7 důvodů, proč je život se psem mnohem lepší

7 důvodů, proč je život se psem lepší

Život bez svého mazlíčka si většina majitelů psů už ani neumí představit. Stojí totiž vždy na jejich straně a je jejich nejlepší přítel. Vlastně nám pomáhá v mnoha situacích – často bez toho, že bychom o tom vůbec věděli. Na následujících řádcích se dozvíte sedm důvodů, pro které je život se psem mnohem lepší.

1. Psi snižují hladinu stresu

Každý majitel psa potvrdí, že mu s jeho mazlíčkem život prospívá. Tento pocit se dá dokonce vědecky prokázat. Američtí vědci ve svých studiích uvádějí, že u majitelů psů klesá hladina stresu. Při hlazení psa se uvolňují hormony štěstí a současně dochází ke snížení produkce stresových hormonů.

Tým vědců hledal pro svou studii skupinu lidí vykonávající takové povolání, při kterém jsou každý den vystaveni nadměrnému stresu, a nakonec zvolil privátní burzovní makléře. A skutečně – přítomnost psů měla na testované osoby pozitivní vliv. Sledovány byly typické příznaky stresu jako je vysoký krevní tlak, zvýšená srdeční frekvence a zvýšená produkce potu. Testované osoby reagovaly v přítomnosti psů na stresové situace mnohem klidněji. Kancelářští psi mají obdobný vliv: Snižují hladinu stresu u zaměstnanců a mají pozitivní vliv na běžný pracovní proces. I to bylo prokázáno mnohými studiemi.

2. Psi prospívají srdci

Pokud jsme ve stresu, stoupá nám krevní tlak. Ti, kdo trpí dlouhodobě zvýšeným tlakem, jsou ohroženi zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Jelikož mají psi pozitivní vliv na snížení hladiny stresu, mají obdobný vliv i na výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Procházky se psem prospějí našemu oběhovému systému a udrží nás v dobré kondici.

3. Psi snižují riziko výskytu alergií u dětí

Rodiče se často obávají, že pes bude mít negativní vliv na zdraví jejich potomka. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Studie prokázaly, že u dětí, které vyrůstají se psem, se snižuje riziko výskytu alergií. To však platí pouze v případě, že se v rodině nevyskytuje predispozice.

Co je dobré vědět?

Děti, které vyrůstají se psem, mají ještě další výhody. Dokládají to četné studie. Psi mají například pozitivní vliv na rozvoj osobnosti dítěte. Naučí dítě rychleji převzít odpovědnost a rozvíjejí hlubší sociální kompetence. Psi mohou dětem pomáhat také při učení. Speciálně vycvičení psi například pomáhají dětem, které mají potíže se čtením, aby se naučily číst bez potíží. Děti psům předčítají. Psi dodávají dětem jistotu a nekritizují je.

holčička na procházce se psem v lese

4. Psi Vás udrží v dobré kondici

Nedostatek pohybu a následná nadváha zvyšují riziko vzniku mnoha onemocnění. Psi udržují své majitele v dobré kondici. Protože pes se musí každý den venčit – nejen proto, aby vykonal potřebu, ale také proto, aby měl dostatek pohybu. A co se týče pohybové aktivity, platí to samé i pro páníčka. Dlouhé procházky a společné toulky udržují psa i člověka v dobré kondici. To se projeví pozitivně na tělesné hmotnosti i zdraví. A pohyb na čerstvém vzduchu navíc také posiluje imunitní systém.

5. Psi Vám pomohou navázat kontakty

Pes Vám může pomoci také navázat nové kontakty, protože páníčci se spolu často dají do řeči. Společných témat se vždy najde dost. Zejména pro starší lidi jsou pravidelné procházky se psem jediným kontaktem s vnějším světem. Pes tak chrání svého majitele před sociální izolací.

6. Psi usnadňují život lidem s postižením

Asistenční nebo rehabilitační psi jsou speciálně vyškoleni k tomu, aby žili po boku lidí s tělesným či mentálním postižením a usnadňovali jim běžný život. Mezi nejznámější asistenční psy patří vodící psi. Pomáhají lidem se zrakovým postižením při orientaci a jsou jejich velkou oporou. Oblíbenými čtyřnohými pomocníky jsou ale také signální psi pro neslyšící nebo psi pomáhající lidem s epilepsií.

7. Psi zachraňují životy

Speciální kategorií asistečních psů jsou psi pomáhající lidem s onemocněními, které mohou mít smrtelné následky. Existují například psi, kteří reagují na pokles hladiny cukru v krvi svého pána, trpícího diabetem, dříve než dojde k hyper- či hypoglykémii.

Další speciálně vycvičenou kategorií jsou zachranářští psi. Vzhledem k silně vyvinutému čichu jsou během krátké doby schopni prohledat velké území. Záchranářští psi pracují ve skupinách a jsou využíváni například při hledání pohřešovaných lidí – při lavinách, zemětřeseních, ztroskotání lodí apod.

Prohlédněte si naší bohatou nabídku krmiv pro psy a potřeb pro psy v online obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.