Zlatý retrívr

Středně velký zlatý retrívr je skvělý přítel dětí a ideální rodinný pes: má velmi dobrý vztah k lidem a je snadno ovladatelný, nicméně potřebuje trochu péče o srst a dostatek pohybu.

Vlastnosti

Zlatý retrívr, na rozdíl od téměř všech ostatních plemen, je známý svou „ochotou k poslušnosti“. Chce potěšit své lidi a vyznačuje se výraznou radostí z učení. Přizpůsobuje se každodenním situacím s velkou trpělivostí a chce se zúčastnit všeho, co dělají jeho majitelé. Člověku oddaný zlatý retrívr je jedním z nejpopulárnějších rodinných psů po celém světě. Jeho dobrácká a mírná povaha stejně jako přítulnost a hravost ho činí obzvlášť oblíbeným u rodin s dětmi. Přátelský „Goldie“ se také velmi dobře snáší s ostatními domácími mazlíčky.

Majitelé retrívrů vtipně říkají, že zlatý retrívr by spíše pomohl zlodějům odnést cennosti z domu, než aby je zahnal. Ve skutečnosti je jeho ochranářský pud značně nedokonalý, pokud nějaký vůbec má. Určitě není vhodný jako hlídací pes, ale jeho horlivost k práci, jeho inteligence a snadná ovladatelnost mu umožňují vynikající využití jako vodícího a terapeutického psa i jako společníka pro handicapované lidi. V kombinaci s jeho dobrým čichem a vrozeným loveckým instinktem ho tyto vlastnosti rovněž předurčují k častému využívání policejními a záchrannými složkami, například jako záchranářského psa nebo psa na vyhledávání drog a výbušnin.

Vzhled

Velké oblibě se zlatý retrívr těší nejen díky své přátelské povaze, ale také díky svému atraktivnímu vzhledu. Tento středně velký pes má velmi harmonickou a dobře vyváženou stavbu těla. Jeho správně tvarovaná lebka se zřetelným stopem a tmavé oči pod dobře pigmentovanými víčky dávají retrívrovi jeho typický jemný a přátelský výraz. Silné svaly a pevné kosti z něj činí velmi obratného psa, kterému pohyb činí radost.

Zlatý retrívr patří mezi středně velká plemena psů. U psů je výška v kohoutku mezi 56 a 61 cm, feny jsou o něco menší s výškou v kohoutku 51 až 56 cm. Hmotnost psů je – v závislosti na pohlaví a velikosti – mezi 30 až 40 kg. Středně dlouhá srst zlatého retrívra je rovná nebo zvlněná, ale nikdy kudrnatá. Zatímco na zádech srst těsně přiléhá, na hřbetu předních končetin, spodní straně ocasu a oblasti hrudníku a žaludku je zřetelně vlající. Vzhledem k husté podsadě retrívrovi nevadí ani extrémní chladné a mokré počasí. Odstín jeho světlé srsti sahá od silně zářivé zlaté až po krémovou. Na hrudi se může v malé míře vyskytnout bílé zbarvení.

Šťastné štěně zlatého retrívra

Historie

O původu zlatého retrívra koluje dodnes mnoho legend a pověstí. Na rozdíl od většiny ostatních druhů retrívrů však lze historii zlatého retrívra jasně dohledat až do roku 1864. V tomto roce koupil britský Sir Dudley Marjoribanks wavy-coated retrívra jménem Nous od ševce v Brightonu. Pes byl jediným žlutým štěňátkem, které se narodilo mezi ostatními černými sourozenci. Na svém panství Guisachan na dalekém severu Skotska začal Marjoribanks, který byl později jmenován prvním pánem Tweedmouthu, s chovem psů.

Cílem jeho chovného úsilí byl dokonalý pes pro přinášení ulovených volně žijících ptáků. V roce 1868 proto zkřížil svého psa Nouse s fenou tweed-water španěla jménem Bella, protože španělé byli považováni nejen za vodní nadšence, ale byli také známí jako vytrvalí aportovací psi. Potomky Nouse a Belly křížil Tweedmouth v následujících 20 letech nejen s dalšími wavy-coated retrívry a tweed-water španěly, ale i s irskými setry a – v jedné linii – s pískově zbarveným bloodhoundem. Z těchto křížení se vyvinul zlatý retrívr, tak jak ho známe dnes.

Podle původních šlechtitelských cílů byli zlatí retrívři nejprve používáni pro „práci po výstřelu“, to znamená, že jejich hlavním úkolem bylo přinášet střelenou zvěř. Jemným stiskem svých čelistí přinášeli mrtvá zvířata k lovci. Mnoho zlatých retrívrů se specializovalo na přinášení zastřelených vodních ptáků, což ukazuje na velmi blízký vztah k vodě většiny zástupců tohoto plemene. Dokonce i dnes jsou zlatí retrívři obecně dobrými plavci.

