Irský jemnosrstý pšeničný teriér

Irish soft coated wheaten terrier

Energický, sportovní a orientovaný na lidi: Irský jemnosrstý pšeničný teriér je skutečně všestranný a ceněný rodinný pes. Jeho hedvábně jemná a pšeničně zbarvená srst však vyžaduje intenzivní péči.

Povaha

Irský jemnosrstý pšeničný teriér je pes, který s vámi bude v dobrém i ve zlém. Zbožňuje své lidi a je připraven na jakoukoli zábavu. Bude šťastný jako sportovní společník při jízdě na kole, běhání nebo psích sportech. Dobromyslný a vytrvalý parťák se bude rád účastnit dětských her, a zároveň zůstane pozorným hlídačem. Irský teriér s hebkou srstí miluje společné aktivity se svou rodinou a je rád, když ho někdo potřebuje.

Všestranný rodinný pes

Velká chuť do práce, schopnost učit se a povaha orientovaná na lidi dělají z irského teriéra mimořádně všestranného a milého rodinného psa. Jeho bujarý temperament a vždy veselá nálada jsou zaručeně nakažlivé a přináší do domácnosti spoustu života a radosti.

Přátelský pes se k cizím lidem chová otevřeně a klidně. Agresivní chování je mu vzdálené. Jak se ale na pravého teriéra sluší, je docela odvážný a připravený se bránit, když to situace vyžaduje. Tato nebojácnost spolu s velkou ostražitostí z něj dělá také talentovaného hlídacího psa. Okamžitě informuje svého pána štěkotem, když vidí nebo slyší něco podezřelého. Není však zbytečně uštěkaný.

Miluje společnost a nesnáší samotu

To, co dává své rodině, očekává i od svých lidí. Irish soft coated wheaten teriér vyžaduje (kromě důkladné péče) hodně pohybu a dostatek aktivity. Chce být u všeho a nerad zůstává sám. Pokud ho majitel nezapojí do svého života a bude ho nechávat příliš dlouho o samotě, může to v některých případech vést k destruktivnímu chování nebo nadměrnému štěkání. Naštěstí to nemusí dojít tak daleko. Otevřený a dobromyslný pšeničný teriér je velmi přizpůsobivý, nekomplikovaný a všude vítaný společník.

Samozřejmě se najdou situace, kdy není možné psa vzít s sebou. A ne vždy se o něj může postarat někdo z rodiny nebo blízkých přátel. Proto je vhodné, aby si pes co nejdříve – nejlépe ještě jako štěně – zvykl na občasný pobyt o samotě.

Lze irského jemnosrstého teriéra snadno vychovat?

Irský jemnosrstý pšeničný teriér se snadno cvičí. Je snadno ovladatelný a loajální ke svému „učiteli“. Toho lze dosáhnout pozitivním posilováním, například pochvalou, odměnou v podobě krmiva či hrou. Dokonce i jeho nechuť zůstat sám nebo jeho vrozený lovecký instinkt lze láskyplnou důsledností dobře ovládat. Je důležité, aby trénink začal co nejdříve a důsledně pokračoval. I když má tento pes výraznou „vůli se zavděčit“, je třeba mu s láskou, ale důsledně ukázat jeho hranice. Je považován za méně „drsného“ než jeho příbuzní irský teriér a Kerry blue teriér. I on má však někdy „irskou tvrdohlavost“, která se projevuje zejména při přílišném tlaku.

Hodí se Irish soft coated wheaten teriér pro začátečníky?

Jako majitelé byste měli mít na paměti, že irský jemnosrstý pšeničný teriér je trochu „opozdilec“. To se týká nejen jeho vnějšího vývoje, ale také vývoje osobnosti. Neočekávejte od štěněte příliš mnoho. Buďte trpěliví, pokud vás neposlechne na slovo. S majitelem, který rozumí výcviku psů a zná typické vlastnosti teriérů, bude tento pes jistě v dobrých rukou.

Ale i začátečníci se mohou stát majiteli irského jemnosrstého pšeničného teriéra, pokud přijmou jeho vlastnosti a požadavky. Je třeba pouze čas a chuť věnovat se někdy poněkud tvrdohlavému, ale vždy věrnému čistokrevnému psovi. Často může být návštěva psí školy dobrým začátkem pro osvojení si základů výcviku psa a vybudování důvěry mezi psem a majitelem.

