Můj pes je příliš tlustý: zdravé hubnutí

Pes s nadváhou sedí na trávníku

Správné krmivo a pohyb pomohou psům s nadváhou dostat se zpět na ideální hmotnost.

Obezita u psa je velmi závažný problém. Počet psů s nadváhou v našich domácnostech se stále zvyšuje. V zájmu zachování zdraví a dlouhého života je však důležité se nadbytečných kilogramů zbavit. Zjistili jste, že Váš pes je příliš tlustý? Pomocí několika opatření a pevných pravidel krmení můžete s nadbytečnými kilogramy Vašeho mazlíčka bojovat.

Je můj pes příliš tlustý?

Plemena psů se značně liší strukturou těla a velikostí. Přesto můžete několika jednoduchými kroky zjistit, zda Váš pes není příliš tlustý.

Jednoduše položte ruce volně na žebra Vašeho psa. Nemůžete bez velkého tlaku žebra nahmatat a při pohledu shora již není zřetelný pas? Pak je nejvyšší čas na zahájení diety.

Proč je to tak důležité? Psi s nadváhou trpí určitými chorobami častěji než psi s ideální hmotností. Také průměrná délka života obézních psů se zkracuje, umírají o dva roky dříve než štíhlí psi.

Pokyny pro posouzení, zda je Váš pes příliš tlustý, a podrobné vysvětlení příčin a následků najdete v našem článku Má můj pes nadváhu?

Příliš tlustý pes: podpora od veterináře

Pokud máte podezření, že Váš pes je moc tlustý, měli byste určitě navštívit svého veterináře. Ten dokáže nejlépe určit, zda a do jaké míry má Váš pes nadváhu, a vyloučit možné zdravotní příčiny. Poté doporučí zdravou metodu, která pomůže Vašemu psovi šetrně zhubnout.

Nejprve se stanoví individuální cílová hmotnost a denní dávka. Doporučené množství krmiva závisí na ideální hmotnosti zvířete. Denní dávka na začátku diety musí být během následujících kontrol upravena v závislosti na individuálním vývoji a úbytku hmotnosti. Cílem by mělo být snížení hmotnosti Vašeho psa o jedno až maximálně dvě procenta jeho tělesné hmotnosti za týden.

Co musím vzít v úvahu při změně stravy?

K dosažení významného snížení energetického příjmu a tím požadovaného úbytku hmotnosti bývá nutné krmit pouze polovičním množstvím dosud přijímaných kalorií.

Nedoporučuje se však jen zmenšit množství dosavadního krmiva o polovinu. Krmivo je navrženo tak, aby psovi poskytlo všechny základní vitamíny, minerály a stopové prvky podle jeho hmotnosti. Pokud pes, který je příliš tlustý, dostane pouze polovinu své dávky krmiva, v delším časovém období se objeví příznaky nedostatku.

Dalším negativním důsledkem krmení polovičním množstvím krmiva je absence pocitu sytosti, protože žaludek psa nebude nikdy úplně plný. Jeho žebravé chování se může stupňovat a může dokonce začít krást jídlo. U některých psů dojde i k protestnímu chování, například ztráta domácí čistotnosti.

Místo toho byste měli psovi s nadváhou nasadit speciální dietu na hubnutí. Nezapomeňte však na jednu věc: nadváha, která vznikala dlouhou dobu, nezmizí během několika týdnů. Dieta trvá měsíce. A i poté musíte dodržovat většinu opatření, abyste zabránili opětovnému přibírání na váze.

Rozdíl mezi krmivy

Light krmivo vs. redukční dietní krmivo

Light krmivo obvykle označuje krmivo z jedné řady výrobce, které má nejnižší množství kalorií. Taková krmiva jsou velmi dobrá pro kontrolu hmotnosti, ale většinou nestačí pro hubnutí.

Speciální redukční diety, které musí být takto jasně označeny, mají výrazně nižší obsah kalorií. Přesto jsou tyto diety dobře přizpůsobené potřebám psů s nadváhou a obsahují všechny důležité živiny, vitamíny a stopové prvky.

Konzervy nebo kapsičky ze stejné dietní řady, doplňující vybrané granule, také pomáhají dosáhnout pocitu sytosti. Díky vyššímu obsahu vody ve vlhkém krmivu můžete podávat větší porce, a tím lépe naplnit žaludek svého mazlíčka.

Bílkoviny

Vysoký obsah hrubého proteinu

Při sestavování vhodného krmiva pro psy s nadváhou je obzvláště důležitý vysoký obsah bílkovin. V suchém krmivu se osvědčil obsah hrubého proteinu v sušině třicet až čtyřicet procent. V mokrém krmivu je to devět až dvanáct procent. Díky tomu je krmivo nejen chutné, ale rovněž podporuje cílené odbourávání tuků při zachování svalové hmoty a zvyšuje pocit sytosti.

