Francouzský buldoček

Francouzský buldoček na trávě

Veselí francouzští buldočci jsou sympatičtí malí psi, kteří si svým šarmem a přítulností rychle omotají kolem tlapky každého milovníka psů.

Vzhled

Malý silák

Francouzský buldoček vzbuzuje díky krátkému, kulatému tělu dojem svalnatého, kompaktního čtyřnožce. Váží zhruba 8 až 14 kg při výšce v kohoutku 30 cm. Nápadné jsou velké netopýří uši na čtvercové hlavě, stejně jako charakteristický krátký čumák a krátký ocas. Lesklá srst bez podsady se vyskytuje v široké škále barev, od běžných tónů, jako je černá nebo bílá, až po srnčí, krémovou nebo tmavou žíhanou.

Francouzský buldoček na podzimní procházce © otsphoto / stock.adobe.com

Historie

Mladé plemeno se starými kořeny

Francouzští buldočci, někdy také nazývaní bouledogue français, patří do rodiny molossů, stejně jako mops, bordeauxská doga a mastif. Dogovití psi mají společné starodávné předky, ale francouzský buldoček je poměrně mladé plemeno, které bylo chováno až ve druhé polovině 19. století. Odborníci si nejsou zcela jisti, které plemeno je předkem francouzského buldočka – domnívají se, že to byli malí angličtí buldokové z Velké Británie, které do Normandie přivezli angličtí tkalci. Anglický buldok byl využíván pro psí zápasy a také na bullbaiting, kdy byl přivázaný býk napadán několika psy. Naštěstí, poté, co byly tyto kruté zápasy zakázány, se vývoj všech buldoků ubíral jiným směrem – byli chováni jako společenští psi.

V počátcích chovu francouzského buldočka byli tito psi údajně kříženi také s teriéry pro lovecké účely – ale pouze po krátký čas. Ve vývoji francouzských buldočků hráli roli také mopslíci. První chovatelské sdružení bylo založeno v Paříži v roce 1880. Když se některé exempláře buldočků vrátily ke konci 19. století do Velké Británie, byly považovány za anglické buldoky, jelikož neměly vlastní chovný standard a byly zesměšňovány kvůli velkým netopýřím uším. V roce 1888 plemeno získalo svůj vlastní standard, slavným předkem plemene byl pes „Loupi“, který se objevuje téměř ve všech chovných knihách. Zejména v Paříži se malý buldok rychle stal oblíbeným psem, zejména mezi chudšími vstvami. Později si podmanil evropskou aristokracii svým mimořádným vzhledem a sympatickým charakterem. Také ve Spojených státech došlo na přelomu století ke krátce trvajícímu rozmachu „netopýřích uší“. Kvůli zvláštnímu vzhledu jsou francouzští buldočci také nazýváni “Batpigs”, netopýří prasátka. Dnes jsou francouzští buldočci populární v mnoha zemích a také některé hvězdy milují tyto okouzlující společníky na čtyřech tlapkách. Na internetu například koluje mnoho fotografií amerického herce Hugha Jackmana s jeho dvěma francouzskými buldočky Dali a Peaches, které ukazují, že je tento pes přínosem pro všechny každodenní situace – ať už jde například o spokojený spánek před ergometrem, na kterém cvičí zpocený páníček. Zpěvačka Madonna také podlehla kouzlu těchto čtyřnohých mazlíčků a svou fenku pojmenovala Gypsy Rosa Lee.

Povaha

Skřítek milující děti

Francouzští buldočci jsou nekomplikovaná šťastná stvoření: Jsou chytří, přátelští, milují mazlení a snadno se cvičí. Oceňují – bohužel také díky své dušnosti – často spíše krátké procházky a jen zřídka štěkají. Zpravidla dobře vycházejí s ostatními čtyřnohými mazlíčky, jsou hraví a bystří. Milují děti a nemají lovecký instinkt, proto se obvykle velmi dobře snášejí s ostatními zvířaty žijícími v domácnosti nebo se sousedovou kočkou. Díky všem těmto vlastnostem je charismatický francouzský buldoček velmi oblíbeným městským psem.

Výchova

Stejně jako všichni dogovití psi potřebuje i francouzský buldoček suverénní vedení – pak je jeho výchova snadná. Buďte důslední a nepodlehněte kouzlu tohoto malého psíka – pak budete mít po svém boku čtyřnohého přítele, který sice má svou vlastní hlavu, ale rád předvádí požadovanou základní poslušnost. Pokud si nepřejete, aby pes s Vámi spal v posteli, netolerujte to již ve štěněcím věku, jinak bude obtížné ho později přesvědčit o opaku. Díky pozitivní motivaci a krátkým cvičením v řádu několika minut – buldoček dokáže udržet pozornost jen krátkou chvíli – naučíte štěně rychle nejdůležitější základní povely. Psí školka může s výchovou a socializací štěněte pomoci.

