První návštěva veterináře

Kontrola sluchu labradora u veterináře

K veterináři beze strachu

Poté, co si Váš nový malý člen rodiny přivykne na Váš domov, je čas na návštěvu veterináře. Ten dokáže ihned rozpoznat případnou infekci či výskyt parazitů a doporučit vhodnou léčbu.

Tipy pro první návštěvu veterináře

První návštěva bývá rozrušující a zpravidla předurčí, zda bude Váš pejsek lékaře navštěvovat bez obav či nikoli. Doporučujeme se k lékaři objednat předem, abyste štěně ušetřili dlouhého čekání. Pejska odměňujte oblíbenými pamlsky, aby si  návštěvu lékaře spojil s pozitivními zážitky.

Pravidelné odčervování

Štěňátko pravděpodobně absolvovalo první očkování a odčervení již u chovatele. Od své matky získal škrkavky, které organismu pomáhají vytvořit protilátky proti parazitům. Štěně by mělo být poprvé odčerveno ve 2. týdnu života. Tento proces by měl být opakován každých 14 dní až do 12. týdne života. Poté by mělo následovat pravidelné čtvrtletní či půlroční odčervení, neboť parazité oslabují imunitní systém a zvyšují tak riziko vzniku infekcí.

Důležitá očkování

Stejně jako lidé, i psi by měli být očkováni proti různým onemocněním. Zhruba do 6. týdne je organismus malého pejska chráněn mateřským mlékem. Tato ochrana však postupně klesá. Do 10. týdne života by měla být zahájena první imunizace aplikací  vakcíny proti vzteklině. Další očkování by mělo být provedeno do 4 týdnů. Toto druhé očkování by mělo obsahovat kombinovanou vakcínu proti následujícím onemocněním:

  • Vzteklina (povinné ze zákona)
  • Parvoviróza (infekční onemocnění koček, které se přenáší na psy)
  • Leptospiróza (horečnaté bakteriální onemocnění, tzv. krysí žloutenka)
  • Psinka
  • Hepatitida (nakažlivý zánět jater)

Tato druhá imunizace proti parvoviróze, leptospiróze, psince a hepatitidě by měla následovat do 4 týdnů. Očkování proti prvním třem uvedeným nemocem chrání po dobu 1 roku, psinka a hepatitida je potřeba přeočkovat po dvou letech. V případě, že se pes pohybuje v prostředí, kde je vysoká koncentrace psů, doporučujeme ho chránit očkováním před psincovým kašlem (infekční kašel). Vakcína je dostupná v kombinované formě. Na případné použití se zeptejte svého veterináře.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.