Cavapoo

Cavapoo na ulici

Cavapoo vznikl křížením miniaturního pudla a Kavalír King Charles španěla.

Cavapoo – známý také jako cavoodle – je jedním z takzvaných hybridních plemen psů. Vznikl křížením Kavalír King Charles španěla s toy nebo trpasličím pudlem. Tento pejsek zaujme nejen svým extrémně roztomilým vzhledem, ale také svou živou a laskavou povahou.

Vzhled: medvídek? Ne, cavapoo!

Kulatá hlava, velké tmavé kulaté oči a načechrané, měkké kudrliny: to je medvídek – nebo cavoodle. Velké, hustě osrstěné uši dokonale dotváří jeho roztomilou hlavu.

Cavapoo má extrémně měkkou, mírně zvlněnou až kudrnatou srst, která se vyskytuje téměř ve všech barevných tónech a kombinacích. To závisí na tom, zda se dědičně dominantně projeví trpasličí pudl nebo Kavalír King Charles španěl. Podle toho jsou psi v barvě hnědé, červené, bílé, krémové, stříbrně béžové, meruňkové nebo černé. I v rámci jednoho vrhu se mohou objevit různé barevné varianty, dokonce i tříbarevná štěňata.

V závislosti na rodičovských zvířatech se může velmi lišit nejen srst, ale také velikost těla. Dospělý cavapoo dosahuje výšky v kohoutku v průměru 30 až 35 centimetrů.

Hmotnost se pohybuje kolem pěti až devíti kilogramů, přičemž feny jsou obvykle o něco lehčí a drobnější. Navzdory své poměrně malé velikosti má cavoodle celkově robustní a kompaktní stavbu těla.

Nekomplikovaný charakter

Vzhled roztomilého plyšového medvídka by neměl zakrývat skutečnost, že cavapoo je skutečný pes s reálnými potřebami. Pokud to vezmete v úvahu, získáte v něm přítele na celý život.

Společenský pes: hlavní je být v smečce

Malý až středně velký čtyřnohý přítel je živá smršť, která je nadšená do pohybu a her všeho druhu. Svou veselou povahou zajišťuje všude dobrou náladu. Je také odvážný a ostražitý. To z něj dělá společníka, který ví, jak v případě nouze bránit svoji rodinu.

Dovádění se psy nebo s dětmi je pro hravého cavapoo to pravé. Nicméně si také rád se svou rodinou užije klidné odpoledne při mazlení na pohodlné dece. Je pro něj důležité, aby byl v blízkosti svých lidí.

Cavapoo je velmi orientovaný na lidi a vždy se snaží být blízko své rodiny. Samota mu nevyhovuje. Opatrně navykněte Vašeho psa zůstat doma sám – ideálně od štěněte. Tuto investici času a námahy ocenít, až budete muset nechat psa doma několik hodin samotného. Naštěstí díky jeho přátelské a otevřené povaze ho můžete vzít s sebou téměř při každé příležitosti.

Výchova je téměř hračka

Díky své inteligenci a rychlému chápání, za které vděčí svému rodičovskému plemeni – pudlovi, je cavapoo snadno vychovatelný společník.

I jeho lovecký instinkt, který zdědil jak po Kavalír King Charles španělovi, tak po pudlovi, lze zvládnout s laskavou důsledností. Ale pozor: lov myší má tento pes v krvi!

Cavoodle je proto vhodný jak pro začátečníky, tak pro zkušené majitele. Pokud však nemáte žádné zkušenosti se psy, je nejlepší chodit do psí školy.

Chov a péče

Jaké nároky má cavapoo na svého majitele? Nejdůležitější je dostatek času na společnou zábavu a péči.

Péče o srst

Péče o srst a tělo hraje pro cavapoo důležitou roli. Velmi choulostivé jsou svěšené uši psa, které jsou hustě osrstěné a musí se pravidelně čistit, aby se zabránilo zánětu.

Péče o srst je také o něco náročnější. Protože měkká, hedvábná srst má sklon k plstnatění, musíte ji pravidelně (několikrát týdně) pečlivě kartáčovat. Čas, který musíte věnovat péči o cavapoo, naštěstí ušetříte při úklidu bytu, protože tito psi téměř nelínají.

Proto se často doporučují jako psi pro alergiky. Přesto neexistuje žádná záruka, že tento pes je „antialergenní“. Před pořízením cavapoo se ujistěte, že žádný člen rodiny není na nového spolubydlícího alergický.

Cavapoo dvoubarevné štěně © Robert / stock.adobe.com
Péče o srst je u cavapoo nesmírně důležitá. Hedvábná srst má tendenci plstnatět.

