Výživa Agapornisů – papoušíků

Krmení třech agapornisů

Rozmanitá potrava je důležitá

Základem vyváženého stravování agapornisů jsou směsi různých druhů semínek. Pro dostatečný přísun energie je nutné i podávání ovoce, zeleniny a živočišných bílkovin.

Složky potravy pro papoušíky

Bohužel u většiny papoušků neexistuje exaktní výsledek, který by vyřešil otázku, v jakém množství a poměru by tyto podstatné složky stravy měly být. Proto je důležité, podávat ptáčkům co možná nejrozmanitější potravu, aby byly jejich potřeby pokryty tím nejadekvátnějším způsobem. Strava by měla obsahovat uhlohydráty, proteiny, tuky, vitamíny a minerální látky.

  • Uhlohydráty slouží ptáčkům k pokrytí jejich energetických nároků. Jsou obsaženy v ovsu, kukuřici, ječmenu, pohance, žitu a prosu.
  • Proteiny, tedy bílkoviny jsou obsaženy v tělesných buňkách a podílejí se na všech životně důležitých procesech. Můžou být dodány prostřednictvím vajec, tvarohu, rýže, slunečnicových semínek, luštěnin, dýňových semínek, ořechů, lněných semínek apod.
  • Tuky slouží k ukládání energie a jsou obsaženy v ořeších, slunečnicových semínkách, lněných semínkách, dýňových semínkách, různých drobných semínkách a v konopí.
  • Vitamíny jsou potřebné k udržení všech životně důležitých procesů v rovnováze. Jelikož si je ptáčci sami nedokážou vytvořit, musejí jim být bezpodmínečně dodávány prostřednictvím ovoce a zeleniny.
  • Minerální látky přejímají také mnoho důležitých úkolů. Tvoří základní stavební kámen při formování kostí a podílejí se na látkové výměně. Jsou obsaženy především v konopných semínkách, pivních kvasnicích, sójových bobech, rýži, prosu, drobných či slunečnicových semínkách
Agapornis zobe krmivo © Gajus / stock.adobe.com

Správné krmení

Základ výživy představuje směs různých semínek. Podle ročního období, způsobu chovu a aktivity by mělo být jejich množství přizpůsobeno potřebám každého jedince. Ptáci ve velkých voliérách budou pravděpodobně častěji využívat benefitu volného létání nežli ptáci v menších klíckách. Tím se samozřejmě zvyšuje potřeba energie. Toto pravidlo platí hlavně také pro ptáky ve volných voliérách a ve fázi vyvádění mladých. Obzvlášť důležité je, aby papoušíci měli rozsáhlou nabídku stravy.

Základní stravou je směs pro malé papoušky a korely. Může být kromě výše zmiňovaného doplněna i o ptačinec, pampelišku (menší množství listů), oset, lipnici nebo truskavec. Tyto rostliny naleznete v mnoha zahradách nebo při procházkách venku.  Samozřejmě musíte dávat pozor na to, aby rostliny nebyly ošetřeny pesticidy.

Krmítka

Misky by se měly dát snadno udržovat v čistotě. U aktivních agapornisů je dobré používat ploché, glazované misky a nereznoucí ocelové misky. Neměly by stát přímo na zemi, nýbrž zavěšeny na klícce. Je dobré mít v kleci více misek, jedna bude naplněna zrnem, další vodou, další ovocem, zeleninou a trávou. Ovoce má poměrně vysoký podíl vody, ale i přesto byste měli ptáčkovi denně čerstvou vodu dávat (minerální vodu bez kyseliny uhličité). Ta může být obohacena o šťávu z ovoce nebo mrkve.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Výživa kanárků

Jak již napovídá kuželovitý tvar zobáčku Vašeho opeřeného miláčka, hlavní část potravy kanárků se sestává z různých zrn, které je možné koupit jako hotovou směs v obchodě pro zvířata.