Faraonský pes

Faraónský pes

Koho by nezaujal pes, který svým vzhledem připomíná vyobrazení egyptského boha.

Nejen obdivovatelé starověkého Egypta jsou fascinováni tímto impozantním psem. Faraonský pes zaujme svým elegantním vzhledem a přátelskou povahou. Tento ušlechtilý lovec z Malty je ale vhodný pouze pro zkušené majitele, kteří mu umožní hodně pohybu.

Elegantní vzhled

Faraonský pes vděčí za své jméno nápadné siluetě. Vizuálně totiž připomíná vyobrazení egyptského boha Anubise. Stejně jako bůh Anubis i faraonský pes má velké vztyčené uši, dlouhý krk a štíhlou postavu podobnou chrtovi. Psi dosahují kohoutkové výšky až 63 cm, feny až 61 cm.

Krátká srst je rezavě hnědá a lesklá. Podle standardu jsou povoleny bílé znaky na některých částech těla (prsty, lysina, náprsenka). Bílá špička ocasu je vysloveně žádoucí. Faraonský pes nemá žádný černý kožní pigment, což znamená, že nos, víčka a vnitřek uší jsou tělové barvy. Jeho dlouhý ocas sahá pod kotník.

Historie: po staletí jako lovecký společník

Teorie o příchodu s Féničany na Maltu

Jedna teorie o původu faraonského psa říká, že jeho předci byli Féničany přivezeni na Maltu již ve starověku. Tam tito psi po staletí sloužili lidem k lovu. Svůj původ má ve starodávných psech typu Tesem, který vizuálně připomínal vyobrazení staroegyptského boha mrtvých Anubise. Kosterní nálezy podobných psů v Egyptě, staré přibližně 5 000 let, svědčí o extrémně dlouhé historii.

Tato teorie je však zpochybnitelná. Její odpůrci poukazují na skutečnost, že tento typ psa lze na Maltě prokazatelně doložit až od středověku.

Teorie lokálního původu

Dnes se považuje za pravděpodobnější, že se faraonský pes vyvinul z odvržených psů tehdejších regionů. Stejně tomu bylo u různých plemen podenco. Platilo to i pro plemeno sicilského chrta Cirneco dell’Etna. Toto plemeno pocházející ze sousedního ostrova Sicílie je často zaměňováno s faraonským psem. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma plemeny je ve velikosti. Zastánci této teorie vycházejí z paralelně probíhajícího vývoje tohoto psího typu díky podobným podmínkám prostředí.

Je jisté, že faraonský pes je po staletí loveckým společníkem obyvatel Malty a jako takový dodnes nachází uplatnění. Je to všestranný lovec. Svým typickým štěkáním upoutává pozornost ostatních psů při lovu a zaměřuje je na kořist. Dokáže také lovit s „měkkou tlamou“, což znamená, že může lovci přinést živou kořist.

FCI uvádí faraonského psa jako psa maltského původu, ale záštitu nad tímto plemenem má Velká Británie. Faraonští psi se zde chovají konkrétně od 60. let 20. století a britský Kennel Club vede toto plemeno od roku 1974.

Faraonský pes nebo „Kelb tal-Fenek“?

Jméno „faraonský pes“ není vždy jednoznačné. Až do roku 1977 totiž byli všichni psi typu podenco hovorově označováni jako „faraonský pes“. Ve zmíněném roce FCI uznala plemeno z Malty. Díky tomu se pouze tomuto plemeni začalo říkat „faraonský pes“. Alespoň teoreticky.

Na Maltě bylo plemeno známé pouze pod názvem Kelb tal-Fenek. Název se zhruba překládá jako „králičí pes“. Naznačuje účel, ke kterému se pes pouožíval – lov králíků. Název faraonský pes se rozšířil, až když se britští chovatelé začali o tohoto ušlechtilého psa zajímat. Zejména na Maltě stále více obdivovatelů tohoto plemene bojuje za to, aby byl znovu zaveden původní název „Kelb tal-Fenek“.

Tři faraónští psi © lenkadan / stock.adobe.com
Faraónský pes má rád společnost. Chov více jedinců však nenahradí fyzické vybití, které tento pes potřebuje.

Povaha: oddaný lovec

Navzdory svému hrdému vzhledu může být faraonský pes velmi oddaný. V žilách mu ale zůstává krev lovce. Následkem je, že není téměř možné nechat psa volně pobíhat. To zase vede k tomu, že mnoho faraonských psů není dostatečně vytíženo. Tím se jejich chov stává neúnosným. Platí to zejména pro psy, kteří jsou chováni jako společenští.

Faraonský pes potřebuje vhodným způsobem vybít energii. Pak je klidný, všestranný a okouzlující pes. který miluje hraní a mazlení se svými lidmi. Přitom si však vždy zachovává určitou míru nezávislosti. Je ostražitý a vůči cizím lidem si drží odstup. Toto plemeno obvykle vychází velmi dobře s ostatními psy a lze ho dobře chovat v smečce.

