Rotvajler

Ležící rotvajler na bílém pozadí

Pevná skořápka, jemné jádro: rotvajler je silný, neohrožený a sebevědomý pes, který někdy jako hlídací a policejní pes ukáže zuby. Ale jako rodinný pes, má bývalý řeznický pes také svou jemnou stránku. Je velmi láskyplný, věrný a mazlivý.

Povaha

Chovatelský standard FCI, ve kterém je plemeno uznáno pod číslem 147 (2. Slupina: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi) popisuje rotvajlera jako psa “přátelské a klidné povahy”, který je láskyplný, milující děti a poslušný. Navzdory tomuto klidnému a dobrému charakteru byl rotvajler zdiskreditován a v některých zemích je nyní uveden na seznamu nebezpečných plemen. V akčních a hororových filmech je zobrazen v roli agresivní a krvežíznivé bestie a v reálném světě byl opakovaně uváděn v souvislosti se psími útoky. Vina je na těch, kteří v minulosti vycvičili rotvajlera jako agresivní kousavý stroj a zacházeli s nimi bezohledně. Ale také nepochopená zvířecí láska, která byla doprovázena nedostatečným nebo nekonzistentním tréninkem, vedla u některých psů k agresivnímu chování.

Zda se dobrá povaha rotvajlerů ukáže, závisí na postoji majitele, jako u většiny plemen psů. V odpovědných a zkušených rukou, které mu poskytnou konzistentní vzdělávání, se rotvajler vyvine ve vyrovnaného, veselého a laskavého psa, který není horší než jakýkoli jiný pes podobné velikosti. Dobře socializovaný a vycvičený rotvajler je dokonce vhodný jako rodinný pes, který se v této roli prezentuje jako velmi věrný a spolehlivý společník. Ačkoli je obvykle podřízený pouze jednomu vůdci, je věrný a láskyplný k ostatním členům jeho rodiny. K dětem v rodině se chová otevřeně a jemně. Při soužití s ​​jinými zvířaty, v souladu s obvyklým seznámením, obvykle není problém. I když to jeho silné, svalnaté tělo nenaznačuje, rotvajler je v domě klidný a uvolněný spolubydlící, který rád hodí „nohy nahoru“. Venku se promění v atletického a energického psa. Venku miluje hraní a řádění a těší se tvůrčím sportovním programům, kde může opravdu pracovat.

Rozmanitý pohyb rotvajlerovi vyhovuje i mentálně. Fyzicky a psychicky zaneprázdněný rotvajler je uvolněný a bezstarostný. Takže rotvajleři jsou zřídka nervózní nebo dokonce agresivní. Ačkoli jsou podezřívaví vůči cizincům, dobře vychovaní psi mají tendenci zůstat v klidu. Jejích silné ochranné instinkty, odvážná povaha a v neposlední řadě jejich fyzická síla jim umožňuje bránit svojí rodinu všemi prostředky, ale využívá je pouze tehdy, když to vyžaduje jeho majitel. Především je to síla nervů a vůle k práci, která dovoluje rotvajlerovi vykonávat bez námitek všechny úkoly, které mu byly přiděleny. To z něj činí ideálního služebního psa a společníka.

Štěně rotvajlera tahající pás od tašky

Vzhled

K práci jako služební pes v policii a armádě přináší silnému rotvajlerovi také jeho zevnějšek ty nejlepší předpoklady. Jeho svalnaté tělo a jeho silná, široká tlama se 42 zuby vzbuzují úctu. Jeho atletická a těžká postava je plná síly a energie. Navzdory jeho poněkud výrazné postavě s rovnými, pevnými zády a širokou, hlubokou hrudí, rotvajler nikdy nevypadá nemotorně. Naopak, jeho energická chůze a silný postoj prozrazují agilitu a vytrvalost.

