Navykání kočky na volný výběh

Tři koťátka na trávě

Od kdy může kočka ven?

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

Běžící kotě v trávě

Na co dát pozor při navykání kočky na volný výběh?

  • Po příchodu do nového domova by kočka měla zůstat doma po dobu nejméně čtyř týdnů, aby si k novému prostředí a území vytvořila vztah!
  • Zkontrolujte předem možná nebezpečí ve Vašem okolí. Bazény nebo jezírka dobře zabezpečte, aby se kotě neutopilo. Pro kočku mohou představovat nebezpečí také jiná zvířata. Pokud žijete na rušné ulici a Vaše kočka není na auta zvyklá, nemusí to skončit dobře. Důkladně si takové riziko promyslete.
  • Kočka by měla mít také přístup do domu skrz dvířka pro kočky nebo mít během dne k dispozici místo chráněné před větrem, počasím, psy, kočkami ze sousedství nebo jinými hrozbami.
  • Slyší kočka na své jméno a vrátí se na zavolání do domu? Pokud ne, může pomoci šustící sáček s krmivem. Vyzkoušejte to!
  • Ujistěte se, že je Vaše kočka označena mikročipem nebo tetováním. Můžete tak být ušetřeni nepříjemných překvapení a v případě nouze může být kočka podle něj identifikována.
  • Má Vaše kočka potřebná očkování? U koček s volným výběhem byste měli zvážit očkování proti kočičí rýmě, kočičí chřipce a vzteklině. Pro zabránění nadměrné reprodukci je vhodná kastrace. Váš veterinář Vám detailně poradí.
  • Nezbytné jsou také pravidelné odčervovací kúry a prevence před hmyzem a roztoči.
  • Obojky nejsou pro kočky s volným výběhem vhodné: snadno se zachytí za větvičky keřů a mohou Vašeho mazlíčka vážně zranit.
  • V den prvního volného výběhu Vaší kočky byste se neměli vzdalovat z domova, abyste v případě problémů mohli zasáhnout. Po prvních 2-3 dnech se kočka obvykle již vyzná.

Budete-li na volný výběh dobře připraveni, užije si Vaše kočka i Vy bez stresu!

Nejlépe hodnocené články
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.