Optimální krmivo pro psy s nadváhou

Mops wird gemessen

Kdo by odolal žadonícímu psímu pohledu. Trocha pamlsků nebo zbytků od oběda přece není takové zlo. Ačkoli mnoho majitelů psů si je vědomo toho, že nadváha jejich miláčkům škodí, začnou jednat až tehdy, kdy už je pozdě. Možná proto, že jim pár špíčků navíc nevadí nebo proto, že si postupného nabírání na váze vlastně nevšimnou.

Nadváha u psů je problémem, který je třeba brát skutečně vážně a jemuž za pomoci speciálně upraveného stravovacího plánu v kombinaci s vhodným pohybem můžete předejít. Jaká konkrétní opatření Vám pomohou v boji proti tukovým polštářům a jak vypadá redukční jídelníček?

Jaké následky má pro psa nadváha?

Obézní psi trpí na určitá onemocnění častěji než jejich normálně vážící soukmenovci. Tak se u psů s nadváhou častěji vyskytuje onemocnění kloubů, např. artróza nebo osteoartróza, cukrovka (Diabetes mellitus), onemocnění krevního oběhu nebo onemocnění dýchacích cest. Navíc se u nich vyskytuje zvýšené riziko komplikací při podání narkózy nebo operacích. Nadváha snižuje u pejska nejen radost ze života, protože psi jsou méně agilní a častěji trpí na různé bolístky, ale také jejich celková životní očekávání. V průměru umírají obézní pejsci o dva roky dříve než pejsci štíhlí.

Jaké jsou příčiny nadváhy?

Předtím, než si řekneme, jako bojovat s usazujícím se tukem, bychom se měli zaměřit na to, čím je obezita u psů zapříčiněna. Neboť ani ta nejlepší dieta nepřinese kýžené výsledky, pokud neodhalíme příčinu tloustnutí. Jelikož příčin, které mohou k adipozitě vést, je mnoho, měli byste zvíře nejdříve nechat prohlédnout veterinářem. Zvěrolékař Vám dokáže říci, jestli nadváha Vašeho pejska tkví pouze ve špatné stravě a jestli se za ní neukrývá další nemoc, u níž by bylo třeba speciální léčby.

Jako spouštěče přicházejí v úvahu genetické dispozice daného plemene, vysoký věk, který nepříznivě působí na látkovou výměnu, kastrace nebo hormonální onemocnění jako např. onemocnění štítné žlázy nebo zvýšená funkce ledvin. Také onemocnění, které vedou k domu, že se pes méně pohybuje, jako např. dysplazie kyčelního kloubu, artróza, onemocnění krevního oběhu nebo onemocnění dýchacích cest mohou být příčinou přibírání na váze.

Kromě těchto organických faktorů existuje i řada vnějších vlivů, které vzniku nadváhy napomáhají. V tomto případě vězí problém většinou přímo v chovateli. Špatný styl chování zvířete, třeba málo času na něj a tedy i málo pohybu, špatné stravovací návyky nebo špatně uchopená láska ke zvířeti, která vede k tomu, že je jedinec opakovaně krmen tučnými pamlsky, kterými je  „odměňován“, to vše jsou faktory, které u psa vedou k nadváze.

Z čeho lze nadváhu poznat

Body Mass Index, s jehož pomocí můžete lehce spočítat ideální hmotnost, u psů bohužel neexistuje. Množství plemen, jejichž tělesná stavba je rozdílná a podmíněná právě příslušností k danému plemenu, neumožňuje vývoj jednotné formule na výpočet BMI. Ovšem existuje obecný návod a způsob, jak nadváhu u zvířete včas rozpoznat.

Při něm musíte prohmatat žebra Vašeho zvířete. Pokud jsou žebra při volném položení ruky pod břišní cenu lehce nahmatatelná, má Váš pes normální, standartní hmotnost. Pokud žebra nejdou nahmatat ani při přitlačení ruky na hrudník zvířete, musí Váš pes zhubnout. Jestliže postřehnete žebra pouhým pohledem, trpí Váš pes podvýživou – i v tomto případě se obraťte na veterináře.

Zdravě zhubnout – ale jak?