Vzhled

Ačkoli na první pohled může někomu připomínat pasteveckého psa, Irský jemnosrstý pšeničný teriér je pravý teriér s velkou silou, vytrvalostí a odvahou. Jeho svalnatá postava je kompaktní, ale není těžkopádná. Vykazuje sílu a hbitost. Rovná hřbetní linie a ze všech úhlů rovné přední končetiny zdůrazňují jeho dobré proporce. Má malé tlapky a ocas nosí stále vzhůru. Jeho silná hlava s poměrně malýma, dopředu klopenýma ušima a ostražitý výraz prozrazují jeho živou a temperamentní povahu. S výškou do 48 cm a hmotností 15 až 17 kg patří irský jemnosrstý teriér mezi středně velké psy. Feny jsou o něco menší a odpovídajícím způsobem lehčí.

Teriér se speciální srstí

Nejpůsobivějším poznávacím znakem je měkká a hedvábná srst ve světlém pšeničném odstínu. Tím se irský jemnosrstý teriér odlišuje od většiny ostatních teriérů. Světlá srst barvy pšenice se objevuje až v dospělosti psa. Po narození jsou téměř všechna štěňata zpočátku tmavá.

Srst dospělého psa nemá podsadu a není nikdy hrubá. Neprobíhá ani letní a zimní výměna srsti. Aby se zdůraznil typický vzhled plemene, měla by se srst čas od času zastřihnout. Existují velmi odlišné styly trimování, které nechají různým způsobem vyniknout kontury. Někdy působí srst velmi jemně, jindy spíše tvrdě a špičatě.

  • štěňata: Jen minimum štěňat vykazuje od začátku vysněnou srst dospělého psa. Ve většině případů je srst zpočátku spíše tmavá, v načervenalém až šedavém odstínu. Mladí psi mají často ještě černou masku nebo černý pruh podél hřbetní linie. Ani černé konečky srsti nejsou u mladých irských pšeničných teriérů neobvyklé. Jak pes roste, mění se barva i struktura srsti. Teprve ve věku 18 měsíců až 2,5 roku se projeví jejich konečná srst.
  • trimovaní psi: U psů, jejichž srst je pravidelně trimována, je zejména srst na těle, krku, hrudi a lebce krátce zastřižena. Nad očima, na bradě a na nohou je však ponechána poměrně dlouhá. Ocas je také zastřižen, aby byl zakončen čistou špičkou.

Ve většině zemí, kde se Irish soft coated wheaten teriér chová, se upřednostňuje irská, lehká forma trimování. V USA kladou „módní chovatelé“ zvláštní důraz na velký objem srsti, aby ji mohli později výrazně modelovat. Najdete zde však i zcela ostříhané pšeničné teriéry.

  • netrimovaní psi: Ve Velké Británii dává mnoho chovatelů přednost přirozenější srsti. Délka srsti by nikdy neměla přesáhnout 5 palců (12,7 cm), a to ani u netrimovaných psů. Proto je i zde vhodné občasné zastřižení, aby byl typ a plemeno stále rozpoznatelné.

Historie

Za své jméno vděčí tento teriér své jemné a světlé srsti, která se vyvíjí až v dospělosti. První písemné zmínky o těchto světlých a jemnosrstých psech lze nalézt již v polovině 18. století.

Čtyři irské typy teriérů

Přestože irský jemnosrstý pšeničný teriér existuje již nejméně 200 let, jeho přesný původ není znám. Je to dáno především tím, že v dřívějších dobách se nerozlišovala čtyři dnes známá plemena irských teriérů. Termín „irský teriér“ se používal pro všechny typy teriérů původem z Irska.

Dnešní rozlišení na jednotlivá plemena irský jemnosrstý pšeničný teriér, kerrský modrý teriér, irský (červený) teriér nebo Glen of Imaal teriér se objevilo až s rozvojem plemene. Předpokládá se, že předkové irského jemnosrstého pšeničného teriéra byli kříženci těchto typů teriérů.