Psi váží asi 50 kg při kohoutkové výšce mezi 61 a 68 cm, feny jsou o něco menší s výškou kohoutku mezi 56 a 63 cm a hmotností 42 kg. Hustá, krátká srst, která se skládá z vrchní srsti a podsady, je lesklá a černá s bohatě načervenalými hnědými znaky. Takzvané pálení na lících, krku, hrudníku a nohách, stejně jako nad očima a pod kořenem ocasu se jasně liší od tmavé základní černé barvy. Trojúhelníkové uši jsou umístěny vysoko na středně dlouhé a široké lebce. Jeho dobře vyvinutý nos ho předurčuje pro použití jako stopaře, je spíše široký než kulatý. Stejně jako těsně přiléhající rty černé barvy.

Historie

Dokonce i Římané oceňovali velkou sílu psů spojenou s obratností a obrovskou vytrvalostí. Římští pastýři chovali předky dnešních rotvajlerů jako pastevecké psy. Rotvajler je jedním z nejstarších plemen psů na světě.

Římští legionáři posílali své stáda skotu s pomocí neohrožených psů na různé trhy s dobytkem v Římské říši. Takže předci rotvajlerů se dostali až do bývalého císařského města Rottweil, které až do 19. století bylo významným střediskem obchodu s dobytkem a nakonec dalo jméno tomuto psímu plemeni. Dobytek a ovce byli dováženi z Rottweil do Breisgau, do Alsaska a do údolí Neckar. Místní řezníci, v jejichž rukou byl obchod s dobytkem, rychle poznali vysokou užitnou hodnotu tohoto plemene a začali chovat tyto užitečné pracovní psy. Známí jako „řezničtí psi“ byli chováni v průběhu několika staletí především pro vytrvalost a inteligenci jako pastevečtí psi. Díky své pozornosti, bezpodmínečnému ochrannému instinktu a vysoké pracovní síle se stali nepostradatelnými pomocníky místních řezníků. Odvážní a schopní čtyřnozí přátelé nejenže řídili a hlídali dobytek, ale také hlídali svého pána a jeho majetek před dravci nebo zloději. Na středověkých trzích, kde prodejci dobytka a řezníci prodávali svůj majetek, vázali na své psy kožený váček, ve kterém měli půjčené peníze. Dokonce i ti nejchytřejší zloději se neodvážili přiblížit k tomuto silnému a pozornému psu.

V pozdním středověku se oblíbené plemeno rotvajler rozšířilo z Rottweilského centra pro odchod se skotem nakonec do dalších oblastí. Brzy poté však plemeno ztratilo svůj původní účel jako strážce stád. Příchod železnic a dalších vozidel umožnil rychlejší a účinnější přepravu hospodářských zvířat. Na rozdíl od mnoha psích ras, nicméně, rotvajler nevymizel.

Když policie testovala na počátku 20. století různá plemena psů pro službu, byla rychle poznána vysoká užitková hodnota rotvajlerů. Již v roce 1910 byl oficiálně uznán jako služební pes. K dnešnímu dni se rotvajleři často nachází v policejních službách a u pohraniční stráže.

Rotvajler stojící v trávě

Chov a výcvik

V chovu rottweilerů hrají rozhodující roli potřebné vlastnosti pro použití jako služebního psa. Vedle bdělosti, odvahy a síly odpovědní chovatelé přikládají velkou důležitost i duševní odolnosti a nervové síle svých psů. Pouze jejich sebevědomí a rovnováha činí z rotvajlera věrného a spolehlivého partnera ve službě. Stejně tak, poslušnost a vůle podřídit se psovodovi patří k základním požadavkům na jejich vlastnosti.

Dokonce i jako rodinný pes je nepochybně silný, vyvážený a poslušný pes. K podpoře těchto rysů je však nutné, jak je popsáno výše, vyžadovat nejen správný chov, ale také pevné a konzistentní vzdělávání. Je důležité, aby vzdělávání a socializace začaly už ve štěněčím věku. Každý mladý rotvajler je připraven se připojit ke smečce a učit se od ní. Silný a ochotný pes musí včas poznat své limity. Zejména v prvních devíti měsících se musí naučit používat svou sílu a postupovat podle pokynů svého pána. Stejně tak by integrace do rodiny měla být provedena co nejdříve. Během tohoto procesu by měl být přirozeně podezřívavý pes pečlivě, trpělivě a s potřebnými důsledky seznámen s cizími lidmi a novými situacemi.

