Můžeme našeho pejska pusinkovat?

Pusinka holčičky a bílého štěňátka

Může být láska hřích?

Mnozí chovatelé zvířat pusinkují svoje psy i kočky a člověk může jen doufat, že si oba vyčistili řádně chrup. Ale žerty stranou – různé tulení a mazlení zvířete může být v jistých případech nejen nehygienické, ale také nebezpečné.

U zdravého a opečovávaného zvířete je mazlení přirozeně dovoleno

Člověk samotný je nositelem různých zárodků a plísní, přičemž sám během dne rozptýlí kolem sebe miliony neviditelných odumřelých buněk, kterým je potravou prach v domácnosti. A podobně je to i se zvířaty.

Opatrně u parazitů a nemocí

Měli bychom si řádně rozmyslet, jestli našemu psovi či kočce dovolíme, aby v si v noci užíval měkké postele s námi. Pokud náš miláček při svých denních toulkách přírodou přinese klíště nebo blechy, je to velmi nepříjemné a hlavně to může mít i negativní dopad na zdraví. Blechy mohou být nositeli tasemnice a klíšťata jsou známá jako přenašeči boreliózy a meningitidy. Proto byste před tímto nebezpečím měli Vaše zvíře náležitě chránit.

Tmavovlasá paní je v blízkosti retrívra

Obzvlášť nepříjemná a zvláště nebezpečná jsou právě klíšťata, která když jsou nasátá, opustí tělo zvířete, což se může stát uvnitř domu. Svůj úlovek v klidu stráví a posléze si vyhlídnou novou oběť, do níž by zaťala svoje kusadla, nezáleží na tom, zda se bude jednat o zvíře nebo člověka. Samozřejmě u koček pohybujících se čistě doma, může tento problém vyvstat jen stěží. Také když jsou zvířata nemocná, např. trpí střevními či žaludečními obtížemi nebo infekcí dýchacích cest, měli bychom si rozmyslet, zda chceme s našim miláčkem sdílet prostor na spaní.

Co pusinkování psů nebo koček?

Jednoho vlastně přejde hned chuť, když pes krátce předtím při procházce ulicemi intenzivně očichával výměšek svého druha. Profesor Wilfried Kraft z Univerzity pro veterinární medicínu v Mnichově varuje především před tím, že skrze líbání zvířete se přenáší i helicobacter pylori, který způsobuje akutní žaludeční obtíže a záněty sliznice. Přičemž majitel zvířete, který je touto bakterií zasažen, jí může klidně nakazit i svoji kočku či psa.

Kontakt se zvířaty napomáhá tvorbě obranyschopnosti

‘Přílišná hygiena je taky na škodu’,  tak zní staré pořekadlo sedláků a znamená vlastně, že člověk byl zdravě vypadající a zakulacený, protože mu dobře fungoval imunitní systém. Děti z venkova nebo děti veterinářů často nežijí v absolutně sterilním prostředí bez jediné bakterie. Jedno si hraje ve stáji, dělí se o svůj chléb se psem a slepicemi, jiné se se zálibou zdržují v ordinacích a pomáhají se starat o nemocná zvířata. Samozřejmě se tyto děti pravidleně myjí a nežijí ve špíně, ale dostávají se zkrátka více do kontaktu z různými choroboplodnými zárodky.

Pusinka pejskovi

Vyjádření britského Pet Health Council

Dle vyjádřeni britského Pet Health Council přispívají zvířata k tomu, abychom byli odolnější vůči alergiím: “Mazlení se se zvířaty a tulení s nimi napomáhá imunitnímu systému dětí a předchází tak alergiím na pyly, prach i chlupy, které se často projeví v dospělosti. Také studie mnichovské univerzity, uveřejněná před krátkou dobou, došla k závěru, že děti, které jsou pravidelně v kontaktu se zvířaty, trpí méně často na onemocnění dýchacích cest, než jejich soukmenovci, kteří byli drženi ve sterilním prostředí.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.
5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.
13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.