American bully

American bully kouše klacek

Vzhled: typické buldočí vzezření

Slovo „bully“ v názvu je samozřejmě odvozeno od slova „bulldog“. Proto má american bully typický buldočí vzhled: impozantní postavu se silnou hlavou. Má široký hrudník a vypadá mnohem mohutněji než například americký buldok. American bully existuje ve čtyřech různých velikostech:

  • pocket: do 43 centimetrů
  • standard: 43 až 51 centimetrů
  • classic: 43 až 51 centimetrů, ale s lehčí stavbou těla
  • XL: 51 až 57 centimetrů

V USA bohužel mnoho chovatelů american bully nechává psům stříhat (kupírovat) uši. Zbytky klopených uší tak stojí vzpřímeně a mají psovi dodat nebezpečnější vzhled. Naštěstí je tato praxe ve většině evropských zemí zakázána.

Plemeno má krátkou srst, u které jsou povoleny všechny barvy. U plemene american bully se však raději vyhněte modrému nebo merle zbarvení. Ta mohou souviset s genetickými vadami.

Povaha: přátelský k lidem i zvířatům

Na rozdíl od svých předků, klasických „bojových buldoků“, mají dnešní american bully jednu hlavní oblast využití: rodinu milující psy. Zde se čtyřnohý přítel cítí opravdu dobře.

Dobře socializovaný american bully je přátelský k lidem i zvířatům. Dokonce i s cizími lidmi se obvykle rychle začne mazlit.

Příznivci tohoto plemene ho popisují jako psa s velkou „vůlí potěšit“. To znamená, že chce patřit svému člověku. To zjednodušuje výcvik. Pověstná buldočí tvrdohlavost se však může tu a tam projevit.

Nejlepším lékem je láskyplná důslednost. Svému čtyřnohému příteli hned na začátku jasně řekněte, co nesmí, a držte se toho. I malý drobek chleba pod stolem může z bullyho rychle udělat „loudila“.

American bully - infografika

Pro socializaci american bully je výborná účast na lekcích pro štěňata a v psí škole. Vzhledem ke své zvláštní stavbě těla se tito psi rychleji jeví ostatním psům jako hrozba. Trenér psů vám může dát dobré tipy pro tyto situace.

Chov: american bully je rád u všeho

Dobře socializovaný american bully je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro páry nebo jednotlivce. Tento pes má rád, když je vždy u všeho, aniž by musel být středem pozornosti.

Hodí se na venkov i do městského bytu, pokud je dostatečně vytížený. Pokud bydlíte v horkém podkrovním bytě v pátém patře bez výtahu, není toto plemeno dobrou volbou.

Začátečníci mohou s american bully skvěle souznít. Tento přátelský pes se však nehodí pro nikoho, kdo chce jen udělat dojem jeho impozantním vzhledem.

Chov za určitých podmínek

Vzhledem k tomu, že american bully odráží velmi nedávný vývoj v chovu psů, nenajdete ho na většině seznamů plemen. Nicméně jeho postava a předci, stejně jako jeho hlava připomínající pitbula, vedou k tomu, že legislativa v některých zemích stanoví podmínky pro jeho chov. V České republice je chov tohoto plemene možný bez omezení.

American bully leží na trávníku
Americký bully je extrémně hravý pes.

Sport a hry: hravý s umírněnou potřebou pohybu

American bully je považován za hravého psa s mírnou potřebou pohybu. Rád chodí na dlouhé procházky, ale nepotřebuje každodenní kilometrové běhy v lese.

Začněte pomalu a nepřetěžujte svého bullyho, zejména ve věku štěněte a mladého psa. Je důležité podporovat nejen tělo, ale také jeho silnou hlavu.

Hledací hry, triky nebo aportování – zjistěte, co vašeho bullyho baví nejvíce. Společný výcvik podporuje sbližování a tím posiluje základní poslušnost.

Pořízení: najděte správného bullyho

V Evropě jsou american bully vzácní. Někteří „vynalézaví“ chovatelé však toto plemeno využívají, aby v některých regionech obešli předpisy týkající se bojových plemen psů. Některé seznamy plemen podléhajících povolení zahrnují americké pitbulteriéry nebo americké stafordšírské teriéry, ale nikoli american bully.

O tom, zda je american bully vůbec samostatným plemenem, se vedou spory. Mnoho pseudochovatelů chová bez papírů. Často se nejedná o „pravé“ bully, ale o téměř libovolné buldok-staford mixy.

