Výživa kanárků

Kanárek na větvičce

Jak již napovídá kuželovitý tvar zobáčku Vašeho opeřeného miláčka, hlavní část potravy kanárků se sestává z různých zrn, které je možné koupit jako hotovou směs v obchodě pro zvířata.

Je Váš kanárek obézní?

Pokud je Váš kanárek příliš vykrmený, potom musíte neprodleně zahájit dietu a upřednostňovaná olejnatá semínka ze stravy zvířete vyloučit nebo stravovat kanárka pouze klíčky či semínky pro kanárky. Alfou omegou je v tomto případě mnoho volného pohybu, který přispěje ke snížení hmotnosti.

Míchané krmivo

Směs je důležitá, aby se Váš opeřený kamarád mohl stravovat rozmanitě. Nejdříve totiž sní vždy to, co mu nejvíce chutná, tedy zrna, která obsahují vysoké procento olejů (mastňák habešský nebo konopné semínko) a teprve až se znovu přihlásí hlad, tak přejdou na méně lahodné složky směsi. Pokud byste ptáčkovi podávali stále jen ten druh semínek, který mu chutná, záhy by nadměrně přibral a dělalo by mu problém i přeskakování z bidýlka na bidýlko.

Kanárek s krmivem © Darek / stock.adobe.com

Vápenec & Grit

Čerstvý písek pro ptáky s dostatečným množstvím gritu by měl být kanárkovi stále k dispozici. U gritu stačí, aby byl umístěn v malé mističce. Tyto jemně mleté schránky mušlí pomáhají opeřenci v žaludku zpracovat snědená zrna. Vápenec nebo také sépiová kost činí ptáčkům dobře především při opéřování se.

Čerstvá voda

Vodu bude pít Váš pěvec nejraději, když ji denně vyměníte. Pokud by byla příliš chlórovaná, můžete ve zverimexu zakoupit přípravek, který neutralizuje škodliviny.

Zelené krmivo

Aby byl Váš kanárek neustále ve formě a dostával dostatečné množství vitamínů, měli byste mu denně podávat malý svazek divokých trav. Můžete je upevnit pomocí kolíčku na klec, ptáček bude směs s nadšením zobat, vybírat semínka a zobáčkem je šikovně vyloupávat. Posbírejte trávy a byliny sami a dbejte při tom na skutečnost, aby nebyly postříkány nebo nerostly u frekventované silnice. Místa sběru by také neměla být hojně využívána pejsky k venčení.

Mladé listy pampelišky jsou velmi oblíbené. Také napůl zralá semínka jsou pro Vašeho ptáčka skutečnou lahůdkou. Nejlepší doba sběru je, když odpadnou okvětní lístky, ale ještě se neotevřely ochmýřené nažky. Např. ptačinec můžete poměrně dobře pěstovat i doma v květináči, dobře ho využijete a pokud ho občas přihnojíte, poměrně dlouho vydrží.

Mléč, podběl, starček, kokoška, různé druhy trávy, jitrocel kopinatý a především jitrocel větší jsou u ptáků také velmi oblíbené.

I krájená mrkev, jablka a kousky okurky udělají kanárkům radost. Kupovaným salátem je raději nekrmte, protože množství škodlivých látek je často tak vysoké, že by mohlo být pro organismus malého ptáčka nebezpečné.

Klíčky

Zcela zvláštním zdrojem energie jsou i klíčky. Nejvhodnější jsou rychle klíčící semínka např. mungo nebo řepa, které umístíte do nádoby vhodné pro klíčení. Aby nevznikala plíseň, je třeba semínka několikrát denně proplachovat a již 24-36 hodin po vyklíčení naservírovat. Dbejte na to, aby klíčky byly vždy čerstvé, nezkysly nebo nebyly zatuchlé.

Pokud si Váš kanárek užívá takové zdravé, rozmanité stravy, bude Vás ještě dlouho těšit svým zpěvem a bude se u Vás cítit skvěle. Protože jak známo, láska prochází žaludkem.

V našem online shopu zoohit nakoupíte to správné krmivo pro Vaše kanárky.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Výživa kanárků

Jak již napovídá kuželovitý tvar zobáčku Vašeho opeřeného miláčka, hlavní část potravy kanárků se sestává z různých zrn, které je možné koupit jako hotovou směs v obchodě pro zvířata.