Pes z útulku nebo od chovatele?

Pes z útulku

V útulku Vám pomohou vybrat psa, který se k Vám bude nejlépe hodit.

Chovatel nebo útulek pro zvířata: najděte si svého psa

Máte rádi psy a chtěli byste zvířecího spolubydlícího? Skvělé! Prošli jste si důkladně všechny požadavky? Pes Vás bude stát nejen čas a peníze. Je celá řada věcí, které budoucí majitelé psů musí zvážit. Jste si jisti, že Vy a Váš čtyřnohý přítel můžete tvořit skvělý tým? Ještě lepší! Ale kde najít svého vysněného psa? Nabízejí se dvě možnosti – pes z útulku nebo od chovatele.

Pokud máte splněné všechny předpoklady pro příchod nového spolubydlícího, můžete ho začít hledat. Existuje však mnoho možností a není to vždy snadné. Možná již máte Vaše „vysněné plemeno“.

V tomto případě má smysl kontaktovat příslušné chovatelské kluby. Dobrý nápad je poslechnout si rady a tipy od ostatních majitelů a přečíst si o zvláštnostech plemene. Než kontaktujete chovatele, měli byste se seznámit s možnými zdravotními problémy. Některé nemoci jsou pro určité rasy „typické“.

Nezáleží Vám tolik na konkrétní rase a dáte spíše na vzájemné sympatie? Pak se naskýtá druhá možnost – pes z útulku. Druhou možností je dát nový domov pejskovi z útulku. a je Vám jedno, jak bude pes vypadat – hlavní jsou vzájemné sympatie? Dáme Vám několik tipů, jak najít svého vysněného psa.

Štěně nebo psí senior?

Pořízení dospělého psa může mít oproti štěněti mnoho výhod, protože výcvik štěněte je velmi časově náročný. Dospělý pes však samozřejmě může být „balíčkem plným překvapení“. Zvláště pokud o jeho minulosti není mnoho známo.

Náprava nedostatečné socializace a základního výcviku vyžaduje spoustu času a zkušeností. Ne každý milovník psů je pro tuto práci vhodný. Pro zkušené majitele psů však může být práce se psem s těžkou minulostí velmi obohacující a uspokojivá.

Dospělí psi se v hojném počtu vyskytují v útulcích a záchranných stanicích. I chovatelé někdy pomáhají při zprostředkování nového domova starším psům nebo svým bývalým chráněncům. V útulcích pro zvířata čekají starší psi obvykle dlouho na nový domov. Mnoho návštěvníků psí seniory snadno přehlédne – ale stojí za to je poznat!

Existují také sdružení nebo útulky pro určité skupiny psů, jako je například „retrívr v nouzi“. Tato zařízení jsou vhodná, pokud hledáte psa konkrétní rasy. Některá sdružení jsou také činná mezinárodně. Pokud hledáte štěně konkrétní rasy, u takového spolku máte větší šanci na úspěch.

Výhodou může být, že tito psi jsou i přes svůj obtížný start do života stále velmi otevření novým zkušenostem a zážitkům. Což však nemění nic na tom, že výchova štěněte zde každopádně zůstává náročným úkolem.

Pes od chovatele

Je pro Vás určité plemeno srdeční záležitostí? Pokud ano, začněte hledat renomovaného chovatele. Ten bude členem organizace sdružující chovatele tohoto plemene. Pes s průkazem původu není čistokrevný jen díky jasné linii předků.

Ohled je brán také na výběr typických, charakterových znaků plemene a zdravotní kritéria. Pro členství v chovatelských organizacích je nutné splnit určité požadavky. Svým know-how přispívají chovatelé ke zdravému vývoji plemene.

U renomovaného chovatele můžete štěňata a jejich rodiče poznat v jejich domově přibližně od 4–5 týdnů věku. Chovatel rád zodpoví všechny Vaše otázky týkající se jeho chovu. Také se bude ptát Vás, aby zjistil, zda jeho chráněncům můžete nabídnout dobrý domov. Chovatelé znají povahu svých štěňat a dokáží posoudit, které štěně bude pro Vás to nejlepší.

Pro optimální socializaci by měla být štěňata začleněna do každodenního života. Měla by mít příležitost hrát si a samozřejmě by na Vás měla působit čile, přítulně a čistě. Rodiče štěňat by také měli působit vyrovnaným dojmem.

Dobrý chovatel bude rád odpovědnou osobou i po prodeji štěňat a bude k dispozici pro jakékoli dotazy týkající se plemene nebo speciálního vývoje Vašeho nového člena rodiny.

Při předání štěněte samozřejmě obdržíte doklad o původu a očkovací průkaz. Většina chovatelů Vám také dá malou zásobu krmiva, na které je štěně zvyklé.

