Trávící obtíže u psů

Paní ležící se zlatým retrívrem

Když průjem znepříjemňuje život

Trávící obtíže patří k onemocněním, která se u psů vyskytují poměrně často a jsou velmi nepříjemná. Takový průjem může mít mnoho příčin: Může se jednat o špatné stravovací návyky, onemocnění orgánů nebo také infekce, střevní parazity. V úvahu je třeba vzít také potravinové alergie  Trvá-li průjem u psa déle než 24 hodin, objeví-li se další příznaky jako je zvracení nebo je pes nápadně neklidný, vyhledejte veterináře. Ten psa důkladně prohlédne, určí příčinu průjmu a naordinuje příslušnou léčbu.

Správné krmivo

První důležitou otázkou v těchto případech je, zda podáváme psovi odpovídající stravu. Čím citlivější trávení je, tím je důležitější zvířeti podávat kvalitní, lehce stravitelné krmivo. Mezi vhodné produkty řadíme lehce stravitelné granule nebo krmivo na bázi mletých vloček. Pro psy s citlivým trávením existuje na trhu celá řada speciálních krmiv, která napomáhají ke stabilizaci střevní mikroflóry.

V každém případě je vhodné krmivo rozdělit do více denních dávek a nechat jej probublat ve vodě o cca. 50°C. Tím zajistíte, že trávicí trakt nebude nadměrně zatěžován.

Granule Royal Canin CCN Digestive Care Maxi

Royal Canin CCN Digestive Care Maxi

  • Kompletní krmivo pro velké (26 - 45 kg), dospělé psy (od 15. měsíce) s citlivým zažíváním a pokožkou
  • Podpora dobrého imunitního systému
  • Pro konstantní hladinu cukru v krvi
  • Probiotika: pro správné funguvání trávícího systému Vašeho psa
  • S lehce stravitelnými L.I.P. bílkovinami

Optimální množství

Pokud příznaky ani po těchto opatřeních nezmizí, měli byste si vzít do hledáčku druh a množství krmiva, které zvířeti podáváte. U množství krmiva se řiďte doporučením výrobce, které bývá uvedeno na zadní straně obalu, nebo doporučením veterináře. Pokud jste již objevili druh krmiva, který Vašemu pejskovi vyhovuje a nezpůsobuje mu žádné potíže, měli byste u něho zůstat. Pokud je z nějakého důvodu nutné krmivo změnit, měla by změna stravy probíhat velmi pozvolna, a to v průběhu cca. 10 dní, abyste předešli trávicím obtížím.

Pozor na pamlsky

Právě v oblasti podávání pamlsků dělají chovatelé chyby nejčastěji. Většina majitelů dbá na podávání kvalitního krmiva, zapomínají však, že problémy mohou způsobovat i pamlsky, které jsou zvířeti podávány mezi jídly. Zkuste proto pamlsky z jídelníčku zcela vyřadit a sledujte, jestli se problémy zvířete zlepšily. Pokud je všechno v pořádku, zkuste podávat pouze jeden druh pamlsků. Tak můžete rychle a snadno zjistit, který typ Vašemu mazlíčkovi neprospívá.

Nemá pes červy?

Další otázkou, která v souvislosti se zažívacími problémy vyvstává, je, kdy bylo zvíře naposledy odčerveno a jakým přípravkem. Mnohé produkty jsou směřovány pouze proti konkrétnímu druhu červa, tedy pes není chráněn širokospektrálně. Nebo se může stát, že je napaden tak silně, že pouhá jedna kúra není dostačující. Pokud se u Vašeho čtyřnohého mazlíčka objevují často průjmy, není od věci nechat vyšetřit stolici zvířete. Tak má veterinář možnost objevit nejen úporné napadení červy, nýbrž i jednobuněčné organismy, které se ve střevech nacházejí. Proti takovým parazitům je třeba zakročit speciálními preparáty.

Když nic nepomáhá...

Pokud jste vyloučili všechny „obvyklé“ příčiny, avšak obtíže stále trvají nebo se vracejí, tak nelze učinit nic jiného než pokračovat v pátrání do hloubky. Existuje řada vyšetření, které v odhalování příčin mohou pomoci. Jelikož za obtížemi může stát řada orgánů od trávicího traktu až po štítnou žlázu, jsou vyšetření bohužel poměrně nákladná. Útěchou Vám může být, že jakmile bude příčina odhalena, existuje téměř vždy nějaký prostředek nebo cesta, jak psa problémů zbavit. A na téměř všechna chronická onemocnění orgánů existují speciální diety. Váš veterinář Vám poradí vhodné krmivo i způsob stravování.

Zum Schluss noch einige Tipps

  • Pokud se Vašemu pejskovi očividně nedaří dobře, a kromě průjmu i zvrací, vyhledejte neprodleně veterinární pomoc. Jinak může u zvířete dojít k silné dehydrataci, která vede k šoku a později i smrti!
  • Pokud je pes živý a nepozorujete na něm žádné velké změny, přičemž se zároveň nestupňují trávicí problémy, není nutné veterináře vyhledávat neprodleně. Můžete pejskovi nasadit jednodenní půst, aby se mu zklidnil žaludek a střeva, ovšem důležité je v průběhu půstu pravidelně pít!
  • Až průjem ustoupí a stolice vypadá opět normálně, můžete opatrně přejít na běžnou stravu.
Nejlépe hodnocené články

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.