Aport se psem – jak na to?

Pes aportuje

Aportování lze kombinovat i s jinými hrami.

Aportování je jednou z klasických činností, při které se pes a majitel společně baví. Mnoho psů má silný „přinášecí instinkt“. Aport se díky tomu naučí bez speciálního výcviku. Kdo zvládne základy, toho bude aportování bavit více. Dáme Vám tipy jak na to.

Proč aport?

Mnoho psů považuje aportování za skvělou zábavu. Pohybují se a mohou vykonávat své přirozené potřeby – běh a nošení kořisti. Společný výcvik posiluje pouto mezi psem a majitelem. Člověk se učí zlepšovat řeč vlastního těla, a tím i komunikaci mezi sebou a psem.

Aportování může snadno probíhat jak u Vás doma, tak na procházkách. V závislosti na tréninku můžete pomocí cviků zvyšovat koncentraci psa nebo ho fyzicky zaměstnat. Nejdůležitější věcí při aportu je společná zábava. Proto by trénink měl probíhat pouze v pozitivním duchu.

Co potřebujete k aportování?

Předmět, který má být přinesen, se nazývá „aport“. V profesionálních psích sportech a lovu se při výcviku a příslušných zkouškách používají speciální aportovací pomůcky s předepsaným materiálem a hmotností.

Pokud aportujete pro zábavu, můžete nechat psa přinášet téměř cokoli, co se mu vejde do tlamy. Pro psy jsou nejvhodnější správné psí hračky. Kus dřeva z lesa se může odštípnout a psa zranit. Tenisové míčky časem napadají zubní sklovinu. Vyberte hračku, která je pro psa vzrušující – například plyšáka, sáček s krmivem, figurínu nebo míček. Míčky můžete později dobře házet, ale na začátku je to méně důležité.

Aportování můžete trénovat uvnitř domu nebo na oplocené zahradě. V závislosti na psovi a prostředí můžete psa nechat venku aportovat s připnutým vodítkem.

Jak naučit psa aportovat: první aport

Většina psů má přirozený aportovací instinkt. Mnoho štěňat aportuje předměty bez výcviku. Ale i „talenti od přírody“ mají prospěch ze správného tréninku. Jak začít?

Položte aport před psa a pochvalte ho, jakmile ho vezme do tlamy. Použijte pochvalné slovo, které pes již zná, například „výborně“ nebo „super“. Po chvíli si předmět vezměte zpět příkazem „pust“. Svého čtyřnohého přítele ihned odměňte pamlskem – nebude tak mít dojem, že mu berete kořist. Spíše se učí, že když pustí aport, dostane něco chutného.

Jakmile toto cvičení funguje bez problémů, pomalu zvyšujte obtížnost. Položte předmět o kousek dál a psa pochvalte, až s ním k Vám přijde. U štěňat stačí nechat jim hračku a sám se vzdálit několik metrů.

Házení a přinášení

Pokud tyto malé kroky fungují a pes Vám aport rád vrátí, můžete aport hodit. Je důležité nezačínat příliš brzy. V opačném případě se pes koncentruje spíše na běhání než na soustředěné přinesení předmětu zpět.

Můžete použít také povel „sedni“ nebo „zůstaň“. Tento povel zrušte až po hodu – výcvik tak bude kontrolovanější. Jakmile Váš pes začne brát figurínu nebo hračku, vydejte povel, například „přines“. Pokud se k Vám přiblíží, čeká ho odměna.

Nyní je třeba předání zpřesnit. V ideálním případě Vám pes hračku přímo podá. Pochvalte ho, když před Vámi stojí s aportem. V žádném případě byste mu ho neměli co nejrychleji sebrat. Pes se učí: když se s hračkou přiblížím ke svému dvounožci, pochválí mě – skvělé! Nabídněte mu pamlsek jako výměnu za aport.

