Nebezpečí číhající na Vašeho psa o vánočních svátcích: Tipy pro bezpečné svátky

Pes se sobím kostýmem pod vánočním stromkem

Střepy z rozbité vánoční ozdoby, hořící adventní věnec, převrhnutý vánoční stromeček a těžce stravitelné slavnostní menu: Vánoce přinášejí, nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé mazlíčky, určitá rizika. Ukážeme Vám, kde všude se mohou skrývat nebezpečí pro psa, jak jim předcházet a jak, v případě potřeby, rychle a odpovídajícím způsobem pomoci.

Domov je provoněný jehličím a skořicí, v troubě se peče cukroví, okna jsou vánočně ozdobená, hoří svíčky a v obývacím pokoji svítí ozdobený vánoční stromeček – Vánoce jsou opravdu výjimečné období. Ale pro psy může být i nebezpečné. Zatímco páničci a paničky hekticky pobíhají po bytě, balí poslední dárky a připravují dobroty, děti plné vzrušení otevírají nové okénko v adventním kalendáři. Psovi je v tuto chvíli věnováno jen minimum pozornosti. Pes je vlivem narušení jeho obvyklé rutiny vystresovaný a v bytě na něj číhá celá řada nebezpečí.

Pět věcí, které představují pro psa potencionální nebezpečí ve vánoční době

1. Hořící svíčky

Co by to bylo za adventní věnec bez opravdových svíček? K tomuto ročnímu období příjemné světlo svící prostě patří. Přestože většina psů si udržuje od blikajícího plamínku svíčky bezpečnou vzdálenost, neumísťujte svíčky nikdy v jejich dosahu. Riziko a následky, pokud pes při dovádění svíčku převrhne, neúmyslně nad ní švihá ocasem a tím zapálí adventní věnec a potom ještě ubrus a záclonu, jsou prostě příliš velké.

Tímto způsobem snížíte riziko: Pokud se o Vánocích nechcete pravých svíček vzdát, měli byste je umístit pouze tam, kde se nepohybuje pes. Svíčky na konferenčním stolku, nízkém okenním parapetu nebo na spodních větvích vánočního stromku jsou tabu. Nikdy nenechávejte svíčky rozsvícené, pokud je pes v místnosti bez dozoru. Pokud se Vám i tato opatření zdají nedostatečná, můžete samozřejmě používat umělé LED svíčky místo opravdových. Nehrozí zde riziko popálenin, roztaveného vosku nebo požáru.

Co dělat, pokud se přece jenom něco stane: Pokud se, i přes všechna bezpečnostní opatření, pes o svíčku popálí, ochlazujte postižené místo vlažnou vodou (ne ledovou!). Mast na spáleniny nebo pudry na rány u psů nepoužívejte. Často se rozsah popálenin u psů zjistí až později, kdy například tkáň větší části kůže v důsledku popálení odumře. Proto byste měli vždy nechat psa vyšetřit veterinárním lékařem, i v případě popálenin menšího rozsahu. Mějte o svátcích  připravené telefonní číslo vašeho veterináře nebo veterinární pohotovosti, abyste ho v případě potřeby nemuseli dlouho hledat.

2. Nástrahy pod vánočním stromečkem

Nazdobená vánoční jedlička je tak krásná – pro psa však představuje nebezpečí, která byste neměli podceňovat. Zejména mladá a zvědavá zvířata, která chtějí rychle prozkoumat zvláštní strom v jejich důvěrně známém obývacím pokoji, mají často bolestivé zážitky se světly, skleněnými koulemi, apod. Velké riziko představují skleněné ozdoby, které snadno sklouznou z větví, když zvědavý pes okolkuje pod stromečkem. Řezné rány na tlapkách nebo dokonce v tlamě mohou být nejen velmi bolestivé, ale mohou se také nebezpečně zanítit.

Nebezpečné jsou také elektrické světelné řetězy. Ze zvědavosti nebo z dlouhé chvíle může začít pes řetěz okousávat a vystavit se tak riziku úrazu elektrickým proudem, který může být pro psa skončit i smrtí. Opatrnosti je třeba dbát také při výběru stojanu na stromek, který by měl být dostatečně stabilní. Měl by být stabilní natolik, aby se stromek nepřevrátil, pokud se bude pes kolem něj pohybovat nebo do něj uhodí ocasem. Pozor je třeba dát také na vodu ve stojanu, do které se mohou ze stromu vylučovat látky pro psa nebezpečné.  Nepodceňujte také riziko zranění u lamet – tradičních vánočních ozdob s obsahem olova, které mohou při požití způsobit nebezpečnou obstrukci střeva (neprůchodnost).

Pes čichá ke zlaté baňce na vánočním stromku

Musím se vánočního stromečku vzdát?