Boom zlatých retrívrů

Poté, co bylo v roce 1913 plemeno zlatého retrívra oficiálně uznáno britským Klubem chovatelských stanic a o osm let později byl založen první klub chovatelů tohoto plemene, krásní psi rychle získali na popularitě ve své domovské zemi Anglii i v USA. V 80. a 90. letech zažil zlatý retrívr skutečný rozmach, který byl ještě posílen častými vystoupeními ve filmu a televizi. Pes byl brzy na vrcholu žebříčku oblíbenosti rodinných a společenských psů, a to nejen v anglosaském regionu, ale také v mnoha zemích evropské pevniny. Podle statistik štěňat chovatelských spolků je stále nejběžnějším plemenem v anglosaských a německy mluvících zemích.

Zlatý retrívr na louce

Chov a zdraví

Tento boom měl bohužel také mnoho negativních vedlejších jevů. Chamtiví „množitelé“, kteří chtěli díky roztomilým štěňatům rychle vydělat peníze, kryli své psy neplánovaně a bez ohledu na povahu nebo zdraví zvířat. V důsledku toho vznikly některé pro toto plemeno typické nemoci, na něž někteří retrívři dodnes trpí. K opětovnému snížení rizika dědičných chorob se používá cílený výběr a přísné podmínky pro připuštění psů. Následující dědičná onemocnění jsou však u zlatých retrívrů stále běžnější než průměr:

  • dysplazie kyčelního kloubu (DKK)
  • dysplazie loketního kloubu (DLK)
  • epilepsie
  • progresivní retinální atrofie (PRA)
  • dědičná katarakta (HC)

Pokud se zajímáte o štěně zlatého retrívra, je důležité si ověřit, zda chovatel provedl všechna požadovaná zdravotní vyšetření. Nechte si ukázat rodokmen a potvrzení zdraví rodičů, prarodičů a sourozenců. Bohužel stále existují masoví chovatelé tohoto plemene, kteří kladou malý důraz na zdraví svých zvířat. Kupujte tedy pouze štěně od uznávaného chovatele a věnujte čas pečlivému výběru.

Cena za zdravé štěně od seriózního chovatele se pohybuje kolem 20.000, - Kč. Pes, který Vás a Vaši rodinu bude doprovázet po mnoho let, za tyto peníze rozhodně stojí. Štěně z kontrolovaného chovu Vás také obvykle stojí méně na nákladech za veterinární péči než zvíře z tzv. množíren. Zlatí retrívři od uznávané chovatelské stanice mají poměrně vysokou střední délku života – dožívají se 12 až 16 let. V takovém případě tedy výrazně roste šance, že si se svým čtyřnohým parťákem užijete mnoho let radosti.

Péče

Štěně s bezchybnou genetickou predispozicí je samozřejmě jen začátek. To, zda Váš pes zůstane zdravý a aktivní po mnoho let, závisí především na tom, zda Váš pes dostává správnou péči. Pozornost byste měli věnovat především nádherné zlaté srsti Vašeho miláčka. Protože zlatý retrívr ztrácí srst nejen dvakrát do roka při obměně srsti, ale líná v menší míře po celý rok, musí se srst pravidelně kartáčovat a česat. Nejenže tím zabráníte zplstnatění srsti, ale také pomůžete výrazně snížit množství chlupů, které najdete na kobercích, polštářích a gauči. Díky odstranění vypadané podsady bude Váš pes lépe snášet vysoké letní teploty. Zlatí retrívři nemají rádi příliš velké teplo.

Nezbytné běžné kontroly

Kromě srsti vyžadují pravidelnou kontrolu také uši, oči, tlapy a zuby Vašeho psa. Nejenže tak dokážete včas odhalit mnoho nemocí a správně je léčit, ale můžete se také vyhnout nebezpečným infekcím. Pravidelnou kontrolou dokážete nejen rychleji rozeznat změny u Vašeho psa, ale také zajistíte, že si Váš pes zvykne na každodenní péči a bude ji trpělivě snášet. Nejlepší je zvykat ho na každodenní ošetření a kartáčování již od štěněte.

Zlatý retrívr ve vodě

Jak krmit zlatého retrívra

Objevte naše krmiva pro zlaté retrívry!

Strava má také významný vliv na zdraví Vašeho zlatého retrívra. Jaké je ale správné krmivo pro toto plemeno? Měl by člověk sáhnout raději po granulích, nebo konzervách? Nebo je nejlepší psovi vařit? A co BARF? Nabídka krmiv na internetu a v obchodech je stejně rozmanitá jako názory na správnou stravu retrívra.

Na otázku nejlepšího krmiva pro zlatého retrívra bohužel nelze plošně odpovědět. Výběr správné stravy pro Vašeho psa závisí na mnoha individuálních faktorech. Věk, velikost, hmotnost, úroveň aktivity a zdravotní stav Vašeho retrívra ovlivňují jeho nutriční potřeby a při výběru krmiva byste je měli brát v úvahu. Stejně jako u nás lidí, i mladý, aktivní pes s velkým množstvím pohybu má jistě vyšší energetickou potřebu než starší, klidný pes se sklonem k nadváze.