Cvičení se sáčkem s krmivem

Někteří psi mají o aportování menší zájem, ale dají se přesvědčit krmivem. Aportování sáčku s krmivem je pro tyto psy obzvláště vhodné. Pro nácvik táhněte sáček kousek po podlaze. Pokud se pes pokusí vzít si ho do tlamy, pochvalte ho a dejte mu odměnu ze sáčku.

Pak sáček opět položte na podlahu. Jakmile ho pes vezme do tlamy, trochu se od něj vzdalte. Pokud pes běží za Vámi se sáčkem v tlamě, pochvalte ho a dejte mu pamlsek ze sáčku. Naučí se, že chutné kousky může dostat pouze tehdy, když má sáček s krmivem v ruce jeho dvounohý kamarád. Výcvik se sáčky s krmivem vyvolává u některých psů chuť k aportování.

Pes aportuje © Anneke / stock.adobe.com
Sposta psů má pro aport vrozený talent.

Problémy při aportování

Pes aport nepřináší zpět

Někteří psi před svým majitelem s hračkou dovádějí, ale nechtějí ji vrátit. Mnohem raději by byli, kdyby se je jejich majitel pokusil honit. Nenechte se vyprovokovat k pronásledování. Při aportování by se pes měl soustředit na to, aby aport spolehlivě přinesl zpět.

Nikdy za ním pro hračku nebo sáček s krmivem neběhejte. Buďte trpěliví: pes k Vám nakonec přijde. Odměňte ho za to pamlskem. Případně použijte dlouhé vodítko. Další tipy:

  • nestůjte čelem, ale bokem k aportujícímu psovi
  • dřepněte si
  • nesahejte po aportu příliš brzy
  • při předávání aportu psa intenzivně chvalte
  • trénujte po malých krocích

Pes je příliš rozrušený

Zejména mladí psi se mohou při hře rychle rozrušit. Těžko se dají zkrotit a po cvičení jsou ještě více vzrušení než před ním. Pokud je Váš pes k tomuto chování náchylný, dbejte na to, aby byly tréninky krátké. Stačí dvě až tři minuty aportování. Důraz klaďte spíše na soustředěné přinášení než na co nejrychlejší a nejdelší běh. Trénujte tak, aby pes vyběhl až po povelu. Hra je tak lépe kontrolovatelná.

Je aport vhodný pro všechny psy?

Aportování je v podstatě vhodné pro všechna plemena psů. Společná zábava posiluje pouto a udržuje psa v kondici. Je důležité, aby se aportování nezvrhlo v divokou a vyčerpávající hru, při níž pes musí běhat na velkou vzdálenost.

Klidnější aportování je vhodné pro starší nebo nemocné psy. Předmět je přitom vzdálen jen několik metrů a jde především o soustředěnou práci,

Aport také můžete kombinovat s hledacími hrami. Pokud pes najde v bytě nebo na zahradě hledaný předmět, nechte ho přijít k Vám s povelem pro aport, například „přines“. Zde je několik tipů pro aportování s různými psy:

  • Štěňata a mladí psi: mladé psy nechte aportovat pouze dvě až tři minuty a dobu hry pomalu prodlužujte. Je lepší nechat je aportovat pětkrát denně dvě minuty než jednou deset minut.
  • Psi bez zájmu: trénujte se sáčkem na krmivo. Smiřte se však s tím, že Váš společník nemusí mít o aportování zájem ani po několika týdnech. Zejména plemena špiců mají obvykle malou touhu aportovat.
  • Klasická aportovací plemena: pro plemena retrívrů, jako jsou labradoři nebo zlatí retrívři, je aportování jejich původní prací. Tito psi byli vyšlechtěni, aby přinesli lovci střelené ptáky. I mezi retrívry se samozřejmě občas najdou výjimky potvrzující pravidlo.
  • Těžcí psi/psi s artrózou: namáhavý běh s mnoha zastávkami nebo skoky je pro tyto psy tabu. Pokud chcete aportovat, omezte se na malou vzdálenost nebo provádějte aport v kombinaci s vyhledávacími hrami. V případě pochybností se zeptejte veterináře.
Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.