Norfolský teriér

Norfolský teriér

Britský norfolský teriér je jedním z nejmenších teriérů vůbec. Původně byl využíván jako lovec krys. Dnes je z něj ceněný rodinný pes s mimořádně přátelskou a vyrovnanou povahou. Díky své malé velikosti a přizpůsobivosti je velice nenáročným společníkem.

Povaha

Norfolský teriér je původem a historií spjat s norwichským teriérem. Liší se od sebe vlastně jen tvarem uší. Jde o jediné teriéry, kteří jsou ve svém standardu výslovně popisováni jako „nesmlouvaví“. Na rozdíl od mnoha jiných plemen teriérů nejsou norfolkové vůbec hluční a lze je bez problémů chovat ve smečce.

Malí temperamentní norfolští teriéři si rádi hrají, dovádějí a mazlí se. A to s ostatními psy, ale také se svými majiteli. S nadšením se účastní všech společných aktivit a jsou velmi vytrvalí a přizpůsobiví.

Díky rychlému úsudku snadno pochopí, co se po nich chce, a obvykle se ochotně podřídí svému vůdci smečky. Dominantní sklony, které mohou někdy způsobovat problémy s jinými teriéry, jsou mírumilovnému norfolkovi spíše cizí.

I přes skvělé vlastnosti potřebuje tento pes důslednou výchovu. Svým okouzlujícím chováním si dokáže svého majitele omotat kolem prstu. Při příliš benevolentní výchově to může mít nepříjemné následky.

Navzdory své malé velikosti má tento malý tvor opravdu velké sebevědomí. Proto si nikdy nemůžete být jisti, že nepřevezme vedení celé situace. Pokud víte, jak mu od začátku přátelsky a důsledně ukázat hranice, nebudete mít s učenlivým norfolkem mnoho problémů.

Díky své přátelské, dobromyslné hravé povaze a přiměřené velikosti je oblíbeným psím společníkem, který se hodí i do rodin s dětmi. Děti by se k němu měly vždy chovat s respektem. Jako u všech ostatních psů můžete překročit práh jeho trpělivosti, pokud jej dráždíte, a to může být u dětí nebezpečné.

Své rodině stojí po boku nejen jako nadšený kamarád na hraní, ale také jako věrný společník a dobrý hlídač, který okamžitě hlásí cizí lidi nebo neobvyklé zvuky. Věřte tomu, že bez ohledu na svou velikost vás bude v případě nouze neohroženě a odvážně bránit.

Vzhled

S výškou v ramenou pouhých 25 až 26 cm a hmotností 5 až 7 kg patří norfolský teriér bezpochyby k nejmenším a nejlehčím teriérům. Přesto je to fyzicky velmi kompaktní a odolný tvor. Jeho krátká, drsná až drátovitá srst leží těsně na těle a dodává mu velmi přirozený a robustní vzhled.

Norfolský teriér - štěňata

Kompaktní trpaslík se sklopenýma ušima

Od norwichského teriéra jej odlišují prakticky jen jeho středně velké uši ve tvaru písmene V, které jsou na rozdíl od vzpřímených uší norwichského teriéra sklopené dopředu a leží v blízkosti tváře.

Tento malý teriér s krátkým hřbetem a silnou kostrou se vyskytuje ve všech odstínech červené, pšeničné, černé s pálením nebo variantě grizzle (šedé), přičemž nejčastější je červené zbarvení.

Historie

Norfolský teriér a norwichský teriér byli dlouho považováni za stejné plemeno. Teprve v roce 1964 bylo rozhodnuto rozdělit tyto dva typy na různá plemena. Důvodem bylo rozdílné postavení uší.

Teriéři se vzpřímenýma ušima si měli ponechat název norwichský teriér. Psi se sklopenýma ušima dostali nové jméno norfolský teriér. To bylo vybráno podle anglického hrabství Norfolk. V USA se norwichský a norfolský teriér začal rozlišovat až v roce 1979.

Až do jejich rozdělení na dvě plemena je historie obou teriérů totožná. Oba pocházejí z anglického hrabství Norfolk, které leží na východním pobřeží Anglie (Norwich je název města v tomto hrabství). Mnoho anglických chovatelů se v 19. století snažilo chovat teriéry pro různé úkoly a zaměstnání a tento trend pokračoval i na konci 19. století v Norfolku.

