Papoušek vlnkovaný neboli andulka – krmení

Krmení modré andulky

Jak správně krmit andulky?

Aby Vaše andulka zůstala zdravá i šťastná a každý výlet nekončil nouzovým přistáním, protože by měla příliš otylé bříško, které by ji táhlo dolů, je důležité, abyste jí podávali zdravou, rozmanitou stravu.

Ve své australské domovině létají malí papoušci ve velkých hejnech a krouží kolem stepí. Zde sbírají především napůl zralá a zralá semínka trav.

Základní výživa andulek

Základní krmení, které je dostupné v obchodech, obsahuje různé druhy prosa, semínek pro kanárky a také trochu loupaného ovsa, tedy všechna zrna, které Vaše andulka potřebuje. Dohlížejte však na to, aby ze svého ptačího zobu nevybírala pouze ty nejchutnější kousky. Nerozmazlujte ji přespříliš tím, že jí budete neustále vršit misku. Může se stát, že bude vyhazovat ven semínka, která jí až tolik nechutnají, a tím pádem zmizí ze stravy rozmanitost.

Krmení žlutozelených andulek © Antje Lindert-Rottke / stock.adobe.com

Bér italský

Většina andulek doslova miluje bér. Upevněte jej např. pomocí kolíčků na prádlo k jejímu domečku nebo ho volně vyvěste v klícce. Radostně houpajíc se může andulka zpracovávat potravu, podobně jako to dělá v přírodě. Zob na zavěšení prodávaný ve zverimexu např. seskládaný do tvaru srdce je schopen také zajistit rozmanitou podobu potravy, a ještě zvířátkům udělá radost.

modrá andulka s kláskem © Herby ( Herbert ) Me / stock.adobe.com

Zelené krmení a ovoce

Andulky rády prolétávají bytem, šplhají a baví své okolí různými typy švitoření. Takový uzlíček energie potřebuje hodně vitamínů a minerálů. Denní přísun trávy a ovoce je proto nezbytný. Čerstvou trávu můžete natrhat na procházkách přírodou. Mladé listy pampelišky, ptačince nebo bezu ocení většina andulek. Nepohrdnou ani kůrou čerstvých větviček ovocných stromů. Tím Váš opeřený miláček zároveň pečuje i o svůj zobáček a užije si i pohyb, protože větvičkami musí otáčet. Jinak se malí papoušci těší ze všeho, co máte rádi i Vy, tedy salátu, jablek, banánů, hroznů, loupané mrkve nebo čekanky.

Dbejte především na to, aby veškerá podávaná strava nebyla ošetřena postřikem a zároveň nebyla vystavena přílišnému působení výfukových plynů. Omývejte ovoce, trávu i větvičky předtím, než je zvířeti naservírujete, i když již toužebně čeká na nachystanou laskominu. Organismu Vaší andulky může i malé množství takových jedů velmi razantně ublížit. Ani pokojové rostliny by Vaši okřídlení zvědavci neměli pozřít, protože – i když by nebyly jedovaté – mohou být ošetřeny ochrannými prostředky.

zelené krmení pro andulky © Petra Kohlstädt / stock.adobe.com

Vápník

Aby měla andulka stále krásné peří a samičky produkovali vejce s pevnou skořápkou, je důležité, aby ptáčkům byl podáván vápník. Grit pro ptáky, sépiová kost nebo minerální kámen je dostupný v každém zverimexu. Pokud chcete, můžete podávat i nadrcené uvařené skořápky běžných vajec.

Čerstvý písek pro ptáky

Stejně tak by měl být neustále k dispozici písek pro ptáčky, jelikož andulky potřebují malé kamínky k tomu, aby mohly v žaludku rozmělnit potravu. Tak předejdou bolestem břicha a jejich trávicí systém pak funguje efektivněji.

Čerstvá voda

Vodu mají ptáčci nejraději čerstvou, a to každý den. Pokud ji nejdříve převaříte a necháte ji pak nějakou dobu stát, zmizí z ní chlór.

Budete-li Vaši andulku zdravě stravovat a dopřejete-li jí i dostatek pohybu, nemusíte mít strach, že se z ní stane tlustý páček, který se ve svých pírkách bude cítit nepatřičně. Andulka bude s radostným pískotem obveselovat Vás i Vaše okolí

V našem zoohit online shopu naleznete to správné krmivo pro Vaše andulky.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Výživa kanárků

Jak již napovídá kuželovitý tvar zobáčku Vašeho opeřeného miláčka, hlavní část potravy kanárků se sestává z různých zrn, které je možné koupit jako hotovou směs v obchodě pro zvířata.