Uznání jako samostatného psího plemene trvalo dlouho. Teprve v roce 1937 oficiálně uznal Irský kynologický svaz plemeno irského jemnosrstého pšeničného teriéra. Od té doby vedené plemenné knihy ukazují, jak obliba plemene neustále rostla. Dnes lze chovatele tohoto speciálního plemene teriérů najít po celém světě. Zatímco v Kanadě a USA se pšeničný teriér stal dokonce módním psem, v Evropě byl „masového chovu“ do značné míry ušetřen.

Zdraví

Plemeno, které bylo původně vyšlechtěno výhradně pro své pracovní schopnosti, si dodnes zachovalo své zdraví a pevnou povahu. Kromě dysplazie kyčelních kloubů (DKK) a částečně dědičných onemocnění ledvin nejsou známy téměř žádné pro plemeno typické choroby. Tito robustní psi se dožívají přibližně 14 let, pokud pocházejí ze seriózního chovu.

Pořízení čistokrevného psa

Pokud máte zájem o koupi štěněte, měli byste se ujistit, že pochází ze zodpovědného chovu. Názory na to, o jaký typ plemene je třeba usilovat, se značně liší. Proto se vyvinuly různé linie plemene v závislosti na národních a mezinárodních trendech. Pokud si chcete pořídit pšeničného teriéra, určitě byste si měli promluvit s chovatelem a zjistit, zda jeho psi odpovídají vašim představám o plemeni. Obecně byste se měli vyhnout přehnaně vyšlechtěným jedincům – nejen ze zdravotních důvodů, ale také z lásky k tomuto plemeni. Právě jeho nefalšovaná krása a odolnost činí tohoto teriéra tak jedinečným.

Chov a péče

Díky svému krásnému a přirozenému vzhledu a mnoha pozitivním vlastnostem je Irish soft coated wheaten teriér pro mnohé ideální pes. Přesto je třeba koupi tohoto plemene pečlivě zvážit. Jedno je jisté: tento přátelský, chlupatý mazlíček přináší do domu nejen spoustu dobré nálady, ale také spoustu špíny. Přestože toto plemeno nelíná, všechny nečistoty zvenčí nebo z jídla se zachytávají v jeho huňaté měkké srsti a pes je roznáší po domě. Toto plemeno rozhodně není vhodné pro lidi, kteří kladou velký důraz na čistotu.

Náročná péče o srst

Chov pšeničného teriéra však nevyžaduje pouze toleranci ohledně čistoty, ale také spoustu času na péči a zaměstnání. Aby se hedvábná, lesklá a mírně zvlněná srst nezacuchala a neztratila nic ze své atraktivity, je třeba ji denně kartáčovat nebo česat. Aby nedošlo k narušení typického vzhledu, měla by se srst zastřihovat přibližně každých 10 týdnů. Pokud si na trimování troufnete sami, měli byste psa před trimováním umýt hydratačním šamponem. Případně můžete svého čtyřnohého přítele vzít do psího salonu. U tohoto plemene se rozhodně doporučuje včasné navykání na tyto rituály péče, nejlépe již od štěněcího věku.

Jaké krmivo potřebuje irský jemnosrstý teriér?

Srst získává svou krásu a atraktivitu nejen pravidelnou péčí, ale také zdravou a vyváženou stravou. Jednou týdně doplňte krmivo například vajíčkem nebo lžící pivovarských kvasnic a olejem ze slunečnicových nebo kukuřičných klíčků. Díky nim se bude srst krásně lesknout. Jinak nemá pšeničný teriér žádné zvláštní požadavky na krmivo. Tedy kromě toho, že by mělo být vždy kvalitní a bohaté na živiny.

Nezáleží na tom, zda krmíte psa granulemi nebo mokrým krmivem, doma vařenou nebo syrovou stravou (metodou BARF). Důležité je, aby váš pes dostával z krmiva potřebné množství bílkovin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Jaké a v jakém složení je potřebuje, závisí na jeho věku, hmotnosti, zdravotním stavu a úrovni aktivity. Pro orientaci: pes o hmotnosti přibližně 16 kg, který je zdravý a má normální pohyb, potřebuje denně přibližně 250 g masa, 125 g rýže a 125 g zeleniny.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.