Bichon Frisé (bišon)

bichon frisé hund

Bichon Frise je okouzlující francouzsko-belgické plemeno, které si díky přátelské povaze oblíbilo mnoho milovníků psů. Přinášíme Vám více informací o tomto oblíbeném plemeni.

Původ

Už ve starověku se objevili malí psíci podobní pudlům, které si později oblíbila zejména francouzská a španělská šlechta. Od té doby mají tito „gaučoví psíci“ jediný úkol: být pejskem na mazlení. Člověka potěší již jen svou přítomností. Patří proto ke společenským psům.

Jejich původ je pravděpodobně spojen s Kanárskými ostrovy, což vedlo k pojmenování „pes z Tenerife“. Jaká plemena hrála hlavní úlohu ve vzniku plemene, není zcela jasné. Názory se různí, od vodního španěla až po trpasličího pudla.

Ve 14. století se tito psi dostali z Tenerife na evropskou pevninu. Předci bišonka si našli cestu k francouzské šlechtě počátkem 16. století, kde povýšili, často naparfemovaní a ozdobení, na lvy salónů vznešené společnosti.

Psi na mazlení již po celá staletí

Od 30. let 20. století zažili bišonci velký rozmach, zejména ve Francii a Belgii. V roce 1928 však byli v německém Duisburgu vystavováni stále ještě jako „kudrnatí hedvábní pudlíci“.  Bichon Frisé získal svůj standard a oficiální název v roce 1933. V roce 1959 bylo toto plemeno oficiálně uznáno FCI.

První vrh bišonků v Německu se narodil až v roce 1956. Ve stejném roce se první zástupce plemene objevil v USA. Díky americkým přistěhovalcům se bišonek oklikou dostal do Velké Británie, kde v roce 1974 spatřila světlo světa první štěňata tohoto francouzsko-belgického plemene. Bišon se těší velké oblibě, zejména ve Spojených státech.

K „bišonům“ se řadí celkem pět plemen: kromě Bichon Frisé také maltézský psík, boloňský psík, havanský psík a lvíček.

Vzhled

Na první pohled připomíná bišonek, který se ve francouzštině nazývá „Bichon à poil Frisé“, nadýchaný chomáček vaty na čtyřech tlapkách. Váží maximálně 6 kg a v kohoutku měří asi 30 cm. Výhradně bílá srst může být dlouhá až 10 cm a podle standardu plemene připomíná srst mongolské kozy. Je hedvábně jemná a díky kudrlinkám vypadá velmi měkce. Krycí srst je však o něco tvrdší.

Díky kadeřím získalo toto plemeno také svůj název: Bichon Frisé znamená v překladu „psík na mazlení s kudrnatou srstí“. Bišonek zvědavě pozoruje svět tmavýma očima a má svěšené uši pokryté kadeřemi. Ocas je zahnutý na záda, ale neměl by být stočený.

Povaha

Bišonek umí okouzlit svým šarmem. Je to živý, přátelský pes, který se rád účastní všeho dění. Kudrnatý veselý psík vyzařuje dobrou náladu a šíří jí i ve svém okolí. Tímto způsobem si dokáže každého omotat kolem tlapky. Také si rád užívá mazlení na klíně svého pána. Nekomplikovaný společník není hektický a dobře vychází s ostatními psy. Obvykle je přátelský i k cizím lidem.

Temperamentní bišon má sklon být ostražitý, ale není agresivní ani uštěkaný. Neuklidňujte bišonka při setkání s novými věcmi nebo s cizími lidmi. Někteří majitelé dělají tu chybu, že své miláčky začnou ihned uklidňovat, což způsobí, že je pes ještě více nejistý. Je to proto, že pes vyhodnotí situaci jako něco neobvyklého. Zůstanete-li ale v klidu, bude klidný i Váš čtyřnohý mazlíček!

Dvě štěňata Bichon frisé v trávě

Zdraví a péče

Bílí veselí pejsci netrpí téměř žádnými chorobami. Občas je může trápit výtok z očí, což může mít za následek nahnědlé skvrny na sněhobílé srsti. Pravidelně kontrolujte, že jsou kolem očí odstraněny dlouhé chlupy, které by mohly dráždit oči. V některých případech může být bišonek náchylný k zánětu dýchacích orgánů.

