Bloodhound

bloodhound

Impozantní Bloodhound je považován nejen za jednoho z nejstarších velkých honičů na světě, ale také za psa s nejlepším nosem na světě. Majestátní pes může dokonce najít stopy staré několik dní. Při jednání s lidmi je tento Belgičan velmi společenský, ale také velmi tvrdohlavý.

 

Charakter

I když bloodhound vypadá jako klidný a jemný obr s visícíma ušima, hlubokými vráskami a líbezným pohledem: Jakmile jednou zachytí stopu, nic a nikdo mu nemůže zabránit v posedlém stopování. Jako takzvaný „trailing dog“ je schopen sledovat individuální pach člověka – i po několika dnech a na několika kilometrech. Jeho vynikající nos v kombinaci s pozoruhodnou schopností soustředit se z něj činí absolutního specialistu na stopování.

Mnichův pes

Ve své historii, která sahá až do 2. století, se bloodhound proslavil především jako běžecký pes a jako pes lovící ve smečce vysokou zvěř. Dříve byl tento pes známý jako „svatohubertský pes“ chovaný mnichy. Vysoký čtyřnohý přítel je méně chovaný jako čistě rodinný pes, ačkoli jeho jemná, přátelská a láskyplná povaha je pro rodiny rozhodně vhodná. Jeho citlivá povaha, jeho velká tolerance vůči dětem, ostatním psům nebo jiným domácím mazlíčkům a jeho vždy dobrá nálada z něj činí příjemného společníka a věrného přítele. Je velmi upřený na svého majitele, ale obvykle je velmi otevřený a přátelský, i když se setkává s cizími lidmi. Dobromyslný bloodhound je naprosto nevhodný jako hlídací pes.

Tvrdohlavec pro specialisty

Jeho přátelská povaha a jeho jemné a přátelské chování by neměly zakrývat skutečnost, že bloodhound je také absolutní tvrdohlavec, který se odmítá podřídit, když se mu zdá, že příkazy od jeho majitele jsou málo užitečné. Začátečníci by mohli být touto vlastností rychle ohromeni, a proto je plemeno vhodnější pro zkušenější chovatele, kteří vědí, jak zacházet se specifickými vlastnostmi tohoto plemene. To zahrnuje také jeho vysokou citlivost, díky níž je bloodhound extrémně citlivý nejen na chválu, ale také na kritiku. Tento čtyřnohý přítel jen těžko odpouští nepřiměřenou přísnost a nespravedlnost. Při výchově je důležitá správná kombinace důslednosti, lásky a trpělivosti, stejně jako schopnost motivovat psa. Ale dobrá dávka shovívavosti je také velmi prospěšná pro harmonické soužití, například když bloodhound upřednostňuje znovu sledovat stopu před uposlechnutím příkazu pána.

Vzhled

Bloodhound je největší honič na světě. Pokud chcete udržet tohoto obrovského loveckého psa a stopaře pod kontrolou, pak budete potřebovat kromě důsledného tréninku spoustu síly a dlouhé vodítko. Pohyby velkého Belgičana jsou poměrně pomalé a plynulé – přinejmenším tak dlouho, dokud nepronásleduje jelena. Ale i ve spěchu působí bloodhound důstojně, téměř až majestátně díky pohupující se chůzi a elastickým pohybům. Jeho harmonicky stavěné tělo má obdélníkový tvar a je dobře osvalené. Vyzařuje důstojnost a sílu a navzdory své podstatě nikdy nevypadá neohrabaně. Dospělí bloodhoundi mohou dosáhnout výšky až 70 cm a hmotnosti až 50 kg.

 

bloodhound im grass

 

Dlouhý krk s výraznými záhyby

Neméně působivá, než jeho velikost je hustá, krátká a pružná srst, která visí dolů v hlubokých záhybech kůže – ale jen natolik, že není narušeno zdraví a užitečnost psa. Charakteristické jsou také jeho tenké, velmi dlouhé uši, které mu visí přes špičku nosu, stejně jako jeho tmavě hnědé oválné oči s dobromyslným výrazem. Ocas bloodhounda je silný a dlouhý, aby odpovídal jeho celkovému vzhledu, a je vždy nesen v oblouku. Dalším typickým rozlišovacím znakem tohoto čistokrevného psa je dlouhý krk, který mu umožňuje snížit nos až k podlaze, i když běží. 

Pokud jde o barvu, lze bloodhounda v dnešní době sehnat ve třech barevných variantách: dvoubarevná černá s pálením, dvoubarevná kombinace barvy jater s pálením nebo jednobarevná červená.

