Havanský psík

Havanský psík

Havanský psík je příbuzný bišonka.

Havanský psík, jak již název napovídá, pocházející z Kuby. Tito malí psi mají evropské kořeny a jsou skutečně všestrannými společníky pro každého. Hledáte nekomplikovaného, živého a okouzlujícího pejska? Tento malý Kubánec může být ten pravý.

Vzhled – malý a kompaktní

Malé kompaktní tělo na krátkých nohách: havanský psík měří kolem 28 cm v kohoutku. Příslušníci této rasy váží maximálně 6 kg. Havanský psík je jedním z bišonských plemen. Vyskytuje nejen v bílé, ale také v odstínech hnědé, šedé, béžové i se skvrnami. Srst nemá téměř žádnou podsadu (někdy zcela chybí). Měkká vnější srst je bujná, až 18 cm dlouhá, rovná nebo zvlněná.

Historie – plod kolonialismu

Mezinárodní název „Bichon havanaise“ prozrazuje původ. Tento čtyřnohý přítel je příbuzný skupině bišonů, kteří ve skutečnosti žijí v Evropě. Patří mezi ně například maltézáčci nebo bišonci. Ve skutečnosti spočívají kořeny havanského psíka v Evropě. Předci pravděpodobně přišli do Jižní Ameriky se španělskými kolonialisty.

Křížení s místními psy vyústilo v toto statné plemeno. Počátky cíleného chovu jsou – jak název opět naznačuje – v Havaně, hlavním městě Kuby. Na Kubě byl po několik století oblíbeným společníkem, zejména mezi bohatými.

Po kubánské revoluci pod vedením Fidela Castra však elegantní pejsek vyšel z módy. Mnozí ho totiž viděli jako pozůstatek vládnoucí třídy. Naštěstí v té době už měl v USA několik fanoušků, kteří se tohoto plemene ujali. Dnes už má sympatický psík věrné fanoušky po celém světě.

Povaha – nekomplikovaný společník

Pokud hledáte nekomplikovaného psa, havanský psík Vám splní každé přání. Je chytrý, temperamentní a hravý. Má rád děti a je veselý a v neposlední řadě má opravdu šarm. Tento malý pes má vždy dobrou náladu a je připraven cokoli podnikat se svou lidskou smečkou.

I když je ostražitý, není agresivní. Havanští psíci nejsou uštěkaní. Pokud však nejsou dostatečně zaměstnaní a dostává se jim málo pozornosti, mohou si ji vynucovat štěkáním. Sebevědomý trpaslík je k cizím lidem a jiným zvířatům přátelský, takže je všude vítaným společníkem.

Havanese štěně © Alexandra Hollstein / stock.adobe.com
Havanský psík je velmi hravý a rád se učí.

Výchova – chytrý pes s chutí učit se

Inteligence a dychtivost učit se usnadňují výchovu. Havanský psík je také velmi poslušný a rád dělá svým lidem radost. Má nejlepší předpoklady pro to být dobrým žákem. Výcvik je nenáročný i pro začátečníky.

Nejtěžší je nenechat roztomilého pejska omotat si Vás kolem tlapky. Může Vás okouzlit natolik, že  budete sem tam přivírat oči nad případným nežádoucím chováním. Chytří psi si pamatují každou malou výjimku, a poté budou trvat na svém „právu“ – například na místě v posteli.

Nejlepší je ujasnit s pravidla se všemi členy rodiny ještě před příchodem psa. Všichni v domácnosti musí vědět, co je povoleno a co nikoliv.

Účast v psí škole je užitečná pro výcvik štěňat a osvojení základních povelů. Najděte si předem několik školek, abyste se pak mohli rozhodnout, která z nich Vám a Vašemu načechranému psíkovi nejlépe vyhovuje.

Různorodá zaměstnání

Havanský psík miluje pohyb. Vzhledem k jeho malé velikosti je tato potřeba touha po pohybu relativně snadno uspokojitelná. Samozřejmě Vás bude šťastně doprovázet na dlouhých procházkách.

Také si velmi rád hraje. Naučte svého čtyřnohého kamaráda pár triků! Havanský psík se snadno učí. Agility pro malé psy je vhodným způsobem, jak havanského psíka zabavit.

Kolik způsobů využití má tento malý pes, se ukazuje na některých místech v Jižní Americe. Havanský psík zde hlídá malá zvířata a drůbež.

Psík samozřejmě také ocení příjemně strávené hodiny na pohovce s jeho milovaným člověkem. Pokud k tomu ještě dostane sem tam nějaké pohlazení, bude v sedmém nebi.

Péče – udělejte z ní rituál

Aby měl havanský psík vždy hedvábnou srst, vyžaduje to trochu úsilí. Tato rasa má sklon k plstnatění, zejména při změně srsti ze štěněcí na dospělou. A nejedná se pouze o vizuální problém. Plstnatá srst rychle vytváří plstnaté plochy, které leží těsně u pokožky. Je obtížné je odstranit. Nesou s sebou také riziko kožních plísní nebo zánětu.

Pravidelné koupele jsou také součástí režimu péče o toto plemeno. K tomu je ideální dětská vanička. Zvykněte pejska už od štěněte na koupelový rituál s šamponem a kondicionérem. Koupání je pro pokožku psa zátěž. Platí pravidlo – koupat tak často, jak je to nutné, ale tak málo, jak je to jen možné!