Ten byl v té době především zemědělskou oblastí. Největším problémem pro tamní pěstitele obilí byly krysy, králíci a myši, které ničily cennou úrodu. A právě malí, mrštní a odvážní teriéři, kteří byli speciálně šlechtěni jako lovci predátorů, měli být řešením tohoto problému.

Tito červenohnědí psi si rychle získali pověst tvrdých a účinných ničitelů škůdců. Odvahou oplývající čtyřnozí tvorové byli dokonce využíváni k lovu lišek.

Někteří obyvatelé vlastnili hned několik takto vyhledávaných služebních psů. S nimi jezdili od farmy k farmě, aby za úplatu pomáhali farmářům bojovat s krysami. Teriéři, kteří odháněli neoblíbené hlodavce ze dvorů a stájí, byli žádaní zejména mezi majiteli koňských stájí. Kolem roku 1880 se proto cíleným chovem talentovaných psů zabývali především majitelé jezdeckých stájí.

Díky svým vynikajícím pracovním vlastnostem, přátelské povaze a také své „ovladatelnosti“ se teriéři brzy stali také oblíbenými psy „společníky“.

Chov místních psů zpočátku nebyl jednotný. Proto neexistoval ani jednotný název, ani společný standard plemene. Výsledky šlechtitelských snah, při nichž byly kříženy různé typy teriérů (například jorkšírský nebo irský teriér), byly nazývány „kantab teriér“ nebo třeba „trumpington teriér“.

Tyto se stále značně lišily tvarem i velikostí. Po určitou dobu se jim také říkalo „Jonesovi teriéři“, to bylo podle anglického chovatele a propagátora Franka Jonese, který v roce 1914 vyvezl první exempláře do USA.

Ke sjednocení jednotlivých plemen došlo v roce 1932, kdy byl v Anglii založen Klub chovatelů norwichských teriérů, v němž se od té doby chovali jak psi se vzpřímenýma ušima, tak se sklopenýma ušima.

Křížení psů s různým postavením uší však bylo od počátku odmítáno. Uši potomků, které nebyly ani vztyčené, ani správně nakloněné, byly považovány za neatraktivní. Oddělení obou plemen v roce 1964 bylo proto logickým vyústěním situace.

Během druhé světové války se mnoho majitelů muselo vzdát chovu. Anglická chovatelská stanice Colonsay byla jedinou, která zachovala chov norwichského teriéra se sklopenýma ušima. Zajistila tak přežití této varianty a umožnila vznik norfolského teriéra.

V 50. letech 20. století se k plemeni přihlásily další anglické chovatelské stanice. Stanice Gotoground Esmée O’Hanlonové pak výrazně ovlivnila vzhled a temperament dnešního plemene.

Chov a koupě

V porovnání s ostatními teriéry je norfolský teriér spíše vzácným plemenem. Hledání vhodného chovatele, který je v očekávání štěňat, proto může nějakou dobu trvat. Situaci zhoršuje skutečnost, že obvykle se z jednoho vrhu rodí jen několik štěňat.

Pokud však máte zájem o koupi tohoto plemene, můžete dobu čekání efektivně využít plánováním. Pořízení psa by mělo být vždy předem promyšlené a naplánované se všemi členy rodiny. Máte dostatek času pro výchovu? Kdo bude psa venčit a kdo se o něj postará, pokud to nebudete moci udělat vy?

Jak najdu vhodného chovatele?

Teprve když se celá rodina shodne a rozhodne o výběru tohoto plemene, měli byste začít hledat vhodného chovatele. Chovatel by měl být v ideálním případě členem oficiálního teriérského klubu a měl by mít s tímto plemenem bohaté zkušenosti.

Samotná ocenění, certifikáty nebo klubová příslušnost však při výběru samozřejmě nestačí. Seznamte se s chovatelem osobně a udělejte si představu o stanici a psech na místě. Během rozhovoru s chovatelem se můžete dozvědět mnoho informací o tomto plemeni obecně, ale také o konkrétních jedincích.

