Bostonský teriér

Bostonský teriér černobílý

Bostonský teriér je ve své domovině, USA, velmi oblíbený, zatímco v Evropě si získává popularitu jen pomalu. Fanoušci této rasy přesně vědí, co od mohou očekávat. Bostonský teriér je nekomplikovaný společenský pes. Díky své čilé povaze a velmi zvláštním výrazům obličeje všude šíří dobrou náladu.

Kompaktní a elegantní

Bostonský teriér se vyznačuje kompaktním vzhledem, kvadratickou, mohutnou hlavou a charakteristicky posazenýma „netopýříma ušima“, krátkým nosem a podsaditým ocasem.

Ve standardu je kladen velký důraz na vyváženost proporcí. Z tohoto důvodu se u bostonského teriéra vyskytují tři hmotnostní třídy:

  • lehká: do 6,8 kg
  • střední: od 6,9 do 9 kg
  • těžká: od 9 do 11,3 kg

Maximální výška v kohoutku je přibližně 43 cm. Tvář je bez vrásek a krátká. Lesklá srst bez podsady může být žíhaná, černá nebo „tulení“ (černá s načervenalým leskem). U všech zbarvení jsou vyžadovány rovnoměrně rozložené bílé znaky.

Američan s britským původem

Navzdory svému jménu není bostonský teriér teriérem, není to lovecký pes, ale patří k molossoidním psům. Toto plemeno vzniklo ve Spojených státech v 70. letech 19. století, kdy byli bílí angličtí teriéři – plemeno, které dnes již neexistuje – kříženi s anglickými buldoky. Později se k předkům bostonského teriéra připojili i francouzští buldočci.

V roce 1878 si veřejnost poprvé všimla nového plemene, když byli tito neobyčejní psi vystavováni v Bostonu. Právě zde byl založen první klub příznivců plemene. V roce 1893 pojmenoval American Kennel Club nové plemeno „Bostonský teriér“.

Až do 60. let 20. století byl tento pes ve Spojených státech velmi oblíbený. Bostonský teriér byl pravidelně jedním z deseti nejběžnějších plemen. I dnes se zde s ním můžeme často setkat. Od roku 1979 je bostonský teriér oficiálním státním psem amerického státu Massachusetts.

Teprve v roce 1927 přišli zástupci tohoto plemene do Evropy. Bostonský teriér je na starém kontinentu stále vzácný, i když jeho popularita v posledních letech roste. Například v Německu se každý rok narodí asi 300 štěňat bostonských teriérů.

Veselý a sebevědomý

Bostonský teriér je společníkem na celý život. Je temperamentní a vždy naladěný na zábavu. J přátelský k lidem a společenský vůči ostatním psům a dalším domácím mazlíčkům. Někteří zástupci plemene však mohou mít mimo svůj domov určitý lovecký instinkt. Ačkoli je bostonský teriér ostražitý, není agresivní. U některých jedinců, zejména u samců, se do popředí dostává odkaz teriérů v podobě obrany území před zástupci stejného druhu.

Bostonský teriér vše neznámé obvykle oznamuje štěkáním, ale nemá tendenci k dlouhotrvajícímu štěkotu. I když je vždy připraven něco podniknout, není to nervózní pes. Vyzařuje z něj spíše trpělivost.

Bostonští teriéři reagují na náladu svých lidí, jsou velmi citliví. Obecně platí, že čím je pes těžší, tím je klidnější a uvolněnější. Zejména lehcí bostonští teriéři zůstávají do vysokého věku často velmi hraví.

Bostonský teriér © everydoghasastory / stock.adobe.com

Přizpůsobivý partner

Dlouhá procházka nebo pohodové odpoledne na gauči – bostonský teriér je vždy rád, že je součástí party! Nepotřebuje dlouhé výlety každý den, ale vždy si užívá společnost své „smečky“. Tento americký gentleman zůstává nerad delší dobu sám.

Bostonští teriéři se rádi učí malé triky. To posiluje pouto mezi Vámi a Vaším čtyřnohým přítelem, ale také trénuje psovu chytrou mysl. Někteří bostoňáci si také užívají obedience, dogdancing a agility pro malé psy. Zkuste některý z těchto sportů. Třeba se bude Vašemu mazlíčkovi líbit.

Díky své nekomplikované mírné povaze se zástupci plemene také skvěle hodí k návštěvám pečovatelských zařízení. Obyvatelům, kteří milují zvířata, zaručeně vykouzlí úsměv na tvářích. Někteří bostonští teriéři dokonce úspěšně absolvovali výcvik terapeutických psů.