Péče o srst

Krycí srst s podsadou se relativně snadno udržuje a chrání bišonka v zimě proti vlhkosti a chladu. V létě naopak chrání před horkem. Velkou výhodou pro majitele bišonků je, že toto plemeno nelíná.

U štěňat byste měli každé dva dny používat kartáč, abyste zabránili plstnatění srsti a odstranili nečistoty. Dospělý bišonek potřebuje důkladnou péči alespoň hodinu jednou týdně. Zejména při krmení mokrým krmivem potřebuje „vous“ Vašeho mazlíčka pravidelnou očistu.

Kudrnatá srst bišonka by měla být pravidelně zastřihávána do tvaru. Psi, kteří nechodí na výstavy, mohou mít srst kratší, péče tak bude snazší. Zejména kolem očí by srst neměla být příliš dlouhá, aby pes dobře viděl a nedocházelo k podráždění očí.

Délka života

Plemeno je robustní a dožívá se vysokého věku. Při pravidelné péči a odpovídající výživě se bišonek může dožít až 15 let.

Krmivo pro bišonka: vhodná výživa

Bichon Frise, stejně jako každý jiný pes, potřebuje krmivo přizpůsobené jeho potřebám. Protože většina těchto kudrnatých okouzlujících psíků není příliš vybíravá, můžete volit mezi mnoha druhy krmiv.

Při výběru dbejte na vysoký obsah masa, to platí pro suché i mokré krmivo. Maso by mělo být na seznamu surovin jako první. Krmivo by mělo obsahovat maximálně 30 procent bílkovin. U průměrně aktivních psů, kteří nevykonávají žádný psí sport a nepřekonávají každý den příliš velké vzdálenosti, postačí 25 procent surového proteinu.

Cukr nemá v kvalitním krmivu pro bišonky co dělat – někdy ale může být ukryt například pod názvem „řepná melasa“. Doporučujeme vyhnout se také výrobkům, které obsahují rostlinné vedlejší produkty.

Pokud svému čtyřnohému miláčkovi podáváte pouze suché krmivo, měli byste se ujistit, že dostatečně pije. Měl by mít proto neustále v misce čerstvou vodu. Vašemu bišonkovi můžete podávat také speciální suché krmivo pro malé psy, které obsahuje granule odpovídající velikosti. Takové krmivo je vhodné pro zuby bišonka, které jsou umístěny těsně u sebe.

V obchodech můžete také zakoupit speciální dentální pamlsky a hračky, které zabraňují vzniku zubního kamene. Dobrým tipem pro zdravý chrup je také pravidelné podávání syrových kousků hovězího masa. Intenzivní žvýkání totiž podporuje dentální hygienu.

Výchova

Pakliže nepodlehnete šarmu bišonka, bude jeho výchova bezproblémová. Tento pes je inteligentní a ochotný se učit, proto je vhodný zejména pro začátečníky. Jeho majitelé by se přesto měli seznámit se základy výcviku psů. Při výcviku buďte vždy přátelští, ale důslední – jen tak dosáhnete rychle úspěchu. Samozřejmě také doporučujeme návštěvu psí školy. Tam může bišon udržovat kontakt s ostatními psy již ve štěněcím věku. Tohoto chytrého psíka můžete také naučit pár triků.

Zaměstnání

Aby byl bišonek šťastný, je důležité spojení s jeho „smečkou“. Nevyžaduje zábavu po celý den. Přesto ocení dlouhé procházky a rád Vás bude doprovázet na výletech. Jezdíte-li na kole, může Vás bišonek doprovázet: nejlepší je umístit jej do speciálního košíku, připevněného na kolo. Dospělý pes může běžet přiměřeným tempem vedle kola a dostatečně se vydovádět.

Protože nemá lovecké sklony, je obvykle vždy dobře odvolatelný (za předpokladu, že je dobře vychovaný). Proto může na vhodných místech běhat na volno. Pro bišonka jsou také vhodné psí sporty jako agility pro malé psy. A nezapomeňte: po společných dobrodružstvích ocení tento divoch příjemné mazlení.

