Rození koťat

tigrovaná kočka s koťátkem

Potomstvo Vašeho tygříka

Rození koťat je zcela speciální zážitek, který žádný z chovatelů nechce promeškat. Člověk jako takový při normálním průběhu nemá žádnou činnost. Matka kočka přivádí na svět své mladé tak, jako kdyby celý život nedělala nic jiného. Jediné, čím můžete kočce při tomto procesu pomoci, je příjemně k ní hovořit a v případě, že by nastaly komplikace, tak zavolat veterináře.

Jak poznám, že je kočka březí?

Než dojde k vlastnímu porodu, tak kočka nosí 9 týdnů plody v děloze. První ukazatelé toho, že je kočka v očekávání, se objevují kolem 4.týdne od páření. Cecíky jí začínají tvrdnout a jejich okolí se zbarvuje do růžova.

Kočka se také vzdává jejích obvyklých aktivit, kromě těch, které se týkají krmení. U ní opravdu platí, že jí za dva. Následkem toho se mění i hmotnost Vaší kočičky, ta se přirozeně zakulacuje. Mladé kočky a především ty siamské se jen velmi nerady aktivit vzdávají. Ty si nejsou svého stavu vědomy a skáčou, šplhají a dělají všechny možné věci, jako kdyby se v jejich děloze nic nedělo.

kočka líže hlavičku kotěte

Co je třeba, když kočka rodí?

 • Pokud během porodu dojde ke komplikacím, je dobré mít po ruce telefonní číslo na Vašeho veterináře.
 • Měli byste celý průběh zaznamenávat, tedy časy i hmotnosti.
 • Váha k vážení koťat.
 • Může nastat situace, že kočka matka nedokáže všechny potomky zajistit mateřským mlékem. Pro tyto případy je dostupné speciální mléko pro koťata které byste měli mít po ruce pro případ nutnosti.
 • Krabice nebo karton s výhřevným polštářem nebo hřejivou podložkou pro nově narozená koťata.
 • Pokud kočka koťata neolíže, měli byste jí pomoci prostřednictvím froté ručníku a potomky otřít.

Jak poznat, že se porod blíží

 • Po šesti týdnech se koťata v těle matky pohybují. Pohyby můžete cítit i pozorovat okem.
 • Kočka méně jí, ale za to více pije.
 • Jakmile kočka začne prohledávat prádelníky a skříně, není hodina H již daleko. Majitelé by měli na klidné místo umístit košík, v němž by kočka mohla potomstvo přivést na svět.
 • Matka kočka se zdá neklidná a má hlasité projevy.
 • Váš mazlíček se pokládá na stranu a těžce dýchá.
kočka krmí svá koťata © tanewpix / stock.adobe.com

Rození koťat

Když přijde chvíle porodu, mezi prvními stahy a vypuzením prvního kotěte z těla uplynou asi 2 hodiny. Kočku ve snaze podporujte, buďte k ní milí a mluvte na ni. Kotě potřebuje jen několik minut na to, aby tělo matky opustilo. Nicméně doba čekání mezi porozením jednotlivých koťat může být trvat i hodinu. Jakmile přijde malé na svět, kočka jej hned olíže, aby ho očistila od plodového obalu a povzbudila k dýchání.

Jakmile je vypuzena placenta, ukousne kočka šňůru z ní vedoucí a sní ji. To se může člověku zdát nechutné, nicméně placenta obsahuje mnoho živin.

V normálních případech přivede kočka na svět 3-5 mladých. Jakmile jsou porozena všechna koťata, začíná čas krmení – každé mládě si najde svůj cecík, z něhož si bude obstarávat potravu po celou dobu kojící fáze.

U nás na zoohit nakoupíte vše potřebné pro vaše koťata – mléko, konzervy, granule, pamlsky, podestýlky, ale také doplňky jako škrabadla, pelíšky, toalety, hračky, fontánky a různé sady pro koťata.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.