Bloodhound historie

Historie tohoto plemene je stejně důležitá jako jeho vzhled. O předcích bloodhounda se říká, že existovali již ve 2. století. Po staletí sloužili Galům a Keltům jako honiči. Od 7. století chovali lovecké psy v barvách černé nebo černé s pálením mniši z belgického kláštera Saint-Hubert v Ardenách, a proto je bloodhound také známý jako „svatohubertský pes“.  Belgická plemenná kniha ho zná pod tímto jménem dodnes.

Proč se plemeno jmenuje „bloodhound“? 

Belgický rodokmen vděčí za jméno bloodhound Angličanům, kteří v 11. století zakoupili několik exemplářů tohoto vynikajícího loveckého psa a odvezli je do vlasti.  Proč však psy tak pojmenovali, není stále jasné. Zatímco někteří mají podezření, že toto jméno má zdůraznit ušlechtilou, čistou krev tohoto psa, jiní věří, že toto jméno spíše zdůrazňuje mimořádný nos tohoto psa tím, že popisuje schopnost sledovat krevní stopu zraněné zvěře.

Jako stopař a lovecký pes je známý pod mnoha jmény 

Díky svým vynikajícím stopařským a loveckým schopnostem a díky své robustnosti byl „Chien de Saint-Hubert“ brzy znám a milován i za belgickými hranicemi, mimo zemi původu. Až do 16. století sloužili svatohubertští psi v královských smečkách a byli chováni na mnoha místech pod různými jmény.  V Belgii, Lucembursku a Německu se psi etablovali jako čistě lovečtí psi pod názvem „Ardennenbracke“. V USA vznikl takzvaný „Coonhound“ v 17. století křížením s bloodhoundem. V jižních amerických státech se talentovaní stopaři dokonce nasazovali na uprchlé otroky.

Chov a koupě bloodhounda

V dnešní době je bloodhound jedním ze vzácnějších plemen psů. V USA a Kanadě je jejich výcvik pro policii velmi podporován a v Evropě jsou někdy ceněni pro pátrání po pohřešovaných osobách, ale kvůli své tvrdohlavosti jsou méně žádaní jako rodinní a společenští psi. Každý, kdo je navzdory všemu přesvědčen o tomto fascinujícím plemeni a rád by čelil výzvám s ním spojeným, musí mít dostatek času na nalezení vhodného a renomovaného chovatele.

Bloodhound štěňata: Tipy pro nákup štěněte

Dobrým prvním místem jsou oficiální národní kluby bloodhoundů, které najdete například v Nizozemsku, Belgii, Německu, Francii, Anglii a Severní Americe. Zde se můžete spojit s majiteli bloodhoundů a získat seznam chovatelů se štěňaty. Než si budete moci vzít štěně k sobě domů, měli byste lépe poznat chovatele podle Vašeho výběru na alespoň jedné, nejlépe několika návštěvách. Nechte si ukázat matku a podrobně se podívejte na místo chovu. Vyrůstají štěňata v úzkých rodinných vazbách a jsou socializovaná hned od začátku? Jaký je Váš dojem z chovatele? Je vám sympatický a má spoustu zkušeností, které s Vámi ochotně sdílí? Kromě oficiálních formalit, jako jsou doklady EU, rodokmen, čipy a očkovací pasy, by měl být i chovatel na lidské úrovni v pořádku. Mnoho chovatelů zůstává v kontaktu s novými majiteli štěněte i po zakoupení a jsou jim k dispozici, aby jim poskytli rady a pomoc. Dobrý kontakt může být velmi užitečný, zvláště pokud máte dotazy a problémy týkající se výchovy, péče nebo výživy vašeho psa.

Přečtěte si také naše články o tom, jak správně zabydlet štěně: Základní vybavení a tipy!

 

bloodhound welpen

 

Zdraví a onemocnění typická pro plemeno

Zdravé štěně z bezvadného a renomovaného chovu je nejlepším předpokladem pro dlouhý život psa bez obtíží. Průměrná délka života tohoto plemene je 10 až 12 let. Během tohoto období způsobují problémy onemocnění kloubů, jako je dysplazie kyčelního kloubu nebo dysplazie lokte, s nimiž zápasí mnoho velkých plemen psů. Jelikož jsou tyto obtíže často dědičné, mělo by štěně pocházet z chovu bez dysplazie. Mnohým chorobám lze předcházet také druhově vhodnou potravou a vhodným přístupem. K dalšímu poškození zdraví může dojít u bloodhounda prostřednictvím onemocnění očí, jako jsou entropium, ektropium nebo Cherry Eye. U bloodhounda se může také objevit zánět kůže v hlubokých záhybech kůže.