Samozřejmě že takový pes má svoji cenu.

Za co platíte při pořízení psa od chovatele:

 • genetické předpoklady pro zdravý život
 • čipování
 • rodokmen
 • veterinární vyšetření
 • odčervení a očkování
 • zdravotní péče o rodičovská zvířata
 • odběr štěněte
 • případně i náklady na krycího psa.

Jaké další náklady mají chovatelé psů?

 • výstavy
 • členství v chovatelském klubu
 • počáteční vybavení štěňat
 • porodní box.

Chov psů je náročná a nákladná činnost. Komu záleží na plemeni, tomu jde o realizaci typických chovatelských cílů a zdraví potomků plemene, nikoli o co největší zisk.

Štěňata zlatého retrívra © Mikkel Bigandt / stock.adobe.com
Některá zařízení se specializují na konkrétní rasy. Mohou mít v péči i čistokrevná štěňata.

Pes z útulku pro zvířata

Chtěli byste dát mladému nebo staršímu psovi z útulku nový domov? Skvělý a šlechetný nápad! V mnoha útulcích pro zvířata čekají na nový domov desítky pejsků.

Jak najít vhodného psa z útulku:

 • místní útulek pro zvířata
 • organizace specializující se na zprostředkování určitých plemen
 • všeobecné záchranné organizace

Některé organizace zprostředkovávají adopci psů ze zahraničí. V některých místech mohou být podmínky pro nalezená zvířata obzvláště těžké. V některých případech jsou po určité čekací době v útulku zvířata usmrcena.

Místní útulek pro zvířata má přirozeně tu výhodu, že jej můžete snadno navštívit. Nejlepší je se předem informovat na webových stránkách o aktuální nabídce psů a poznamenat si případné dotazy.

Některé útulky pro zvířata nabízejí také procházky se svými obyvateli. To Vám pomůže lépe poznat Vámi vybraného psa. Počítejte však, že pravděpodobně budete muset absolvovat náležité zaškolení.

Je to však dobrá příležitost pro budoucí majitele psů, jak získat zkušenosti. Útulek pro zvířata by Vám měl v každém případě poskytnout komplexní rady týkající se povahy psů. Pomohou Vám také vybrat psy, kteří by se k Vám nejlépe hodily.

Při hledání psa z útulku na internetu často není možné se předem navzájem poznat. To platí zejména u zvířat ze zahraničí. Dialog se záchrannou organizací by  Vám měl pomoci najít psa vyhovujícího Vašim životním podmínkám.

Ne každý bývalý toulavý pes je vhodný pro život ve dvoupokojovém bytě. Pokud chcete adoptovat psa ze zahraničí, měli byste věnovat zvláštní pozornost zdravotní péči a příslušným vyšetřením. Za zvíře z útulku obvykle platíte adopční poplatek, který kryje část nákladů organizace. Při převzetí psa obdržíte také písemnou kupní smlouvu.

Pes z útulku © hedgehog94 / stock.adobe.com
I pes z útulku může být skvělým členem rodiny.

Vyhýbejte se množitelům

Bígl za výhodnou cenu, ovčáci z „neuhlídaných krytí“! Podobným nabídkám se raději vyhněte! Pokud hledáte psa s rodokmenem, obraťte se na kompetentního chovatele, který klade důraz na zdraví, typ a socializaci. Množitelé Vám nic takové neposkytnou. Záleží jim pouze na co největším a nejrychlejším zisku.

Vy i Vaše zvíře obvykle zaplatíte za domnělou „výhodnost“ – penězi a zdravím. Nekupujte zde ani ze soucitu, protože poptávka tvoří nabídku.

Také „neuhlídaná krytí“ skrývají tato nebezpečí a nesvědčí o odpovědném zacházení se zvířaty. Proto  jsou útulky plné psů bez domova.

Pokud hledáte křížence, kontaktujte útulky. Mnoho psů čeká na svou novou rodinu a všechna zvířata jsou důkladně zdravotně vyšetřena.

Příprava na příchod psa

Ať již do Vaší domácnosti přijde pes z útulku nebo štěně od chovatele, měli byste se na něj připravit. Radostné očekávání a správná příprava na příchod Vašeho nového spolubydlícího zaručuje dobrý společný začátek. Kromě základního vybavení byste měli předem pořídit vysoce kvalitní krmivo se spoustou masa.

Vyhledejte si také informace v odborné literatuře a na internetu. Zejména byste měli před příchodem štěněte zajistit byt. Odstraňte jedovaté rostliny a cenné a ostré předměty z dosahu psa. Zabezpečte zásuvky a kabely – štěňata ráda vše koušou. A v prvních dnech si udělejte hodně času, abyste svého mazlíčka dobře poznali!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.