Hodně masa, málo obilovin

Bez ohledu na tato individuální kritéria Vám složení krmiva poskytuje počáteční informace o tom, zda se jedná o vysoce kvalitní krmivo nebo ne. Dobré krmivo pro psy se vždy vyznačuje vysokým podílem masa. To by mělo být alespoň 70 procent nebo více. Zelenina, byliny nebo ovoce by měly tvořit zbytek. Příliš mnoho obilovin je pro psy nevhodné a ukazuje na méně kvalitní krmivo. Sladidla jako cukr, fruktóza, glukóza nebo sirup by se v krmivech pro psy neměla vůbec objevit. Kvalitní krmivo obvykle poznáte podle podrobného seznamu složek a přesných informací o původu masa.

Granule nebo konzervy?

Suché krmivo může být pro většinu majitelů nejpraktičtějším řešením, ale v žádném případě to není nejlepší volba pro Vašeho psa. Protože suché krmivo často postrádá nejen tekutinu, ale také důležité živiny v optimálně využitelné formě. Samozřejmě ho můžete použít jako svačinku nebo odměnu, ale krmení výhradně suchým krmivem se nedoporučuje. Při rozhodování se mezi granulemi nebo mokrým krmivem je druhá možnost rozhodně lepší volba. Svému čtyřnohému příteli můžete nabídnout ještě větší rozmanitost, pokud mu nabídnete také syrové maso (např. jako součást stravy BARF) nebo doma vařené maso. V tomto případě samozřejmě můžete nejlépe ovlivnit kvalitu a výživové složení krmiva.

Štěňata zlatého retrívra na trávě

Soužití se zlatým retrívrem

Přes všechny myšlenky ohledně správné výživy a péče o zlatého retrívra nesmíte zapomínat, co Váš pes potřebuje nejvíce: Vaši lásku a pozornost. Zlatí retrívři jsou mimořádně orientováni na člověka a potřebují své pevné místo v rodině. Držet tohoto psa v kotci je pro jeho citlivou povahu zcela nevhodné. Nechte svého retrívra být součástí Vašeho života, a především si udělejte dostatek času na jeho fyzické a duševní zaměstnání.

Stejně jako všichni lovečtí psi i zlatí retrívři mají velmi rádi pohyb. Chov tohoto psa by měl být odpovídajícím způsobem tréninkově intenzivní. Monotónní každodenní procházka se psem rozhodně nestačí. Koneckonců, inteligentní retrívři potřebují nejen fyzické, ale také duševní vyžití. Kromě malých aportovacích cvičení nebo vyhledávacích her, které můžete snadno začlenit do svých každodenních procházek, jsou vhodné různé druhy sportů nebo výcviku, které Vašemu psovi nabízejí dostatečné vyžití. Pro zlatého retrívra jsou vhodné například obedience, dummy aportování, stopování nebo práce jako záchranářský pes. Existuje také mnoho dalších sportů a her, ve kterých může Váš retrívr využít svůj dobrý čich a / nebo jeho touhu aportovat. Skutečné potěšení tomuto vodu milujícímu psovi poskytnete, pokud mu dopřejete prostor k plavání. Rád si zaskotačí i v louži nebo s vodou ze zahradní hadice.

Výcvik zlatého retrívra

Než si vezmete roztomilé štěně domů, měli byste si velmi dobře promyslet, zda máte dost času na tohoto aktivního a hravého psa. Retrívr rozhodně není vhodný pro zaměstnané lidi, kteří musí pracovat na plný úvazek. Pro lidi, kteří mají čas a chuť psa zabavit a v ideálním případě mají dům se zahradou, je tento pes neuvěřitelně věrným a milujícím společníkem.

Výchova zlatého retrívra zabírá poměrně málo času. To samozřejmě neznamená, že toto plemeno nepotřebuje výchovu. Ale díky svému nadšení pro práci a výrazné ochotě poslouchat se zlatí retrívři ukázali jako velmi milí žáci. Stejně jako u každého psa je však nutná určitá konzistence. I když si retrívři rádi a rychle omotávají své pány kolem svých tlapek roztomilým vzhledem a vrtícím ocasem, je nezbytné naučit je nejdůležitější příkazy. Přitom byste neměli prosazovat svou nadřazenost a důslednost silou, ale naopak – provádět své příkazy pevně, ale klidně a láskyplně. Citliví a lidi milující psi potřebují psovoda, který bude stejně klidný jako oni.

Nejlépe hodnocené články

Pomeranian

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

Zlatý retrívr

Středně velký zlatý retrívr je skvělý přítel dětí a ideální rodinný pes: má velmi dobrý vztah k lidem a je snadno ovladatelný, nicméně potřebuje trochu péče o srst a dostatek pohybu.