Obezita u psů – co dělat?

Bílo-černý pejsek sedící na váze u misky s granulemi

Obezita není problémem jen pro lidskou populaci – setkáváme se s ní i u našich domácích zvířat. Vzniká při nadměrném příjmu kaloríí a nedostatečném pohybu, což bývá častým problémem u psů žijících v domácnosti. Organismus potřebuje denně vydat tolik energie, kolik jí přijímá.

Obezita či nadváha mohou ale výrazně snížit kvalitu života našich čtyřnohých mazlíčků. Zbytečně jsou zatěžovány klouby a chrupavky, což může vést až k bolestivým onemocněním. Obezita má také negativní vliv na funkci srdce, krevní oběh a hormonální rovnováhu. Následkem pak může být i cukrovka! Pokud má pes obezitu, je to jako začarovaný kruh: necítí se dobře, méně se pohybuje, méně spaluje, z potravy čerpá stále stejně energie, kterou nedokáže spotřebovat a to vede ke zvyšování hmotnosti.

Jak poznám, že je můj pes obézní?

Orientovat se můžete podle standardů konkrétní rasy, ale především podle svého zdravého rozumu a posouzení hmotnosti. Obecně platí následující pravidlo: pokud nejsou žebra zvířete při ohmatání cítit, nebo jsou-li cítit jen s obtížemi. Na zádech, břiše a hrudníku je významná vrstva tuku a zvíře trpí nadváhou. To je přesně okamžik, kdy je třeba si uvědomit problém a začít nadváhu řešit. V ideálním případě by měl pes každý rok chodit na kontroly k veterináři, který může včas odhalit zdravotní komplikace.

Co mohu dělat?

Především je nutno upozornit, že nárazové diety (tzv. crash diety) jsou absolutně nevhodné – rychlý úbytek tuku totiž zatěžuje tělo a často je organismus také zaplaven toxiny. V žádném případě nenechávejte psa bez krmení nebo na drastické dietě! První krok pro řízení příjmu potravy psa: uvědomte si, kolik v současné době dostává Váš pes krmiva a pamlsků. Zaveďte pravidelné časy pro krmení, abyste měli přehled o tom, kolik krmiva pes sní. Poraďte se s veterinářem ohledně nízkotučné stravy a dalších možných alternativ. Především je ale třeba zajistit, aby se pes dostatečně hýbal. Pohyb přizpůsobte aktuální kondici psa – postupně prodlužujte procházky apod. Hmotnost je vhodné snižovat postupně – nebojte se: obezita není neřešitelný problém!

Pokud hledáte to správné krmivo pro Vašeho psího miláčka, přečtěte si zde vše o granulích pro psy a výběru toho nejlepšího krmiva. Na zoohit.cz také naleznete širokou nabídku různých krmiv pro psy, také veterinárních, nízkotučných krmiv či dietních pamlsků.

Nejlépe hodnocené články

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.