Má můj pes nadváhu? Obezita u psa – příčiny a následky

Welsh-Corgi s nadváhou

Obezita u psů je považována za nemoc a představuje vážné zdravotní problémy.

Nadváha a obezita u psa je obrovským zdravotním problémem. Výrazně snižuje kvalitu a průměrnou délka jejich život a zvyšuje se také riziko onemocnění. Srdeční problémy, cukrovka nebo bolesti kloubů často postihují obézní psy. V našem článku zjistíte, jak poznat, zda má Váš pes nadváhu.

Kdy se u psa jedná o nadváhu?

Většinou se člověk orientuje v určení ideální váhy podle standardu plemene. Zejména u kříženců to ale není vždy možné. U nich může být nápomocné použít jako základ tělesnou hmotnost na konci prvního roku života.

Pokud je tělesná hmotnost psa o pět až 20 procent vyšší než ideální hmotnost, hovoříme o nadváze. Pokud je hmotnost vyšší o 20 nebo více procent než normální váha, trpí pes obezitou.

Jak poznám, že můj pes váží příliš?

Na jedné straně samozřejmě pravidelným vážením psa. Pokud váha pokaždé ukáže vyšší hmotnost, je velmi pravděpodobné, že Váš pes pomalu přibírá. Výjimkou jsou rostoucí mladí psi.

Nejčastěji používanou – a pravděpodobně nejobjektivnější – metodou hodnocení je stanovení stavu výživy pomocí Body Condition Score (BCS, index tělesné kondice). Ten je založen na vizuálním posouzení a pohmatu tělesného tuku na hrudníku, v pase a na páteři. Na základě pozorování je potom pes zařazen do jedné z devíti tříd BCS.

Obecně platí, že pes je považován za příliš tlustého, když už není možné nahmatat žebra a pas už není vidět. Při pohledu z boku by spodní linie břicha měla od žeber k bokům mírně stoupat a ne vést (téměř) rovnoběžně s podlahou. Tukové polštářky v bederní oblasti jsou dalším znakem psa s nadváhou.

Co způsobuje obezitu u psa?

Cesta k pozdější obezitě často začíná již ve věku štěněte. Strava s příliš vysokým obsahem energie zakládá větší počet tukových buněk než u dobře vyživovaných štěňat. Tento počet buněk již později nelze změnit, takže v dospělosti vzniká vyšší riziko nadváhy.

Obezita u psa se samozřejmě vyskytuje i z jiných důvodů.

Zvýšený příjem energie

Nejběžnější příčinou přibývání na váze je příliš velký přísun energie. Tuto přebytečnou energii je obtížné kompenzovat pohybem. Psi pro běžný pohyb používají jen asi deset procent své denní energie.

Možnými důvody přebytku energie bývá příliš mnoho krmiva nebo krmení ad libitum (neomezený přístup ke krmivu). Příliš vysoká hustota energie v krmivu (mnoho kalorií počítaných na porci) také způsobují obezitu u psů.

Pamlsky také obsahují hodně kalorií, a proto je třeba s nimi v denní dávce počítat. Někteří chovatelé bohužel na tuto skutečnost při krmení často zapomínají. Dobře míněná žvýkací pochoutka každý večer může z dlouhodobého hlediska vést u psa k nadváze.

Majitelé psů musí vždy brát v úvahu velikost psa. U psa o hmotnosti 25 kilogramů pokrývá například sušené vepřové ucho 20 procent denní potřeby energie. U psa vážícího deset kilogramů znamená stejné vepřové ucho 40 procent z celkového denního množství kalorií.

Potraviny s vysokým obsahem tuku, zejména při krmení jídlem od stolu, také vedou k dlouhodobému přírůstku hmotnosti. Tuk obsahuje více než dvakrát tolik energie než bílkoviny nebo sacharidy. To rychle vede k nadváze a obezitě.

Nízká spotřeba energie

Kromě nadměrného příjmu energie existují další důvody, proč pes potřebuje méně energie než ostatní psi stejného věku a plemene.

Kastrovaný pes má sklony ke zvýšené chuti k jídlu, k menší fyzické aktivitě a ke změně procenta tělesného tuku/složení těla. Po kastraci se sníží energetické nároky psa o třicet procent. Pokud se současně nesníží množství krmiva, je u kastrovaných psů dvakrát vyšší pravděpodobnost nadváhy.

Navíc některá plemena mají větší pravděpodobnost přibývání na váze, i když jsou krmena stejným množstvím energie jako jiná plemena. Labradorský retrívr a anglický kokršpaněl mají genetickou predispozici ke zvýšenému podílu tělesného tuku. Protože tuk spotřebovává méně energie než svalová hmota, musí být těmto plemenům podáváno krmivo s méně kaloriemi.

Pes s dlouhou srstí neprochladne tak snadno jako pes s velmi krátkou srstí a bez podsady. První má tedy nižší energetickou potřebu než pes, který žije v teplém prostředí. Pro denní energetické požadavky psa je třeba vzít v úvahu i denní výběh, věk a individuální charakter psa. Je Váš pes sportovec, nebo tráví většinu času poleháváním na gauči?.

Pes s nadváhou jí pamlsky © rodimovpavel / stock.adobe.com
Hlavní příčinou obézních psů je nadměrná nabídka krmiva a pamlsků.

Obezitu u psa: nemoc jako příčina

Kromě všech příčin ovlivněných životním prostředím a majitelem mohou být důvodem nadváhy psa také nemoci. Je proto nutné, abyste si nejprve u veterináře potvrdili nebo vyvrátili existenci možného onemocnění.

  • Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) znamená, že štítná žláza produkuje příliš málo hormonů. Ty jsou odpovědné za funkci buněk, a tím i za metabolismus psa. Nedostatek hormonů znamená, že buňky pracují příliš pomalu a nespotřebovávají tolik energie. Kromě toho jsou nemocní psi často lenivější a výrazně méně se hýbou. I přes stále stejné množství krmiva pes přibírá na váze.
  • Jedním z onemocnění, kvůli kterému pes často vypadá tlustý, je Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus), onemocnění kůry nadledvin. Při tomto onemocnění nadledvina produkuje trvale příliš mnoho kortizolu. To vede ke zvýšené chuti k jídlu a zároveň jsou psi leniví a méně se hýbou. Tyto dva příznaky vedou v důsledku onemocnění k ukládání tuků, zejména v břiše. Psi mají velké, povislé břicho, zatímco zbytek těla je často velmi štíhlý.

Kromě hormonálních onemocnění existují další choroby, které mohou vést k přibývání na váze, protože pes se již nemůže dostatečně hýbat. Bohužel se tato onemocnění vyvíjejí progresivně spolu s nadváhou, a pes je tak v začarovaném kruhu. Například kardiovaskulární problémy a onemocnění dýchacích cest vedou k únavě a slabosti.

Pokud má pes artrózu nebo artritidu, kvůli bolesti se nebude chtít příliš hýbat. U postižených zvířat můžete pozorovat, že vstávají jen s obtížemi nebo že nechtějí chodit do schodů.

Labrador s nadváhou © Vincent Scherer / stock.adobe.com
Obezita může způsobit dýchací potíže.

Léky

U některých nemocí jsou nutné léky, které vedou ke zvýšené chuti k jídlu a tím k sekundárnímu přibývání na váze. Zde je třeba zmínit především antiepileptika a glukokortikoidy.

Důsledky nadváhy u psa

Na obezitu je třeba pohlížet především jako na nemoc, která nevyhnutelně vede k dalším onemocněním. Nemoci spojené s obezitou a jejich následky zkracují psům život v průměru až o dva roky.

Pohybový aparát

Poruchy kloubů a hybnosti

Obezita vede u psů všech věkových skupin k problémům s pohybovým aparátem. U mladých rostoucích psů může obezita a nadměrný příjem energie vést k nenapravitelnému ortopedickému poškození.

U dospělých psů s nadváhou vede zvýšená hmotnost k nadměrnému zatížení kloubů a vazů. Možnými důsledky jsou artritida, artróza, poškození meziobratlových plotének a přetržení zkříženého vazu.

Pokud má pes nadváhu, jeho tělo také produkuje více mediátorů zánětu, což zase může přispívat k progresi artritidy. Důsledkem této bolesti kloubů je snížení radosti z pohybu, a tedy nižší spotřeba energie a další přibývání na váze.

Dýchání

Problémy s plícemi

Větší tělesná hmotnost psů s nadváhou vede k vyšší potřebě kyslíku. Zároveň dochází k ukládání tuku v břišní dutině. Stísněný dýchací prostor a vyšší potřeba kyslíku způsobují problémy s dýcháním a dušnost. Psi mají malou výdrž a rychleji se unaví.

Pes se již nechce tolik hýbat a kvůli nižší spotřebě energie pokračuje v přibírání na váze.

Krevní oběh

Kardiovaskulární problémy

Obezita u psů se podílí na vývoji nebo přinejmenším na progresi srdečních onemocnění. Vysoký krevní tlak je také jedním z negativních následků. Jakmile však pes zhubne, některá z těchto omezení se opět zmírní.

U psa s nadváhou se přebytečná energie ukládá po celém těle jako tuk. Tento tuk se ukládá také uvnitř tkání – v orgánech, jako je srdce nebo játra. Problém je, že toto ukládání tuku omezuje srdce v jeho výkonu. Navíc však srdce musí zásobovat krví větší tělesnou hmotu a působit proti většímu tlaku v cévách. To vše z dlouhodobého hlediska vede k poškození srdce a srdečnímu selhání.

Cukrovka

Diabetes mellitus

Obezita může vést k rozvoji diabetes mellitus. Jedná se o diabetes II. typu kvůli inzulínové rezistenci. Tělo stále produkuje dostatek inzulínu, ale ten již nemá žádný vliv na metabolismus.

Diabetičtí psi mají často chuť k jídlu a současně jsou unavení a línější. To dále podporuje přírůstek hmotnosti. Přísná dieta a redukce hmotnosti mohou diabetes II. typu zlepšit nebo ho úplně odstranit.

Narkóza a riziko operací

Vyšší spotřeba anestetik a špatné hojení ran

Tuková tkáň ukládá anestetika, a proto je při narkóze zapotřebí většího množství těchto látek. Současně je narušen rozklad léčiv v játrech a jejich vylučování ledvinami. Spolu s často zhoršenou funkcí plic a kardiovaskulárními problémy je pes s nadváhou považován za rizikového pacienta.

Snížený průtok krve v celé tkáni těla také zvyšuje riziko infekcí ran a problémů při hojení ran po operacích.

Další následky

Infekce a další potíže

Pes s nadváhou má snížený imunitní systém, a je proto náchylnější k infekcím a dalším chorobám.

Příliš vysoká tělesná hmotnost ovlivňuje také plodnost. Březost je u feny spojena s většími riziky a usazeným tukem zúžené porodní cesty ztěžují porod.

Tuk pronikající do tkáňových vrstev se zde ukládá. Tyto tukové zásoby vedou například ke ztučnění jater, a tím k jejich omezené funkci. Kromě toho je pes s nadváhou často citlivější na teplo, podrážděnější a méně pohyblivý.

Tip: Všimli jste si, že Váš pes má nadváhu? Přečtěte si náš článek Můj pes je příliš tlustý: zdravé hubnutí o možných opatřeních a správném krmivu proti obezitě.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.