Shodují se vaše představy s představami chovatele? Má chovatel zájem spíše o výstavní nebo pracovní psy, zatímco vy hledáte přítulného, na lidi zaměřeného rodinného psa? Je důležité, abyste měli při výběru chovatele dobrý pocit, a to nejen z hlediska obchodního, ale i osobního.

Zdraví a typické nemoci plemene

Dalším kritériem, na které je třeba se při návštěvě chovatele zaměřit, je zdravotní péče o psy. Byli rodiče testováni na dědičné choroby? Jsou štěňata očkovaná a odčervená? Provedl veterinární lékař u štěňat všechna důležitá zdravotní vyšetření?

Norfolský teriér je považován za velmi odolné plemeno a nejsou pro něj známy žádné typické choroby. I přesto je však třeba dbát na dobrou péči o jeho zdraví.

Norfolští teriéři na trávníku

Výživa norfolského teriéra

Zdraví a statní norfolkští teriéři se mohou dožít až 15 let. Aby byl váš pes i ve stáří zdravý a vitální, měli byste dbát na jeho vyváženou a zdravou stravu. Často se u těchto psů řeší, zda je lepší jim dávat hotové suché, nebo mokré krmivo, zda jej vařit, nebo ne apod. To vše je důležité, ale nejdůležitější ze všeho je složení. To by mělo být vždy přizpůsobené individuálním potřebám Vašeho psa a může se lišit v závislosti na jeho věku, konstituci a hmotnosti.

Strava dospělého psa by měla obsahovat dostatečné množství kvalitního masa nebo ryb, aby poskytovala potřebné bílkoviny. Kromě toho bude váš čtyřnohý přítel potřebovat ovoce, zeleninu a rýži.

Pokud stravu pro psa připravujete sami, měli byste dbát na přidávání důležitých tuků, například ve formě rybího oleje, který je bohatý na cenné omega mastné kyseliny.

Pomoc chovatele nebo veterináře

Pokud si nejste jisti, jaké krmivo vašemu psovi vyhovuje a v jakém množství, poraďte se s chovatelem nebo veterinářem. Přesnější přehled o tom, co váš pes potřebuje, vám může poskytnout veterinární lékař na základě zdravotních „dat“ o vašem psovi. Chovatelé mají s výživou tohoto plemene bohaté zkušenosti, a proto také mohou poskytnout mnoho praktických a užitečných rad pro každodenní život.

Péče o srst

Údržba drsné srsti norfolského teriéra je poměrně nenáročná. Pravidelné kartáčování je však nutností. Odumřelé chloupky byste měli čas od času vytrhávat prsty. Pro udržení tvaru a vzhledu srsti stačí psa stříhat jednou až dvakrát ročně.

Co dalšího vyžaduje péči?

Uši, zuby, oči a drápy také vyžadují pravidelnou péči a kontrolu. Při čištění uší a zubů a zkracování drápů si můžete svého psa zároveň důkladně prohlédnout a snadno a včas odhalit případné změny, které mohou být znakem onemocnění.

Chov norfolského teriéra

Ačkoli je norfolk bývalý lovec krys a jako takový má velmi rád pohyb, není jeho chov náročný. Ve velkém domě se zahradou je mu dobře, ale stejně snadno se přizpůsobí životu v menším městském bytě. Ať už žije kdekoli, je důležité, aby měl dostatek pohybu a mohl se čas od času pořádně odreagovat. Nikdy nepodceňujte jeho životodárnou radost z pohybu a vytrvalost.

Norfolk se bude cítit nejlépe u sportovně založených majitelů, kteří budou se svým psem chodit na procházky, jezdit na kole nebo na koni a vyrážet na výlety do přírody. Ani psí sporty nejsou tomuto čilému a učenlivému psovi cizí.

Co nejvíce času spolu!

Ať už se svým norfolkem děláte cokoli, je důležité, aby s vámi trávil co nejvíce času a měl fyzické i psychické vytížení. Dlouhodobý pobyt o samotě není pro toto společenské plemeno dobrý. Norfolského teriéra ale nemusíte nechávat doma. Díky jeho praktickým rozměrům a přátelské povaze ho můžete snadno vzít s sebou téměř kamkoli.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.