Infekce močových cest u koček

Kočka u veterináře

I když se naše domácí kočky podobají psychicky i fyzicky svým divokým předkům, prostředí, v němž žijí, se v průběhu společného soužití s člověkem změnilo. Podáváním hotové stravy, cílenou selekcí v oblasti chovu koček a různými infekcemi došlo k tomu, že naše kočky trpí nemocemi, které jsou ve světě divokých šelem neznámé. Mezi tyto onemocnění patří i infekce močových cest.

Symptomy

Infekce močových cest může mít mnoho příčin, přičemž symptomy jsou si často podobné. Velmi nápadný je příznak, kdy je pro kočku vyměšování očividně spojeno s bolestí, neboť stahuje obličej nebo při návštěvě toalety mňouká. Může se také toaletě vyhýbat a ulevovat si občasně mimo ni. Onemocnění močových cest se snadno stanou chronickým problémem, který bude trápit nejen kočku ale i jejího majitele.

Kočka pod růžovou dekou

Proto byste měli již při prvních příznacích vyhledat veterinární pomoc, veterinář prohlédne Vašeho mazlíčka od hlavy až k patě a odhalí příčinu bolesti. Vzorek moči také pomůže problém odhalit.

Infekce močových cest: příčiny

Bakteriální infekce je nejčastějším spouštěčem onemocnění, které se rádo a často vrací. Při chronickém průběhu se mohou dokonce v močovém měchýři tvořit krystaly, z nichž se může stát písek nebo kámen. Tyto předměty pak dráždí stěny močového měchýře. Jedná se o onemocnění, které je bolestivé pro každou kočku, ovšem kocourům hrozí větší nebezpečí: mají od přírody velmi úzkou močovou trubici, kterou mohou krystaly zcela uzavřít. Snížený příjem tekutin při krmení výhradně suchým krmivem může vznik krystalů v močových cestách urychlit.

Stres

I přes veškerou snahu nenalézáte fyzické příčiny nemoci? Pak se může jednat o idiopatickou cystitidu. Pokud kočce podáváte vyváženou stravu, nejsou přítomny močové ani ledvinové kameny, a dokonce ani infekce, přichází v úvahu stres jako příčina problémů. Kočky jsou citlivá zvířata a vykazují citlivost vůči změnám v životních situacích – například pokud se v domácnosti objeví nová kočka, partner nebo dojde ke stěhování. Chronický stres působí negativně na imunitní systém zvířete a může vést ke zdánlivě bezdůvodným symptomům onemocnění.

V případě „nehod“ při vyměšování se vyplatí vzít si do hledáčku umístění kočičí toalety. Kočka se na tomto místě musí cítit naprosto bezpečně. Z toho důvodu upřednostňuje mnoho koček otevřenou toaletu před uzavřenou. Právě klidné místo, na nějž toaletu umístíte, by Vám mohlo pomoci. Pokud žijete v domácnosti s více kočičími jedinci, měl by počet toalet odpovídat počtu koček plus jedna. Pokud tedy máte kočky dvě, potřebujete toalety tři. Tak může každé zvíře navštívit toaletu, kdy se jí chce bez toho, aby se cítila ohrožená. Hledáte vhodnou toaletu pro Vašeho kočičího mazlíčka? Přečtěte si článek o vybírání kočičích toalet.

Kočka leží na modrém pelíšku

Diagnóza

Veterinář může prostřednictvím speciálních testovacích papírků zjistit hodnotu pH v moči. Pokud se v močovém traktu nacházejí kameny, hraje hodnota pH velkou roli, pokud je příliš zásadité, stoupá riziko vzniku močového písku i kamenů.

Pokud se moč prohlédne pod mikroskopem, lze zjistit, zda jsou kameny přítomny či nikoli. Pokud se v moči již krystaly nacházejí, mělo by být provedeno další ultrazvukové vyšetření, aby bylo jasné, zda jsou v močovém měchýři přítomny močové kameny. Prostřednictvím laboratorního vyšetření lze pak vyloučit nebo potvrdit infekci. Ta se u mladých jedinců vyskytuje pouze zřídka, ovšem vlivem onemocnění jako je diabetes, chronické onemocnění ledvin nebo hypertyreóza se může infekce ukázat. Krevní testy navíc potvrdí, zda jsou ledviny funkční.

Léčba

Následná léčba infekce močových cest probíhá v závislosti na konkrétní diagnóze. Pokud se jedná o bakteriální infekci, tak jsou antibiotika často jedinou alternativou. Prostředky na zklidnění křečí pomáhají proti nutkání močit.

Pokud se v moči již nacházejí krystaly, je nutné podávat zvířeti správný typ stravy. Hodnota pH v moči musí klesnout – čímž můžete docílit podáváním speciálního krmiva pro jedince s onemocněním močových cest, vhodné je i aplikovaní syrové stravy. Obzvlášť důležitý je příjem tekutin, neboť kočky vyhledávají misku s vodou pouze zřídka, je vhodné jim doplňovat tekutiny prostřednictvím krmiva, proto pokud krmíte pouze krmivem suchým, přijímá kočka málo tekutin. Pokud v domě aplikujete fontánky s vodou, kočku v pití taktéž podpoříte.

Přejeme Vám i Vaší kočce jen to nejlepší.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.