Samozřejmě se, jako majitel psa, vánočního stromečku vzdát nemusíte. Pokud budete dodržovat následující bezpečnostní pravidla, nehrozí Vašemu psímu mazlíčkovi žádné nebezpečí:

  • Umístěte strom na bezpečné místo v obývacím pokoji, kde do něj pes nebude neustále vrážet při sprintu k misce s krmivem.
  • Zajistěte, aby byl strom upevněn ve stabilním stojanu. Strom by měl být vyroben z kvalitní oceli a kromě jiného by měl být opatřen dětskou pojistkou, aby nebylo možné strom snadno uvolnit. Strom můžete ještě připevnit provázkem ke zdi, abyste zabránili jeho převrhnutí.
  • Svíčky, elektrické světelné řetězy a dekorace umístěte, pokud možno, v horní části stromku, kam pes nedosáhne. Ve spodní části stromku zavěste pouze bezpečné dekorace z papíru, tvrdého plastu nebo dřeva. Pokud to výška vašeho obývacího pokoje dovolí, je optimální umístiti stromek na malý stolek. Stále však dbejte na to, aby byl dostatečně stabilní.
  • Dbejte na to, aby byly všechny vánoční dekorace pro psa bezpečné. Existuje dostatečné množství krásných alternativ ke skleněným ozdobám a lametám.
  • Svíčky zapalte, pouze pokud jste v pokoji a jste si jistí, že Vás pes poslechne na slovo, pokud mu přikážete, aby se držel v bezpečné vzdálenosti. Bezpečnější je však používat umělá LED-osvětlení. Ta bývají často bez elektrického kabelu, čímž se snižuje také riziko úrazu elektrickým proudem.
  • Pokud je voda ve stojanu volně přístupná, zakryjte ji, aby ji pes nemohl pít.

Pokud se pes zraní: Řinčení rozbité vánoční ozdoby nebo pád vánočního stromku dokáží člověka pořádně vyděsit. Přesto zůstaňte v klidu a psa odveďte do bezpečí. Teprve poté se postarejte o rozbité ozdoby a převržený strom. Pokud se pes o rozbitou ozdobu zranil, uklidněte ho (např. nasaďte psovi na tlamu košík na ochranu před nežádoucími reakcemi) a postarejte se o ránu. Nejprve zastavte krvácení (např. tlakovým obvazem), očistěte ránu čistou vodou a opatrně ostříhejte srst. Použijte dezinfekční sprej na dezinfekci řezné rány. Pokud v ráně zůstal střep, pokuste se ho opatrně odstranit pinzetou.

Kdy musím vzít psa k veterináři? Přiložte na poraněnou tlapku obvaz a vezměte psa co nejdříve k veterináři. I v případě malých ranek na tlapkách je riziko infekce velké a měli byste v každém případě vyhledat veterináře. U zejících, silně krvácejících ran, nebo pokud v nich je cizí těleso, je spěch na místě. Také jiné nehody, např. požití lamety, úraz elektrickým proudem nebo požití vody ze stojanu jsou důvodem k návštěvě veterináře. O vánočních svátcích je však většina veterinárních ordinací zavřena, připravte si proto číslo na veterinární pohotovost.

3. Od čokolády tlapky pryč

Nejen my lidé, ale i psi snadno podlehnou při pohledu na talířek plný čokolády, sladkých placiček a oříšků. Na rozdíl od člověka, kterému v důsledku mlsání hrozí nanejvýše zubní kaz nebo nějaké to kilo navíc, může mít konzumace čokolády pro psa smrtelné následky. Mléčná a hořká čokoláda obsahují theobromin, který je pro zvířata toxický, a jejich konzumace může mít pro organismus psa katastrofální následky. U psa se mohou objevit křeče, zvýšený krevní tlak nebo srdeční problémy. Příznaky otravy čokoládou jsou (v závislosti na množství kakaa v pozřené čokoládě) průjem a zvracení a bolestivé křeče. Následuje třas, bezvědomí a dokonce smrt psa.

Jak snížit riziko otravy: Nenechávejte nikdy čokoládu volně položenou. Uchovávejte vánoční figurky, čokoládové placičky apod. v uzavíratelných dózách a pozor na talířky plné sladkostí položené na jídelním nebo konferenčním stole. Pokud máte hosty nebo si chcete sami zamlsat, dbejte na to, aby pes nedostal ani kousíček – i přesto, že na Vás bude „dělat psí oči“. Nenechávejte psa nikdy bez dozoru v místnosti, kde se čokoláda nachází a všechny nezdravé sladkosti odstraňte z dosahu Také adventní kalendáře představují pro psa nebezpečí – nepodceňujte zručnost hladového psa. Přesto, že bílá čokoláda není kvůli minimálnímu obsahu theobrominu pro psy jedovatá, může kvůli vysokému obsahu tuku a cukru způsobovat bolestivé křeče.

