Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Dobře socializovaný Welsh Corgi Cardigan je perfektním rodinným mazlíčkem.

Na první pohled si laici rychle spletou plemeno Welsh Corgi Cardigan s jeho blízkým příbuzným, Welsh Corgi Pembroke. Přesto mají Pembroke a Cardigan své zvláštnosti. Zde se dozvíte, co dělá Welsh Corgi Cardigan jedinečným společníkem pro milovníky psů po celém světě.

Vzhled: Jsou všichni stejní?

Vizuálně jsou si Welsh Corgi Cardigan s Welsh Corgi Pembroke velmi podobní: Obě plemena psů jsou nápadně nízko stavěná a zavalitá a hmotnost by měla být vyvážená v poměru k velikosti. Svými proporcemi trochu připomínají mohutného jezevčíka.

Welsh Corgi Cardigan měří v průměru 25 až 30 cm v kohoutku a je obvykle o něco větší než Pembroke. Průměrná hmotnost je 11 až 17 kg.

Vztyčené, poměrně velké uši dodávají oběma plemenům ostražitý výraz. Na rozdíl od Pembroke má Cardigan vždy dlouhý ocas.

Jeho krátká srst se připouští ve všech barvách kromě čistě bílé. Také povahově jsou oba Britové jako ze stejného těsta. Cardigan však často vykazuje větší tvrdohlavost.

Charakter

Welsh Corgi Cardigan je malý, ale odvážný

Pravděpodobně jste to již uhodli: Každý, kdo s touto velikostí udržuje stáda dobytka v pohybu, má velkou dávku sebevědomí. Tato vlastnost může být u Welsh Corgi Cardigan někdy na překážku. Je to proto, že špatně socializovaný corgi si rychle začne zahrávat s ostatními čtyřnohými kamarády.

Brit, který je velmi vázaný na své chovatele, si také raději udržuje odstup od cizích lidí. Když se k němu někdo příliš přiblíží, občas ukáže zuby. Cardigan je v tomto ohledu o něco vznětlivější než klidnější Pembroke – dobrá výchova je nutností!

O minulosti plemene Welsh Corgi Cardigan jakožto naháněče dobytka svědčí i to, že je na svou velikost poměrně aktivní, takže v žádném případě není pasivním psem.

Kromě toho mají psi kvůli bývalé samostatné práci trochu tvrdohlavosti. Proto nejsou nijak zvlášť submisivní. Pochvala na správném místě toho však může hodně ovlivnit!

Psi jsou považováni za silně teritoriální, a proto jsou také dobrými hlídacími psy, kteří rádi štěkají.

Welsh Corgi Cardigan - matka a štěně
Welsh Corgi Cardigan je velmi sebevědomý.

Výchova: Jak vychovat corgiho

V každém případě by si nováčci měli o psech před tím, než si zástupce tohoto plemene nastěhují, něco přečíst. Předem si v rodině ujasněte, jaká pravidla se na malého nováčka přesně vztahují. A to navždy, bez ohledu na to, jak moc se Váš spolubydlící může těšit na to, že přece jen dostane pamlsek.

Tip: Již na začátku odnaučte štěně honit se za nohama nebo si vypěstovat podobné zlozvyky. To, co baví malého psa, se může stát pro dospělého psa skutečným problémem.

Klíčem k udržení těchto tvrdohlavých zvířat pod kontrolou je důslednost. Děti, kočky, kuchyňské přístroje – základem pohodového Corgiho je chovatel, který čtyřnohému příteli vtiskl co nejvíce.

Ideálním doplňkem pro výchovu rostoucího Corgiho je hraní s ostatními štěňaty, kde se malý skrček seznámí s co největším počtem psů jiných plemen. Stejně důležité je navštívit školu pro psy. Pokud budete při výchově štěněte láskyplní a důslední, můžete se později těšit na bezproblémového a dobře přizpůsobeného společníka.

Péče: spousta chlupů – nejen na Cardiganovi!

Ačkoli má plemeno krátkou srst, také hodně líná. Svého čtyřnohého přítele kartáčujte několikrát týdně, abyste se předem zbavili co nejvíce uvolněných chlupů. Přesto byste kromě kartáčů měli popřemýšlet také o silném vysavači.

Když je srst suchá, lze z ní obvykle snadno vyčesat nečistoty. Proto byste měli svého čtyřnohého přítele koupat jen v nezbytně nutných případech. Pokud dojde na nejhorší, použijte jemný šampon pro psy.