V případě potřeby použijte tupou pinzetu k odstranění chloupků, které rostou ve zvukovodu. Zabráníte tak hromadění nečistot. Dbejte také na to, aby chlupy nebyly v očích. Můžete použít sponku do vlasů, nebo pravidelně opatrně zastřihujte srst kolem očí. Hlavní věc je, aby Váš čtyřnohý přítel měl volný výhled!

Drápy každý měsíc kontrolujte a v případě potřeby je zkraťte. Malí psi si obrušují své drápy pomaleji než velcí psi kvůli své malé tělesné hmotnosti. Celkově je však havanský psík díky hedvábné struktuře srsti méně náročný na péči než mnoho jiných dlouhosrstých psů. Má také velkou výhodu v tom, že téměř nelíná.

Zdraví – pozor na padání srsti

Havanští psíci jsou považováni za relativně robustní. Zdraví samozřejmě záleží do značné míry na chovu, ze kterého pes pochází. Podmínky, v jakých psi žijí, a vhodná strava jsou také důležité.

Seriózní chovatel nechá provést všestranná zdravotní vyšetření na možná onemocnění u obou rodičovských zvířat dříve, než dojde k jejich připuštění. V tomto ohledu se havanský psík neliší od ostatních malých plemen. Je nutné vyšetření na luxaci pately (PL) a na problémy s očima. Konkrétně se jedná o progresivní retinální atrofie (PRA), která vede k oslepnutí psů.

Tip: požádejte chovatele, aby Vám písemně ukázal odpovídající výsledky testů pro obě rodičovská zvířata.

Aby se minimalizovalo riziko vykloubení čéšky, měla by být vyšetření provedena v 1. a 3. roce života rodičů. Oční vyšetření by měla být prováděna u chovných psů každoročně. Sebaceózní adenitida, stav kůže, který způsobuje vypadávání srsti, se u tohoto plemene vyskytuje častěji než u jiných plemen psů.

Havanský psík na zahradě © bina01 / stock.adobe.com
Havanese má rád společnost.

Je havanský psík pro mě ten pravý?

Tento přátelský pejsek vyhovuje mnoha milovníkům psů a je skvělým psem pro začátečníky. Může dobře žít v městských bytech, protože nepotřebuje příliš mnoho pohybu a nemá sklony ke štěkání.

Havanský psík je rád mezi dětmi, se kterými si může hrát a dovádět. Je proto vhodný jako rodinný pes. Chytrý pes bude samozřejmě také rád žít s jediným člověkem. Bude tak vždy středem pozornosti.

Majitelé havanských psíků by neměli podceňovat pravidelnou péči, protože je pro tohoto psa nutností.

Než se k Vám pejsek nastěhuje, měli byste přemýšlet o tom, kdo se bude starat o Vašeho nového člena rodiny v případě nemoci nebo dovolené.

Tip: nekomplikovaného psa můžete vzít s sebou do mnoha hotelů nebo ubytovacích zařízení, kde jsou povolena domácí zvířata.

Než se pro psa rozhodnete, spočítejte si náklady za kvalitní krmivo pro psy, poplatky za psa a pojištění. Nezapomeňte na pravidelné návštěvy veterináře, které Vám v příštích letech vzniknou.

Při pořízení štěněte mějte oči otevřené!

Pes od chovatele

Roztomilý vzhled není všechno. K zodpovědnému chovu je zapotřebí víc než jen dva havanští psíci, nebo dokonce jen jim podobní psi. Seriózní chovatel vybírá zvířata vhodná k chovu na základě svého chovatelského cíle. Hlavní role hrají typ, povaha a samozřejmě zdraví.

Většina renomovaných chovatelů investuje spoustu času a peněz do prevence, zdravé výživy a do optimální kondice a socializace svých štěňat. Vždy si kupte štěně od chovatele, který je členem příslušného klubu chovatelů. Členství zajišťuje minimální standard chovu.

Při návštěvě chovatele se podívejte na rodičovská zvířata a jejich okolí. Všichni psi by měli vypadat šťastní a vyrovnaní. Chovatel Vám rád ukáže výsledky vyšetření obou rodičovských zvířat.

Štěně se může do nového domova přestěhovat nejdříve ve věku osmi týdnů. V tu dobu už bude několikrát odčerveno, čipováno, má svůj průkaz a má za sebou první očkování – dodržujte termíny dalších očkování! Nikdy nekupujte štěně ze soucitu od množitele, protože kde je poptávka, bude i nabídka – Váš nákup by jen vytvořil prostor pro další štěně, které vyroste ve špatných podmínkách. V případě pochybností o vhodných podmínkách chovu informujte krajskou veterinární správu.

Pes z útulku

Chtěli dát domov staršímu psovi? Láká Vás vzhled a povaha havanského psíka, ale nepotřebujete psa s rodokmenem? Podívejte se po místních útulcích. Na nový domov tu často čekají malí kříženci podobného charakteru.

Nejlépe najdete pejska na internetu. Někdy zde hledají nový domov pro své pejsky majitelé havanských psíků nebo jiných bišonků. Důvody můžou být různé. Někteří lidé se kvůli svým životním podmínkám musí vzdát svého čtyřnohého přítele.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.