Jak krmit kotě

Bíločerné kotě jí z misky granule

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Jaké množství závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Neposední uličníci vydají více energie nežli malí lenoši. Jakkoliv roztomilé se Vám může baculaté kotě zdát, snažte se držet mlsný jazýček onoho chlupatého klubíčka na uzdě. Žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a kontury těla viditelné. Optimální výživa v období růstu zaručí přísun potřebných živin a energie a z Vašeho koťátka tak vyroste krásná a zdravá kočka.

Kdy začít koťata přikrmovat?

Jakmile začne produkce mateřského mléka klesat (asi po třech až čtyřech týdnech), je čas začít kotě pomalu navykat na krmivo. Od třetího měsíce podávejte koťatům již jen krmivo pro kočky. Chcete-li kotě navyknout na pevnou stravu, měli byste začít malými porcemi krmiva pro koťata. Pokud kotě krmivo nepřijímá, můžete zpočátku přidat trochu mléka určeného pro odchov koťat. Množství mléka však postupně snižujte, aby kotě nepřijímalo příliš mnoho energie.

10.-12. týden

Prvních několik týdnů představuje zásadní fázi ve výživě kotěte. V tomto období proto doporučujeme různé formy krmení, např. suché i vlhké krmivo nebo doma připravená strava, aby si kotě nezvyklo pouze na jeden druh stravy. Pokud by později byla nutná změna stravy, například ze zdravotních důvodů, bude vše jednodušší. Nezapomínejte, že koťata v růstové fázi potřebují zvýšené množství vitamínů a minerálů. Vysoce kvalitní krmivo pro koťata tuto potřebu pokryje.

Do 4. měsíce

Metoda krmení by měla být v tomto období přizpůsobena anatomii kotěte: Trávicí trakt kotěte není dosud plně rozvinutý, ale hlad je velký. Nabízejte proto kotěti několik menších porcí pravidelně během dne. Doba krmení by měla být zachována. K přirozeným stravovacím návykům koček patří konzumovat až 20 malých jídel během celého dne – dokonce i v noci. Doporučujeme proto, dříve, než půjdete spát, připravit nějaké jídlo, aby se kotě mohlo najíst i v noci.

Od 4. do 6. měsíce

Od čtvrtého měsíce můžete stravu přizpůsobit typickým stravovacím návykům koček: Nejraději jedí několikrát denně (10-20 x) po malých porcích. Jako zvířata aktivní v noci rády jedí v noci. Je umění poskytnout jim dostatek potravy několikrát denně, a přitom je nepřekrmovat. Doporučujeme podávat nejméně tři jídla denně, včetně jednoho pozdě večer. Má-li kotě k dispozici suché krmivo, je třeba kontrolovat, aby nebyla překročena denní spotřeba energie, protože suché krmivo je ve srovnání s vlhkým mnohem kaloričtější.

Od 7. měsíce

Od tohoto věku můžete při smíšeném krmení rozdělit denní dávku vlhkého krmiva na dvě porce. Jednu porci podávejte ráno a druhou večer. Můžete také podávat během dne několik malých porcí suchého krmiva, za předpokladu, že je dodržen celkový denní příjem energie.

Royal canin kitten granule

Royal Canin Kitten

  • Pro kočky mladší než 12 měsíců
  • Podporuje imunitu
  • Přispívá ke zdravému trávení
  • Upravená velikost granulí pro potřebu koťat
Royal Canin kitten instinctive sosse

Royal Canin Kitten in Soße

  • Koťata druhé věkové kategorie (< 12 měsíců)
  • Podporuje imunitu
  • Jednoduché žvýkání
  • Instinktivně upřednostňováno

Nezapomeňte na tekutiny

Konzumací vlhkého krmiva přijímá kotě zároveň tekutiny. Přesto by mělo mít neustále k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.

Mléko zpočátku koťata snášejí dobře, ale později mohou mít kvůli vysokému obsahu mléčného cukru průjem. Jako doplněk stravy je vhodné podávat speciální kočičí mléko se sníženým obsahem laktózy.

Prohlédněte si naší nabídku v sekci Koťata a přečtěte si také článek o Zabydlení kotěte: Základní vybavení & tipy!

Nejlépe hodnocené články
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.