Pravidelně kontrolujte velké uši svého Corgiho a v případě potřeby je čistěte pomocí speciálního čističe uší. Pokud jsou drápy příliš dlouhé, zkraťte je pomocí nůžek na drápy. Pokud si nejste jisti, můžete si nechat ukázat zkracování od svého veterináře. Příliš dlouhým drápkům můžete snadno zabránit tím, že budete svého čtyřnohého přítele venčit na různých površích.

Někteří majitelé psů zařazují každodenní čištění zubů do svého rituálu péče o čtyřnohé mazlíčky. Pokud štěně co nejdříve navyknete na kontakt se zubním kartáčkem pro psy a speciální pastou pro psy, máte velkou šanci, že zubnímu kameni zabráníte.

Chov: hodí se ke mně Welsh Corgi Cardigan?

Navzdory tvrdé hlavě je toto plemeno považováno za poměrně nenáročné, takže si ho domů můžete nastěhovat i jako začátečník. Tito čtyřnozí přátelé dobře se skvěle hodí do rodin. Protože jsou přátelští k dětem a láskyplní, nic nebrání společnému mazlení.

I méně sportovně založení milovníci psů mohou v Cardiganovi najít ideálního společníka. Protože i když je velšský corgi rád venku, není kvůli krátkým nohám sám sportovně založený pes a potřebuje relativně málo pohybu.

Toto plemeno dobře zvládá život ve městě i v bytě. Pokud však musíte každý den stoupat po schodech, měli byste svého malého společníka vždy nosit. Časté chození po schodech totiž corgimu škodí.

Zodpovědnost po celý život psa

Vy a Welsh Corgi Cardigan máte potenciál stát se týmem snů? Skvělé! Mějte však na paměti, že nastěhování čtyřnohého přítele znamená velkou zodpovědnost na dlouhou dobu.

Corgi potřebuje každodenní pozornost a pohyb. Kromě toho budete mít pravidelné výdaje, a to náklady na pojištění odpovědnosti za psa a daň ze psa, jakož i běžné prohlídky u veterináře a kvalitní krmivo. V případě nemoci zde samozřejmě mohou vzniknout mnohem vyšší náklady. Měli byste na to být připraveni a mít odpovídající finanční rezervu pro případ nouze.

Před nastěhováním si ujasněte, kdo se o vašeho velšského trpaslíka postará během vaší dovolené nebo v případě nemoci. Můžete ho vzít s sebou, to už dnes v mnoha hotelech není problém, pokud je pes dobře vychovaný.

Základní vybavení

Welsh Corgi Cardigan potřebuje spoustu doplňků, které usnadňují každodenní život se psem jak lidem, tak zvířatům. To samozřejmě zahrnuje i zázemí pro malého psa v bytě nebo domě: Váš čtyřnohý přítel potřebuje pohodlné místo na spaní v podobě pelíšku nebo košíku. V nejlepším případě byste měli zakoupit také psí deku. Psi totiž obvykle využívají více než jedno místo na spaní.

Důležité jsou samozřejmě také misky na krmivo a pitnou vodu. Rozhodněte se, zda budete svého corgiho raději venčit na postroji nebo s obojkem a odpovídajícím vodítkem. Jako doplněk mají případně smysl delší vodítka, jako jsou flexi vodítka nebo stopovací vodítka.

Váš čtyřnohý přítel bude samozřejmě také rád, když bude mít k dispozici různé hračky. Možná budete potřebovat také přepravku do auta. Zde máte na výběr mezi robustním boxem pro přepravu psů, přepravní mřížkou nebo pásem pro psy.

Pro péči o svého společníka je nejlepší pořídit si základní vybavení, například kartáč, kleště na klíšťata, nůžky na drápky a také čistič uší pro psy.

Výživa: Welsh Corgi Cardigan v nejlepší formě

Malí trpasličí psi mají často velký apetit, proto byste měli dbát na to, aby si váš corgi udržel normální váhu. Pokud ji nemůžete s jistotou zjistit pohledem na pas vašeho psa, jednou za měsíc ho zvažte.

Udržet si váhu nebo dokonce zhubnout není u tohoto plemene tak snadné. Protože psi plemene Welsh Corgi Cardigan bývají nenasytní a využijí každé příležitosti, aby dostali něco do tlamy.

Dbejte na to, abyste jídlo dobře uklidili, a nikdy se nenechte prosit u stolu. Pokud dáváte psovi pamlsky, je nejlepší je ráno odložit na celý den. váš společník se pak bude muset spokojit s touto zásobou, kterou mu započítáte do celkové dávky krmiva. Odměňujte svého corgiho nejen pamlsky, ale také i společnou hrou nebo láskyplným hlazením.

Hledejte kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa, aby áš Cardigan zůstal dlouho sytý. Pokud se ručička váhy u dospělého corgiho převrací směrem nahoru, neuvažujte o drastické dietě, ale snižte množství krmiva přibližně na 60 %.

