovolenou s sebou, pak musíte vše dobře naplánovat – cílovou destinaci a ubytování v hotelu, na chatě nebo v kempu. Vzdálené Maledivy, New York nebo potápění v Egyptě nejsou nejlepšími destinacemi pro dovolenou se psem. I při kratších cestách byste měli, pokud je to možné, ušetřit psa cestování letadlem. Psi s hmotností více než 5 kg musí cestovat v přepravce v nákladovém prostoru, malí psi mohou zůstat na palubě letadla v přepravce umístěné pod sedadlem. Vždy ale záleží na pravidlech dané letecké společnosti. Umíte si jistě představit, že hlasité zvuky letadla, uzavřená přepravka a absence důvěrně známého hlasu páníčka či paničky mohou u psa vyvolat stres a úzkostné stavy. Vyvarovat byste se měli také dlouhého cestování autem a stání v kolonách, přičemž musí pes sedět v zavazadlovém prostoru, kde nemá dostatek pohybu a nemůže vykonávat potřebu. Cestujete-li autem, trasu pečlivě naplánujte, dělejte časté přestávky a případně i cestou přenocujte.

Vhodné destinace pro dovolenou se psem

Rozhodující pro dovolenou, která bude příjemná a pohodová pro Vás i Vašeho čtyřnohého mazlíčka, je cílová destinace, která bude odpovídat jeho potřebám. Najít takové místo není vždy snadné. Zatímco Vy sníte o sluníčku a povalování u bazénu s koktejlem v ruce, pes bude šťastný spíše v lese nebo u jezera, kde bude mít dostatek čerstvého vzduchu, stinných míst a pohybu. Lidé, kteří rádi tráví dovolenou aktivně v přírodě, jezdí na kole a milují dlouhé procházky po pláži, to budou mít mnohem jednodušší. Horské túry jsou vhodné spíše pro aktivní psy, kteří potřebují dostatek pohybu. Psi, kteří milují vodu, si přijdou na své na pláži. V cestovních průvodcích nebo na internetu naleznete nespočet tipů pro cestování a výlety s Vaším čtyřnohým společníkem.

Hotel, chata nebo kemp? Tipy na vhodné ubytování

Nalezli jste vhodnou destinaci, která odpovídá Vašim představám i potřebám Vašeho psa? Gratulujeme! První krok máte za sebou. Nyní je potřeba nalézt vhodné ubytování. Hotel, chata nebo kemp: ubytování psů zde musí být výslovně povoleno. Abyste se nedočkali nepříjemných překvapení, informujte se předem (raději vícekrát), zda můžete vzít psa opravdu s sebou. Pozor – někteří provozovatelé hotelů, chat a kempů často povolují pobyt psa na základě velikosti a plemene psa.  Je-li pobyt psů povolen, ověřte si, zda je na místě dostatečný prostor pro výběh a pohyb psa. Hotelový pokoj v šestém patře bez balkonu není nejlepší řešení. Lepší volbou je chata se zahradou nebo příbytek v přízemí s výběhem přede dveřmi. Nabízí se také dovolená ve stanu nebo karavanu, kde bude mít pes dostatek pohybu na čerstvém vzduchu – za předpokladu, že je pobyt psů v kempu povolen. Vhodné je vybrat stinné místo trochu stranou od ostatních. V blízkosti Vašeho ubytování by měl být park, louka, les nebo pláž, kde se může pes vydovádět.

Jaké formality je třeba před dovolenou se psem vyřídit

Pokud jste nalezli vhodné ubytování pro Vás i Vašeho psa, máte vyhráno. Než ho však závazně zarezervujete, doporučujeme vyřídit následující formality:

 • Jaké podmínky pro vstup psů platí v cílové destinaci? Informujte se včas na příslušném velvyslanectví.
 • Jaká očkování jsou nutná? S dostatečným předstihem se objednejte k Vašemu veterináři, aby očkovací látka začala působit ještě před odjezdem.
 • Je pes v zahraničí pojištěný? Důkladně si prostudujte podmínky pojištění a v případě pochybností se obraťte na příslušnou pojišťovnu.
 • Cestujete-li vlakem, trajektem nebo letadlem: Jaké podmínky pro přepravu psů platí u daného přepravce?

Úspěšné přípravy na dovolenou se psem

Pokud je to možné, naplánujte si dovolenou na dobu, kdy nejsou příliš vysoké teploty, Vaše fenka nehárá a není období výměny srsti, kdy je nezbytná zvýšená péče o srst. S přípravami a balením začněte včas. Nezapomeňte na opalovací krém, turistické boty a fotoaparát, ale také na psí potřeby.

Pán se psem na dovolené © r_tee / stock.adobe.com

Potřebné vybavení: Co pes na dovolenou potřebuje?

Cestovní lékárnička

Na cestách byste měli být samozřejmě vybaveni lékárničkou pro případ malých nehod. V cestovní lékárničce pro psa by neměly chybět následující věci:

 • Obvazový materiál (šátek, elastická obinadla, vata, sterilní komprese)
 • Nůžky
 • Desinfekční sprej
 • Pinzeta
 • Kleštičky na klíšťata
 • Aktivní uhlí (na průjem)
 • Hojivá mast na rány
 • Teploměr

Pro bezproblémovou dovolenou – se psem i bez něj

Jako majitel psa musíte dovolenou důkladně a včas naplánovat. Koneckonců si chcete dovolenou pořádně užít – a to můžete pouze tehdy, je-li o Vašeho psa dobře postaráno – ať už cestuje s Vámi nebo pobývá u Vašich přátel, příbuzných, u opatrovatele nebo v psím hotelu. Cestujete-li se svým mazlíčkem poprvé, měli byste přípravám věnovat dostatek času. Nezapomeňte, že hotely pro psy a ubytování, kde je pobyt psů povolen, bývají v sezóně dovolených rychle obsazeny.

Obecně platí: Čím lépe jste připraveni, tím bezproblémovější bude cestování. V tomto smyslu Vám přejeme příjemnou dovolenou – s Vaším čtyřnohým mazlíčkem i bez něj!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.

3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.