Zdraví

Problémy módního psa

Povaha francouzského buldočka je sice nekomplikovaná, ale pokud jde o zdraví tohoto plemene, je třeba dbát na některé věci, a především se vyhnout chovatelům, kteří podporují extrémní krátkohlavost plemene. Kvůli krátkému tvaru hlavy (brachycephaly) mají zástupci tohoto plemene problémy s dýcháním a mnozí také chrápou – to, co může být u štěňat okouzlující, se může stát u dospělého psa z dlouhodobého hlediska problémem. Někteří francouzští buldočci se potýkají s výhřezy žlázy třetího víčka (cherry eye), většinou již v raném věku – v případě potřeby lze tento problém řešit chirurgicky. Francouzští buldočci obvykle špatně snášejí vysoké teploty, je tedy lepší chodit v letních měsících na procházky brzy ráno nebo večer. V létě se ujistěte, že má pes k dispozici místo na odpočinek ve stínu. Chraňte psa před průvanem, protože má citlivé oči. Díky anatomii je u buldočků jen stěží možný přirozený porod: hlava je ve vztahu k pánvi prostě příliš velká. Francouzští buldočci se dožívají v průměru 9 až 11 let.

Krmivo pro francouzské buldočky

Francouzský buldoček má sklony k nadváze, na což byste měli dávat pozor. Někteří zástupci plemene mají také citlivý žaludek a / nebo nadýmání – v těchto případech je důležité najít tu správnou stravu a poté již neexperimentovat – dokonce ani s různými druhy pamlsků. Nejvhodnější je krmivo s vysokým obsahem masa, ať už granule nebo vlhké krmivo. Ujistěte se tedy, že maso je v seznamu surovin na prvním místě. Obilniny by neměly být obsaženy vůbec, zejména proto, že by mohly citlivým psům způsobit žaludeční obtíže. Dospívajícímu buldočkovi podávejte až čtyři porce denně, dospělému jedinci postačí porce dvě. Po jídle dopřejte Vašemu mazlíčkovi trochu odpočinku – nejlepší čas na krmení je tedy po procházce. Chovatel Vám jistě s sebou dá pro štěně dávku jeho obvyklého krmiva. To byste měli v prvních dnech podávat, abyste malému buldočkovi usnadnili přechod do nového domova. Pokud si pak vyberete jiné krmivo, měla by změna probíhat pomalu – nejlepší je zpočátku přidávat nové krmivo do stávajícího, aby nedošlo k podráždění citlivého žaludku. Pro péči o chrup jsou vhodné speciální dentální pamlsky. Sušené hovězí uši nebo pravidelné žvýkání kousků syrového hovězího masa – nikdy vepřového – jsou pro čelisti také dobré. Samozřejmě by Váš pejsek měl mít k dispozici po celý den čerstvou vodu.

Prohlédněte si nabídku <krmiv pro buldočky v našem internetovém obchodě zoohit!

Štěně francouzského buldočka © kwiatek7 / stock.adobe.com

Srst snadná na údržbu

Buldočci mají krátkou srst, která není náročná na údržbu. Psa doporučujeme koupat pouze v případě, že je hodně ušpiněný – použijte jemný šampon od specializovaného prodejce. Někteří psi mají na tvářích faldíky, které byste měli pravidelně čistit navlhčeným hadříkem, abyste zabránili zánětu. Také doporučujeme každý den kontrolovat uši a v případě potřeby je očistit. Na trhu jsou dostupné speciální prostředky na čištění uší pro psy.

Zábava

Být u toho je nade vše!

Francouzští buldočci milují procházky, ale ne v horkém počasí. Také byste neměli být příliš rychlí a neměli byste to přehánět s dlouhými vzdálenostmi. Vzhledem ke svým krátkým nohám to není žádný sportovec. Mnoho francouzských buldočků také trpí latentní dušností kvůli krátkému tvaru hlavy. To, že nejsou buldočci pracovní psi, kteří Vám z nudy obrátí celý byt vzhůru nohama, neznamená, že by měli být kromě krátkých procházek kolem bloku ponechání svému osudu! Pravidelně cvičte s buldočkem jednoduché triky, které příliš nezatíží jeho tělo ani mysl. Společenský francouzský buldoček ocení také společnost jiných psů, se kterými si může hrát. Miluje mazlení a rád si dopřeje odpočinek ve Vaší společnosti, pokud mu bude věnována dostatečná pozornost.