Pokud jste rozpoznali, že Váš pes má nadváhu, učinili jste první krok k tomu, abyste proti nadbytečným kilům bojovali. Rozhovor s veterinářem je krokem druhým, při němž nebude pátrat jen po příčině, ale stanoví také stravovací plán na redukci váhy. V dnešní době sice nabízí mnoho značek light produkty pro zvířata, které lze snadno zakoupit, ale ne všechny vedou nutně ke snížení hmotnosti.

Light-krmivo pro psy

Protože pojem „Light“ není zákonem ošetřen, znamená to, že definice toho, co je a co není light závisí pouze na posouzení výrobce. To, co jeden výrobce označí za „light,“ může mít v konečném důsledku stejně kalorií, jako normální krmivo od výrobce jiného. Abyste poznali, zda je dané krmivo vhodné, musíte si prostudovat i složení výrobku. Odborné znalosti, jaké látky, v jaké poměru budou pro Vašeho psa prospěšné a nápomocny při hubnutí, jsou nezbytné.

Dietní krmivo

Jistější je sáhnout po speciálním, veterinářem naordinovaném krmivu. Oproti termínu „light“ je pojem „dietní krmivo“ zákonem ošetřen, to znamená, že existuje evropská směrnice, která udává, jaké indikace jsou přípustné a jaké údaje na balení být musejí, např. množství krmiva a množství kalorií. Poslední jmenované by u dietního krmiva mělo být o poznání nižší než u průměrného normálního krmiva. I přes snížený obsah energie si můžete být u dietního krmiva jistí, že Váš pes dostane do těla všechny důležité vitamíny, minerální látky a stopové prvky, tedy bude zaopatřen všemi živinami, které potřebuje.

Protizánětlivé Omega 3 mastné kyseliny v dietním krmivu se starají o to, aby hladina krevního cukru zůstávala stabilní. Kromě toho se kvalitní redukční diety vyznačují vysokým obsahem proteinu. To činí krmivo pro psa nejen chutným, ale zároveň podporuje cílené odbourávání tuku při tvorbě svalové hmoty. Správné množství vlákniny pomáhá dosáhnout pocitu nasycení. Váš pes zůstává spokojený a nežadoní stále o jídlo, což dodržování diety usnadňuje oběma stranám.

Žádné diety založené na snižování dávek krmiva

K úspěšnému snižování hmotnosti se tedy v mnoha případech hodí spíše dietní krmivo než zmiňovaná light verze daného výrobce. Podobně Vás zrazujeme od zkoušení tzv. SjP (sněz jen půlku). Skrze redukci porcí podávaného krmiva nesnížíte jen kalorie, ale také obsah vitamínů a minerálů, což může opět vést k nepříjemným zdravotním projevům. Navíc Váš pes nepřestane mít hlad, začne tedy žadonit o jídlo a Vy budete muset odolávat prosebnému psímu pohledu i tomu, abyste zvířeti nepodali pamlsek.

Pohyb – druhý pomocník v boji s obezitou

Abyste snížili hmotnost zvířete, musíte se samozřejmě vzdát původního krmiva, které jste mu podávali, a postupně ho nechávat přivykat si na krmivo nové. Samotná změna stravy však nestačí a nepřinese požadovaný výsledek. Musíte zvířeti dopřát i dostatek pohybu. Trénink, sport a hraní si pomůžou nejen potlačit hlad, ale také povedou ke zvýšené spotřebě energie. Tukové polštáře se začnou odbourávat a Váš vztah se psem se posílí vlivem společně tráveného času a aktivit.

Hubnoucí proces Vašeho pejska tedy nebude působit pozitivně pouze na jeho zdraví, nýbrž i na radost ze života a vztah k páníčkovi. Přejeme mnoho úspěchu při redukci hmotnosti!

Nejlépe hodnocené články

Domácí sušenky a pamlsky pro psy – recepty a tipy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro Vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také Vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si Váš pes zamiluje.

Vhodné krmivo pro psa s cukrovkou

Zazní-li diagnóza „Diabetes mellitus“, je to pro každého chovatele psů nejdříve šok. Dobrá zpráva ale je, že pokud přizpůsobíte stravu, péči i své chování stavu Vašeho zvířete, může vést dlouhý, zdravý a šťastný život.

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?