Lonžování se psem

Lonžování se psem

Lonžování se psem může být zajímavou formou tréninku psa.

Koně chodící na lonži nevyvolávají údiv – ale psi? Zde se dozvíte, proč může být lonžování se psem velmi dobrým tréninkem.

Co je lonžování se psem?

Člověk stojí v kruhu, zatímco jeho zvířecí společník, vedený na dlouhém vodítku, tzv. lonži, chodí kolem něj. U koní je lonžování již dlouho považováno za užitečnou výcvikovou metodu. Stále více majitelů psů si uvědomuje potenciál lonžování při společném výcviku se psem. Z lonžování se stává vzkvétající druh psího sportu. Není divu: pokud má pes dělat víc než jen běhat dokola, nabízí výcvik mnoho příležitostí ke společnému učení. A také zábavě! Obtížnost lze snadno přizpůsobit příslušnému týmu člověka a psa.

Lonžování se psem – první krok

Chtěli byste se svým psem lonžovat? Žádný problém! Provedeme Vás prvními kroky:

Vodítko a kruh

Než začnete, vyznačte si kruh. Můžete například použít tlusté pásky nebo pylony v malé vzdálenosti. Pes musí být schopen se v kruhu zřetelně orientovat. Velikost kruhu závisí na velikosti psa. Vhodný poloměr pro většinu psů je pět metrů. Čivava zvládne okruh čtyř metrů. Plánujte velkoryse – nechcete přece, aby se vašemu psovi zamotala hlava. Zvolte vhodné dlouhé vodítko podle velikost kruhu.

Existuje zakázaná zóna?

Před tréninkem zvažte: je pro vašeho psa vnitřek kruhu zakázaná zóna? Pak byste to měli dodržovat hned od začátku. Pokud zakázaná zóna neexistuje, může pes vstoupit do kruhu. Odměnu však získá pouze tehdy, pokud se pohybuje podél vnějšího okraje kruhu.

Společná chůze v kruhu

Na začátku se pes učí chodit na vodítku z vnější strany vyznačeného kruhu. Každý správný krok na vnějším okraji kruhu zpočátku podpořte slovem pochvaly nebo klikrem. Nezapomeňte svého psa mezitím odměnit pamlskem. Jakmile pes pochopí, že se má orientovat podle kruhu, zvětšujte vzdálenost mezi vámi.

Pokud je vnitřek kruhu pro vašeho čtyřnohého kamaráda tabu, důsledně ho vraťte na okraj vždy, když k vám přiběhne. Pokud neexistuje žádná zakázaná zóna, může pes přijít k vám. Nevšímejte si ho však a pozitivně ho posilujte pouze tehdy, když chodí po vnějším okraji. Klíčové je načasování a řeč těla.

Zpočátku k vám pes bude chtít přijít, kdykoli se na něj podíváte. Proto postupujte po malých krůčcích a nejprve se držte v blízkosti svého čtyřnohého přítele. Začněte jen s několikaminutovým tréninkem, abyste psa příliš nepřetěžovali.

Možné úkoly při lonžování

Jakmile pes pochopí, jak se pohybovat v kruhu, můžete výcvik doplnit o různé úkoly. Začněte základními povely, které váš pes dobře zná – například „sedni“ nebo „lehni“. Později můžete zavést příkazy jako „zůstaň“ nebo „běž“. Ať už se jedná o štěně nebo dospělého psa: lonžování funguje dobře pouze tehdy, pokud váš pes chápe, co po něm chcete. Pokud pes neumí „zůstaň“ u vás, nebude to umět ani na dlouhém vodítku.

Když už mluvíme o povelech: z hlediska „profesionálního“ lonžování je žádoucí obejít se bez verbální komunikace a pamlsků. Ty hrají roli pouze v prvních lekcích a postupně se jejich zapojení snižuje. Nezapomeňte: lonžování je skvělou příležitostí k výcviku – ale především by mělo být zábavou pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda.

Lonžování pro pokročilé

Oblíbili jste si lonžování se psem a hledáte větší výzvy? Žádný problém, protože trénink můžete libovolně doplňovat. Zkušené týmy lidí a psů například používají jako další výzvu různé varianty kruhů. Při volném lonžování není vyznačen žádný kruh – pes jej obíhá „volně“ nebo na vodítku. Při trikovém lonžování běží pes ve dvou kruzích, například ve tvaru osmičky. Lonžování s několika psy najednou je také možné.

Zjistěte si, zda ve Vašem okolí existuje psí škola, která nabízí výcvik v lonžování se psy. S podobně smýšlejícími lidmi je trénink dvojnásobná zábava. Zkušený trenér Vám poskytne cenné rady, jak se psem komunikovat, což je při lonžování obzvlášť náročné.

Pět důvodů, proč má lonžování se psem smysl:

  • nové perspektivy nabízejí nové podněty pro trénink
  • podporuje schopnost psa soustředit se
  • nabízí fyzický i mentální trénink
  • pes i člověk se naučí navzájem lépe rozumět řeči svého těla
  • posiluje pouto mezi člověkem a psem

Je lonžování vhodné pro všechny psy?

Lonžování je vynikající aktivita pro mnoho psů. Obzvláště nadšeni budou sportovní psi, kteří rádi pracují s člověkem. Patří mezi ně například border kolie nebo pudl. Protože pes může chodit i pomalu, je lonžování vhodné i pro starší nebo nemocné psy, kteří potřebují kontrolovaný trénink chůze a běhu.

Nejlepší je, když se štěňata naučí několik základních povelů ještě před prvními pokusy o lonžování. Pak můžete štěňata hravou formou seznámit s chůzí v kruhu.

Pokud máte loveckého nebo záchranářského psa, který musí často pracovat samostatně, nemusí pro něj být lonžování vhodné. V případě pochybností se poraďte s vaším trenérem.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.