Americký buldok

Americký buldok

Váhový rozdíl mezi dvěma jedinci může být téměř 40 kg.

Americký buldok je ve špatných rukou symbolem postavení pro lidi, kteří rádi pózují s mohutnými a ostrými psy. Pokud má správnou výchovu, může toto přátelské plemeno žít harmonicky i ve sportovně založené rodině. FCI neuznává amerického buldoka jako samostatnou rasu.

Vzhled – nejednotný, ale vždy mohutný

Jako „buldok“ má tento pes svalnatý vzhled. Pokud se ale podíváte blíže, jeho vzhled není jednotný. Je to hlavně způsobeno tím, že byla důležitá především funkčnost psa s ohledem na jeho úkoly na farmě. Toto plemeno není uznáno velkými zastřešujícími organizacemi. Chov se tedy často provádí bez závazného standardu.

Samci mají výšku v kohoutku 58 až 71 cm, feny jsou vysoké mezi 51 a 66 cm. V závislosti na velikosti a typu se váha může pohybovat mezi 32 a téměř 70 kilogramy. Tito psi jsou středně velcí a spíše podsadití.

Stavba těla se liší v závislosti na rodové linii. Existují lehce pracovní linie („standardní typ“) a těžce pracovní („klasický typ“). Na výstavách se setkáte s klasickým typem. Pracovní linie mají obvykle delší tlamu a jsou štíhlejší. Masivnější varianta má obvykle výrazný předkus a vypadá robustněji.

Krátká srst může mít mnoho barev: bílou, plavou, hnědou, krémovou, červeně strakatou nebo žíhanou.

Historie – pes na farmu, bojovník, rodinný pes

Užiteční pomocníci na farmách

S prvními britskými osadníky přišli na americký kontinent také buldoci. Ti však vypadali odlišně od dnešních amerických buldoků. V jejich novém domově docházelo ke křížení s mnoha dalšími plemeny. Silní psi byli používáni jako farmářští psi a jako a všestranní strážci farmy a dobytka.

Psi s „Bully-Fang“, tj. s výrazným předkusem, byli schopni střežit býky na trzích s dobytkem. Přitlačili býky k zemi a stále dokázali dýchat skrze předkus. Psi tohoto plemene se dokážou bránit před dravci. Byli vycvičeni jak k lovu, tak například k odhánění zvířat (např. divokých prasat).

Americký buldok – zápasník

Smutnou kapitolou v historii amerického buldoka je zneužívání těchto psů ke psím nebo jiným zápasům se zvířaty. Naštěstí jsou tyto zápasy ve většině zemí již zakázány, stále však existují v ilegální formě.

Neuznávané plemeno

Evropská FCI, ani největší americká zastřešující organizace pro chovatele psů, American Kennel Club, dodnes neuznávají amerického buldoka jako nezávislé plemeno. Od roku 1999 je plemeno uvedeno jako nezávislé v United Kennel Clubu. Minulost tohoto klubu má však hořkou pachuť kvůli jeho spojení s psími zápasy.

Charakter – tvrdá skořápka, měkké jádro

Americký buldok miluje život se svou dvounohou smečkou a ochraňuje své chovatele. Je k nim společenský a přátelský. Cizince však přijímá pouze tehdy, když je přivítá jeho rodina. Tento hlídací pes je teritoriální a přijme další psy, pouze pokud byl od raného věku intenzivně socializován. S přibývajícím věkem tendenci vyhledávat konfrontace na procházkách, zejména u stejného pohlaví. Bývá tomu tak i pokud byl socializován.

K plnému vybití energie tohoto sportovního čtyřnohého přítele je potřeba spousta pohybu v přírodě. Avšak stejně jako u jiných plemen platí u amerického buldoka, že povahy mohou být velmi rozdílné. Zanedbáni v období rozvoje, výcvik zaměřený na souboje nebo špatná výchova mohou u tak silného psa mít nebezpečné následky.

Dobře socializovaný americký buldok naproti tomu obohacuje domov svou přátelskou povahou.

Americký buldok – štěně © zanna_ / stock.adobe.com
Americký buldok patří do rukou zkušených chovatelů.

Výchova amerického buldoka

Výchova amerického buldoka patří do rukou odborníků. Toto plemeno je považováno za velmi sebevědomé a nezávislé, ale zároveň pokorné. Tento pes při zodpovědném chovu velmi přátelský k lidem. Měli byste si ale být vědomi jeho síly.

Pokud si nejste jisti svou rolí lídra smečky, převezme iniciativu sám. To může mít u psa této velikosti fatální následky. Být tvrdý není na místě. Posilněte pouto mezi Vámi a americkým buldokem pomocí mnoha cvičení, pozitivního posilování pouta a projevte absolutní důslednost. Slabosti totiž budou okamžitě zneužity.

Včasná socializace s jinými psy je nezbytná, pokud se chcete později vyhnout konfrontacím. Než se váš americký buldok nastěhuje k Vám domů, najděte vhodnou školu pro psy. Tam se Váš čtyřnohý přítel může spojit s dalšími mladými psy.

Tento bývalý pracovní pes potřebuje hodně aktivity. Pokud ho nebudete dostatečně zaměstnávat, ani ta nejlepší výchova mu nezabrání kousat do polštářů, hlasitě štěkat nebo si jinak krátit dlouhou chvíli.

Zdraví – výběr chovatele je důležitý

Dobrý chovatel je nejlepším předpokladem pro zdravého amerického buldoka. Protože s pomocí vyšetření před porodem lze vyloučit četná rizika. Patří sem například vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu, dysplazii loktů a speciální vyšetření očí.