Společné soužití s ​​dětmi, kočkami a psy

Cavapoo má velmi rád děti. Není divu, koneckonců malí dvounozí kamarádi jsou stejně hraví a plní energie jako on. Ale přátelský a vyrovnaný pes také dobře vychází s ostatními psy nebo jinými domácími mazlíčky.

Kočky a cavoodle se nejlépe spřátelí, když oba druhy mají již od útlého věku vzájemné dobré zkušenosti.

Město nebo venkov?

Pro živého a hbitého psa, jako je cavapoo, je dům se zahradou a dostatkem prostoru pro běhání samozřejmě ideální. Ale malého, přizpůsobivého čtyřnohého přítele lze bez problémů chovat i jako městského psa. Hlavní věc je, že jeho rodina je s ním a on se může tu a tam vyřádit.

Sport a aktivity: cavapoo chce zaměstnat

V aktivní rodině, která je ráda venku a v pohybu, se tento čtyřnohý přítel rozhodně cítí „jako doma“. Navzdory shonu každodenního rodinného života je důležité, aby byl inteligentní cavoodle dostatečně zaměstnán.

Psí sporty, jako je například agility pro malé psy, jsou pro tyto učenlivé sportovní fanoušky ideální. Je důležité, aby byla zaměstnána i chytrá mysl cavapoo. Čmuchací a inteligenční hry nebo učení triků může být také příjemná obměna. Cavoodle Vás také rád doprovodí na výletech!

Zdraví a nemoci typické pro plemeno

Zdraví cavapoo, kteří pocházejí ze zodpovědného chovu, jsou obvykle velmi odolní psi. Podle jejich genetického složení, sestávajícího z pudlů a Kavalír King Charles španělů, se u cavapoo mohou vyskytnout následující nemoci typické pro tato plemena:

  • progresivní retinální atrofie (oční onemocnění)
  • srdeční choroby, jako je mitrální endokardióza (MVD)
  • problémy s čéškami
  • syringomyelie (SM), závažné neurologické onemocnění Kavalíra
  • suché oko

Dále mohou nastat problémy se srstí a s kůží v důsledku odlišné struktury srsti rodičovských plemen. Ale to se stává jen zřídka.

Výzvou však je najít seriózního chovatele, který klade důraz na zdraví. Protože mnoho chovatelů jednoduše spojí libovolného Kavalíra s libovolným pudlem, aniž by nejprve nechali odborně zkontrolovat srdce a ledviny zvířat.

Zdravý cavoodle ze zodpovědného chovu se může dožít asi 15 a více let.

Historie a chov: jak vznikl cavapoo?

Je to poprvé, co slyšíte o cavapoo? Není divu. Tento designový pes je docela mladý kříženec.

Jeho příběh je podobný příběhu labradoodle. Australští chovatelé zkřížili pudla s Kavalír King Charles Španělem poprvé v 90. letech. Potomci se na australském kontinentu brzy těšili velké popularitě díky svému roztomilému vzhledu a přátelské povaze.

Dnes patří cavapoo v Austrálii k nejoblíbenějším designovým psům. V současné době existuje i několik chovatelů v USA. V Evropě je však Cavapoo stále poměrně vzácný. Většina evropských chovatelů je v současnosti ve Velké Británii.

Jako hybridní pes není cavapoo uznán FCI jako samostatné plemeno. Velmi podobně – bez uznání FCI – jsou na tom i další designoví psi, jako je cockapoo nebo goldendoodle.

Kde mohu koupit cavapoo?

že se nejedná o uznávané plemeno psů, neexistuje žádný oficiální adresář renomovaných chovatelů.

Abyste získali zdravého cavapoo ze zodpovědných rukou, musíte si pečlivě vybrat chovatele. Nenechte se tedy oslnit roztomilými obrázky štěňat a nikdy nekupujte mladá štěňata z kufru na benzínové stanici.

Cavoodle je a zůstane křížencem. Nepřistupujte tedy na závratné ceny přes 40 000 korun. Požádejte o nahlédnutí do průkazu původu obou rodičovských zvířat a informace o jejich zdravotních kontrolách.

Mimochodem, dobrou alternativou ke cavapoo mohou být malé varianty pudlů. Pokud bezpodmínečně netrváte na štěněti, v útulcích pro zvířata čeká na nový domov spousta rozkošných kříženců všech velikostí.

Závěr: cavapoo – okouzlující kříženec

Přátelský, pozorný, mazlivý, hravý a navíc velmi roztomilý – to všechno je cavapoo. Milovníci psů by se přesto měli na chov módních designových psů dívat kritickýma očima. Protože existuje mnoho plemen psů, která mají také tyto vlastnosti, ale lze je získat od renomovaných a zkušených chovatelů.

Každý, kdo si vybere designového psa, by měl určitě hledat odpovědného chovatele.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.