Jak vychovat kotě

Jak vychovat kotě

I kočky se mohou naučít provádět různé triky.

Malá koťátka se naučí v prvních týdnech života mnohé od své matky a svých sourozenců. I tak je výchova člověkem nezbytná. Kočka koneckonců neví, jak vychovat kotě podle standardů lidského chování.

Nicméně, je na Vás, abyste malé kočičce vštěpovali, že záclony, tapety a pohovka neslouží na hraní a škrábání. Je dobré znát důvody určitého chování koček. Při zatínání drápků do závěsů apod. si kočka prostřednictvím pachových žláz na tlapkách označuje své území. Pro člověka je tento jemný pach nepostřehnutelný. Ostatní kočky a zvířata jej však cítí. Kočka si tímto způsobem také ostří drápky, čistí je a protahuje si tělo.

Broušení drápků je pro kočky zcela přirozené chování. Můžete tuto činnost podporovat na vhodném škrabadle. S patřičnou dávkou empatie, klidu a trpělivosti Vaši kočku naučíte, kde se může vyřádit. Pomůžete tak k zachování zařízení Vašeho bytu ve zdravém stavu.

Praktické tipy, jak vychovat kotě

Je také důležité si uvědomit, že kočky jsou samotáři, nikoli zvířata žijící ve skupinách. Nepovažují tedy své lidské spolubydlící za alfa zvířata. Výsledkem je, že ne vždy akceptují, co se je majitel snaží naučit. Každá kočka je jiná a je tomu tak i s jejich poslušností. Dodržování následujících tipů Vám pomůže s výchovou kotěte.

  • Je důležité bezprostředně reagovat na chování kočky. Co dělat, pokud kotě sedí na stole nebo škrábe na pohovku, tapetu nebo závěsy? Řekněte rozhodně, ale jemně, „ne“. Zvedněte kočku ze stolu, nebo ji přeneste na škrabadlo.
  • Umístěte škrabadlo nebo v ideálním případě několik škrabadel na jedno nebo více snadno přístupných míst. Doporučujeme také umístit škrabadlo do blízkosti nábytku, kde si Váš kočičí mazlíček rád brousí drápky. Pro zvýšení atraktivity můžete škrabadlo posypat kočičí mátou.

Reagujte bezprostředně

K rekci na nežádoucí chování kotěte máte zhruba dvě až tři sekundy. Je důležité tento časový interval dodržovat. Jedině tak si kočka spojí Vaší negativní nebo pozitivní reakci se svým posledním chováním. Okamžitá reakce ve spojení s pozitivní vazbou na vše, co kotě udělalo dobře, zpravidla rychle a účinně zapůsobí. Kotě se takto naučí dodržovat pravidla, která jste stanovili.

Ponechejte kotě dlouho u kočky-matky

Je nesmírně důležité nechat koťata s matkou co nejdéle. Blízkost matky je důležitá pro fyzické a duševní zdraví malých kočiček. Pokud jsou naopak malá koťátka od matky oddělena příliš brzy, může to, mimo jiné, zvýšit míru úzkostlivosti. To v důsledku snižuje kvalitu života kočky – stejně jako šance na výchovu. Malá koťátka jsou jednoduše vnímavější, když se cítí bezpečně a jsou citově vyrovnaná.

Kotě na toaletě © Oksana Kuzmina / stock.adobe.com
Pokud dojde k nehodě, umístěte kotě jemně na toaletu.

Používejte clicker – prostředek pozitivní vazby

Ve výuce kotěte se můžete opřít o různé pomůcky. Někteří odborníci nedají dopustit na používání clickeru. Se signály, které pozitivně posilují správné chování kočky, můžete dosáhnout mnohé. V zásadě je možné pomocí clickeru vychovávat jakoukoli kočku. Ale opět mohou existovat individuální rozdíly v tom, do jaké míry každá kočka reaguje na tento způsob výchovy.

Clicker funguje na bázi charakteristického zvuku, který vydává. V normálním prostředí kočky se takový zvuk nevyskytuje. Clicker jako pozitivní posilovač okamžitě signalizuje kočce, že právě udělala něco správně.

Po kliknutí clickeru máte opět malý prostor, přibližně jednu až dvě sekundy, abyste například kočičku odměnili pamlsky nebo granulemi.

Výcvik pomocí clickeru se používá také tehdy, chcete-li kočku naučit nějaké triky. Například při natáčení filmu, kde vystupují kočky. Pokud je kočka na clicker naučené, můžete jej obvykle používat i pro provedení složitějších úkolů. Někteří majitelé dokonce naučí své kočky pomocí clickeru různé triky a kousky.

Je-li jedno z koťat na toaletě, může to mít na sourozence pozitivní účinek. Jakmile kotě uvidí na toaletě jiné kotě, skočí za ním. Často používají toaletu dvě koťata současně. Později by ale měla každá kočka mít svoji toaletu.

Odměňujte pamlsky a hlazením

Ne všichni odborníci však používání výše uvedeného nástroje oceňují. Někteří považují clicker za poněkud neosobní metodu vzdělávání. Koneckonců, je důležité vybudovat pevné pouto a blízký vztah mezi Vámi a Vaším kočičím miláčkem.

Kritici clickeru zastávají názor, že koťata by měla být vychovávána pouze pomocí pamlsků, pochval a hlazení, pokud udělají něco správně. Tímto způsobem můžete nechat své tygříky činit Vám svým dobrým chováním radost.

Díky pozitivní vazbě můžete dosáhnout rychlých pozitivních změn v chování Vaší kočky. Naproti tomu sankce, jako je postříkání vodou, absolutně nedoporučujeme. Používání takovýchto metod může narušit důvěru mezi Vámi a Vaší kočkou. Výchova kotěte je založena na navázání důvěry.

Pokud koťátko udělá něco, co vzbudí Vaší nelibost, je nejlepší reagovat ihned tak, že vyslovíte důrazné a jasné „ne“. Zároveň byste měli kočku z nežádoucího místa odnést a jemně ji položit na podlahu, do pelíšku nebo na škrabadlo. Takto Váš mazlíček rychle pochopí všechna pravidla.

Kočka s pamlskem © denisval / stock.adobe.com
Pozitivní motivace je správnou volbou při výchově kotěte.

Reagujte vždy klidně

Koťata se velmi brzy naučí chodit na kočičí toaletu. Samozřejmě se jim během období učení může přihodit malá nehoda. Pokud k tomu dojde, neměli byste se zlobit. Reagujte vždy jemně a trpělivě a umístěte kotě do kočičí toalety. Mluvte na něj hezky a případně ho hlaďte na hlavičce. Pak se diskrétně vzdalte, aby mohlo kotě v klidu vykonat potřebu.

Nehlaďte příliš dlouho na stejném místě

Kočky i koťata milují mazlení, ale jejich receptory mohou být dlouhodobým hlazením na jednom místě předrážděny. To může nakonec vést k tomu, že dá kotě najevo, že už toho má dost. Měli byste tomu věnovat pozornost a kočku příliš dlouho nehladit na stejném místě.

Přejeme vám harmonické soužití a spoustu zábavy a radosti s Vaším kočičím mazlíčkem.

Nejlépe hodnocené články
4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.

4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.

8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.