Onemocnění močových cest a pohlavních orgánů psa

Bílý pes maltézáka u veterináře

Onemocnění močových cest

Pokud má Váš pes problémy při močení, může to být známka onemocnění močových cest. Doporučujeme co nejdříve poradit se s veterinářem. Pouze ten dokáže přesně stanovit diagnózu a Vašeho mazlíčka těchto problémů zbavit.  Je to velmi důležité, protože onemocnění močových cest bývá často velmi bolestivé a za určitých okolností – například při ucpání močové trubice močovými kameny – může zvíře ohrozit na životě.

Abnormalitami v oblasti močového traktu se může projevit také onemocnění, které je důsledkem nadměrného příjmu tekutin a vede k polyurii, tj. ke zvýšenému močení. Jako příklad můžeme uvést onemocnění ledvin nebo diabetes. Následující text se zaměřuje na dvě nejčastější onemocnění močového traktu, ale příznaky onemocnění v této oblasti mohou být také způsobeny stresem, nádory, problémy s prostatou nebo míchou nebo vrozenou malformací.

Bolestivá tvorba močových kamenů: „močová krupice“

Močové krémy, nazývané hovorově “močová krupice”, způsobují bolestivé močení. Tím je myšlena tvorba kamenných usazenin v močovém traktu, tj. v ledvinách a močovém měchýři. Příznaky mohou být přetrvávající nucení na močení, bolestivé močení malých množství moči a často také krev v moči. Pokud se u Vašeho psa některý z těchto příznaků objeví, vyhledejte ihned veterináře, protože hrozí v závislosti na umístění kamenů život ohrožující urémie. Čím dříve započne léčba, tím lepší bude prognóza uzdravení. Rozvoj onemocnění může způsobit zánět s přidruženým účinkem na hodnotu pH v moči, příčinou může být také nedostatek vitamínu A nebo infekce. Další příčinou může být nedostatek tekutin, zejména při podávání suchého krmiva: Dbejte proto na to, aby Váš pes přijímal dostatek tekutin.

Problémy s inkontinencí

Většinou si člověk ani nevšimne, když psovi sem tam během pohybu nebo spánku ukápne moč.  Pokud ale začne pes ztrácet kontrolu nad svým močovým měchýřem, nastává problém.  Inkontinencí bývají postiženy většinou kastrované a starší fenky, jež mají uvolněné svěrače močové trubice. Riziko inkontinence zvyšuje obezita. Větší plemena jsou ikontinencí postižena více než plemena menší. Možnými příčinami inkontinence však mohou být i vnitřní onemocnění, a proto i při prvním úniku moči vyhledejte veterináře. Nezapomínejte, že psi mají výborný čich a jako čistotná zvířata nesou nechtěné loužičky stejně špatně jako Vy. Proto nikdy svého psa za pomočování netrestejte. V takovém případě pomůže veterinář: Obvykle pomohou léky na podporu močových svěračů. Dokonce i při inkontinenci způsobené cystitidou může veterinární lékař situaci napravit. Inkontinence může být také způsobena výhřezem ploténky, nádory nebo spinální osteoartritidou. Inkontinence způsobená poruchami chování obvykle postihuje velmi mladé nebo stresované psy. Pokud jsou tito psi fyzicky zdrávi, je možné pomočování eliminovat cíleným tréninkem.

Onemocnění pohlavních orgánů

Onemocnění pohlavních orgánů může mít mnoho příčin, a proto co nejdříve vyhledejte veterináře. Níže uvádíme stručný přehled nejčastějších onemocnění pohlavních orgánů, které mohou být také postiženy nádory.

Nakažlivá onemocnění pohlavních orgánů

Dokonce i u našich čtyřnohých mazlíčků mohou infekce způsobit onemocnění pohlavních orgánů. Většinou se jedná o bakteriální patogeny. Nejběžnější jsou E. coli, stafylokoky a streptokoky, které vedou k nespecifickému zánětu. Mezi obecné příznaky patří ospalost, ztráta chuti k jídlu a bolest v postižené oblasti, jako jsou varlata. Mezi bakteriální choroby, které postihují pohlavní orgány, patří brucelóza psů. Tato infekční choroba je běžná zejména ve Velké Británii, jižní Francii, Rumunsku a Maďarsku a projevuje se u psů záněty varlat a nadvarlete, u fen pak potraty, zánětem dělohy a neplodností.

Při páření může dojít k přenosu tzv. pohlavně přenosného nádoru, který napadá sliznice a vyskytuje se zejména v jižních zemích a u fen s oslabeným imunitním systémem. Nádorové buňky napadají slizniční membrány pochvy a během několika týdnů se rozvinou vředy.

Psi mohou také trpět psím herpes virem. Dospělí jedinci obvykle nevykazují žádné příznaky, ale mohou přenášet virus na štěňata. Psí herpes virus je nejčastější příčinou úmrtí štěňat ve věku do tří týdnů, úmrtnost infikovaných psů v tomto věku je téměř 100 procent. Proto je nemoc nazývána “zabiják štěňat”.

Vrozené vady

Také vrozené vady mohou být příčinou onemocnění pohlavních orgánů. Například kryptorchismus: Příznakem je, že u štěňat ve věku přibližně dvou měsíců nejsou hmatatelná obě varlata v šourku. Nacházejí se v břišní dutině nebo v tříselném kanále. V některých případech, do věku šesti měsíců, může pomoci hormonální terapie – pak je tříselný kanál příliš malý a v úvahu přichází pouze chirurgická léčba. Jedinec trpící touto vadou je vyloučen z chovu.

U některých samců je předkožka zúžená a penis tak nemůže proniknout ven. Vedle potíží s pářením může tato tzv. fimóza způsobovat také potíže při močení, protože postižené zvíře často nemůže močit “proudem”. Zúžená předkožka je obvykle vrozená, ale ve vzácných případech může být u dospělých psů způsobena zraněním a následným zjizvením.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.