Průjem u psů

Labrador u veterináře

Průjem u psů bohužel není výjimkou. Téměř každý pes jím trpí jednou nebo víckrát za život. Jak ale průjem u psa vzniká a v jakém okamžiku je třeba se začít obávat? V následujícím článku jsme shrnuli nejdůležitější informace k tomuto tématu.

Jak nebezpečný je průjem u psa?

Jak nebezpečný je průjem (diarrhea) pro psa, závisí především na příčině. Dospělý pes, který se například napil špinavé vody z louže, se obvykle rychle zotaví. Průjem však nikdy neberte na lehkou váhu, protože za ním mohou být i závažná onemocnění.

Na druhou stranu u štěňat se průjem může rychle stát nebezpečným. Ztráta tekutin a s ní spojené změny elektrolytů mohou být pro mladé psy život ohrožující.

Příčiny: co způsobuje průjem u psa?

Průjem není samostatná nemoc, ale příznak, který je u psů obzvláště častý. Jak často se vyskytuje, tak rozmanité jsou i jeho možné příčiny.

I stresové situace, jako je stěhování nebo narození dítěte, mohou vašemu psovi způsobit doslova žaludeční potíže. Spouštěčem může být náhlá změna krmiva (například přechod z mokrého na suché), příliš studené nebo zkažené krmivo nebo dokonce krmení zbytky.

Závažnější příčiny průjmu u psů

Bohužel existuje i řada méně neškodných spouštěčů průjmu u psů. Mezi nejdůležitější patří:

 • paraziti
 • infekce bakteriemi nebo viry
 • alergie na krmivo/nesnášenlivost krmiva
 • orgánová onemocnění (například Addisonova choroba nebo zánět slinivky břišní)
 • autoimunitní onemocnění, jako je zánětlivé onemocnění střev (IBD)
 • otrava
 • cizí tělesa

Ať už je příčina jakákoli, průjem je pro psa stejně nepříjemný jako pro nás lidi. Často je doprovázen dalšími příznaky, jako je bolest břicha a plynatost.

Diagnóza: kdy mám jít k veterináři kvůli průjmu?

Pokud průjem u dospělého psa trvá déle než 48 hodin, pokud se ve výkalech objeví krev nebo pokud se objeví jiné příznaky, jako je slabost nebo horečka, měli byste vyhledat veterinárního lékaře. U štěňat je třeba vyhledat veterináře již po šesti hodinách, protože nemají mnoho rezerv a rychle slábnou. 

Po dotazování majitele a celkové prohlídce psa obvykle následují další vyšetření. Analýza krve a vyšetření trusu mohou ukázat na bakteriální infekce, viry nebo parazity. Vyšetření trusu také poskytne veterináři informace o tom, zda u Vašeho psa nedošlo k nerovnováze střevní flóry (dysbióze). 

Rentgenové a ultrazvukové vyšetření ukáže možná cizí tělesa nebo zánětlivé změny ve střevní sliznici nebo jiných orgánech vašeho psa. 

Ve zvláště úporných případech je nutné provést biopsii. Veterinář odebere vzorky ze střevní sliznice Vašeho psa pomocí endoskopu. Ty se pak zkoumají pod mikroskopem. Takto veterinář diagnostikuje například IBD.

Léčba: co mám dělat, když má můj pes průjem?

Jakmile se u vašeho psa objeví první tekutá stolice, neměli byste ho jeden den krmit. To umožňuje zklidnění střevní sliznice. Ujistěte se, že váš pes v této době pije dostatek tekutin. Nejvhodnější je převařená voda, fenyklový nebo heřmánkový čaj. 

Po 24 hodinách můžete svému čtyřnohému příteli nabídnout lehkou stravu (vařené kuřecí maso nebo rýži) v malých dávkách nebo ho můžete krmit speciálním dietním krmivem. V mnoha případech průjem u psa po dvou dnech sám ustoupí. 

Pokud tomu tak není, závisí terapie na diagnóze veterinárního lékaře. V závislosti na příčině se používají různá opatření. Od antiparazitik v případě červů nebo giardií, přes přechod na speciální dietní krmivo pro alergiky až po chirurgický zákrok k odstranění cizího tělesa. 

Nelekejte se, pokud veterinář zavede vašemu psovi katétr. Pomocí něj zajistí vašemu čtyřnohému příteli dostatek tekutin. Tato symptomatická léčba sice neodstraní příčinu, ale váš pes se díky ní bude cítit velmi rychle lépe.  

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené tělesné funkce vašeho psa. Upozorňujeme však, že dietní potraviny nemohou nemoci ani léčit, ani jim předcházet. Správnou stravu pro vašeho psa byste měli vždy probrat s vaším veterinářem. Speciální dietní krmiva najdete v internetovém obchodě zoohit:

Pes s miskou granulí
© Chalabala / stock.adobe.com

Prognóza:

Ve většině případů je prognóza při průjmu velmi dobrá. Často stačí lehká dieta a několikadenní odpočinek a váš chlupáč se zotaví bez nutnosti zásahu veterináře. 

Pokud však má průjem vašeho psa závažnou příčinu, je to obtížnější. Například psovi s Addisonovou chorobou se průjem zlepší. Bude však potřebovat celoživotní léčbu základního onemocnění.

Profylaxe: lze předcházet průjmu u psů?

Nejčastější příčinou akutního průjmu u psů jsou chyby v krmení. Dbejte proto na následující tipy: 

 • Nedávejte příliš velké porce krmiva. 
 • Podávejte co nejméně sacharidů. 
 • Vyhněte se náhlým změnám v krmivu. 
 • Příliš tučná strava je pro psa těžko stravitelná. 
 • Vždy věnujte pozornost datu spotřeby. Zkažené krmivo je tabu!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.