Bloodhoundvýživa

Dobrá konstituce je pro zdraví Vašeho psa velmi důležitá. Mnohým problémům se lze vyhnout správným množstvím pohybu, dobrou péčí a zdravou a vyváženou stravou. Ačkoli se problémy s klouby často projeví až v pokročilém věku, příčiny onemocnění vznikají často již u štěněte. Nadužívání kloubů v důsledku nesprávného pohybu (například časté lezení po schodech, když je pes štěně), obezita nebo špatná výživa štěněte jsou hlavními příčinami problémů s klouby v pozdějším věku. Proto se od začátku ujistěte, že je vašemu psovi dáváno správné krmivo s ohledem na jeho věk a hmotnost.

Správné krmivo vhodné pro vývoj psa 

Nadměrné a nedostatečné zásobení živinami může vést k vážným zdravotním problémům. Energie a obsah živin by proto měl být vždy přizpůsoben věku, hmotnosti a úrovni aktivity Vašeho psa. Například příliš vysoký obsah bílkovin v u štěňat vede k předčasnému růstu kloubů a nedostatek vápníku a fosforu v krmivu pro štěňata může později vést k onemocněním kostry. Mluvit s veterinářem o přesných potřebách Vašeho psa může pomoci vytvořit optimální výživový plán.

Zabraňte nadváze

Dalším problémem mnoha bloodhoundů je nadváha, protože mnoho psů tohoto plemene velmi rádo žere. Kromě nesprávné potravy nebo potravy s příliš vysokým obsahem kalorií mohou k nežádoucímu přírůstku hmotnosti vést také další faktory, jako kastrace, nedostatečná činnost štítné žlázy, hyperaktivní ledviny, vysoký věk nebo nedostatek pohybu. Než podniknete protiopatření s dietou nebo větším množstvím pohybu, měli byste proto nechat svého psa vyšetřit veterinářem. Tímto způsobem můžete ujasnit, zda je obezita Vašeho psa způsobena nesprávnou stravou nebo zda za tím není jiné onemocnění, které vyžaduje zvláštní léčbu. Pevná denní doba k jídlu (jedno nebo dvě jídla denně), pevná denní dávka, kterou nepřekračujte a přiměřené množství pamlsků mezi krmeními, to vše nesmírně pomáhá na cestě ke zdravé stravě.

Péče

Ve srovnání se správnou výživou a výchovou je správná péče o vašeho bloodhounda hračkou. Krátká srst je odolná proti povětrnostním vlivům se extrémně snadno udržuje a je třeba ji občas kartáčovat. Měli byste také pravidelně kontrolovat oči a uši svého psa a v případě potřeby je vyčistit. Tímto způsobem lze zabránit zánětu a včas rozpoznat možná onemocnění.

Jste připraveni na bloodhounda?

Chování psa tak velkého a zvláštního, jako je bloodhound, samozřejmě vyžaduje víc než dobrou péči a správné krmivo pro psy. Za prvé, takové velké zvíře, jako je svatohubertský pes, potřebuje hodně prostoru. Byt ve městě pro bloodhounda rozhodně nepřichází v úvahu. Bloodhoundi potřebují přírodu a klid venkovského života, hluk z ulice nebo příliš velké davy odmítají. Rodinný dům s velkou zahradou je ideální pro čtyřnohého milovníka přírody, který také rád spí venku v boudě pro psy. Měli byste se však ujistit, že je Váš pozemek bezpečně oplocen, abyste zabránili tomu, že Váš pes jednou vyrazí sám za nějakou stopou.

Majitelé bloodhoundů potřebují čas, zkušenosti, lásku a humor

Abyste udrželi svého bloodhounda spokojeného, potřebuje pes spoustu pohybu a smysluplnou zábavu. Stopování je samozřejmě ideální pro čistokrevné psy s nejlepším nosem na světě. Zejména bloodhoundi, kteří nemohou provozovat svou vášeň ve službě, tj. ti, kteří jsou chováni jako čistě rodinní psi, potřebují dostatečné náhradní zaměstnání. Budoucí majitelé by měli před nákupem zvážit, jaké činnosti mohou se svým psem dělat. 

Kromě času a zkušeností by majitelé měli mít také kreativitu a chuť se pohybovat. Kromě toho je pro šťastný a bezstarostný život s bloodhoundem velmi užitečný zvláštní smysl pro humor a určitá velkorysost s ohledem na poslušnost a čistotu (bloodhoundi hodně slintají).

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.