Průjem u psů

labrador u veterináře

Průjem u psů není bohužel ničím výjimečným. Mnoho čtyřnohých mazlíčků pravidelně trpí onemocněním zažívacího traktu, což se projevuje častějším vylučováním a zvýšenou tekutostí stolice.

Jaké jsou příčiny průjmu u psa?

Důvody mohou být odlišné:

Průjem může být způsoben potravinovými intolerancemi nebo alergiemi, metabolickým onemocněním, infekcemi nebo parazity. Také stres a zvýšená duševní zátež mohou vést k průjmu!

Léčba průjmu u psů

Pokud se u psa objeví průjem, doporučujeme preventivně po celý den nepodávat žádnou stravu, aby se střevní buňky mohly regenerovat. Ujistěte se, že pes během této doby přijímá dostatek tekutin v podobě převařené vody nebo heřmánkového čaje. Po 24 hodinách můžete svému mazlíčkovi nabídnout malé porce nízkotučného tvarohu a rýže nebo můžete podávat speciální dietní krmivo. Ve většině případů během dvou dnů průjem odezní.

Trvá-li průjem déle než 48 hodin nebo objeví-li se krev ve stolici nebo křeče, měli byste kontaktovat veterináře, aby provedl krevní testy a analýzu moči. V případě průjmu u štěněte kontaktujte veterináře již po 6 hodinách, protože štěňata nemají dostatečné rezervy a rychle zeslábnou! Krevní obraz může prokázat výskyt virů a leptospirů. Ve stolici lze identifikovat různé patogeny a parazity jako clostridie, histoplazmy a kokcidie, v případě zánětu je také zvýšený podíl leukocytů. Veterinární lékař často také vytvoří kultury pro prokázání salmonely a campylobakteriózy. Neznepokojujte se, pokud veterinář zavede Vašemu mazlíčkovi katetr, aby zásoboval organismus psa dostatečným množstvím tekutin. Při bakteriálních infekcích je vhodné podávat antibiotika.

V případě silných průjmů musí veterinární lékař provést rentgenové vyšetření psa, aby zjistil možné příčiny, jako je střevní obstrukce nebo přítomnost cizího tělesa. Ultrazvukové vyšetření může také pomoci idetifikovat změny střevní sliznice. Ve vzácných případech je nutná biopsie. Ta může diagnostikovat morfologické změny.

Jak průjmu předejít?

Nejčastějšími příčinami akutní nekomplikované gastroenteritidy jsou výživová pochybení. Dodržujte proto následující pravidla:

  • Menší množství jídla
  • Podávejte co nejméně sacharidů
  • Vyvarujte se náhlých změn stravy
  • Krmivo s vysokým obsahem tuku je pro psa těžce stravitelné
  • Vždy věnujte pozornost datu spotřeby! Zkažená potrava je tabu!

V našem obchodě zoohit naleznete velký výběr doplňkových a speciálních krmiv pro psy, včetně dietních krmiv.

Nejlépe hodnocené články

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.