Čištění očí a uší kočky

Nejen o srst našich koček se pečuje. Také oči a uši potřebují někdy pozornost člověka.

Oči a uši lovce

Naše kočky domácí se vyznačují delší srstí, jinou barvou očí, případně i kratším ocasem, než měli jejich divocí předkové. Uvnitř však i tyto kočky zůstávají stále lovci a také jejich anatomie odpovídá profilu lovce. Obzvláště působivé jsou především oči a uši našich koček: nahoru zešikmené oči jsou perfektně vyvinuté pro třídimenzionální vidění a přesné vyhodnocení vzdálenosti. Reflexní „kočičí oko“ nezískalo svůj název náhodou: tzv. „Tapetum lucidum“, reflektující vrstva za sítnicí, odráží příchozí světlo zpátky a nechá jej vejít do sítnice znova. Proto mohou kočky i při minimálním světle velmi dobře vidět. Silně přizpůsobivé pupily se tak při slabém světle rozšiřují a propouštějí tak do oka více světla. Ovšem pokud není světlo žádné, tak nevidí ani kočky – při naprosté tmě ztrácejí sluch i hmat. Prvně jmenované je obzvláště patrné, neboť kočky slyší 3x lépe než my. To je způsobeno vyšší frekvencí zvuku, neboť kočky dokážou vnímat pískání myší i na velmi velkou vzdálenost. Velmi podstatná je při tom i hybnost kočičího ucha, to se totiž dokáže otáčet o skoro 300 stupňů. Lovící jedinec proto dokáže svou oběť přesně lokalizovat.

černá kočka ve tmě

Stejně jako o srst kočky pečují i o svoje oči a uši především samy. Jazyk, tlapky a přední část nohou jsou velkými pomocníky a někdy se zapojují i zadní tlapky. Občas však musí pomoci i člověk – například pokud je kočka nemocná a oči jsou zalepené nebo se v uších nachází parazité, špína či maz.

Kdy se jedná o skutečné onemocnění?

Pokud má kočka zalepené oči, slzí nebo má opravdu špinavé uši, je určitě návštěva veterináře na místě. Může se jednat o následek zranění, zánět spojivek nebo jiné nemoci, které se případným čištěním můžou ještě zhoršit. Pouze veterinář může stanovit správnou diagnózu a vnést do situace světlo. Může Vám dát také tipy nebo případně přímo ukázat, jak kočce při péči o oči a uši pomoci.

Obecně platí že: byste měli postupovat vždy opatrně a vyhnout se agresivním čisticím prostředkům či vatovým čistítkům uší. I domácí léčení v podobě heřmánkového odvaru může zanechat následky, podráždit oči i uši a přinést s sebou onemocnění.

Čištění očí

Co se čištění očí týče, omezte se v ideálním případě pouze na navlhčený ručník, nejlépe z bavlny. Ten můžete snadno navlhčit v převařené vodě a kočce jemně omýt oči. Je jasné, že nebudete mýt oči jako takové, ale jejich okolí, tedy srst kolem nich, případně oční víčka. Prosím používejte vždy pouze čistý ručník, abyste zabránili vnesení cizích těles do oka, případně zabránili infekci.

Čistění oka koťátka vatovým tampónem

Stejný postup je vhodné aplikovat i v případě, že dostanete pro kočku od veterináře oční tinkturu.

Čištění uší

Ani uším nemusíme u zdravé kočky věnovat žádnou zvláštní péči. Pokud ale kočku trápí paraziti nebo nadbytečný ušní maz, pak je zapotřebí jí v péči trochu pomoci. V tomto případě postupujte prosím velmi obezřetně, neboť ušní vatičky a agresivní čisticí prostředky mohou zvířeti poranit vnitřní ucho a nečistoty i bakterie zarazit hlouběji do ucha. Ušní maz v přední části ucha zasychá velmi rychle a může vytvořit ušní zátku na bubínku, což může vyvolat zánět nebo pocit „zalehnutého ucha“, přičemž k samovolnému opětovnému uvolnění sluchovodu zpravidla nedojde.

Čistění ucha koťátka vatovou tyčinkou

Šetrnou metodou je použití bavlněného ručníku, který nepouští chlupy, tento navlhčit a ucho pomalu zevnitř ven omývat. Při tomto procesu velmi pomůže, když si druhou rukou ucho přidržujete. Opakujte proces vícekrát, ale pokaždé s čistým ručníkem a dbejte na to, abyste zvíře neporanili nebo mu nezpůsobovali bolest. Nevneste do ucha žádné cizí předměty ani nepoužívejte srolovaný papírový kapesník, abyste pronikli hlouběji do ucha – takový druh čištění může provést pouze zvěrolékař.

Speciální čističe

Zverimexy disponují v současné době velkým množstvím různých speciálních prostředků k čištění uší a očí. Tyto většinou chemické látky mají velmi intenzivní vůni. Ta může u mnoha zvířat vyvolat alergickou reakci.

Pokud je to možné, omezte se pouze na výše uvedené prostředky – tedy vlhčený bavlněný ručník a vlažnou vodu. Pokud je třeba oči a uši zvířete vyčistit pečlivěji, je určitě na místě navštívit veterináře, který použije ty správné prostředky a sám Vám také doporučí a ukáže, jak jimi čistit. Mějte stále na paměti jedno -  oči a uši kočky jsou opravdu velmi citlivé orgány!

Přejeme Vám i Vaší kočce hodně zdraví!

Další doplňky potřebné k péči o kočku, stejně jako krmivo a kočkolity, najdete v našem online obchodě.

Nejlépe hodnocené články

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Proč kočky předou a jak to dělají?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře - a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.