Zánět spojivek u koček This article is verified by a vet

Žena s kočkou

Zánět spojivek u koček má infekční a neinfekční příčiny.

Zánět spojivek u koček (konjunktivitida) je velmi běžné onemocnění. Může být způsobené celou řadou příčin. Nejedná se tedy o samotné onemocnění, ale o příznak. Může být postiženo každé plemeno v jakémkoli věku. Mladé kočky onemocní spíše kočičí rýmou. Starší kočky bývají častěji postiženy alergickou konjunktivitidou. Konjunktivitida u koček může být tedy doprovázena i dalšími příznaky, které ovlivňují léčbu a prognózu.

Jaké má zánět spojivek u koček příčiny?

Vývoj zánětu spojivek u koček je všestranný. Pro lepší pochopení je vhodné rozdělit příčiny na infekční a neinfekční:

Infekční příčiny

Konjunktivitida u mladých koček je často známkou kočičí rýmy. Jedná se o infekční onemocnění, které je rozšířené po celém světě. Je způsobeno několika bakteriálními a virovými patogeny. Kočičí herpesvirus 1 (FHV-1) a bakterie Chlamydophila felis hrají důležitou roli ve vývoji zánětu spojivek. Oba patogeny se přenášejí kapénkovou infekcí, např. kontaktem s nosním sekretem.

Vysoká koncentrace zvířat zvyšuje riziko šíření patogenů. Stává se tak například v domácnostech s více kočkami, útulcích nebo na výstavách koček. Zánět spojivek je pro toto respirační onemocnění typický. Často je také doprovázeno dalšími příznaky, jako je kýchání, horečka nebo nechutenství.

Neinfekční příčiny

Tato kategorie zahrnuje zejména alergické reakce a záněty způsobené cizími tělesy. Alergie jsou u koček také velmi časté. Kromě konjunktivitidy často vedou k dalším reakcím, jako je svědění, potíže s dýcháním nebo jiné kožní infekce. Častými alergeny bývají paraziti (např. blechy), prach v domácnosti nebo určité léky.

Kromě alergických reakcí mohou podráždit oko také cizí tělesa, která mohou způsobit zánět spojivek. Příkladem toho jsou částice z okolního prostředí nebo například chlupy.

Jaké má zánět spojivek u koček příznaky?

Konjunktivitida může být rozpoznána podle určitých příznaků:

 • zarudnutí oka
 • otok spojivky a přivírání víčka
 • slzavý výtok (např. vodnatý nebo hnisavý)
 • pocit cizího těla
 • v závislosti na základním onemocnění se mohou objevit další příznaky, jako je kýchání a kašel nebo jiné kožní infekce

Jak diagnostikovat zánět spojivek u koček?

Zánět spojivek nemusí být vždy nutně způsoben vážným onemocněním. Objeví-li se další příznaky nebo neodezní-li zánět sám během několika dnů, vyhledejte veterináře.

Veterinář provede určitá vyšetření:

Nejprve se podrobně dotazuje majitele zvířete (anamnéza). Cílem je shromáždit důležité informace o možném průběhu onemocnění. K vyloučení ostatních diagnóz je také důležitá vakcinace zvířete, výskyt dalších příznaků nebo kontakt s jinými nemocnými zvířaty.

Veterinární doktor kontroluje oči kočky. © Maria Sbytova / stock.adobe.com
Zánět spojivek u koček je příznakem různých onemocnění.

Po anamnéze je vždy provedeno obecné klinické vyšetření, kdy je stanoven celkový zdravotní stav kočky. To je velmi důležité, protože další diagnostika závisí na aktuálním zdravotním stavu kočky. Mezi nejdůležitější parametry patří:

 • celkový stav zvířete
 • srdeční a dechová frekvence
 • stav sliznic
 • teplota těla

Pokud výsledky obecného klinického vyšetření nevykazují výraznou odchylku životních parametrů, může být zahájeno speciální vyšetření. Aby se vyloučilo cizí těleso, je oko podrobněji vyšetřeno. Pokud však kočka nespolupracuje, může být nutná lokální nebo celková anestézie.

Naproti tomu infekční základní onemocnění lze rychle identifikovat pomocí výtěru. Výtěr je vyšetřen mikroskopicky a metodou PCR (polymerázová řetězová reakce). To umožní identifikovat přítomné bakterie a viry.

Jen velmi málo veterinárních ordinací však disponuje touto možností. Vzorky jsou proto obvykle zasílány do speciálních laboratoří. Ošetřující veterinář se dozví výsledek obvykle do několika dnů.

Chcete-li zjistit příčinu alergie, lze nastolit například časově náročnou výlučnou dietu, provést kožní test (intradermální test) nebo krevní test.

Jak léčit zánět spojivek u koček?

Léčba zánětu spojivek u koček lze rozdělit do dvou kategorií. Speciální léčba bojuje proti kořenové příčině. Symptomatická léčba má zmírnit příznaky a další vedlejší účinky.

Speciální léčba:

 • bakteriální infekce: antibiotika ve formě očních mastí a případně podávaná systémově
 • virová infekce: v případě potřeby antivirotika
 • cizí těleso: může být nutné odstranit manuálně (v některých případech v narkóze)
 • antialergická opatření: antihistaminika, kortizon, desenzibilizace

Symptomatická léčba:

 • kortizon (oční masti nebo systémový): Kortizon má protizánětlivý a antialergický účinek, v případě nesprávné diagnózy (např. vředy rohovky) však může poškodit zrak.
 • v případě onemocnění krevního oběhu může tekutinová terapie a elektrolyty zlepšit stav zvířete léčba podáváním tekutin a elektrolytu
 • alergie: Vyvarujte se kontaktu s alergeny

Jaká je prognóza?

Prognóza konjunktivitidy závisí na příčině onemocnění a obvykle nemá za následek vážné poškození zraku. Pokud se však zánět rozšíří do okolních tkání a vede k poškození vnitřních struktur oka, zvyšuje se riziko oslepnutí.

Jak zánětu spojivek předejít?

Infekčním chorobám, jako je kočičí rýma či chřipka, lze předejít následujícími preventivními opatřeními:

 • Vyvarujte se kontaktu s nemocnými zvířaty.
 • Existují vakcíny proti kočičímu herpesviru 1 (FHV-1), Chlamydophila felis a dalším příčinám kočičí rýmy. Základní imunizace probíhá v 8., 12. a 16. týdnu života. Veterinární lékař by měl v závislosti na očkovací látce každý rok nebo každé 3 roky provádět přeočkování.

Vniknutí cizího tělesa do oka je obtížné zabránit. Některá opatření však mohou snížit alergické reakce. Doporučujeme následující postup:

 • odstranění alergenů z okolí kočky (je-li to možné)
 • účinná profylaxe: obojek proti parazitům nebo spot on

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.