Je pro mě bišonek vhodný?

Bišon je všestranný pes. Obvykle se dobře přizpůsobí svému okolí, a je proto vhodný také do městského bytu. Miluje děti a je pro ně skvělý kamarád. Děti by ale měly znát pravidla manipulace se zvířaty. Zejména u štěňat musí být děti opatrné, protože štěňátka bišonka jsou opravdu malá.

Soužití s dalšími domácími mazlíčky, např. kočkami nebo jinými psy, bývá bezproblémové. U menších zvířat byste se měli vždy ujistit, že je bišonek nepovažuje za „živou hračku“. Pokud si štěně na zvířata zvykne již v raném věku, může vše velmi dobře fungovat.

Soužití s bišonkem

Bišonka můžete ponechat po krátkou dobu samotného a obvykle se přizpůsobí každodenní rutině. Zkrátka: je to ideální pes pro rodiny i pro jednotlivce, ale také pro starší lidi, kteří chtějí trávit čas se psem v přírodě. Než si bišonka přinesete domů, vše řádně zajistěte. Čtyřnohý člen rodiny znamená odpovědnost na několik příštích let. Pokud žijete v pronajatém bytě, ujistěte se, že majitel nemovitosti s pobytem psa souhlasí.

I když bišonek nelíná, ujistěte se, že nikdo z rodiny nemá alergii na psy. Předem si naplánujte, kdo se o psa postará v případě dovolené nebo nemoci. Mnoho hotelů nyní umožňuje ubytování se psem, můžete tedy trávit dovolenou i s Vaším mazlíčkem.

Počítejte také s finančními výdaji – kromě základního vybavení (kartáč, vodítko, pelíšek, deka nebo polštář, misky) se jedná o pravidelné dlouhodobé náklady na kvalitní krmivo a pamlsky, veterinární kontroly, psího kadeřnictví a poplatky za psa. V případě onemocnění psa mohou být výdaje daleko vyšší.

Jak najít vysněného bišonka

Pokud si chcete pořídit štěně bišonka, měli byste začít hledat seriózního chovatele. Ujistěte se, že je členem některého z chovatelských klubů. Zvířata by měla mít průkaz původu, očkovací průkaz, zdravotní průkaz a čip.

Při hledání důvěryhodného chovatele nespěchejte. Seriózní chovatel by měl feně dopřát dostatek času na zotavení mezi jednotlivými vrhy. Měl by trpělivě odpovídat na Vaše otázky a rozhodně se ptát, jaký domov nabídnete jeho chráněnci. Při návštěvě můžete nejen poznat štěňata, ale i jejich rodiče. Seriózní chovatel Vám i v budoucnu rád zodpoví všechny dotazy týkající se Vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Nekupujte štěně od množitelů, kteří prodávají zvířata bez průkazu původu. Většinou jim jde pouze o rychlý zisk. Zdraví, typ a často i sociální chování štěňat a jejich rodičů jdou stranou. Na první pohled se taková nabídka může zdát výhodná, často však později zaplatíte spoustu peněz za veterinárního lékaře. Nemáte žádnou záruku původu Vašeho psa. Měli byste se také vyhnout soukromým „náhodným vrhům“.

Bišonek z útulku

Nehledáte-li výhradně jen štěně, můžete se po bišonkovi poohlédnout v místním útulku. Existují také speciální organizace a útulky, které Vám pomohou zprostředkovat adopci bišonka. Výhodou starších psů může být to, že již mohou být vychovaní. Existují ovšem psi, kterých se jejich majitelé vzdali, protože jim přerostli přes hlavu.

Pracovníci útulku nebo organizace na ochranu zvířat mohou po rozhovoru s Vámi dobře odhadnout, zda se k Vám příslušný bišonek hodí. V případě soukromého zprostředkování byste měli psa co nejlépe poznat, například ho vzít na procházku. Dát nový domov staršímu bišonkovi může být bezpochyby obohacujícím zážitkem!

Přejeme Vám krásné chvíle strávené s Vaším okouzlujícím bišonkem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.