Pozor: někteří faraonští psi velmi štěkají. Štěkáním poukazují nejen na neobvyklé věci, ale také tím vyjadřují mnoho emocí.

Jak vychovat citlivého lovce?

Empatie a důslednost je tím, co přináší úspěch při výchově faraonského psa. Toto plemeno vždy zůstane do jisté míry svéhlavé. To je skutečnost, kterou je potřeba respektovat i při výcviku poslušnosti. Z toho důvodu je důležitá empatie.

Faraonský pes má zvláštní povahu. Výchova proto vyžaduje  jistou dávku zkušeností se psy. Je nutné trefit tenkou hranici mezi přísností a tolerancí. Pokud budete příliš tvrdí, tento hrdý pes se stáhne do sebe a stane se nepřístupný pro další výcvik. Pokud nebudete důslední a pevní při dodržování pravidel, bude vám po několika týdnech „skákat po hlavě“.

I přes skvělé psí know-how a hodně optimismu není zaručeno, že každý jedinec bude za jakékoli situace přivolatelný. Faraonští psi jsou a zůstanou vášnivými lovci. Přesto byste měli trénovat přivolání již od štěněte. Stejně tak radost ze štěkání je třeba směrovat do rozumných mezí.

Vždy pamatujte: pouze plně vytížený faraonský pes splňuje předpoklady, aby ukázal svou poslušnost.

I pro toto sociální plemeno je štěněcí školka a následná návštěva psí školy vhodná. Ideálně vyberte zařízení, kde mají zkušenosti s loveckými psy.

Zdraví faraonského psa

Pokud si koupíte faraonského psa od zodpovědného chovatele, je vysoká pravděpodobnost, že pes nebude mít genetická onemocnění. V zásadě je faraonský pes považován za robustní plemeno, genetické choroby nejsou známy. Seriózní chovatelé i přes to nechávají rodičovská zvířata preventivně vyšetřit na zdravé kyčle, kolena a oči. K chovu je využijí pouze pokud je vše v pořádku. Chovatelé  vám rádi ukážou odpovídající výsledky vyšetření.

Zodpovědný chovatel může také svým know-how minimalizovat riziko vysokého koeficientu inbreedingu. Za ten může poměrně malý genofond tohoto vzácného plemene.

Faraonský pes může být přecitlivělý na některá anestetika. Před jakoukoli operací to projednejte se svým veterinářem. Kromě toho je faraonský pes díky svému původu z teplých zemí vcelku citlivý na chlad – zejména na uši.

Zdraví faraonští psi se mohou dožít 12-14 let.

Výživa faraonského psa: dobrý strávník

Faraonský pes je velmi dobrý strávník. S ohledem na svoji vysokou aktivitu nepotřebuje vysokoenergetické krmivo. Často ale mívá nadprůměrnou chuť k jídlu. Dbejte na vyvážený příjem bílkovin, nejlépe prostřednictvím vysokého podílu masa v krmivu. To poznáte podle toho, že ve složení je maso na prvním místě. Platí to pro granule i pro konzervy nebo kapsičky. Obilniny naopak nemají ve vysoce kvalitním krmivu místo.

Díky krátké srsti rychle zjistíte, kdy už přestávají být žebra Vašeho sportovce pod vrstvou tuku vidět. Zamezte tomu včas tím, že snížíte porce nebo se postaráte o více pohybu. Speciální dietní krmivo obvykle není nutné.

Po krmení poskytněte psovi dostatečně dlouhou pauzu, abyste zabránili nebezpečné torzi žaludku. Nejlepší je psa krmit po společných procházkách a výletech nebo po sportovních aktivitách. Odměřte si také porci pamlsků: i ty by měly být zahrnuty do denního příjmu kalorií. Vždy sáhněte po zdravých lahůdkách bez cukru. Používejte například dentální pamlsky nebo pamlsky ze sušeného masa. Suché žvýkací pamlsky stimulují u psů přirozenou potřebu žvýkat.

V každém případě můžete svého čtyřnohého přítele odměnit i pohlazením nebo hrou.

Vždy se ujistěte, že má Váš společník dostatek pitné vody.

Snadná péče

Péče o krátkou srst faraonského psa je velmi snadná. Příležitostná péče s masážní rukavicí odstraňuje uvolněnou srst. Posiluje také pouto mezi vámi a vaším čtyřnohým kamarádem. Nečistoty ze srsti lze obvykle po zaschnutí snadno vykartáčovat. V opačném případě navlhčete žínku a srst psovi otřete.