Pevné zdraví díky dobrému chovu

Nejlepší prevencí dědičných chorob je koupit štěně bostonského teriéra od renomovaného chovatele. Takoví chovatelé důsledně vylučují z chovu psy postižené odpovídajícími chorobami.

Mezi dědičné dispozice bostonského teriéra patří luxace pately – vykloubení čéšky. Postižený pes se pak pokouší nohu šetřit.

Bostonští teriéři jsou náchylní k očním onemocněním, jako je katarakta nebo PRA, progresivní retinální atrofie, která může vést k oslepnutí.

Bostonský teriér patří k plemenům s krátkou lebkou. Tento tvar hlavy, který se mezi odborníky nazývá brachycefalický, může vést ke zdravotním omezením. Patří sem například dušnost. Způsobují je zúžené nosní dírky a nosní dutiny v kombinaci se zesíleným měkkým patrem a změny v hrtanu.

Hlasité zvuky dýchání a chrápání nejsou u bostonků neobvyklé a některá zvířata mají také opakující se problémy s dýcháním.

Před zakoupením štěněte se seznamte s těmito možnými omezeními a podle toho si vyberte chovatele. Vždy by měl dávat přednost zdraví a pohodě před vizuálními extrémy.

V létě nezapomeňte chránit svého bostonka před nadměrným teplem, protože mnozí zástupci plemene horko špatně snášejí. Oči Vašeho čtyřnohého přítele byste měli chránit před průvanem, jinak by se v nich mohl rychle vytvořit zánět. Bostonští teriéři se mohou dožít až 15 let.

Upravený od hlavy až k patě

Péče o srst není žádná velká starost. Každých pár dní bostonského teriéra vykartáčujte, abyste odstranili uvolněnou srst. K tomu se dobře hodí například ošetřovací rukavice s gumovými nopky. Pes nemá podsadu a jeho srst není náchylná k plstnatění. V zimě to však také může znamenat, že Váš mazlíček v chladu rychle promrzne. V chladných oblastech by nákup zimního psího kabátku mohl být pro bostonského teriéra dobrou investicí.

Pravidelně kontrolujte uši svého psa a v případě potřeby použijte speciální čistič uší, abyste předešli zánětu. Někteří majitelé psů štěňata zvykají na čištění zubů pomocí speciálního zubního kartáčku a zubní pasty pro psy. Můžete také použít dentální snacky nebo suché žvýkací pamlsky, jako jsou sušené hovězí uši nebo syrové hovězí maso. Syrové vepřové maso raději nedávejte.

Bostonský teriér štěně © rich / stock.adobe.com

Pro koho je bostonský teriér vhodný?

V Evropě zůstává bostonský teriér na mnoha místech dosud neznámým tajemným psem. Je tomu tak i přesto, že se k milovníkům psů hodí téměř za všech okolností. Vzhledem ke své velikosti samozřejmě není sportovcem, který denně trénuje se svým dvounohým maratónským běžcem. Přesto rád podniká delší výlety.

Děti milující bostonek se hodí do rodin s dětmi, do jednočlenných domácností i ke starším lidem. Bostonský teriér se díky své velikosti a nepříliš velké potřebě pohybu cítí dobře i v městském bytě. Byt by však měl být přízemní nebo s výtahem, protože časté chození po schodech není pro malého psa ideální.

S ostatními psy vychází zpravidla dobře. Ani kočky obvykle nejsou problém – obzvlášť pokud si na ně zvykl již od štěněte. V každém případě se před pořízením psa ujistěte, zda někdo z Vaší rodiny není alergický na psy.

Pokud nejste vlastníkem bytu, určitě potřebujete souhlas Vašeho pronajímatele. Také byste ještě před pořízením bostonského teriéra měli myslet na péči o něj v případě dovolené nebo nemoci.

V současné době můžete svého čtyřnohého kamaráda vzít s sebou do mnoha hotelů. Dovolená se psem je tedy jednou z možností. Zjistěte si včas možnosti společného cestování nebo si zajistěte spolehlivou a láskyplnou domácí péči. Mějte také na paměti, že bostonský teriér není velkým milovníkem tepla.

Pes znamená odpovědnost na dlouhou dobu. Dopředu zvažte, zda můžete psa zaměstnat každý den po několik let a jaké náklady budete muset uhradit.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.