Prebiotika a probiotika pro psy This article is verified by a vet

Pes s miskou krmiva

Má Váš pes zažívací potíže a odmíítá krmivo? Prebiotika a probiotika pro psy mohou pomoci.

Má Váš pes často zažívací potíže? Pak mohou být řešením prebiotika nebo probiotika pro psy. Vysvětlíme Vám, jak tyto látky pomáhají ke zdravému trávicímu systému Vašeho psa a čemu musíte při jejich podávání věnovat pozornost.

Co jsou prebiotika a probiotika?

Prebiotika a probiotika (latinsky „bios“ = život) jsou určité doplňky stravy. Mohou pomoci Vašemu psovi s poruchami trávení nebo onemocněním střev. Stručně řečeno: mají pozitivní vliv na tlusté střevo. Jak přesně tyto látky působí, záleží na typu:

Prebiotika pro psy – nestravitelné látky

Prebiotika jsou ze své podstaty nestravitelné látky jako sacharidy (např. laktulóza nebo fruktooligosacharidy). Zajišťují, aby bakteriální střevní flóra (nazývaná také mikrobiom) měla dostatek živin a lépe fungovala. Posílené střevní bakterie podporují zejména tlusté střevo a mají zdraví prospěšný účinek.

Prebiotika pro psy mohou být podávána pouze ve formě vysoce kvalitních granulí nebo konzerv. Velmi často jsou v krmivech zpracovány prebiotické rostliny, jako je mrkev, kořen čekanky nebo artyčok. Bylo prokázáno, že střevní flóru podporují také topinambury, psyllium a jablka.

Probiotika pro psy – živé mikroorganismy

Na rozdíl od prebiotik jsou probiotika živými mikroorganismy. Pokud pes zkonzumuje bakterie ve formě potravinového doplňku spolu s krmivem. Bakterie začnou pomáhat s trávením a střevní flóra se dostane zpět do rovnováhy. Probiotika jsou komerčně dostupná pouze jako doplňky stravy.

 

Zajímavost: Kombinací prebiotik a probiotik vzniknou takzvaná synbiotika. Spojují pozitivní vlastnosti různých látek na zdraví střev. Protože se účinné látky navzájem doplňují, je často prospěšné podávat tuto kombinaci.

Jaké funkce plní zdravá střevní flóra?

Za normálního stavu se v téměř deset metrů dlouhém střevě psů nachází mnoho bakterií jako Enterobacteriaceae (např. Escherichia coli), které jsou velmi důležité pro zdraví střev.

Střevní bakterie, které patří ke střevní flóře, plní mimo jiné tyto úkoly:

  • Jsou důležitou součástí imunitního systému a bojují proti patogenním zárodkům.
  • Během své práce produkují důležité vitamíny (např. vitamíny B2, B12, K), které může střevo přes sliznici absorbovat.
  • Štěpí nestravitelné části potravy, jako je vláknina a mastné kyseliny s krátkým řetězcem.
  • Metabolizací určitých léků dosahují jejich požadovaného účinku.
  • Některé bakterie dokážou způsobit neúčinnost karcinogenních a toxických látek.

Pokud je střevo poškozeno, střevní flóra může zemřít. Výsledkem je, že tlusté střevo nefunguje tak, jak má. U postižených psů se často vyskytuje průjem a nevolnost. Kromě toho ztrácejí chuť k jídlu a postupně hubnou.

Probiotika pro psy chrání střevní bakterie © Alex / stock.adobe.com
Střevní flóra: zdravé střevní bakterie v tlustém střevě.

Kdy má smysl použít u psů prebiotika nebo probiotika?

Pokud je střevní flóra Vašeho psa narušena v důsledku poruch trávení nebo onemocnění střev. Prebiotika a probiotika pro psy posílí střevní bakterie.

Pokud Váš pes trpí průjmem nebo plynatostí, můžete mu dát podpůrné látky prostřednictvím krmiva. Veterináři často doporučují podávat střevu prospěšné látky tehdy, pokud psi musí kvůli bakteriálním onemocněním několik dní užívat antibiotika.

Antibiotická léčiva ničí nejen bakterie způsobující onemocnění. Probiotika a probiotika preventivně chrání střevní bakterie, které patří do střevní flóry.

Doplňkové látky jako prebiotika a probiotika pro psy by se měly používat pouze při konkrétní příležitosti. Pokud Váš pes trpí těžkými zažívacími poruchami, je vhodné ho nejprve nechat vyšetřit veterinářem.

Vhodné produkty s prebiotiky nebo probiotiky najdete v online obchodě zoohit v krmivech pro psy při gastrointestinálních onemocněních a průjmu.

Jak dlouho je třeba podávat prebiotika a probiotika pro psy?

Doba aplikace závisí na základní příčině:

Jsou exkrementy Vašeho psa náhle tvrdé a pes má problém s vyprazdňováním? Má pes naopak průjem? Často postačí přidávat doplněk stravy do krmiva po dobu několika dnů až dvou týdnů.

Trpí Váš pes vážným onemocněním střev (např. zánětlivým onemocněním střev)? Pak byste měli podávat prebiotika nebo probiotika po dobu několika týdnů. Máte-li jakékoli další otázky, raději je předem konzultovat se svým veterinářem.

Mohou se objevit vedlejší účinky

Protože probiotika jsou živé střevní bakterie, je jejich přidání do krmiva bezpečné. Předávkování vede nanejvýš k tomu, že přebytek bakterií umírá.

Prebiotika pro psy by naopak měla být používána s opatrností, protože patogenní bakterie se také mohou živit sacharidy. Pokud odeberou potravu střevní flóře, ta bude ještě více oslabena.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.