Pravidelně kontrolujte uši, zda nejsou znečištěné. Je-li to nutné, použijte vhodný čistič uší pro psy. Drápy byste měli čas od času také zkontrolovat. Pokud jsou příliš dlouhé, měli byste je zkrátit nůžkami na drápy. Zabráníte tak možným zraněním kvůli zachycení drápu.

Faraónský pes s postrojem © alexei_tm / stock.adobe.com
Na faraónském psovi lze snadno poznat, kdy je potřeba snížit dávky krmiva nebo přidat na sportovních aktivitách.

Pohyb pro tělo i mysl

Tento štíhlý pes nejenže rád běhá, ale pohyb přímo vyžaduje! Měli byste mu ho proto umožnit v hojné míře. Po cestě jsou všechny jeho smysly napnuté – co kdyby mu zkřížila cestu lahodná kořist? Jeho silný lovecký instinkt znamená, že ho obvykle nelze spolehlivě přivolat – měli byste zvážit alternativy k obyčejným procházkám.

Dostihy chrtů, zejména tzv. coursing, jsou pro toto plemeno ideální. Tady může opravdu vybít svou energii. Kromě toho Vás může také – na vodítku – doprovázet při běhání. Intenzivní psí sport je samozřejmě možný pouze po pomalém a přizpůsobeném tréninku a pouze s dospělým psem. Agility nebo hry, které stimulují jeho lovecký instinkt, jsou pro faraonského psa také zábavné.

Během všech aktivit však dbejte na to, abyste si také dokázali spolu se svým faraonským psem užít i čas klidu a odpočinku, aby se z něj nestal trvale „rozjetý“ společník.

Je pro mě faraonský pes vhodný?

Již při pohledu na dynamického psa je většině milovníků psů jasné: sportovní faraonští psi potřebují stejně sportovně naladěné lidi. V ideálním případě mají takoví lidé velký a zabezpečený oplocený pozemek – nepodceňujte skokové schopnosti psa –, na kterém může čtyřnohý kamarád dovádět.

Rád je také součástí psí smečky, ve které je díky dovádění a hraní ještě jednodušší faraonského psa zaměstnat. To je však jen vítaný doplněk ke každodenní době, kterou se psem strávíte venku nebo ho mentálně zaměstnáváte – takže jen samotný výběh na zahradě nestačí.

Faraonský pes si rád hraje s dětmi a může jim být skvělým společníkem, ale je lepší, když je dítě již ve školním věku. Kočky, králíci nebo jiná potenciální „kořist“ by neměla žít v domácnosti zároveň s faraonským psem – i kdyby byli tito mazlíčci dobře chráněni, přítomnost přirozeného nepřítele by způsobovala zvířatům neustálý stres.

Teoreticky by bylo možné psa chovat v přízemním bytě s oploceným výběhem, ale vydatné štěkání faraonského psa je často překážkou harmonického soužití v domě s několika byty.

Začátečníci by měli od myšlenky na pořízení faraonského psa upustit, protože tento pes vyžaduje určité know-how v oblasti výchovy a výcviku – nejlepší je, když potenciální majitelé již mají zkušenosti s loveckými psy.

Kde najdu faraonského psa?

Toto plemeno není rozšířeno, ale když více zapátráte, docela určitě narazíte na evropské chovatele faraonských psů. Může se však stát, že kvůli štěněti budete muset vyjet do ciziny. V České republice existuje několik chovatelských stanic faraonského psa, ale počet vrhů ročně se počítá na jednotky. Předem se informujte o různých plemenech podenco, která mají podobnou povahu a vzhled. Na Maltě samotné jsou faraonští psi stále chováni jako lovečtí psi.

Pokud hledáte dospělého faraonského psa, měl by být útulek pro psy prvním místem, kam se podíváte. Pravděpodobnost, že zde najdete čistokrevného faraonského psa, je malá, ale pokud se porozhlédnete po internetu, tak je možné, že nějakého naleznete. Existuje však mnoho charakterově a vzhledově podobných psů z jižních zemí, kteří netrpělivě čekají na nový, vhodný domov.

Měli byste si ale být dopředu jistí, že zvládnete vysoké nároky psa tohoto typu, který doslova rozpohybuje Váš život. Mnoho z nich skončilo v útulcích, protože předchozí majitelé přecenili své síly. Nikdy si nekupujte takového pohyb milujícího psa z lítosti, aniž byste znali jeho minulost, a hlavně jeho požadavky – v tom nejhorším případě se takový pes stane „putovním pohárem“ mezi různými majiteli, kteří si realisticky neporovnají nároky psa se svou životní situací. Při adopci psa ze zahraničí je nezbytné zjistit vhodnou zdravotní péči, zejména s ohledem na leishmaniózu.

Přejeme Vám krásný čas s Vaším sportovním faraonským psem!

Přečtěte si také náš článek Navykání štěněte na nový domov: základní vybavení a tipy!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.