Výživa koťat

Ve spolupráci s Royal Canin
Bíločerné kotě jí z misky granule

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Potřeba živin závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Čtyřnozí uličníci potřebují více energie než malí lenoši. I když to vypadá roztomile, nemělo by být kotě příliš baculaté, žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a viditelné kontury těla. Pro zásobení organismu dostatkem živin a energie v období růstu potřebují koťata optimální výživu.

Výživa koťat: Kdy začít koťata přikrmovat?

Jakmile začne produkce mateřského mléka klesat (asi po třech až čtyřech týdnech), je čas začít kotě pomalu navykat na krmivo. Od třetího měsíce podávejte koťatům již jen krmivo pro kočky. Chcete-li kotě navyknout na pevnou stravu, měli byste začít malými porcemi krmiva pro koťata. Pokud kotě krmivo nepřijímá, můžete zpočátku přidat trochu mléka určeného pro odchov koťat. Množství mléka však postupně snižujte, aby kotě nepřijímalo příliš mnoho energie.

10.-12. týden

Prvních několik týdnů představuje zásadní fázi ve výživě kotěte. V tomto období proto doporučujeme různé formy krmení, např. suché i vlhké krmivo nebo doma připravená strava, aby si kotě nezvyklo pouze na jeden druh stravy. Pokud by později byla nutná změna stravy, například ze zdravotních důvodů, bude vše jednodušší. Nezapomínejte, že koťata v růstové fázi potřebují zvýšené množství vitamínů a minerálů. Vysoce kvalitní krmivo pro koťata tuto potřebu pokryje.

Do 4. měsíce

Metoda krmení by měla být v tomto období přizpůsobena anatomii kotěte: Trávicí trakt kotěte není dosud plně rozvinutý, ale hlad je velký. Nabízejte proto kotěti několik menších porcí pravidelně během dne. Doba krmení by měla být zachována. K přirozeným stravovacím návykům koček patří konzumovat až 20 malých jídel během celého dne - dokonce i v noci. Doporučujeme proto, dříve, než půjdete spát, připravit nějaké jídlo, aby se kotě mohlo najíst i v noci.

Od 4. do 6. měsíce

Od čtvrtého měsíce můžete stravu přizpůsobit typickým stravovacím návykům koček: Nejraději jedí několikrát denně (10-20 x) po malých porcích. Jako zvířata aktivní v noci rády jedí v noci. Je umění poskytnout jim dostatek potravy několikrát denně, a přitom je nepřekrmovat. Doporučujeme podávat nejméně tři jídla denně, včetně jednoho pozdě večer. Má-li kotě k dispozici suché krmivo, je třeba kontrolovat, aby nebyla překročena denní spotřeba energie, protože suché krmivo je ve srovnání s vlhkým mnohem kaloričtější.

Od 7. měsíce

Od tohoto věku můžete při smíšeném krmení rozdělit denní dávku vlhkého krmiva na dvě porce. Jednu porci podávejte ráno a druhou večer. Můžete také podávat během dne několik malých porcí suchého krmiva, za předpokladu, že je dodržen celkový denní příjem energie.

Royal canin kitten granule

Royal Canin Kitten

  • Pro kočky mladší než 12 měsíců
  • Podporuje imunitu
  • Přispívá ke zdravému trávení
  • Upravená velikost granulí pro potřebu koťat
Royal Canin kitten instinctive sosse

Royal Canin Kitten in Soße

  • Koťata druhé věkové kategorie (< 12 měsíců)
  • Podporuje imunitu
  • Jednoduché žvýkání
  • Instinktivně upřednostňováno

Výživa koťat: Tekutiny

Konzumací vlhkého krmiva přijímá kotě zároveň tekutiny. Přesto by mělo mít neustále k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.

Mléko zpočátku koťata snášejí dobře, ale později mohou mít kvůli vysokému obsahu mléčného cukru průjem. Jako doplněk stravy je vhodné podávat speciální kočičí mléko se sníženým obsahem laktózy.

Prohlédněte si naší nabídku v sekci Koťata a přečtěte si také článek o Zabydlení kotěte: Základní vybavení & tipy!

Nejčtenější články

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.