Bílí zástupci tohoto plemene často trpí alergiemi a nedoslýchavostí nebo hluchotou. Nezapomeňte si o tom promluvit s chovatelem, který by měl se psem podstoupit test sluchu.

Kvůli tvaru hlavy mají někteří američtí buldoci sklony k chrápání a slzení. Při výběru štěněte dbejte na to, abyste nezvolili nějaké s obzvláště nápadným tvarem hlavy.

Vy sami můžete ke zdraví a pohodě Vašeho psa přispět s přirozeným pohybem a zdravou výživou. Zdravý americký buldok se může dožít 10 let a více.

Péče – věnujte pozornost očím a uším

Srst amerického buldoka není výzvou, pokud jde o její péči. Měli byste ale i tohoto psa pravidelně kartáčovat – například měkkým kartáčem nebo rukavicí. Odstraníte tím uvolněnou srst. Kromě toho je tento rituál péče o Vašeho psa potěšením, které posiluje pouto.

Měli byste psa umýt, pouze pokud nečistoty nelze ze srsti odstranit. Používejte jemný šampon pro psy.

Doma byste také měli mít čističe uší pro psy. Kvůli speciálnímu tvaru hlavy a převislým uším může docházet k nadměrnému slzení a náchylnosti k ušním zánětům. Při příznacích ušních infekcí vyhledejte pomoc veterináře.

Pohyb – všestranný sportovec

Tito psi jsou skutečně všestranní a jsou v zásadě vhodní pro mnoho psích sportů. Ale ne každý americký buldok je vhodný pro každý sport. Přizpůsobte zábavu postavě a povaze svého čtyřnohého přítele.

Před prvním tréninkem ve věku kolem 16 měsíců vezměte psa k veterináři kvůli vyšetření boků a loktů. Buldoci totiž dospívají později. Teprve potom byste měli zvážit sporty, jako jsou agility, běh vedle kola nebo jako společník při běhání. Pro mnoho amerických buldoků je velkou zábavou také stopování. Ale mnoho zástupců plemene také zvládá s přehledem výcvik terapeutického psa.

Americký buldok si hraje © ReneFotos / stock.adobe.com
Americký buldok potřebuje prostor, na kterém se může vydovádět.

Hodí se ke mně americký buldok?

Američtí buldoci nepatří do rukou nováčků, protože se obtížně trénují a vyžadují určité zkušenosti. Toto plemeno není vhodné pro život ve městě, ale ke svému štěstí ani nepotřebuje farmu.

Dům nebo velký jednopodlažní byt s vlastní zahradou jsou ideální pro chov tohoto živého a mohutného psa. Při oplocení zohledněte, že někteří buldoci dokážou vyskočit dva metry vysoko a zajistěte zahradu odpovídajícím způsobem.

Výchova a pohyb vyžadují spoustu času. To je nutné si uvědomit předem. Američtí buldoci, pokud jsou chováni zodpovědně, obvykle vychází dobře i s dětmi. Neměli byste však nechat děti se psem bez dozoru. Chov kočky je možný pouze tehdy, pokud byl pes socializován s kočkami jako štěně.

Chov s omezeními

Než se americký buldok nastěhuje k Vám domů, měli byste zkontrolovat, zda je vůbec možné jej ve Vaší oblasti chovat. Chov tohoto plemene zatím není v České republice nijak regulovaný.

V Německu, Švýcarsku a dalších zemích je však potřeba složení zkoušky. Dánsko například zakazuje chov psů, kteří se podobají americkému buldokovi. To mimochodem platí i pro cestování. Je však možné projet bez delšího pobytu, během něhož je povoleno se psem chodit na krátké procházky.

Bez ohledu na jakákoli omezení uložená úřady by majitelé buldoků měli být připraveni sklízet negativní komentáře o údajně nebezpečném psovi. Často k nim vede jen samotný pohled. Nemusíte se samozřejmě za svého psa obhajovat. Je ale také na vás, abyste přesvědčili lidi kolem sebe dobře vychovaným psem o kouzlu tohoto plemene.

Kde najdu mého amerického buldoka?

Americký buldok od chovatele

Americký buldok není plemeno uznané FCI, ale v Evropě existují chovatelé, kteří je chovají srdcem a rozumem. Členství v některém sdružení, které ve svých stanovách stanoví určité požadavky na své členy může být jedním z kritérií. Chovatelé jsou například se svými psy povinni podstoupit zdravotní kontroly před schválením chovu.

Ujistěte se, že si chovatel váží zdraví štěněte. Nechte jej ukázat Vám písemné důkazy o příslušných testech rodičovských zvířat.

Určitě byste se měli podívat na domov štěněte, tj. domov chovatele. Zde se seznámíte s rodičovskými zvířaty. Ta by měla být vyrovnaná a přátelská. Můžete využít příležitosti a položit chovateli pár otázek o plemeni.

Štěně by mělo opustit dům chovatele nejdříve ve věku osmi týdnů. Mělo by také být několikrát odčerveno, očkováno a mít očkovací průkaz a čip.

Pes z útulku

Pokud hledáte dospělého amerického buldoka, podívejte se na spolky pro ochranu zvířat. Na internetu najdete psy podobné americkým buldokům, kteří Vás chytí za srdce. Spousta těchto psů čeká v útulcích na nový domov, protože jejich bývalí chovatelé nezvládli jejich náročnou výchovu.

Mnoho z těchto zvířat může mít podobné rysy, jako například americký stafordširský teriér. Ptejte se intenzivně na historii a poznejte konkrétního psa, než se pro něj rozhodnete. Buldoci ze špatného chovu nebo dokonce „naostření“ buldoci mohou být velkou výzvou.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.