Pokud již pes čokoládu snědl: Jak moc nebezpečná může čokoláda pro psa být, závisí na požitém množství a obsahu kakaa v čokoládě. Obecně platí: Čím tmavší čokoláda je, tím je jedovatější a čím menší pes je, tím horší mohou být následky. Pokud zpozorujete, že pes snědl kousek čokolády, okamžitě vyhledejte veterináře. Veterinář může provést příslušná opatření, např. vyvolat zvracení, vypláchnout žaludek a podat aktivní uhlí. Nikdy nepropadejte panice a psa uklidňujte. Poznámka: Malý čokoládový bonbon nebo jedna kostička čokolády by u středně velkého či velkého psa neměla způsobit velké komplikace. Celá tabulka čokolády nebo celá čokoládová figurka už představují velké nebezpečí.

Pes s čepičkou santy u vánočního stromku s dárky

4. Jedovaté rostliny a nebezpečné vůně

Vánoční hvězda na stole, jmelí na dveřích nebo vánoční věnec s čemeřicí – tyto rostliny pro většinu lidí k Vánocům prostě patří. Ale majitelé psa by měli být při výzdobě bytu opatrní, protože jsou tyto oblíbené rostliny bohužel jedovaté. Požije-li pes kousek jmelí nebo vánoční hvězdy, hrozí těžké projevy otravy jako je průjem nebo silné křeče. Samotný kontakt s listy vánoční hvězdy může způsobovat nepříjemné podráždění kůže. Bolestivé gastrointestinální potíže mohou vyvolat také vonné oleje, které jsou umístěny v malých miskách, aby bytem šířily vánoční vůni. Pokud se zvědavý pes tohoto aromatického oleje napije, hrozí nejen průjem a zvracení, ale i podráždění sliznice nebo dokonce otrava.

Musím se vzdát jmelí, vánoční hvězdy apod.?

Ti, kteří chtějí dodržovat vánoční tradice a vyzdobí si domov vánoční hvězdou nebo jmelím, by se měli ujistit, že tyto rostliny jsou umístěny mimo dosah psa.  Stejně tak miska s vonným olejem by měla být umístěna pouze v bezpečné výšce. I v případě ostatních vánočních dekorací buďte opatrní. Umělý sníh, který stříkáme na okna, může již v malém množství u našich mazlíčků vyvolávat dušnost.  Naštěstí exisuje celá řada vhodných alternativ, kterými můžete vyzdobit svůj domov bez toho, že byste svého psa ohrozili: Nalepovací folie na okno s vánočními motivy nebo umělé květiny, které vypadají jako živé a nemusítě je ani zalévat.

Co dělat, pokud pes pozřel jedovatou rostlinu?

Pokud jste zaregistrovali, že Váš pes právě takovou rostlinu pozřel, můžete mu dát tablety s aktivním uhlím, které by neměly chybět v žádné psí lékarničce. Čím dříve aktivní uhlí přijde do styku s jedem v žaludku, tím účinněji s ním může bojovat. Pokud uplyne nějaký čas od požití jedovaté rostliny a prvními příznaky intoxikace, jako jsou křeče, cirkulační nedostatečnost nebo dýchavičnost, musí být pes okamžitě předán veterinárnímu lékaři nebo veterinární pohotovosti.

5. Psovi ani kousek vánočních lahůdek

Lahodné slavnostní menu patří k vánocům stejně jako stromeček a dárky. Ale zatímco si panička a páníček hojně užívají všemožných lahůdek, pes sedí u stolu s prosebným výrazem ve tváři. Je těžké takovému pohledu odolat a nedat svému mazlíčkovi alespoň kousíček chutné pečeně. Psovi tím ale neprospějete, častokrát končí taková „jediná výjimka“ na veterinární klinice. Většina lidské stravy, zejména pak vydatná vánoční večeře, je silně kořeněná a u psa může vyvolat vážné trávicí obtíže. Ani drůbeží kosti včetně kostí z husy nebo krocaní pečeně nepatří do psí misky. Snadno se třepí (zejména pokud jsou vařené) a mohou poranit tlamu nebo jícen.

Pokud chcete svého čtyřnohého mazlíčka potěšit, sáhněte po speciálních pamlscích pro psy nebo kostech pro psy, které pes může s radostí žvýkat, zatímco my si užíváme slavnostní hodování.

Klidné Vánoce v rozjímavé náladě

Pro majitele psů může být adventní a vánoční čas opravdu náročný, obzvláště pokud je pes ještě mladý a zvědavý a všechny podivné věci, které o vánočních svátcích v bytě nalezne, budete chtít prozkoumat. Ale nebojte se: Pokud budete postupovat podle pokynů popsaných výše, nemůže se nic pokazit. Můžete si tak naplno vychutnávat tento zvláštní čas a užít si Vánoce se svým čtyřnohým přítelem plnými doušky.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.