Ke komu se francouzský buldoček hodí?

Francouzský buldoček je vhodný pro všechny milovníky psů, kteří se svými mazlíčky nechtějí provozovat výkonnostní sporty. Plemeno milující děti je vhodné jak pro rodiny, tak i pro jednotlivce a je také ideální pro začátečníky. Starší lidé, kteří rádi cestují i se svým psíkem, budou s buldočkem velmi spokojeni. Buldoček může bez problémů žít ve velkoměstském bytě – ale je důležité, aby nemusel pravidelně stoupat po schodech. Malí buldočci by neměli zůstat příliš dlouho sami, protože potřebují hodně péče. Pokud máte děti, předem vyjasněte pravidla pro zacházení se zvířetem: Pokud se děti naučí respektovat jeden druhého a dopřejí pejskovi odpočinek, může vzniknout přátelství na celý život. Protože francouzští buldočci nemají lovecký instinkt, obvykle se bez problémů snášejí s ostatními domácími mazlíčky. Než si domů buldočka nastěhujete, ověřte si, zda někdo z rodiny netrpí alergií na psí chlupy. Okouzlující buldoček se bude cítit jako doma v městských bytech – žijete-li v pronájmu, nezapomeňte si u majitele bytu ověřit, zda je pobyt psů povolen. Než se pes nastěhuje, zjistěte, jaké poplatky je nutné zaplatit, a přemýšlejte také o tom, co v případě dovolené: Vezmete buldočka na dovolenou s sebou? Pak je nutné vyhledat vhodné destinace a hotely – nezapomeňte, že buldoček nemá rád teplo. V opačném případě zajistěte ubytování psa u přátel nebo v hotelu pro psy.

Mezi základní vybavení pro francouzského buldočka patří misky, pelíšek, bezpečnostní prvky pro přepravu v autě, hračky a samozřejmě obojek a vodítko, v ideálním případě také postroj. Kromě těchto základů počítejte také s dlouhodobými náklady na kvalitní krmivo a pravidelné návštěvy u veterináře – nejméně jednou ročně, v případě onemocnění častěji.

Světlé štěně francouzského buldočka © rich / stock.adobe.com

Jak naleznete svého vysněného buldočka

I pro chov psů platí: poptávka určuje nabídku. Vzhledem k tomu, že se francouzský buldoček stal velmi populárním psem, přitahuje tento trend také mnoho lidí, kterým záleží především na rychlém zisku. Při nákupu štěněte si vyhledejte seriózního chovatele, který Vám rád zodpoví veškeré dotazy týkající se nákupu štěněte. Kompetentní chovatel je vždy členem chovatelského sdružení, jeho štěňata mají vždy průkaz původu, očkovací průkaz, čip a jsou samozřejmě několikrát odčervena. I když nehodláte chodit na výstavy, měli byste kupovat pouze psy s papíry, protože chovatelé, kteří jsou členy sdružení přidruženého k zastřešující organizaci, musí absolvovat testy vhodnosti svých psů pro chov.

Seriózní chovatel je nejlepší ochranou před geneticky podmíněnými chorobami.

Štěně můžete obvykle několikrát navštívit v domě chovatele a poznat jeho rodiče. Preferujte chovatele, kteří se zaměřují pouze na jedno plemeno a dopřávají fenám dostatek odpočinku mezi vrhy – hlavním měřítkem by měla být spíše kvalita než kvantita. Chovatel také rád zodpoví otázky týkající se plemene a vysvětlí, jakou preventivní zdravotní péči svým zvířatům věnuje – také s ohledem na problematické znaky, které mohou vést k dušnosti.

Vezme-li si Vás chovatel „pod drobnohled“, je to dobré znamení, protože chce pro své svěřence dobrý domov!

Chcete nabídnout domov staršímu buldočkovi? Skvělé! Mnoho francouzských buldočků čeká na nový domov v útulcích nebo v dočasných péčích. Můžete se také poohlédnout na internetových stránkách organizací, které zprostředkovávají adopce psů. Pracovníci útulku Vám poradí, který pes se k Vám bude hodit – v ideálním případě Vám dovolí jít s vybraným pejskem na procházku, abyste se lépe poznali, než si ho odvezete domů.

Přejeme Vám krásné chvíle strávené s francouzským buldočkem!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.