Jiní si založili vlastní kluby, aby mohli vydávat odpovídající „papíry“. Takové kluby se věnují například i exotickému bullymu. Ten je variantou american bully s větší pevností kostí a větším množstvím svalů na kratších nohách. Přesněji řečeno „extrémně svalnatý bully s podivným a osobitým vzhledem“. (Zdroj: GBKC – www.gbkc-ev.de)

American bully - štěňata
Místo podpory „bizarních“ chovů by se měli zájemci porozhlédnout po okolních zvířecích útulcích. Na nový domov zde čeká řada psů spřízněných s buldoky.

Alternativy k american bully

Zamilovali jste se do american bully? Možná máte slabost i pro jiná plemena tohoto typu? Existuje mnoho buldoků, které FCI uznává. Je snazší najít seriózní chovatele těchto plemen.

Anglický buldok je podobně kompaktní jako american bully. Často jej však trápí zdravotní problémy. „Molos“ je obecný termín, který označuje tento typ psů. Existuje ještě několik dalších.

Pokud hledáte dospělého psa, nejlepší bude poohlédnout se v útulku. Zde se dají nalézt rozmanití kříženci bull plemen i čistokrevní psi. Spolky, které se zaměřují na umisťování bull plemen v nouzi, jsou výborným výchozím místem.

Zdraví: dysplazie kyčelních kloubů nebo klínové obratle

Zdraví american bully závisí především na výběru vhodných chovných zvířat. V Evropě bohužel v tomto ohledu existuje jen málo kontrolních orgánů. Zájemci o štěňata by se tedy měli pečlivě ptát.

Zeptejte se potenciálního chovatele na zdravotní vyšetření rodičů. Požádejte o výsledky testů. Významné jsou například testy na dysplazii kyčelního kloubu nebo klínové obratle. Pokud prodávající reaguje negativně, poohlédněte se jinde.

Dávejte si také pozor, abyste nepodporovali extrémy. Velmi mohutná zvířata mají často problémy s klouby. Velmi zkrácené čenichy mohou také vést k omezením. Pokud je nos příliš krátký, trpí bully dušností.

Strava: american bully má velkou chuť k jídlu

Stejně jako každý čtyřnohý přítel i american bully potřebuje stravu bez obilovin, bohatou na bílkoviny. Záleží jen na vás, zda dáte přednost mokrému krmivu nebo granulím. U suchého krmiva se doporučují velké granule, které psa povzbudí ke žvýkání.

Dbejte však na to, aby si váš bully udržel štíhlou linii. Řiďte se dávkováním výrobce uvedeným na obalu krmiva pro psy. Do celkového denního příjmu zahrňte i pamlsky a snacky.

Většina american bully má dobrý apetit. Doporučuje se psa pravidelně vážit. Pokud v dospělosti přibere na váze, snižte příděly. Granule jsou vhodné pro společný trénink. Žvýkání uklidňuje, zapojuje a čistí zuby.

Ke žvýkání a zábavě se hodí řada suchých žvýkacích pamlsků, jako je bachor, býkovec nebo kousky paroží. Ale také odolné hračky z tvrdé gumy, které lze naplnit pamlsky.

Historie: směs různých plemen

American bully byl původně pravděpodobně hybridní plemeno. „Předky“ plemene byli americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér. Aby se však dosáhlo jednotnějšího vzhledu a mohutnějšího vzezření, přidalo se mnoho dalších plemen tohoto typu. Patří mezi ně například staroanglický buldok, francouzský buldoček, anglický buldok a výše zmíněný, FCI neuznaný americký buldok.

Americký bully je tedy pestrou směsicí různých plemen, jejichž současní chovatelé usilují o jednotný standard. V USA je plemeno od roku 2013 uznáno v rámci United Kennel Club. Je třeba poznamenat, že v této zastřešující organizaci jsou sdružena především plemena, která nejsou uznávána větším klubem – American Kennel Club.

American bully se v Evropě vyskytují jen zřídka. Naprostá většina seriózních chovatelů se z dobrých důvodů přiklání k plemenům uznaným velkými zastřešujícími organizacemi, jako je FCI.

Závěr: láskyplný energický pes

Navzdory svému typickému buldočímu vzhledu je american bully mírný a přítulný pes. Proto je vhodný pro rodiny, kde se cítí obzvlášť dobře. Rád je všude a u všeho. Toto plemeno je vhodné i pro začátečníky. Pokud malého siláka dostatečně zaměstnáte, bude velmi spokojený i v městském bytě.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.