Zatímco rotvajler přináší přirozenou ochranu, pouze prostřednictvím správné výchovy se stane jemným, přátelským společníkem a rodinným psem. Brzy socializovaný a vycvičený rotvajler se nakonec představí jako věrný a oddaný partner, který stojí za pánem v každé situaci. Je určitě výhrou pro každého milovníka psů.

Je samozřejmé, že toto plemeno není pro každého. Rotvajler potřebuje zkušeného psovoda, který vyzařuje kromě odbornosti, zvláště klid a opatrnost. Nejisté nebo nervózní osobnosti se tento sebevědomý pes určitě nepodřídí. Navíc lidé, kteří mají zájem o rotvajlera, by měli mít dostatek síly a vytrvalosti, aby udrželi silného psa bezpečně na vodítku. Zejména samci s tělesnou hmotností vyšší než 50 kg mohou vyvinout obrovskou sílu. Z tohoto důvodu jsou feny vhodnější jako rodinní psi.

Problém plemena

Nezodpovědné křížení, špatný nebo nedostatečný výcvik může mít za následek nebezpečné vzorce chování u rotvajlerů. Kvůli chybějícímu výcviku a nesprávnému přístupu přišli rotvajleří k pověsti útočného psa. Od roku 2001 je rotvajler zařazen v seznamu nebezpečných ras v některých německých státech, tj. jeho držení podléhá určitým omezením, například testování povahy. V Rakousku je v závislosti na státě vyžadována „licence psovoda” nebo „osvědčení o způsobilosti” pro držení rotvajlera. Také ve Švýcarsku držení rotvajlera podléhá povolení ve dvanácti ze třinácti kantonů, kde jsou schválené seznamy nebezpečných psích plemen. Před zakoupením rotvajlera by se měly zainteresované strany informovat o příslušných ustanoveních jejich státu.

Ležící štěně rotvajlera

Zdraví a péče

Zatímco chov a výchova tohoto konkrétního plemene psa nejsou bez problémů a jsou přinejmenším výzvou, fyzická péče o rotvajlera je spojena s daleko menším úsilím. Krátká srst je třeba kartáčovat jen zřídka a pouze při výměně srsti a občas provádět masáž speciální gumové rukavice.

Dokonce i proti nemocem je robustní a svalnatý rottweiler poměrně odolný. Nicméně, stejně jako mnoho jiných psů podobné velikosti a hmotnosti, rotvajleři vykazují určitou náchylnost k dysplazii kyčle a loktů (HD / ED). ADRK proto zajišťuje rentgenové vyšetření během testů uchovnění, které odhaluje genetickou dispozici pro onemocnění kloubů. Srdeční onemocnění, jako je např. selhání srdce, je u rotvajlerů v posledních letech stále častěji diagnostikováno.

Obecně platí, že riziko onemocnění, stejně jako u lidí, může být správnou stravou a vyváženým sportováním minimalizováno. Zvláště rotvajleři, kteří nejsou chováni jako služební psi, ale jako čistě rodinní psi, potřebují fyzickou a duševní činnost. Obedience, stopování nebo agility jsou ideální. Pro rotvajlera, který má rád jogging se svým majitelem, není však nejdůležitější běh, ale spíše uspokojení ze splnění úkolu. Také běžný sport významně přispívá k dobrému vztahu mezi člověkem a psem.

Lidé s dostatečnou touhou a časem věnovat se této náročné rase, která potřebuje suverénní a konzistentní výcvik, blízké spojení s rodinou a komplexní fyzickou a duševní činnost, nakonec získají nejen ochranu, ale především bude spolehlivým, přátelským a jemným přítelem. Pes, který je „úžasný” a to nejen díky své síle.

 

Přečtěte si naše články o potravě pro rotvajlery a objevte pro ně ideální krmivo v našem online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.