Sport a aktivita: Malé nohy, velké plány

Welsh Corgi Cardigan toho chce navzdory svým malým nožkám podniknout co nejvíce. Zde se do popředí jasně dostávají jeho pastevecké geny. Vezměte ho každý den do přírody a vyberte si činnost, která Vašeho corgiho zaměstná psychicky i fyzicky.

Je zřejmé, že s tímto čtyřnohým přítelem jste nenašli optimálního společníka pro dlouhé jízdy na kole ani kandidáta na skoky přes vysoké překážky. Hbitost plemene Welsh Corgi Cardigan však nepřestává udivovat milovníky psů, kteří toto plemeno vidí poprvé v akci.

Psí sporty jsou určitě jednou z možností. Například Agility, Dog Dancing nebo Obedience jsou vhodné pro jeho velikost, která odpovídá dychtivosti tohoto plemene po učení. Chytrou hlavičku lze také udržovat v kondici pomocí tréninku klikrem. Kromě toho Vás může dospělý corgi doprovázet na malých běžeckých kolečkách. Dlouhé běhy však nejsou nutné, aby byl Cardigan spokojený.

Zdraví: Jsou corgi zdraví?

Kromě sklonu k nadváze je Welsh Corgi Cardigan velmi robustní plemeno. Jsou málo náchylní k dědičným chorobám. Kvůli jeho protáhlému tělu však existuje zvýšené riziko problémů s páteří, artritidy a degenerativní myelopatie.

Kolika let se dožívá plemeno Welsh Corgi Cardigan?

Při dobré péči a udržování zdraví se corgi může dožít věku 14 a více let.

Chov a nákup: Kde najdu svého vytouženého corgiho?

Pokud se do tohoto plemene zamilujete, budete se muset v závislosti na regionu důkladně porozhlédnout, abyste si k sobě mohli malého Cardigana nastěhovat. Mimo Velkou Británii není toto plemeno běžné.

Například v Německu spatří světlo světa jen asi 100 psů plemene Welsh Corgi Cardigan ročně. Tím je však toto plemeno zastoupeno ještě silněji než plemeno Pembroke.

Je tedy dost možné, že vás čeká ještě nějaký čas a kilometry, než budete moci držet svého corgiho cardigana v náručí. Obraťte se na klub britských pasteveckých psů. Mohou vám pomoci s hledáním nebo navázat kontakty. A je také nejlepším místem, kam se obrátit, pokud chcete dát domov již dospělému corgimu. Je to proto, že vzhledem k jeho vzácnosti je poměrně nepravděpodobné, že by se “velšský trpasličí pes” ocitl v místním útulku.

Welsh Corgi Cardigan se k Vám nastěhuje nejdříve ve věku osmi týdnů. Bude již několikrát odčervený, očkovaný a čipovaný – nevynechejte posilovací očkování. Kromě oficiálního průkazu původu vystaveného chovatelským klubem a pasu EU pro zvířata bude mít velšský trpaslík v zavazadle obvykle také krmivo a třeba svou oblíbenou plyšovou deku, aby se mohl snáze nastěhovat.

Na renomovaného chovatele – a štěně byste neměli kupovat od nikoho jiného – se obvykle můžete obrátit s dotazy ohledně nového člena rodiny i po koupi. I když nepotřebujete tipy, rád se nechá informovat o vývoji svého bývalého svěřence.

Kolik stojí Welsh Corgi Cardigan?

Welsh Corgi Cardigan od renomovaného chovatele obvykle stojí od 30 do 42 tisíc Kč.

Historie: Velšané s dlouhou pasteveckou tradicí

Jaký je přesný původ “velšského trpasličího psa”, což v překladu znamená “Welsh Corgi”, není známo. Jisté je, že jejich kořeny sahají daleko do minulosti: Již ve středověku se k pasení dobytka používali psi s nízkýma nohama. Mezi ně pravděpodobně patřili i předci plemene Welsh Corgi Cardigan, který by byl prostřednictvím těchto předků příbuzný s jezevčíkem.

Malí, ale hbití a sebevědomí psi drželi dobytek nebo ovce na uzdě tím, že je štípali do nohou. V roce 1892 bylo možné plemeno poprvé obdivovat na výstavě.

V roce 1925 bylo plemeno uznáno Britským kynologickým klubem – v té době však ještě zahrnovalo obě větve, Pembroke a Cardigan. Teprve po letech tahanic byla v roce 1934 uznána plemena Cardigan a Cembroke jako samostatná plemena.

Cardigan mimochodem není pojmenován podle oděvu, ale podle velšského hrabství Ceredigion, v angličtině: Cardiganshire.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.