Toalety pro kočky: s krytem nebo vaničkové?

Toalety s krytem versus vaničkové

Toaleta jako toaleta – nebo ne? Každý, kdo hledá to správné „klidné místečko” pro svoji kočku, může kromě různých velikostí a barev vybírat mezi dvěma možnostmi: krytou toaletou nebo vaničkovou. Jaké výhody a nevýhody mají obě alternativy?

Požadavky na prostor

Kočičí záchody s krytem jsou mnohem vyšší než vaničkové toalety. Uzavřené toalety mohou být asi 50 centimetrů vysoké, zatímco otevřené toalety jsou 20 až 30 centimetrů vysoké. Samozřejmě to nemění prostor, který kočka potřebuje ke svému vyprázdnění. Pokud jde o nalezení správného místa pro tuto činnost, jsou kryté záchody trochu flexibilnější.

Nicméně velikost toalety by měla být vhodná pro velikost Vašeho tygra. Větší kočka potřebuje více prostoru, aby se otočila, přidřepla si a mohla zahrabat, než menší chlupáček. To platí zejména při používání kryté toalety, protože kočka nemá možnost vystrčit ocas z toalety. Při nákupu kryté toalety se ujistěte, že poskytuje kočce dostatek místa.

Vzhled toalet

Nezáleží na tom, jak moc milujete Vaší kočku: použitá kočičí toaleta neskýtá hezký pohled. Kryté toalety jsou mnohem diskrétnější než vaničkové toalety. Zde je kočičí trus vždy dobře skrytý. Zvláště když je toaleta v oblasti našeho výhledu, tak to může být velká výhoda. Kvůli chybějícímu krytu je však okamžitě zřejmé, jestli vaše kočka použila vaničkovou toaletu. Koneckonců, toto Vás může motivovat k jejímu rychlému vyčištění!

Zápach

Kočky jsou čistotná zvířata. Návštěva kočičí toalety však často zanechává nepříjemný zápach. Krytá toaleta zabrání rozšíření zápachu volně do okolí. Zůstane bezpečně uvězněn pod krytem. To je příjemné pro lidi, ne však nutně pro kočky.

Kočka jde z kryté toalety © absolutimages / stock.adobe.com

Mimochodem: To, zda je kočičí toaleta hygienická nebo nikoliv, závisí zejména na použitém stelivu a pravidelném čištění. Komerčně dostupné výrobky usnadňují pravidelné čištění a dezinfekci kočičí toalety a nezáleží na tom, zda je krytá nebo vaničková.

Kočičí chování

Mají svou potřebu vykonávat skrytě: Dokonce, i když je pro nás přirozené chránit soukromí našich čtyřnohých přátel, naše kočky vidí svět s jinýma očima. Kočky lovci, mají ve volné přírodě také přirozené nepřátele. Kočka se chce cítit v bezpečí při návštěvě toalety. Chce mít možnost, kdykoliv utéct. Vaničková toaleta jí umožňuje panoramatický pohled na možné nepřátele a nabízí jí únikové cesty. Na druhou stranu krytá toaleta nabízí pouze jednu cestu.  Tato úniková cesta může být rychle zablokována potenciálními nepřáteli nebo ostatními kočkami. Nejen úzkostné kočky se mohou cítit špatně. Z hlediska kočičího chování je vaničková toaleta výhodnější než krytá toaleta.

© absolutimages / stock.adobe.com

Rozhodnutí: Krytá nebo vaničková toaleta

Nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro krytou nebo vaničkovou toaletu: pravidelné, čištění steliva je nutnost a to jednou nebo dvakrát denně. Při výběru správné podestýlky Vám pomůže náš článek o kočičích podestýlkách v našem magazínu! V domácnosti s více kočkami byste měli v ideálním případě mít několik kočičích záchodů, tak nedochází k teritoriálnímu chování a sporům. Ideální počet je počet koček plus jedna, přátelské kočky často nemají problém sdílet toaletu za předpokladu, že je dostatečně velká.

Přejeme Vám a Vaší kočce to nejlepší!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.