Tuk

Nízký obsah hrubého tuku

Tuk je naopak největším zdrojem kalorií. Obsahuje 2,5krát více energie na jednotku hmotnosti než bílkoviny a sacharidy. Měl by proto být obsažen pouze v malém množství.

Krmivo však nesmí mít tuku příliš málo. Tím by byl ohrožen přísun esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích. Vhodné jsou granule s obsahem hrubého tuku mezi osmi až deseti procenty. Konzervy nebo kapsičky by měly mít čtyři procenta hrubého tuku.

Vláknina

Zvýšený obsah hrubé vlákniny

Krmivo by mělo obsahovat více hrubé vlákniny, deset až patnáct procent v granulích a dvě až tři procenta v kapsičkách. Rozpustná vláknina zvyšuje objem krmiva a zajišťuje rychlejší pocit sytosti. Nerozpustná vláknina podporuje zdraví střev a stabilizuje zdravou střevní flóru.

Přídatné látky

K čemu slouží přídatné látky?

Přídatné látky, jako je aminokyselina L-karnitin, mohou mít také pozitivní účinek na udržení hmotnosti. L-karnitin stimuluje spalování tuků v těle. Protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny v dietní stravě zajišťují, že hladina cukru v krvi zůstane stabilní.

Množství krmiva: jak správně krmit psa s nadváhou?

Hlavním důvodem, proč jsou psi obézní, je příliš velké množství krmiva. To jde často ruku v ruce s četnými odměnami a lahůdkami. Je proto nutné přísně dodržovat dané množství krmiva pro redukci hmotnosti.

Pokud k odměřování dávek suchého krmiva používáte pouze odměrku, je množství krmiva obvykle příliš vysoké – často až o dvacet procent. Zejména u malých psů může již deset granulí vést k tomu, že pes nejen nehubne, ale naopak může přibírat. Krmivo byste proto měli vážit pomocí kuchyňské váhy.

Také omezte denní počet pamlsků a žvýkacích odměn pro Vašeho psa. Těmito pochoutkami můžete výrazně zvýšit kalorický příjem. Celkově by odměny neměly tvořit více než deset procent vypočítaného denního příjmu kalorií. Navíc musí být odečteny od denní dávky krmiva.

Tip: Abyste svému čtyřnohému příteli mohli dát stále tolik pochoutek jako dříve, jednoduše je rozdělte na malé kousky. Psovi na velikosti nezáleží!

Kromě toho byste měli dbát na to, aby Váš pes již nedostával jídlo od stolu. Lidská strava má vysoký obsah kalorií a často pokrývá velkou část denní energetické potřeby psa. Například 60 gramů sýra pokryje až 23 procent denní potřeby kalorií dvacetikilogramového psa.

Obezita u psa: nezapomeňte na pohyb

Aby Váš pes zhubl, měli byste se rozhodně vyhnout obvyklému krmivu pro psy a postupně psa zvykat na speciální dietní krmivo. Samotná změna stravy však nemůže přinést požadovaný úspěch.

Ke změně stravy je třeba se postarat i o dostatečné množství pohybu pro Vašeho mazlíčka. Fitness program pro psa zajišťuje zvýšený výdej energie. Odbourávají se přebytečné tukové zásoby a budují se nové svaly.

Je důležité přizpůsobit trénink kondici psa. Na začátku se osvědčilo cvičení ve vodě nebo na měkkém povrchu, které chrání klouby. Pomalu prodlužujte dobu trvání aktivit.

Hledáte alternativy ke klasickým procházkám? V magazínu zoohit představujeme celou řadu aktivit, které můžete se svým psem vyzkoušet.

Obézní labrador ve vodě © Happy monkey / stock.adobe.com
Pohyb ve vodě je šetrný ke kloubům, pomáhá růstu svalů a pes se navíc v horku ochladí.

Pomůcka pro snazší hubnutí

Na mokré krmivo jsou vhodné misky proti hltání. Díky těmto miskám budou psi jíst pomaleji, pocit sytosti se dostaví dříve a trvá delší dobu. Zároveň jsou psi déle zaneprázdněni, a tedy dlouhodobě spokojenější.

Pomocí míčků s otvory nebo jiných inteligentních hraček můžete také zvýšit spokojenost svého psa. Všechny takové hračky lze naplnit odváženou částí denní dávky suchého krmiva, a tím psa zaměstnat. Zároveň má více pohybu a spotřebovává část přijatých kalorií.

Abyste se nemuseli vzdát odměn a pamlsků pro Vašeho psa, můžete použít nakrájenou zeleninu, jako je mrkev nebo okurka. Zelenina má tu výhodu, že neobsahuje téměř žádné pro psa využitelné kalorie, a přesto naplní žaludek. Odmítání této odměny je zároveň znamením, že Váš pes rozhodně nemá hlad!

Nejlepší je také přizpůsobit velikost misky množství krmiva. Malá miska bude s povolenou dávkou krmiva vypadat plnější než velká.

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

8 min

Správné krmivo pro psí seniory

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.